Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ναι ...από ότι γράφεται αληθεύει....


Απαραίτητες προμήθειες για ένα άτομο θεωρούνται, λοιπόν, σύμφωνα με τη γερμανική υπηρεσία οι εξής: 20 λίτρα σε νερό και υγρά, 3,5 κιλά σε σιτηρά, ψωμί, πατάτα, ρύζι και ζυμαρικά αλλά και 1,5 κιλό σε κρέας, ψάρι και αυγά.

Για πόσο καιρό μόνο δεν είπαν ότι πρέπει να φτάνουν....
Η γάτα είναι στα κεραμίδια , που έλεγε και ο Λαζόπουλος , Γιάννη .
 
Δώσε ένα παράδειγμα για να πιάσω τι εννοείς
Θα πρέπει να μιλάω για ώρες για το πάνω ,χοντρά χοντρά ας πούμε για την αγάπη της μάνας προς το παιδί της κ απόδειξη της αγάπης της‼️ η θέληση της για αυτοθυσία‼️
Όπου αγάπη δεν χωρα εγωισμός‼️
Η αγάπη ενσωματώνει μέσα της πολλά επίσης περισσότερα ένα από αυτά είναι κ η αλήθεια ‼️αααααλλο επίσης μεγάλο κεφάλαιο ‼️
 
Άσχετο, αλλά ενδιαφέρον:
Φάνης Τσουλουχάς: Η Ελλάδα εκπαιδεύει τους Τούρκους πιλότους, on-line εφημερίδα Εθνος, 28/04/2022
topic.
Θεόδωρε, μπορείς η όποιος άλλος θέλει, να περιγράψεις την ακολουθία πιθανών εξελίξεων αν επεκτείνει η Ελλάδα τα χωρικά ύδατα και τον εναέριο χώρο στα 12 μίλια ;
 
Θεόδωρε, μπορείς η όποιος άλλος θέλει, να περιγράψεις την ακολουθία πιθανών εξελίξεων αν επεκτείνει η Ελλάδα τα χωρικά ύδατα και τον εναέριο χώρο στα 12 μίλια ;
Ωραίο ερώτημα ποιο εύκολο βλέπω να πηγαίνουμε από τα 6 στα 3 παρά στα 12 .
 
Μου αρέσουν οι κυρώσεις κατά της Ρωσίας θα κόψουμε κάθε επαφη με τους Ρώσους και στο τέλος θα ζήσουν αυτοί και εμείς θα ψοφησουμε στη πείνα.Τι τρομερά μυαλά είναι αυτά ρε παιδιά που διοικούν το πλανήτη και μετά αναρωτιέμαι για τη κατάντια τού.
 
Θεόδωρε, μπορείς η όποιος άλλος θέλει, να περιγράψεις την ακολουθία πιθανών εξελίξεων αν επεκτείνει η Ελλάδα τα χωρικά ύδατα και τον εναέριο χώρο στα 12 μίλια ;
Χωρίς να είμαι ειδικός, για να φτάσουμε στην επέκταση των χωρικών μας υδάτων στο Αιγαίο ( γιατί στο Ιόνιο πέλαγος έχει γίνει νομίζω) θα πρέπει να έχουμε προετοιμαστεί κατάλληλα. Έχει τα καλά του όταν ο άλλος έχει ορίσει μια ενέργεια σου ως αιτία πολέμου, γιατί τότε το πότε θα αναγκαστεί να κάνει την απειλή του πράξη το ορίζεις εσύ. Νομίζω πως η απόκτηση των νέων οπλικών συστημάτων είναι προς αυτή την κατεύθυνση.
 
Last edited:
Ωραίο ερώτημα ποιο εύκολο βλέπω να πηγαίνουμε από τα 6 στα 3 παρά στα 12 .
Στην καθημερινότητα έχουμε υποχωρήσει στα 3 μίλια, δείτε παραβιάσεις, Τούρκοι ψαράδες, ελεύθερη ναυσιπλοΐα στο Αιγαίο τουρκική κυριαρχία στα στενά κλπ. Αντί η Ελλάδα να ανοιγοκλεινει την είσοδο- έξοδο από Εύξεινο Πόντο, μιάς και η πραγματική εξώπορτα είναι το Αιγαίο (με την γειτνιαση των νησιών και την εγγύτητα με τις Μικρασιατικες ακτές, όλα τα πλοία από μαύρη θάλασσα, Πόλη και Ιωνία, Αιολία, ,περνούν μέσα από Ελληνικα χωρικά ύδατα), με την Τουρκία να ελέγχει την δεύτερη πόρτα την εσωτερική, που αν η δική μας κλείσει κλείνει και αυτή.
 
Θεόδωρε, μπορείς η όποιος άλλος θέλει, να περιγράψεις την ακολουθία πιθανών εξελίξεων αν επεκτείνει η Ελλάδα τα χωρικά ύδατα και τον εναέριο χώρο στα 12 μίλια ;
Λευτέρη, όσο και να θέλω να απαντήσω, δεν μπορώ αυτή την στιγμή. ίσως σε 7-8 μέρες. Αλλά δες τις παρακάτω εικόνες, για να "υποψιαστείς" ποιός ενοχλείται και πόσο, και ποιά είναι τα οφέλη της Ελλάδος.

Σίγουρα θα χρειαστεί μιά νέα διεθνής συμφωνία για την απρόσκοπτη διέλευση και μετακίνηση πολεμικών οχημάτων θαλάσσης και αέρος. Για μη-πολεμικά οχήματα υπάρχουν ήδη συμφωνίες. Μέχρι να φτάσουμε όμως σε αυτή την κοινώς αποδεκτή διεθνή συμφωνία, πρέπει να περάσουμε την πυρά του πολέμου - αυτός μοιάζει να είναι ο ρυθμιστικός κανόνας όλων των παρομοίων διεθνών συμφωνιών. Και πρέπει να έχουμε κερδίσει τον πόλεμο, χωρίς να χάσουμε σπιθαμή της εθνικής επικράτειας, ούτε στην γη, ούτε στην θάλασσα, αλλά ουτε και στον αέρα.

1651609847760.png1651609888837.png

Εικόνες από εδώ
 
για να φτάσουμε στην επέκταση των χωρικών μας υδάτων στο Αιγαίο ( γιατί στο Ιόνιο πέλαγος έχει γίνει νομίζω) θα πρέπει να έχουμε προετοιμαστεί κατάλληλα
Ας τα κάνουν 10 μίλια για αρχή όσο είναι και ο εναέριος να ευθυγραμμιστούνε και βλέπουμε για τα δώδεκα
Αλλά που τέτοιο πράγμα τα μεμετια πλέον ζητάνε και νησιά ολόκληρα με πληθυσμό και εμείς εδώ έχουμε μείνει βρέξει χιονίσει στα ΜΟΕ
 
Χωρίς να είμαι ειδικός, για να φτάσουμε στην επέκταση των χωρικών μας υδάτων στο Αιγαίο ( γιατί στο Ιόνιο πέλαγος έχει γίνει νομίζω) θα πρέπει να έχουμε προετοιμαστεί κατάλληλα. Έχει τα καλά του όταν ο άλλον έχει ορίσει μια ενέργεια σου ως αιτία πολέμου, γιατί τότε το πότε θα αναγκαστεί να κάνει την απειλή του πράξη το ορίζεις εσύ. Νομίζω πως η απόκτηση των νέων οπλικών συστημάτων είναι προς αυτή την κατεύθυνση.
Κώστα, συμφωνώ πως θα πρέπει να προετομαστουμε, δεν νομίζω όμως ότι το casus beli ,ειδικά μετά από τόσα χρόνια που διατηρείται και προβάλλεται, μας έχει δώσει το παραμικρό πλεονέκτημα, αντίθετα, και μόνο που υφίσταται μας αφαιρεί διεθνώς επιχειρήματα και διευκολύνει τους τουρκικους επεκτατικους σχεδιασμους. Θεωρώ πως και όταν χρησιμοποιηθεί ως πρόφαση, θα είναι από τουρκικη πρόκληση και όχι από Ελληνική διεκδίκηση,ή άσκηση κυριαρχίας. Μακάρι να διαψευστώ από την πραγματικότητα.
 
Ας τα κάνουν 10 μίλια για αρχή όσο είναι και ο εναέριος να ευθυγραμμιστούνε και βλέπουμε για τα δώδεκα
Αλλά που τέτοιο πράγμα τα μεμετια πλέον ζητάνε και νησιά ολόκληρα με πληθυσμό και εμείς εδώ έχουμε μείνει βρέξει χιονίσει στα ΜΟΕ
Δυστυχώς και τα 10 μίλια του αέρα αμφισβητούνται από τους γείτονες.
 
Κώστα, συμφωνώ πως θα πρέπει να προετομαστουμε, δεν νομίζω όμως ότι το casus beli ,ειδικά μετά από τόσα χρόνια που διατηρείται και προβάλλεται, μας έχει δώσει το παραμικρό πλεονέκτημα, αντίθετα, και μόνο που υφίσταται μας αφαιρεί διεθνώς επιχειρήματα και διευκολύνει τους τουρκικους επεκτατικους σχεδιασμους. Θεωρώ πως και όταν χρησιμοποιηθεί ως πρόφαση, θα είναι από τουρκικη πρόκληση και όχι από Ελληνική διεκδίκηση,ή άσκηση κυριαρχίας. Μακάρι να διαψευστώ από την πραγματικότητα.
Ετσι!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top