Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σεβαστή η πίστη στην ορθοδοξία ή οποιαδήποτε άλλη πίστη ,αλλά η Ελλάδα μεγαλουργησε και πρωτοστάτησε όταν οι Έλληνες δεν πίστευαν σε θεούς ,παρά θεωρούσαν εαυτούς παιδιά των θεών . Και η ειδοποιός διαφορά στον τρόπο σκέψης μεταξύ Ελλήνων της αρχαιότητας και του σήμερα είναι πως από ορθολογιστες μεταλλαχτηκαν σε μοιρολατρες( σωσον κύριε τον λαόν σου, κλπ). Αν δηλαδή ο μωαμεθανισμος ήταν ανεκτικός στους αλλοθρησκους, όλα καλά ; Νομίζω ότι το να είμαι άθεος με εθνική συνείδηση Ελληνική , δεν μου στερεί την ταύτιση με τους αγωνιστές του 21 .
Οχι δεν σου την στερεί!

Πριν κατεβεί στον Μοριά ο Θεοδωράκης είχε ξαναέρθει....

Είχε ξαναέρθει για την μπέσα!....έπαιξε την ζωή του κορώνα - γράμματα για τον Αλλόθρησκο Αλή Φαρμάκη!

Υ.Γ...κουβέντα ε; μπέσα!
 
Είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζουμε ποιους και τι πολεμούσαν οι Έλληνες το 21'....

Ενδεικτικά , στα ναυτικά ημερολόγια και αναφορές των ναυμάχων του 1821 ο Τουρκικός στόλος αναφέρεται πολλάκις ως ...."Βυζαντινός η Περσικός"!

Τον Τύραννο πολεμούσαν!
 
Σεβαστή η πίστη στην ορθοδοξία ή οποιαδήποτε άλλη πίστη ,αλλά η Ελλάδα μεγαλουργησε και πρωτοστάτησε όταν οι Έλληνες δεν πίστευαν σε θεούς ,παρά θεωρούσαν εαυτούς παιδιά των θεών . Και η ειδοποιός διαφορά στον τρόπο σκέψης μεταξύ Ελλήνων της αρχαιότητας και του σήμερα είναι πως από ορθολογιστες μεταλλαχτηκαν σε μοιρολατρες( σωσον κύριε τον λαόν σου, κλπ). Αν δηλαδή ο μωαμεθανισμος ήταν ανεκτικός στους αλλοθρησκους, όλα καλά ; Νομίζω ότι το να είμαι άθεος με εθνική συνείδηση Ελληνική , δεν μου στερεί την ταύτιση με τους αγωνιστές του 21 .
Αυτό ακριβώς θέλω να πω Λευτέρη. Είτε άθρησκος - άθεος όπως θες πες το, είτε οτιδήποτε άλλο, οι σημερινοί Έλληνες οφείλουν σεβασμό στις επιλογές και τα πιστεύω των αγωνιστών του 21 και δεν χρειάζονται χαρακτηρισμοί " μοιρολάτρες" κλπ. Το ποσό " μοιρολάτρες" και " πρόβατα" όπως λένε μερικοί σήμερα είναι οι χριστιανοί το απέδειξαν οι αγωνιστές του 21. Για εμένα η επιτυχία του αγώνα είναι από μόνη της μέγιστο θαύμα και δεν μπορώ να δω που έβλαψε τον Κολοκοτρώνη των Νικηταρά και τους υπόλοιπους ήρωες, το ότι έκαναν τον σταυρό τους.
 
Είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζουμε ποιους και τι πολεμούσαν οι Έλληνες το 21'....

Ενδεικτικά , στα ναυτικά ημερολόγια και αναφορές των ναυμάχων του 1821 ο Τουρκικός στόλος αναφέρεται πολλάκις ως ...."Βυζαντινός η Περσικός"!

Τον Τύραννο πολεμούσαν!
Να και κάτι που μαθαίνω σήμερα! Αλλά ποιούς εννοεις ως ναυμάχους; τους Ελληνες ή τους Ευρωπαίους;
 
Αυτό ακριβώς θέλω να πω Λευτέρη. Είτε άθρησκος - άθεος όπως θες πες το, είτε οτιδήποτε άλλο, οι σημερινοί Έλληνες οφείλουν σεβασμό στις επιλογές και τα πιστεύω των αγωνιστών του 21 και δεν χρειάζονται χαρακτηρισμοί " μοιρολάτρες" κλπ. Το ποσό " μοιρολάτρες" και " πρόβατα" όπως λένε μερικοί σήμερα είναι οι χριστιανοί το απέδειξαν οι αγωνιστές του 21. Για εμένα η επιτυχία του αγώνα είναι από μόνη της μέγιστο θαύμα και δεν μπορώ να δω που έβλαψε τον Κολοκοτρώνη των Νικηταρά και τους υπόλοιπους ήρωες, το ότι έκαναν τον σταυρό τους.
.shake hands.:)
 
Σεβαστή η πίστη στην ορθοδοξία ή οποιαδήποτε άλλη πίστη ,αλλά η Ελλάδα μεγαλουργησε και πρωτοστάτησε όταν οι Έλληνες δεν πίστευαν σε θεούς ,παρά θεωρούσαν εαυτούς παιδιά των θεών . Και η ειδοποιός διαφορά στον τρόπο σκέψης μεταξύ Ελλήνων της αρχαιότητας και του σήμερα είναι πως από ορθολογιστες μεταλλαχτηκαν σε μοιρολατρες( σωσον κύριε τον λαόν σου, κλπ). Αν δηλαδή ο μωαμεθανισμος ήταν ανεκτικός στους αλλοθρησκους, όλα καλά ; Νομίζω ότι το να είμαι άθεος με εθνική συνείδηση Ελληνική , δεν μου στερεί την ταύτιση με τους αγωνιστές του 21 .
Ανακριβές. Οι (αρχαίοι) Έλληνες είχαν από τους αρχαϊκούς αιώνες εδραιωμένη θρησκεία με ιερατείο που, εκτός της θρησκευτικής, είχε και περιορισμένη κοσμική εξουσία ( επί του θέματος μια καλή πρόταση είναι το βιβλίο Hellenicity) . Οι ελληνιστικές δυναστείες της Ανατολής άλλωστε, απώγειο της πολιτικής και πολιτιστικής ακμής του αρχαίου Ελληνισμού, είχαν ως βάση της εξουσίας τους την θεϊκή προέλευση και φύση του βασιλέως και της εξουσίας του. Ο δε γενικώς ελληνόφωνος κόσμος έφτασε στο απώγειο της πολιτικής δύναμης κατά τους Ρωμαϊκούς αιώνες και ως χριστιανική Αυτοκρατορία. Οι σύγχρονοι Έλληνες εκπορευόμαστε, πολιτικά, πολιτισμικά. πολύ περισσότερο από τους Ρωμαίους του "Μεσαίωνα" παρά από τους Αρχαίους και αυτό είναι ιστορική πραγματικότητα, όχι θεωρητική άποψη. Κατά τα άλλα, ο καθένας είναι ελεύθερος να προσεγγίσει την εθνικότητα του, όπως του αρέσει. Εδώ Αρβανίτες, Βλάχοι, Μικρασιάτες κάνουμε σπονδές στον Δία Σωτήρα, στην συμβατότητα- ασυμβατότητα Χριστιανισμού- εθνικισμού θα κολλήσουμε;
*δεν προσβάλλω κανέναν Αρβανίτη, Βλάχο, Μικρασιάτη με τα γραφόμενα, κι έγω Αρβανίτης.
 
Εμμμ να μην εκμεταλευτούν και αυτοί το πρόβλημα με τα φωτοβολταϊκά και τις ανεμογεννήτριες, για να βάλουν παράδες στην τσέπη ;;;
Η σχέση των << οικωλογων >> με την αληθινή οικολογία, είναι όμοια με την σχέση τω κυνηγών με το γυναικείο μπάσκετ.
 

Attachments

  • unnamed (61).jpg
    unnamed (61).jpg
    39 KB · Προβολές: 23
Έκτορα, αυτό που παραπλανητικα ( επιβλήθηκε από αναθεωρητικες ως προς την ελληνική σκέψη και προσφορά δυνάμεις, και μάλιστα εκτός Ελλάδος), παρουσιάζεται ως θρησκεία, το < δωδεκάθεο >, σύμφωνα με όλα τα αρχαία συγγράμματα ,αποτελούσε την γενεαλογία των Ελλήνων,,με προεκτάσεις πέρα από κάθε καθιερωμένη προσέγγιση,που δεν είναι του παρόντος γιατί θα υπερβουμε την χωρητικότητα της φαντασίας μας Αν με τους επιγονους του Μεγάλου Αλεξάνδρου στο ασιατικό τμήμα ( Σελευκιδες), εννοείς πως βολεύτηκαν με την απόδοση θεϊκής υπόστασης στους εαυτούς τους, όπως συνηθιζαν οι Πέρσες, Αιγύπτιοι κλπ, συμφωνω, ήταν μία από τις πολλές παρεκλισεις που συμβαίνουν κατά καιρούς ,όταν το άτομο αδυνατεί να διαχειριστεί την δυναμη που του προσφέρει το αξίωμα του.
Ο δε γενικώς ελληνόφωνος κόσμος έφτασε στο απώγειο της πολιτικής δύναμης κατά τους Ρωμαϊκούς αιώνες και ως χριστιανική Αυτοκρατορία.
Δεν μπορώ να αντιληφθώ τι περιγράφεις εδώ, πολιτική δύναμη κλπ.
Οι σύγχρονοι Έλληνες εκπορευόμαστε, πολιτικά, πολιτισμικά. πολύ περισσότερο από τους Ρωμαίους του "Μεσαίωνα" παρά από τους Αρχαίους
Διαφωνώ, αν κάτι από αυτά ίσχυε, θα ήταν το ακριβώς αντίθετο, οι Ρωμαίοι συνέχισαν στα χνάρια των Ελλήνων.
Αρβανίτες, Βλάχοι, Μικρασιάτες κάνουμε σπονδές στον Δία Σωτήρα, στην συμβατότητα- ασυμβατότητα Χριστιανισμού
Αυτό πάλι, τι να απαντήσω ρε Έκτορα, μου φέρνει στην μνήμη την άθλια ομιλία στην βουλή πριν μέρες της βουλευτού του μέρα 25, της σακοραφα, περί μειονοτήτων βράχων, σλαβομακεδονων, αρβανιτων κλπ στην Ελλάδα, έλεος.
 
Με ποιό θέμα θα κατέβουν;
  • τους σκοπιανούς, συγνώμη "μακεδόνες" ήθελα να πω, τους εξυπηρέτησε ήδη αυτός που όταν τον ακούω/βλέπω με πιάνει αναγούλα.
  • Την πράσινη ανάπτυξη την ξεκινησε ο γιωργάκης και την αναπτύσσει επιτυχώς ο κούλης,
  • ΛΑΟΤΚΙ; τους πρόλαβε πάλι ο κούλης.
  • Διάλυση της Γιουγκοσλαβίας ή της Λιβύης; το έκαναν οι πράσινοι της Γερμανίας
Βέβαια τώρα μένουν
  • τα "ορυκτά", καλό θέμα, να δώσουν τα βρώμικα στους γείτονες, μαζί με κανα νησάκι
  • οι μπροκολοφονιάδες, δηλ. η κατάργηση της κρεατο- και ψαροφαγίας, με συνέπεια
  • την κατάργηση του κυνηγιού και του ψαρέματος.
Ξέχασα κάτι;

ΥΓ: προς αποφυγήν παρεξηγήσεων: είμαι 100% υπέρ της προσωπικής ελευθερίας και της προστασίας του περιβάλλοντος, αλλά πάντα μέσα στα εθνικά πλαίσια και τον σεβασμό στην ελληνική κοινωνία και παράδοση και όχι σαν λωτοφάγος και καταναλωτής εισαγωμένων ψευτοπροοδευτικών ιδεασμάτων και καταναγκαστικών και ψυχαναγκαστικών συμπεριφορών.
ΥΥΓ: Η γνώμη μου: το κόμμα των πρασίνων στην Ελλάδα είναι από τα πιό επικίνδυνα για την ελληνική κοινωνία - αλλά και για την ανθρωπότητα γενικά, είναι μία άλλη οργουελινιακή εκδοχή διακυβέρνησης.
Και ομως
Θυμισου με γιατι σε αυτο το κομματι ειμαστε πιο μπροστα εμεις εδω

Και κομμα εχουν και καθοριζουν πραγματα και δυναμωνουν συνεχεια Θοδωρη

Η πρασινη αναπτυξη και η προστασια του περιβαλλοντος μου θυμιζει τον παραγωγο και τον προμηθευτη
Ο παραγωγος παραγει το φθαρτο αυτος ειναι ολη μερα εκει εξω αυτος ξερει την φυση παραπανω απο ολους στην αλυσιδα αλλα ο προμηθευτης ειναι που πουλαει και μαλιστα ακριβα και καρπωνετε και ολη την δοξα
Δοξα χρηματων δοξα τιτλων δοξα προστασιας περιβαλλοντος κλπ κλπ

Το πιο ευκολο πραμα για τους πρασινους ειναι να παρουν ψηφους!!!
Πολλους ψηφους!!!
Ειδικα σημερα
Πουλανε κατι που πουλαει και ας μην εχουν ιδεα τι ειναι αυτο
Οι κυνηγοι και ο αγροτης ειναι εκει εξω και φτιαχνουν την φυση
Ομως ο σημερινος χομο καναπεους που δεν εχει ιδεα απο την φυση θελει να την σωσει απο τον καναπε του
Και ακουγοντας τα λογια που θα του φουρνισουν δηλ την αποτυχια των προηγουμενων(αληθεια) και το πως θα κανουν οι πρασινοι την αλλαγη( η αληθεια για τα φωτοβολταικα και τις ανεμογεννητριες δεν θα λεχθει απο τους προηγουμενους φια να ξεσκεπαστουν οι πρασινοι καθως τρωνε και αυτοι ηδη και θα τους παρει και αυτους το ποταμι) πολλοι θα πανε να τους ψηφισουν!!!

Βαλε και την στοχοποιημενη ηδη κυνηγετικη δραστηριοτητα στα μελλοντικα τους σχεδια και το ταξιμο οτι θα απαγορευτει

Και ερχετε και δενει το πραμα!!!!

Γιαυτο φωναζω χρονια για ενα κυνηγετικο οργανο ανεπηρεαστο απο υφισταμενα πολιτικα κομματα που θα αναδειξη επιτελους εμας τον αγροτη τον βιοπαλεστη αλλα και το επιστημονικο εργο που μπορουμε να παραξουμε( κυνηγος ειναι και ο αμορφωτος και ο μορφομενος και ο επιστημονας και ο αγροτης κλπ)
Οπως φαινετε ομως εχετε σοβαρο προβλημα εκει σε αυτο τον τομεα
Εμεις δεν ξερω ακομη, θα δειξει αναλογα τους χειρισμους που θα δω τωρα που ερχονται οι προεδρικες
 
Και ομως
Θυμισου με γιατι σε αυτο το κομματι ειμαστε πιο μπροστα εμεις εδω

Και κομμα εχουν και καθοριζουν πραγματα και δυναμωνουν συνεχεια Θοδωρη

Η πρασινη αναπτυξη και η προστασια του περιβαλλοντος μου θυμιζει τον παραγωγο και τον προμηθευτη
Ο παραγωγος παραγει το φθαρτο αυτος ειναι ολη μερα εκει εξω αυτος ξερει την φυση παραπανω απο ολους στην αλυσιδα αλλα ο προμηθευτης ειναι που πουλαει και μαλιστα ακριβα και καρπωνετε και ολη την δοξα
Δοξα χρηματων δοξα τιτλων δοξα προστασιας περιβαλλοντος κλπ κλπ

Το πιο ευκολο πραμα για τους πρασινους ειναι να παρουν ψηφους!!!
Πολλους ψηφους!!!
Ειδικα σημερα
Πουλανε κατι που πουλαει και ας μην εχουν ιδεα τι ειναι αυτο
Οι κυνηγοι και ο αγροτης ειναι εκει εξω και φτιαχνουν την φυση
Ομως ο σημερινος χομο καναπεους που δεν εχει ιδεα απο την φυση θελει να την σωσει απο τον καναπε του
Και ακουγοντας τα λογια που θα του φουρνισουν δηλ την αποτυχια των προηγουμενων(αληθεια) και το πως θα κανουν οι πρασινοι την αλλαγη( η αληθεια για τα φωτοβολταικα και τις ανεμογεννητριες δεν θα λεχθει απο τους προηγουμενους φια να ξεσκεπαστουν οι πρασινοι καθως τρωνε και αυτοι ηδη και θα τους παρει και αυτους το ποταμι) πολλοι θα πανε να τους ψηφισουν!!!

Βαλε και την στοχοποιημενη ηδη κυνηγετικη δραστηριοτητα στα μελλοντικα τους σχεδια και το ταξιμο οτι θα απαγορευτει

Και ερχετε και δενει το πραμα!!!!

Γιαυτο φωναζω χρονια για ενα κυνηγετικο οργανο ανεπηρεαστο απο υφισταμενα πολιτικα κομματα που θα αναδειξη επιτελους εμας τον αγροτη τον βιοπαλεστη αλλα και το επιστημονικο εργο που μπορουμε να παραξουμε( κυνηγος ειναι και ο αμορφωτος και ο μορφομενος και ο επιστημονας και ο αγροτης κλπ)
Οπως φαινετε ομως εχετε σοβαρο προβλημα εκει σε αυτο τον τομεα
Εμεις δεν ξερω ακομη, θα δειξει αναλογα τους χειρισμους που θα δω τωρα που ερχονται οι προεδρικες
....σοβαρό όντως...:(

Υ.Γ....κρατάω το χόμο καναπέους , για μελλοντική χρήση ( ρε τι λεξικό έχω κάνει απο το H.L!);).sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top