Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλημερίζω τους απανταχού συναδέλφους κυνηγούς.
Εδώ και αρκετό καιρό όπως ίσως έχετε καταλάβει κάποιοι ψάχνομαι για την αγορά ενός δεύτερου όπλου. Ακουσα και ακούω αρκετές γνώμες για καραμπίνες καινούργιες η μεταχειρισμένες.
Πριν λίγες ημέρες πήγα στο γνωστό κυνηγομάγαζο της πόλης μου για αγορά φυσιγγίων.
Χαζεύοντας τα όπλα είδα το όπλο του πατέρα μου το οποίο εγώ ο μ@@@@@ς το είχα δώσει στον πατέρα του καταστηματάρχη για να πάρω μία καραμπίνα. Το όπλο ήταν σουπερποζέ Beretta s57E με 67 πόντους κάννες και τσοκ 4-2.
Μου μπήκε λοιπόν η ιδέα να το πάρω πίσω.
Θέλω λοιπόν την γνώμη σας για το αν αξίζει τον κόπο πέρα της συναισθηματικής αξίας.
Το όπλο για την ηλικία του ( τέλη δεκαετίας 60) είναι σε άριστη κατάσταση καθότι ήταν πάντα δεύτερο όπλο για τον κάτοχο του.
Η γνώμη σας θα μου φανεί πολύ χρήσιμη.
Σας ευχαριστώ.
Υ.Γ Το όπλο δεν κουνάει καθόλου.
Μην το ρωτάς καθόλου.
Πρόκειται για τουφέκι,όχι αστεία.
 
Καλημερίζω τους απανταχού συναδέλφους κυνηγούς.
Εδώ και αρκετό καιρό όπως ίσως έχετε καταλάβει κάποιοι ψάχνομαι για την αγορά ενός δεύτερου όπλου. Ακουσα και ακούω αρκετές γνώμες για καραμπίνες καινούργιες η μεταχειρισμένες.
Πριν λίγες ημέρες πήγα στο γνωστό κυνηγομάγαζο της πόλης μου για αγορά φυσιγγίων.
Χαζεύοντας τα όπλα είδα το όπλο του πατέρα μου το οποίο εγώ ο μ@@@@@ς το είχα δώσει στον πατέρα του καταστηματάρχη για να πάρω μία καραμπίνα. Το όπλο ήταν σουπερποζέ Beretta s57E με 67 πόντους κάννες και τσοκ 4-2.
Μου μπήκε λοιπόν η ιδέα να το πάρω πίσω.
Θέλω λοιπόν την γνώμη σας για το αν αξίζει τον κόπο πέρα της συναισθηματικής αξίας.
Το όπλο για την ηλικία του ( τέλη δεκαετίας 60) είναι σε άριστη κατάσταση καθότι ήταν πάντα δεύτερο όπλο για τον κάτοχο του.
Η γνώμη σας θα μου φανεί πολύ χρήσιμη.
Σας ευχαριστώ.
Υ.Γ Το όπλο δεν κουνάει καθόλου.
Αν το ηθελες για συναισθηματικούς λογους δεν θα το ειχες δώσει.
Αν το ειχες μετανιώσει δεν θα εφευγες από το μαγαζί χωρίς αυτό.
Στα ματια μου ειναι χρέπι, ΑΛΛΑ εγώ ΔΕΝ ξέρω από όπλα
 
Οσοι θέλετε να το δείτε υπάρχει στο car.
Γιώργο,αυτό που έχει ο Ζαπαντούλης,λες;
Για το συγκεκριμένο,του είχα στείλει μήνυμα,πριν πολύ καιρό για να το πάρω.
Μου είπε,ότι παρουσιάζει,ένα ελαφρύ κούνημα.
Κι αυτό,με απέτρεψε.
 
Γιώργο,αυτό που έχει ο Ζαπαντούλης,λες;
Για το συγκεκριμένο,του είχα στείλει μήνυμα,πριν πολύ καιρό για να το πάρω.
Μου είπε,ότι παρουσιάζει,ένα ελαφρύ κούνημα.
Κι αυτό,με απέτρεψε.
Οχι. Αυτό που είναι στην Κόρινθο.
 
Πέραν τις συναισθηματικης αξίας, εφόσον έχεις καραμπίνα δεν υπάρχει δεύτερη σκέψη. Ιδανικό τσοκαρισμα, μήκος κανών ικανοποιητικό και προπάντων δισκανδαλο.....
Δεν έχω καραμπίνα Γιάννη. Το μοναδικό όπλο που έχω τώρα είναι ένα σουπερποζέ browning 325 sl με σταθερά τσοκαρίσματα 3-1.
Ακόμα και όταν είχα καραμπίνα την είχα για δεύτερο όπλο και κυνηγούσα με σουπερποζέ.
 
Κάτω από το πετσί στο χτένι τι έχουν βάλει? Για το κάστ είναι? Τι σόι πατέντα είναι αυτή. Τέλως πάντων, επειδή ο Γιώργος είναι στη νοσταλγία και το συναίσθημα και ίσως το βλέπει αλλιώς, το όπλο φαίνεται ταλαιπωρημένο, ιδίως στα ξύλα του. Η αξία του για μένα είναι περίπου στο 600άρι max. Φίλε @Γιώργος 1960 αν στο δώσει κανά 600άρι πάρτο, αλλιώς ξεπέρνα το
 
Κάτω από το πετσί στο χτένι τι έχουν βάλει? Για το κάστ είναι? Τι σόι πατέντα είναι αυτή. Τέλως πάντων, επειδή ο Γιώργος είναι στη νοσταλγία και το συναίσθημα και ίσως το βλέπει αλλιώς, το όπλο φαίνεται ταλαιπωρημένο, ιδίως στα ξύλα του. Η αξία του για μένα είναι περίπου στο 600άρι max. Φίλε @Γιώργος 1960 αν στο δώσει κανά 600άρι πάρτο, αλλιώς ξεπέρνα το
Αυτό Κώστα είναι πατέντα του ίδιου του πατέρα μου. Κάτω από το πετσί υπάρχει αφρώδες υλικό για να παίξει τον ρόλο αντικραδασμικού στο ζυγωματικό. Ο συγχωρεμένος το είχε φτιάξει μόνος του με πολύ υπομονή και μεράκι. Εχει κλώτσημα αεροβόλου.
 
Αυτό Κώστα είναι πατέντα του ίδιου του πατέρα μου. Κάτω από το πετσί υπάρχει αφρώδες υλικό για να παίξει τον ρόλο αντικραδασμικού στο ζυγωματικό. Ο συγχωρεμένος το είχε φτιάξει μόνος του με πολύ υπομονή και μεράκι. Εχει κλώτσημα αεροβόλου.
Γιώργο κάντου παζάρι.
 
Γιώργο δεν χρειάζεται να ρωτάς...
Κάποτε έκανες ένα λάθος αλλά τώρα ήρθε η ευκαιρία για να επανορθώσεις...
Όσο για την τιμή που το δίνει εσυ ξέρεις τι είχατε συμφωνήσει τότε.....
Και αν είναι σωστός κ κύριος (πιστευω πως ναι) πρέπει να καταλάβει τον λόγο που το θες κ να μην κοιτάξει να σε "πατησει"...
 
Γιώργο αν δεν ήταν του πατέρα σου θα το επαιρνες για 900; Θεωρώ πως οχι...
Δεν τίθεται εδώ λοιπόν θεμα πραγματικής αξίας του οπλου. Δεν ξερω απο αυτα, πιθανολογω οτι τα 6-7 κατοστάρικα που λενε τα παιδιά είναι μια "σωστή τιμη".
Η συναισθηματική αξία ομως δεν μετριέται με ευρώ... Και 2000 να το έδινε θα το σγόραζες αν ένοιωθες ότι "πρέπει ντε και ντε" να το έχεις εσύ.
Κάνε οτι σου λεει η ψυχη σου λοιπόν, αυτό είναι σωστό.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top