Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Οι ελληνικές βουλευτικές εκλογές του 2019 διεξήχθησαν στις 7 Ιουλίου. Ήταν πρόωρες εκλογές, οι οποίες προκηρύχθηκαν από την κυβέρνηση του Αλέξη Τσίπρα, μετά την ήττα του κυβερνώντος κόμματος στις ευρωεκλογές και στις αυτοδιοικητικές εκλογές του ίδιου έτους.[1]

Πρώτο κόμμα ήλθε η Νέα Δημοκρατία με ποσοστό 39,85% και 158 έδρες, δεύτερο κόμμα ο Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς με 31,53% και 86 έδρες, τρίτο κόμμα το Κίνημα Αλλαγής με 8,10% και 22 έδρες, τέταρτο κόμμα το Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας με 5,30% και 15 έδρες, πέμπτο κόμμα η Ελληνική Λύση με 3,70% και 10 έδρες και έκτο κοινοβουλευτικό κόμμα το Μέτωπο Ευρωπαϊκής Ρεαλιστικής Ανυπακοής με 3,44% και 9 έδρες. Η κατανομή των εδρών έγινε με το σύστημα της ενισχυμένης αναλογικής.

Η συμμετοχή ανήλθε στο 57,78% και η αποχή στο 42,22%, επί των εγγεγραμμένων ψηφοφόρων.[2]

Την επόμενη ημέρα, 8 Ιουλίου, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπης Παυλόπουλος έδωσε στον πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας Κυριάκο Μητσοτάκη εντολή σχηματισμού κυβέρνησης.[3] Ο Κυριάκος Μητσοτάκης ορκίστηκε πρωθυπουργός την ίδια ημέρα,[4] ενώ τα μέλη της κυβέρνησης ορκίστηκαν στις 9 Ιουλίου.[5]

===========================================================================

Το 42,22% των Ελλήνων ψηφοφόρων ανενεργό Πολιτικά! Ο Μητσοτάκης φταίει ? Ο Τσίπρας? Η Δημοκρατία ? 4 στους δέκα Έλληνες αδιαφορούν ποιος τους κυβερνά!...τις πταίει?
Το θέμα που αναφέρεις επειδή σκέφτομαι και εγώ έτσι δεν είναι πάντα η αδιαφορία.Υπαρχει μεγάλο ποσοστό πολιτών που δεν εκφράζεται από κανένα κόμμα που κατεβαίνει υποψήφιο.Θα μου πεις 20 κόμματα με κάποιο δεν ταιριάζεις περισσότερο δηλ η τα 3/4 κλασικά ή τίποτα.Αυτο είναι το λάθος των περισσότερων πολιτών δυστυχώς νομίζουν και έχει ο κάθε ένας την εντύπωση και την απολυτοτητα θα έλεγα ότι τα ξέρει όλα και τα θέλει όπως αυτός τα σκέφτεται και μόνο αυτός σκέφτεται σωστά ,δηλ είμαστε πολυξεροι και των πάντων γνώστες.Ετσι δε με εκφράζει κανένας άρα δε ψηφίζω κανέναν και αυτόματα αυτό με χρίζει ανεύθυνο για το τι συμβαίνει αν έλα ντε που αυτό είναι χειρότερο γιατί επιτρέπεις να αποφασίζουν οι άλλοι για το μέλλον σου χωρίς να κάνεις εσύ τίποτα.Αυτος που δεν ψηφίζει αυτόματα αυξάνει την δύναμη των υπολοίπων που ψηφίζουν ,είναι το μεγαλύτερο λάθος για μένα που μπορείς να κάνεις .Και από την άλλη δε καταλαβαίνω 40% αποχή επιτρέπεις να σου κάνει κουμάντο ένα ποσοστό του 60% που απομένει που ψήφισε και κάποιο κόμμα που δε είναι και της αρεσκείας σου το μέγιστο παράλογο.Τιποτε δυστυχώς δε θα αλλάξει και αν αλλάξει οι τελευταίοι που θα το αλλάξουν θα είναι οι πολίτες σε αυτή τη χώρα πιο μεγάλη πιθανότητα έχει να στραβοξυπνησει κάποιος πρωθυπουργός και να φτιάξει κάποια πράγματα παρά ο κόσμος με την ψήφο εγώ αυτό βλέπω .Εφόσον όλα ελενγχονται από το χρήμα και έχει χαθεί η αξιοπρέπεια σε φιλοσόφους και δασκάλους σε νομικούς και δικαστικούς και τέλος σε δημοσιογράφους και κληρικούς ποιος θα διδάξει αρχές και παιδεία για να χτίσει την γενιά που θα αλλάξει και ποιοί έμειναν να το κάνουν οι πολιτικοί μια λέξη που έχει γίνει συνώνυμη με το αισχρός και χωρίς υπόληψη άνθρωπος.Αυτοι σε παιδεύουν και σε εκπαιδεύουν αυτό το αποτέλεσμα έχεις,αυτή η στάνη αυτά τα βόδια βγάζει ,στο χέρι του κάθε ενός είναι να αλλάξει βοσκούς και στάνη αρκεί λίγο πατριωτισμός και ορθή σκέψη (έννοιες προς εξαφάνιση).
 
Οι ελληνικές βουλευτικές εκλογές του 2019 διεξήχθησαν στις 7 Ιουλίου. Ήταν πρόωρες εκλογές, οι οποίες προκηρύχθηκαν από την κυβέρνηση του Αλέξη Τσίπρα, μετά την ήττα του κυβερνώντος κόμματος στις ευρωεκλογές και στις αυτοδιοικητικές εκλογές του ίδιου έτους.[1]

Πρώτο κόμμα ήλθε η Νέα Δημοκρατία με ποσοστό 39,85% και 158 έδρες, δεύτερο κόμμα ο Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς με 31,53% και 86 έδρες, τρίτο κόμμα το Κίνημα Αλλαγής με 8,10% και 22 έδρες, τέταρτο κόμμα το Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας με 5,30% και 15 έδρες, πέμπτο κόμμα η Ελληνική Λύση με 3,70% και 10 έδρες και έκτο κοινοβουλευτικό κόμμα το Μέτωπο Ευρωπαϊκής Ρεαλιστικής Ανυπακοής με 3,44% και 9 έδρες. Η κατανομή των εδρών έγινε με το σύστημα της ενισχυμένης αναλογικής.

Η συμμετοχή ανήλθε στο 57,78% και η αποχή στο 42,22%, επί των εγγεγραμμένων ψηφοφόρων.[2]

Την επόμενη ημέρα, 8 Ιουλίου, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπης Παυλόπουλος έδωσε στον πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας Κυριάκο Μητσοτάκη εντολή σχηματισμού κυβέρνησης.[3] Ο Κυριάκος Μητσοτάκης ορκίστηκε πρωθυπουργός την ίδια ημέρα,[4] ενώ τα μέλη της κυβέρνησης ορκίστηκαν στις 9 Ιουλίου.[5]

===========================================================================

Το 42,22% των Ελλήνων ψηφοφόρων ανενεργό Πολιτικά! Ο Μητσοτάκης φταίει ? Ο Τσίπρας? Η Δημοκρατία ? 4 στους δέκα Έλληνες αδιαφορούν ποιος τους κυβερνά!...τις πταίει?
Το ανύπαρκτο κίνητρο ‼️
Μήπως κ εγώ δλδ που ψήφισα τι κατάλαβα❓❓❓η πλειοψηφία θα ψηφίζει πάντα δύο μεγααααααλα κόμματα‼️
 
Υπαρχει μεγάλο ποσοστό πολιτών που δεν εκφράζεται από κανένα κόμμα που κατεβαίνει υποψήφιο.Θα μου πεις 20 κόμματα με κάποιο δεν ταιριάζεις περισσότερο δηλ η τα 3/4 κλασικά ή τίποτα.Αυτο είναι το λάθος των περισσότερων πολιτών δυστυχώς νομίζουν και έχει ο κάθε ένας την εντύπωση και την απολυτοτητα θα έλεγα ότι τα ξέρει όλα και τα θέλει όπως αυτός τα σκέφτεται και μόνο αυτός σκέφτεται σωστά ,δηλ είμαστε πολυξεροι και των πάντων γνώστες.Ετσι δε με εκφράζει κανένας άρα δε ψηφίζω κανέναν και αυτόματα αυτό με χρίζει ανεύθυνο
Εγώ δεν μπορώ να βρω κάποιο να με εκφράζει τόσο όσο να το ψηφίσω εκτός και αν κατέβει το ΚΕΚΑ που δεν το ψηφίζω για να αλλάξει την χώρα αλλά για τους γνωστούς λόγους
Και ούτε πιστεύω ότι τα ξέρω όλα, το αντίθετο ξέρω ελάχιστα και εννοείται ότι έτσι δεν θεωρώ ότι δεν έχω ευθύνη για ότι και αν συμβεί,ευθύνη έχουμε όλοι είτε ψηφίσαμε το οποιοδήποτε κόμμα είτε δεν ψηφίσαμε καθόλου
Το ότι υπάρχουν αρκετά κόμματα δεν λέει κάτι,τι μυαλά κουβαλάνε αυτοί που τα φτιάχνουν είναι το θέμα
Υπάρχει κόμμα μ-λ ΚΚΕ και κόμμα ΚΚΕ μ-λ δεν είμαι σίγουρος αν παίζει πουθενά στον κόσμο ανάλογη περίπτωση μιλάμε για ανέκδοτο
 
Οι ελληνικές βουλευτικές εκλογές του 2019 διεξήχθησαν στις 7 Ιουλίου. Ήταν πρόωρες εκλογές, οι οποίες προκηρύχθηκαν από την κυβέρνηση του Αλέξη Τσίπρα, μετά την ήττα του κυβερνώντος κόμματος στις ευρωεκλογές και στις αυτοδιοικητικές εκλογές του ίδιου έτους.[1]

Πρώτο κόμμα ήλθε η Νέα Δημοκρατία με ποσοστό 39,85% και 158 έδρες, δεύτερο κόμμα ο Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς με 31,53% και 86 έδρες, τρίτο κόμμα το Κίνημα Αλλαγής με 8,10% και 22 έδρες, τέταρτο κόμμα το Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας με 5,30% και 15 έδρες, πέμπτο κόμμα η Ελληνική Λύση με 3,70% και 10 έδρες και έκτο κοινοβουλευτικό κόμμα το Μέτωπο Ευρωπαϊκής Ρεαλιστικής Ανυπακοής με 3,44% και 9 έδρες. Η κατανομή των εδρών έγινε με το σύστημα της ενισχυμένης αναλογικής.

Η συμμετοχή ανήλθε στο 57,78% και η αποχή στο 42,22%, επί των εγγεγραμμένων ψηφοφόρων.[2]

Την επόμενη ημέρα, 8 Ιουλίου, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπης Παυλόπουλος έδωσε στον πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας Κυριάκο Μητσοτάκη εντολή σχηματισμού κυβέρνησης.[3] Ο Κυριάκος Μητσοτάκης ορκίστηκε πρωθυπουργός την ίδια ημέρα,[4] ενώ τα μέλη της κυβέρνησης ορκίστηκαν στις 9 Ιουλίου.[5]

===========================================================================

Το 42,22% των Ελλήνων ψηφοφόρων ανενεργό Πολιτικά! Ο Μητσοτάκης φταίει ? Ο Τσίπρας? Η Δημοκρατία ? 4 στους δέκα Έλληνες αδιαφορούν ποιος τους κυβερνά!...τις πταίει?
Προκυρηξη εκλογων 7 Ιουλιου

Απο το 42.22% των αποντων

το 15% βρισκονται εδω


και το αλλο 15% εδω


Το αλλο 12.22% που μενει
δεν εχει καμια ελπιδα
αλλαγης στο πορτοφολι τους -διορισμου -πολιτικων καταστασεων κτλ
 
Όλα στ
Εγώ δεν μπορώ να βρω κάποιο να με εκφράζει τόσο όσο να το ψηφίσω εκτός και αν κατέβει το ΚΕΚΑ που δεν το ψηφίζω για να αλλάξει την χώρα αλλά για τους γνωστούς λόγους
Και ούτε πιστεύω ότι τα ξέρω όλα, το αντίθετο ξέρω ελάχιστα και εννοείται ότι έτσι δεν θεωρώ ότι δεν έχω ευθύνη για ότι και αν συμβεί,ευθύνη έχουμε όλοι είτε ψηφίσαμε το οποιοδήποτε κόμμα είτε δεν ψηφίσαμε καθόλου
Το ότι υπάρχουν αρκετά κόμματα δεν λέει κάτι,τι μυαλά κουβαλάνε αυτοί που τα φτιάχνουν είναι το θέμα
Υπάρχει κόμμα μ-λ ΚΚΕ και κόμμα ΚΚΕ μ-λ δεν είμαι σίγουρος αν παίζει πουθενά στον κόσμο ανάλογη περίπτωση μιλάμε για ανέκδοτο
Όλα στη ζωή είναι πιθανότητες και συχνότητες από το να μην ψηφίσει καθόλου το 40% δεν είναι προτιμότερο να ψηφίσει κάτι διαφορετικό και ας μην συμφωνεί απόλυτα κερδίζοντας δύο πράγματα την πιθανότητα να κάνει καλύτερη διακυβέρνηση κάποιο άλλο κόμμα και το ότι δείχνεις στους μονοφαγαδες επαγγελματίες απατεώνες πολιτικούς που έχεις ότι φευγεται σιγά σιγά κύριοι το πουλο έτσι μετά θα σκέφτονται καλύτερα το πώς λειτουργούν και ότι ξύπνησε ο κόσμος μετά από 40+ χρόνια και κατάλαβε ότι πρέπει να σταματήσει το αλισβερίσι μαζί τους .Τι κάνεις δηλ απλά αυξάνεις τις πιθανότητες να αλλάξεις τη χώρα σου προς το καλύτερο.Δε γίνεται να ταιριάζεις απόλυτα με τίποτα .Απλά πρέπει η κατάσταση να αλλάξει και να ψηφίσουμε κάτι νέο να δωθεί η ευκαιρία και σε άλλους το ότι ρίχνω το ίδιο φυσίγγι επειδή το αγοράζω φθηνά και ας ξέρω ότι δεν είναι όπως πρέπει δεν φταίει το φυσίγγι ούτε ο πλασιέ εγώ φταίω που συνεχίζω στο ίδιο μοτίβο.Και στο τέλος το φθηνό στη τσέπη για να μην σκέφτομαι το πληρώνω ακριβά στη ζωή.
 
Όλα στ
Όλα στη ζωή είναι πιθανότητες και συχνότητες από το να μην ψηφίσει καθόλου το 40% δεν είναι προτιμότερο να ψηφίσει κάτι διαφορετικό και ας μην συμφωνεί απόλυτα κερδίζοντας δύο πράγματα την πιθανότητα να κάνει καλύτερη διακυβέρνηση κάποιο άλλο κόμμα και το ότι δείχνεις στους μονοφαγαδες επαγγελματίες απατεώνες πολιτικούς που έχεις ότι φευγεται σιγά σιγά κύριοι το πουλο έτσι μετά θα σκέφτονται καλύτερα το πώς λειτουργούν και ότι ξύπνησε ο κόσμος μετά από 40+ χρόνια και κατάλαβε ότι πρέπει να σταματήσει το αλισβερίσι μαζί τους .Τι κάνεις δηλ απλά αυξάνεις τις πιθανότητες να αλλάξεις τη χώρα σου προς το καλύτερο.Δε γίνεται να ταιριάζεις απόλυτα με τίποτα .Απλά πρέπει η κατάσταση να αλλάξει και να ψηφίσουμε κάτι νέο να δωθεί η ευκαιρία και σε άλλους το ότι ρίχνω το ίδιο φυσίγγι επειδή το αγοράζω φθηνά και ας ξέρω ότι δεν είναι όπως πρέπει δεν φταίει το φυσίγγι ούτε ο πλασιέ εγώ φταίω που συνεχίζω στο ίδιο μοτίβο.Και στο τέλος το φθηνό στη τσέπη για να μην σκέφτομαι το πληρώνω ακριβά στη ζωή.
Γιάννη, για να μιλήσουμε ρεαλιστικά, υπάρχει περίπτωση μέσω εκλογών να δει κάποιος εξουσία στην Ελλάδα αν προηγουμένως δεν έχει περάσει απο την Πρεσβεία να υποβάλει τα διαπιστευτήριά του;
 
Το ανύπαρκτο κίνητρο...η πλειοψηφία θα ψηφίζει πάντα δύο μεγααααααλα κόμματα...δεν μπορώ να βρω κάποιο να με εκφράζει τόσο...Tropicana Club Summer Mykonos....Πυργάκης-Καψάλης-Γρίβα-Κατσ...

Ατυχώς καλοί μου φίλοι νομίζω παίρνουμε οτι μας αξίζει και δυστυχώς δε θα αλλάξει τίποτα αν δεν αλλάξουν κεφάλι οι πολίτες σε αυτή τη χώρα....για να επανέλθω στο αρχικό μου σχόλιο...

Με σεβασμό σε όλους...πολύ μεγάλο... :)

Υ.Γ....βρε συ Γιάννη μου μου λες γιατί να κάνει κουμάντο το 60% στο άλλο 40%? ....μα αφού τους αφήνει να το κάνουν? προς τι η διαμαρτυρία? να έχουμε και μια λογική .... κοινοβουλευτική δημοκρατία έχουμε ....καταλύστε την λοιπόν!....τι με τα λόγια?...οχι ρε παιδιά...γιατί πάντα φταίει κάποιος άλλος και το σύστημα που είναι ένοχο?...εμείς που είμαστε?...εμείς!
 
Όλα στ
Όλα στη ζωή είναι πιθανότητες και συχνότητες από το να μην ψηφίσει καθόλου το 40% δεν είναι προτιμότερο να ψηφίσει κάτι διαφορετικό και ας μην συμφωνεί απόλυτα κερδίζοντας δύο πράγματα την πιθανότητα να κάνει καλύτερη διακυβέρνηση κάποιο άλλο κόμμα και το ότι δείχνεις στους μονοφαγαδες επαγγελματίες απατεώνες πολιτικούς που έχεις ότι φευγεται σιγά σιγά κύριοι το πουλο έτσι μετά θα σκέφτονται καλύτερα το πώς λειτουργούν και ότι ξύπνησε ο κόσμος μετά από 40+ χρόνια και κατάλαβε ότι πρέπει να σταματήσει το αλισβερίσι μαζί τους .Τι κάνεις δηλ απλά αυξάνεις τις πιθανότητες να αλλάξεις τη χώρα σου προς το καλύτερο.Δε γίνεται να ταιριάζεις απόλυτα με τίποτα .Απλά πρέπει η κατάσταση να αλλάξει και να ψηφίσουμε κάτι νέο να δωθεί η ευκαιρία και σε άλλους το ότι ρίχνω το ίδιο φυσίγγι επειδή το αγοράζω φθηνά και ας ξέρω ότι δεν είναι όπως πρέπει δεν φταίει το φυσίγγι ούτε ο πλασιέ εγώ φταίω που συνεχίζω στο ίδιο μοτίβο.Και στο τέλος το φθηνό στη τσέπη για να μην σκέφτομαι το πληρώνω ακριβά στη ζωή.
Και εγώ στις επόμενες εκλογές θα το σπάσω το εμπάργκο Γιάννη τι θα ψηφίσω δεν ξέρω θα το δω τότε αλλά δεν μπορώ και να κατηγορήσω και όποιον λέει ότι δεν μου πάει να ψηφίσω κανέναν και τίποτα
Δεν ξέρω αν τα βλέπω εγώ τόσο τραγικά αλλά ειλικρινά δεν βλέπω φως από κανέναν........
 
...δεν σε πιάνω φίλε μου Γιώργη...
Η βάση του κυβερνώντος κόμματος να πιάσει τους κατά τόπους κομματάρχες και να τους πει ευθέως να πούνε στους βουλευτές να προσπαθήσουν περισσότερο γιατί δεν την πάνε καλά την δουλειά ο λαός έχει απελπιστεί αλλιώς θα πέσει γιούχα κορνέδες και πατσές μοσχαρίσιες όταν κατέβουν στις περιφέρειες τους εννοείται όχι ξύλο γιαυτό έγραψα με ανθρώπινο πρόσωπο
Οι κομματάρχες να το πούνε στους βουλευτές και οι βουλευτές στην κυβέρνηση και όταν το πούνε να φροντίσουν να τους πείσουν κιόλας ότι έχουμε σοβαρό πρόβλημα να πάμε στις περιφέρειες μας γιατί τα παράπονα του κόσμου είναι πολλά
Κομμένες οι χαιρετούρες και οι μετάνοιες όταν έρχεται κάποιος πολιτικός επίσκεψη πρέπει να νιώσουν την δυσαρέσκεια που υπάρχει ευθέως και όχι με μισόλογα
Και πρέπει να την νιώσουν πρώτα από όλα από αυτούς που τους ψηφίζουν και όχι από τους αντιπολιτευόμενους
 
Υπάρχει για μένα περίπτωση αν υπάρξει συνοχή σε κάτι στο λαό που ψηφίζει.Το πρόβλημα είναι στο λαό όχι στα διαπιστευτήρια .Θά σου πω παράδειγμα απλούστατο στη δουλειά 20 ατομα συνεργείο κάποτε λέμε να βάλουμε έναν υποψήφιο από εμάς μέσα στο σωματείο εργαζομένων συμφωνούμε όλοι και παίρνει 13ψηφους ποιος φταίει .Αυτή είναι μια μικρή εικόνα του τι συμβαίνει στη χώρα δεν έχουμε καμία συνοχή και καμία ειλικρίνεια μεταξύ μας .Όσο αυτό δεν αλαζει δεν θα αλλάξει και τίποτε.Αν γυρίσεις όλη τη χώρα και συζητήσεις όλοι θα βρίζουν τη κυβέρνηση μα όλοι,κοίτα στο εκλογές το αποτέλεσμα και μετά πες μου ποιος φταίει.Οταν κανείς τα πάντα για τα λεφτά και μια δουλειά που επίτηδες την έχουν κάνει έτσι ώστε να περνάς από αυτούς(πολιτικούς) για να τη βρεις θέλει αρετή, τόλμη και πόνο η ελευθερία κάτι που δεν έχει και δε διατίθεται να υποστεί δυστυχώς κανένας χαρακτηριστική ελληνική έκφραση δε γαμιεται εγώ να μαι καλά οι υγειονομικοί πεινάνε γιατί δεν εμβολιαστηκαν (και τι να κάνω ας εμβολιαζοντουσαν ) έχουν αυτοκτονήσει ένα κάρο ( αδύνατοι χαρακτήρες ας πρόσεχαν)ο κόσμος τρώει στα σκουπίδια και ήρθε το ρεύμα όσο ο μίσος μισθός ( τσιμουδια) ,Δουλεύουμε και δε φτάνουν πουθενά και από παντού χρωστάμε ( αφού έχουμε και δουλειά είμαστε τυχεροί έχει και χειρότερα).Αυτά ακούς αντί να είμαστε τα 7απο το 10 εκατομμύρια στο δρόμο και να διώξουμε από την Ελλάδα ως ανεπιθύμητους τους 300 μαζί με τις οικογένειές τους και να μην μπορούν να ξαναπατήσουν εδώ κατάσχοντας και τις περιουσίες τους.Αλλα μας έφαγε και η χριστιανική ταπεινοτητα σκύβε το κεφάλι και προσευχή σου γιαυτούς τους αμαρτωλούς και συνέχισε τα πλουτίζεις την εκκλησία να πεινάμε όλοι και να χει δισεκατομμύρια και εννοείται όπως και με τους κουμουνιστες αν είσαι κοντά σε δαυτους άνεργος δεν μένεις ποτέ .Αντί να τους γαμησεις τα πέταλα όλων όσων είναι ανάξιοι και σε καταστρέφουν από θέσεις που εσύ τους τοποθετήσες και πείνας αφού κακοδιαχείριστηκαν και πλούτισαν αυτοί από τα χρήματα που εσύ έβγαλες.Αλλα φίλε δεν τα έχω μόνο με αυτούς τα έχω με όλους μας γιατί όταν κάποιος σε κοροϊδεύει είναι πιο πονηρός(όχι έξυπνος) τη μια φορά τη δεύτερη φορά τη τρίτη φορά αν δε έχεις ικανότητα να το καταλάβεις και συνεχίζεις μάλλον αυτός που το κάνει είναι αισχρός γιατί κοροϊδεύει συνέχεια έναν ανόητο αλλά εσύ είσαι ο ανόητος ,και αν είσαι ανόητος σίγουρα η ζωή σου δεν θα εξαρτηθεί ποτέ από εσένα.
 
Η βάση του κυβερνώντος κόμματος να πιάσει τους κατά τόπους κομματάρχες και να τους πει ευθέως να πούνε στους βουλευτές να προσπαθήσουν περισσότερο γιατί δεν την πάνε καλά την δουλειά ο λαός έχει απελπιστεί αλλιώς θα πέσει γιούχα κορνέδες και πατσές μοσχαρίσιες όταν κατέβουν στις περιφέρειες τους εννοείται όχι ξύλο γιαυτό έγραψα με ανθρώπινο πρόσωπο
Οι κομματάρχες να το πούνε στους βουλευτές και οι βουλευτές στην κυβέρνηση και όταν το πούνε να φροντίσουν να τους πείσουν κιόλας ότι έχουμε σοβαρό πρόβλημα να πάμε στις περιφέρειες μας γιατί τα παράπονα του κόσμου είναι πολλά
Κομμένες οι χαιρετούρες και οι μετάνοιες όταν έρχεται κάποιος πολιτικός επίσκεψη πρέπει να νιώσουν την δυσαρέσκεια που υπάρχει ευθέως και όχι με μισόλογα
Και πρέπει να την νιώσουν πρώτα από όλα από αυτούς που τους ψηφίζουν και όχι από τους αντιπολιτευόμενους
...εγώ είμαι και μικρότερος σου αλλα έχω την εντύπωση για τα τελευταία πενήντα χρόνια οτι ο Ελληνικός Λαός πέφτει από την Σκύλα στη Χάρυβδη...όταν αποφασίσει να αλλάξει ρότα ...ίσως τα πράματα αλλάξουν...
 
...εγώ είμαι και μικρότερος σου αλλα έχω την εντύπωση για τα τελευταία πενήντα χρόνια οτι ο Ελληνικός Λαός πέφτει από την Σκύλα στη Χάρυβδη...όταν αποφασίσει να αλλάξει ρότα ...ίσως τα πράματα αλλάξουν...
Και αυτό που λέω είναι αλλαγή ρότας και εξηγούμαι
Άκουγες παλιότερα να κουβεντιαζει ένας πασοκτζης και ένας νεοδημοκρατης και κατηγορούσε ο ένας τον άλλον ποιό κόμμα έκλεψε τα περισσότερα
Ότι και τα δύο έκλεψαν δεν τους ένοιαζε τους ένοιαζε να αποδείξουν ότι το κόμμα τους έκλεψε λιγότερα από το άλλο
Καμία κριτική καμιά αγανάκτηση να πούνε ρε φίλε εγώ τους ψηφίζω και αυτοί με κλέβουν χωρίς σταματημό
Γιαυτό λέω ότι το να αρχίσουν οι ψηφοφόροι του κόμματος που κυβερνά πρώτοι από όλους να ζητάνε ευθύνες και να κάνουν έντονη κριτική είναι μία αρχή και μία αλλαγή
Εννοείται ότι δεν αρκεί μόνο αυτό.........
 
Παρεμπιπτόντως είδα πριν λίγο σε ένα μικρό κανάλι την ταινία "Miracolo a Milano" (1951, Vittorio de Sica). Αμέσως νόμισα ότι βλέπω την σημερινή ελληνική πραγματικότητα, ασπρόμαυρη! Ακόμα και οι τελευταίες σκηνές με την φυγή πάνω σε ιπτάμενες σκούπες δεν μου θύμισαν αμέσως τον Χαρι Ποτερ αλλά αυτούς που ξεφεύγουν από την πραγματικότητα πέφτοντας για υπνο για να ονειρευτούν κάποιες θαυματουργές λύσεις των προβλημάτων τους.

ΥΓ: κατά έναν θαυματουργό τρόπο σήμερα λειτούργησε πάλι η παλιά τηλεόραση της μητέρας μου, μάλλον επειδή μου χύθηκε ο καφές πάνω της :D
 
Γιάννη, για να μιλήσουμε ρεαλιστικά, υπάρχει περίπτωση μέσω εκλογών να δει κάποιος εξουσία στην Ελλάδα αν προηγουμένως δεν έχει περάσει απο την Πρεσβεία να υποβάλει τα διαπιστευτήριά του;
Σίγουρα όχι, αλλά ΝΑΙ.
 
Επαγγελματίας πολιτικός = άτομο πονηρόν με θράσος και λίγους ενδοιασμούς για παραβατικότητα

πονηρός ≠ έξυπνος
θράσος ≠ θάρρος
παραβατική ροπή ≠ προθυμία να πάρεις ρίσκα

ΥΓ: Το παραπάνω είναι παράφραση μιάς περιγραφής ψυχολόγου για τον Λακι Λουτσιάνο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top