Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ολα πηγαζουν απο εμας ,πιστευω..
Επρεπε να διωχνουμε με τις κλωτσιες αυτους που μας εκπροσωπουν και δεν σκιζονται για το συμφερον της πατριδας μας.
Αντιθετως, ανεχομαστε επι χρονια αυτους που δεχονται να τους ¨κουναει το δαχτυλο¨ η καθε αδερφαρα απο την βορειοκεντρικη Ευρωπη...
...βεβαίως από μας! κατά το λαικότερον "...όσα τραβάει το κορμί, για ολα φταίει η κεφαλή!"...
 
Δημοσιογραφία = η τέταρτη Εξουσία και ίσως η ισχυρότερη
Ακριβώς Θόδωρε, αν δεν διαπλέκονταν όλοι με όλους και αν ήταν διακριτός ο ρόλος κάθε εξουσίας θα'χαμε μια καλύτερη Δημοκρατία, αλλά με τα αν.......
 
Ποιος κόβει το κεφάλι του❓
Κ γιατί το κεφάλι να αφήσει το χέρι να κάνει την μλκ‼️❓
Καλημερα Γιαννη και Χριστος Ανεστη! Καλη Πρωτομαγια! :)

Εγω ενοουσσα οτι εμεις δεν ειμαστε ανευθυνοι για το ποιοι μας κυβερνουν, εφοσον τους ψηφισαμε...

Δεν καταλαβαινω εσυ τι ενοεις...αν μπορεις σε παρακαλω να μου το εξηγησεις...
 
Δημοσιογραφία = η τέταρτη Εξουσία και ίσως η ισχυρότερη
Υπάρχει βίντεο από Ιρλανδία τον καιρό που είχε αρχίσει η κρίση και εκεί που ο δημοσιογράφος σε συνέντευξη κόλλησε έναν πολιτικό και του γ@μ..σε τα ράμματα
Εδώ στην υποψία και μόνο ότι η ερώτηση που θα κάνουν μπορεί να ενοχλήσει έστω και λίγο τον πολιτικό ας είναι και ο χειρότερος στο τέλος για να είναι καλυμμένοι πετάνε το θεϊκό και ταυτόχρονα εμετικό:
Ξέρετε πόσο σας εκτιμώ και σας σέβομαι......
 
Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα έρχονται εκλογές.Αλλα εκ των προτέρων ξέρω τι θα ψηφίσει ο νεοέλληνας πιστεύω το καταλαβαίνουν οι περισσότεροι,το πήδημα γιατί του αρέσει να τον πηδάνε δίνοντας ου 50ευρα για βενζινα για ρεύμα σε λίγο κτλ.
 
Last edited:
Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα έρχονται εκλογές.Αλλα εκ των προτέρων ξέρω τι θα ψηφίσει ο νεοέλληνας πιστεύω το καταλαβαίνουν οι περισσότεροι,το πήδημα γιατί του αρέσει να τον πηδάνε δίνοντας ου 50ευρα για βενζινα για ρεύμα σε λίγο κτλ.
''Παιζει'' και η νοθεια.....
 
Καλημερα Γιαννη και Χριστος Ανεστη! Καλη Πρωτομαγια! :)

Εγω ενοουσσα οτι εμεις δεν ειμαστε ανευθυνοι για το ποιοι μας κυβερνουν, εφοσον τους ψηφισαμε...

Δεν καταλαβαινω εσυ τι ενοεις...αν μπορεις σε παρακαλω να μου το εξηγησεις...
Αληθώς ο κύριος‼️
Πόσοι είναι αυτοί που ψήφισαν νου κ δου ❓ το 30,% από το 50% ❓δλδ 15% του 100% όσων ψηφίζουν κ μη‼️
δλδ 15 άτομα από τα εκατό αποφάσισαν το καλύτερο....για τους εαυτούς κ τους 85‼️
Γααααααμω τις δημοκρατίες‼️
 
Αληθώς ο κύριος‼️
Πόσοι είναι αυτοί που ψήφισαν νου κ δου ❓ το 30,% από το 50% ❓δλδ 15% του 100% όσων ψηφίζουν κ μη‼️
δλδ 15 άτομα από τα εκατό αποφάσισαν το καλύτερο....για τους εαυτούς κ τους 85‼️
Γααααααμω τις δημοκρατίες‼️
Οι ελληνικές βουλευτικές εκλογές του 2019 διεξήχθησαν στις 7 Ιουλίου. Ήταν πρόωρες εκλογές, οι οποίες προκηρύχθηκαν από την κυβέρνηση του Αλέξη Τσίπρα, μετά την ήττα του κυβερνώντος κόμματος στις ευρωεκλογές και στις αυτοδιοικητικές εκλογές του ίδιου έτους.[1]

Πρώτο κόμμα ήλθε η Νέα Δημοκρατία με ποσοστό 39,85% και 158 έδρες, δεύτερο κόμμα ο Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς με 31,53% και 86 έδρες, τρίτο κόμμα το Κίνημα Αλλαγής με 8,10% και 22 έδρες, τέταρτο κόμμα το Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας με 5,30% και 15 έδρες, πέμπτο κόμμα η Ελληνική Λύση με 3,70% και 10 έδρες και έκτο κοινοβουλευτικό κόμμα το Μέτωπο Ευρωπαϊκής Ρεαλιστικής Ανυπακοής με 3,44% και 9 έδρες. Η κατανομή των εδρών έγινε με το σύστημα της ενισχυμένης αναλογικής.

Η συμμετοχή ανήλθε στο 57,78% και η αποχή στο 42,22%, επί των εγγεγραμμένων ψηφοφόρων.[2]

Την επόμενη ημέρα, 8 Ιουλίου, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπης Παυλόπουλος έδωσε στον πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας Κυριάκο Μητσοτάκη εντολή σχηματισμού κυβέρνησης.[3] Ο Κυριάκος Μητσοτάκης ορκίστηκε πρωθυπουργός την ίδια ημέρα,[4] ενώ τα μέλη της κυβέρνησης ορκίστηκαν στις 9 Ιουλίου.[5]

===========================================================================

Το 42,22% των Ελλήνων ψηφοφόρων ανενεργό Πολιτικά! Ο Μητσοτάκης φταίει ? Ο Τσίπρας? Η Δημοκρατία ? 4 στους δέκα Έλληνες αδιαφορούν ποιος τους κυβερνά!...τις πταίει?
 
Οι ελληνικές βουλευτικές εκλογές του 2019 διεξήχθησαν στις 7 Ιουλίου. Ήταν πρόωρες εκλογές, οι οποίες προκηρύχθηκαν από την κυβέρνηση του Αλέξη Τσίπρα, μετά την ήττα του κυβερνώντος κόμματος στις ευρωεκλογές και στις αυτοδιοικητικές εκλογές του ίδιου έτους.[1]

Πρώτο κόμμα ήλθε η Νέα Δημοκρατία με ποσοστό 39,85% και 158 έδρες, δεύτερο κόμμα ο Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς με 31,53% και 86 έδρες, τρίτο κόμμα το Κίνημα Αλλαγής με 8,10% και 22 έδρες, τέταρτο κόμμα το Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας με 5,30% και 15 έδρες, πέμπτο κόμμα η Ελληνική Λύση με 3,70% και 10 έδρες και έκτο κοινοβουλευτικό κόμμα το Μέτωπο Ευρωπαϊκής Ρεαλιστικής Ανυπακοής με 3,44% και 9 έδρες. Η κατανομή των εδρών έγινε με το σύστημα της ενισχυμένης αναλογικής.

Η συμμετοχή ανήλθε στο 57,78% και η αποχή στο 42,22%, επί των εγγεγραμμένων ψηφοφόρων.[2]

Την επόμενη ημέρα, 8 Ιουλίου, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπης Παυλόπουλος έδωσε στον πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας Κυριάκο Μητσοτάκη εντολή σχηματισμού κυβέρνησης.[3] Ο Κυριάκος Μητσοτάκης ορκίστηκε πρωθυπουργός την ίδια ημέρα,[4] ενώ τα μέλη της κυβέρνησης ορκίστηκαν στις 9 Ιουλίου.[5]

===========================================================================

Το 42,22% των Ελλήνων ψηφοφόρων ανενεργό Πολιτικά! Ο Μητσοτάκης φταίει ? Ο Τσίπρας? Η Δημοκρατία ? 4 στους δέκα Έλληνες αδιαφορούν ποιος τους κυβερνά!...τις πταίει?
Και κατα το ασμα ....
"Μα κανένας δε φταίει για το χάλι μου
σπάσιμο θέλει το κεφάλι μου ....."
.big smile.
Σπάσιμο για πολλούς λόγους.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top