Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα, δηλαδή εννοείτε οτι η aselkon λυμένη είναι πιο ποιοτική απο την be diamond?
Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης Τάσο....
Θέλουν πολλά χρόνια οι Τούρκοι για να φτιάξουν ποιοτικά όπλα,σε μέταλλα και εφαρμογές...
Και κυρίως δε γνωρίζουν από σκλήρυνση μετάλλων...
 
Πλακα, πλακα και η καννη της ΑΤΑ ειχε μεσα τεσσερα-πεντε δαχτυλιδια, αλλα τα πουλησα σε μια ωρα αναγκης....
Αντε ας το παρει το ποταμι μιας και ρωτησε ο δασκαλος για τα δαχτυλιδια.

Οταν κοιτας στο φως της ημερας μια κανη μεσα και βλεπεις δαχτυλιδια βλεπεις, αναλογα ποσα δαχτυλιδια εχει , ποσο καλη ειναι η καθε κανη.
Δηλαδη, αν βλεπεις 2 δαχτυλιδια ειναι κανη μετρια με δυο δηλητηρια.
Οσο πιο πολλα τα δαχτυλιδια τοσο πιο δηλητηριωδες ειναι η κανη.
Οπως γραφει ο φιλος πιο πανω το ατα εχει 5 δαχτυλιαδια με δηλητηριο απο τα βαθη της μογγολιας.
Κορυφαια κανη με πανω απο 6 δαχτυλιδια ειναι η Rem γιατι της εχουν βαλει και ενα extra δαχτυλιδι με υπνωτικο δηλητηριο που κοιμιζει τα θηραματα πριν πεθανουν.
Μερικες παλαιοτερα ειχαν και ενα δαχτυλιδι με αιμοστατικο υγρο που επηζε το αιμα στα θηραματα γιαυτο και ηταν καθαρα χωρις αιμα που λεμε.

Αυτα μου τα εχει πει εμπιστευτηκα γνωστης μεσα απο εταιρια.
 
Κορυφαια κανη με πανω απο 6 δαχτυλιδια ειναι η Rem γιατι της εχουν βαλει και ενα extra δαχτυλιδι με υπνωτικο δηλητηριο που κοιμιζει τα θηραματα πριν πεθανουν.
Μια διόρθωση αν μου επιτρέπεις….
Η Rem έχει 6 κάννες μέσα στο δαχτυλίδι της
 
Αντε ας το παρει το ποταμι μιας και ρωτησε ο δασκαλος για τα δαχτυλιδια.

Οταν κοιτας στο φως της ημερας μια κανη μεσα και βλεπεις δαχτυλιδια βλεπεις, αναλογα ποσα δαχτυλιδια εχει , ποσο καλη ειναι η καθε κανη.
Δηλαδη, αν βλεπεις 2 δαχτυλιδια ειναι κανη μετρια με δυο δηλητηρια.
Οσο πιο πολλα τα δαχτυλιδια τοσο πιο δηλητηριωδες ειναι η κανη.
Οπως γραφει ο φιλος πιο πανω το ατα εχει 5 δαχτυλιαδια με δηλητηριο απο τα βαθη της μογγολιας.
Κορυφαια κανη με πανω απο 6 δαχτυλιδια ειναι η Rem γιατι της εχουν βαλει και ενα extra δαχτυλιδι με υπνωτικο δηλητηριο που κοιμιζει τα θηραματα πριν πεθανουν.
Μερικες παλαιοτερα ειχαν και ενα δαχτυλιδι με αιμοστατικο υγρο που επηζε το αιμα στα θηραματα γιαυτο και ηταν καθαρα χωρις αιμα που λεμε.

Αυτα μου τα εχει πει εμπιστευτηκα γνωστης μεσα απο εταιρια.
Ενταξει,ειπαμε να πουμε ενα αστειο αλλα εσυ το ξεφτιλισες....
 
Παιδιά συγγνώμη,χωρίς παρεξήγηση.δεκτον το χιούμορ κ τα λοιπά.αλλα ξεφύγαμε εντελώς από το θέμα.ζητησε μια γνώμη ο Μάριος κ είμαστε αλλού.ποιος τον βοήθησε πραγματικα?χωρίς να θέλω να υποτιμήσω την νοημοσύνη κανενός,μόνο ο Γιάννης ο κυνηγός εξέφρασε μια σωστή αποψη .
Το χιουμορ γινεται οχι για να παρεξηγηθουμε εννοειται,αλλα να σου πω την αληθεια δεν καταλαβαινω ουτε τι ειναι αυτα τα δαχτυλιδια ουτε τι μπορει να σημαινει η υπαρξη τους ουτε για ποιο λογο σχηματιζονται κατασκευαστικα,οποτε οπως καταλαβαινεις αν κατι παει στην κατηγορια του υπερβατικου ειναι λογικο να αντιμετωπιζεται με χιουμορ,Αν μπορεις να δωσεις περισσοτερες λεπτομερειες και εξηγησεις...
 
Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης Τάσο....
Θέλουν πολλά χρόνια οι Τούρκοι για να φτιάξουν ποιοτικά όπλα,σε μέταλλα και εφαρμογές...
Και κυρίως δε γνωρίζουν από σκλήρυνση μετάλλων...
Αυτό ήθελα να πώ Τάκη, ξέρεις οτι το δικό μου αγαπημένο όπλο δεν είναι η benelli, αλλά η ποιότητα των μοντέλων της είναι κορυφαία. Ορισμένα πράγματα δεν αμφισβητούνται.
 
Θέλουν πολλά χρόνια οι Τούρκοι για να φτιάξουν ποιοτικά όπλα,σε μέταλλα και εφαρμογές...
Επειδη εχω την ΑΤΑ prince armi(αντιγραφη beretta 303...) σχεδον 25 χρονια το προσωπικο μου συμπερασμα ειναι οτι τα μεταλλα τους και οι βαφες τους ειναι μια χαρα,εμενα το μoνο προβλημα που μου εβγαλε ειναι οτι μου τρυπησε η αποθηκη αλουμινιου εκει που σκανε τα αερια ,που απο οτι ξερω και σε καποια browning με αποθηκη αλουμινιου το ιδιο παθανε για αυτο και μετα στο σημειο αυτο βαλανε ορειχαλκινο δαχτυλιδι το οποιο μπορει να αλλαχθει....και μου εσπασε και το μπρατσο που σπρωχνει το κλειστρο στο σημειο που εχει το εξογκωμα που μπαινει στην εσοχη του κλειστρου,αλλα και στης beretta σπαει ακριβως στο ιδιο σημειο γιατι εχω παραγγειλει για 303 φιλου και μαλιστα εχω κρατησει το παλιο του...
Το μεγαλο προβλημα που εχουν τα τουρκικα ειναι στην λεπτομερεια και ειδικα οσον αφορα τον κυκλο λειτουργιας(αυτογεμη...) που σημαινει εμπλοκες διαφορων τυπων...Αν πιανουν τα χερια σου και εχεις αντιληψη επι του αντικειμενου μπορεις να τις εξαλειψεις ή τουλαχιστον να τις περιορισεις πολυ...
Βαφη καννης απιστευτη,την αφηνεις βρεγμενη και δεν καταλαβαινει τιποτα ουτε μπιμπικη σκουριας δεν πεταει,αν κανω το ιδιο και με την καννη της beccaccia σε δυο μερες πεταει σκουρια....
Almar αδρανειας η σκανδαλοθηκη της διαλυθηκε σε χιλια κομματια,ποιοτητα πλαστικου ουτε αποκριατικο και τα μεταλλικα απαρτια της σκανδαλοθηκης κι αυτα ψευτικα τουλαχιστον οπτικα δεν ενεπνεαν και πολυ εμπιστοσυνη ....αλλαχθηκε με μεταλλικη απο benelli και το οπλο δουλευει εδω και 20 χρονια...
 
Επειδη εχω την ΑΤΑ prince armi(αντιγραφη beretta 303...) σχεδον 25 χρονια το προσωπικο μου συμπερασμα ειναι οτι τα μεταλλα τους και οι βαφες τους ειναι μια χαρα,εμενα το μoνο προβλημα που μου εβγαλε ειναι οτι μου τρυπησε η αποθηκη αλουμινιου εκει που σκανε τα αερια ,που απο οτι ξερω και σε καποια browning με αποθηκη αλουμινιου το ιδιο παθανε για αυτο και μετα στο σημειο αυτο βαλανε ορειχαλκινο δαχτυλιδι το οποιο μπορει να αλλαχθει....και μου εσπασε και το μπρατσο που σπρωχνει το κλειστρο στο σημειο που εχει το εξογκωμα που μπαινει στην εσοχη του κλειστρου,αλλα και στης beretta σπαει ακριβως στο ιδιο σημειο γιατι εχω παραγγειλει για 303 φιλου και μαλιστα εχω κρατησει το παλιο του...
Το μεγαλο προβλημα που εχουν τα τουρκικα ειναι στην λεπτομερεια και ειδικα οσον αφορα τον κυκλο λειτουργιας(αυτογεμη...) που σημαινει εμπλοκες διαφορων τυπων...Αν πιανουν τα χερια σου και εχεις αντιληψη επι του αντικειμενου μπορεις να τις εξαλειψεις ή τουλαχιστον να τις περιορισεις πολυ...
Βαφη καννης απιστευτη,την αφηνεις βρεγμενη και δεν καταλαβαινει τιποτα ουτε μπιμπικη σκουριας δεν πεταει,αν κανω το ιδιο και με την καννη της beccaccia σε δυο μερες πεταει σκουρια....
Almar αδρανειας η σκανδαλοθηκη της διαλυθηκε σε χιλια κομματια,ποιοτητα πλαστικου ουτε αποκριατικο και τα μεταλλικα απαρτια της σκανδαλοθηκης κι αυτα ψευτικα τουλαχιστον οπτικα δεν ενεπνεαν και πολυ εμπιστοσυνη ....αλλαχθηκε με μεταλλικη απο benelli και το οπλο δουλευει εδω και 20 χρονια...
Αυτά που κάποτε έσουρναν οι Εγγλέζοι για τα Ιταλικά όπλα.......τα ίδια λένε σήμερα οι Ιταλοί για τα τούρκικα......οι Τούρκοι έχουν μπει για τα καλά στο παιχνίδι κα θα τα ταράξουν τα νερά στην βιομηχανία των όπλων..είναι το μόνο σίγουρο.
 
Όλο αυτό μου θύμησε έναν μάστορα σωληνά που δουλεύαμε κάποτε στο Πέραμα.Ειχαμε σχολάσει και πλενομασταν στις βρύσες του καρναγιου.Τον βλέπω... έχει πιάσει τη σκόνη ΤΙDE και έπλενε χέρια καράφλα μαζί.Του λέω μάστορα τι κάνεις?Μου λέει... μικρέ δε λες καλά που βρήκα αυτή τη σκόνη...θα είχα χάσει όλα μου τα μαλλιά τώρα!
 
Είμαστε στο σκέφτομαι να αγοράσω καλό είναι να μείνουμε εκεί .Πολλά πράγματα σε ένα ντουφέκι δεν είναι κατανοητά από τους περισσότερους από εμάς ,κάποιοι ψάχνουν είναι περίεργοι κάποιοι όχι.Ακομη και οι οποκατάσκευαστες ψάχνουν κάποια πράγματα .Τώρα επειδή η κανη είναι λεία, ότι το λειόκανο όπλο ότι κανη και να έχει απλά θα βάλει και θα βγάλει την ίδια ντουφέκια το ένα με το άλλο χωρίς ιδιαίτερες διαφορές ,επιτρέψτε μου ότι είναι απλά μια χοντράδα .Για πολλοστή φορά θα ξαναγράψω η κανη είναι ένα ζωντανό κομμάτι που διαστέλετε και συστέλλεται.Εαν κάποιος νομίζει ότι όλα τα μεταλα και η επεξεργασία που τους έχει γίνει επιτρέπει αυτό να γίνετε πάντα σωστά και με τον ίδιο τρόπο ,καθώς και ότι η συνεργασία μετάλου κάνης τσοκ και η εφαρμογή τους δε παίζουν ρόλο ,μπορείτε να πάτε στις μεγάλες εταιρίες κατασκευής, να τους πείτε πόσο μαλακές είναι που χαλάνε εκατομμύρια για μελέτη σχεδιασμό επεξεργασία κανών και τσοκ και πείτε μου τους ακόμη βάλτε ότι νεροσωληνα θέλετε επάνω και απλά συνοδέυτετον με καλά φυσίγγια ,απλά οποίος το κάνει να έχει και μπολικά χαρτομάντιλα μαζί θα του χρειαστούν γιατί μπορεί κάποιος από όλους να είναι αγενής και να τον φτύσει, ότι θα γελάνε όλοι είναι σίγουρο πάντως.Και κάτι ακόμη υπάρχει φιλοσοφία ανθεκτικό και μαλακό μέταλο και φιλοσοφία όσο το δυνατόν ανεπηρέαστο όσο γίνεται ,στη δεύτερη φιλοσοφία ανήκουν οι νέες κανες crio της benelli.Οι τύποι μετάλων είναι πολλοι με διαφορετικά χαρακτηριστικά το ποιόν αποφασίζει η κάθε εταιρία να χρησιμοποιήσει και πως το διαχειρίζεται δική τους επιλογή ,εμείς απλά παρακολουθούμε σαν χρήστες το αποτέλεσμα ,εάν δεν βλέπουμε καμία διαφορά στις κανες των εταιριών κάποιος κοροϊδεύει τον άλλον ,τώρα κατά πόσο κοροιδέυουμε εμείς με τις αρχίδια γνώσεις τους ειδικούς των εταιριών ας το σκεφτεί ο κάθε ένας .Και να ξέρετε ότι η κάθε εταιρία επενδύει σε κάτι συγκεκριμένο όχι στο σύνολο .Γιατί όλα είναι εξελίξιμα ειδικά τα πυρομαχικά έτσι μια ιδανική κανη για ένα φυσίγγι α του χρόνου βγαίνει το ατσάλι και αυτομάτως θέλει πάλι μελέτη ,έπειτα εξελίσσετε η τάπα και επιτρέπει άλλον σχεδιασμό που πριν είχε αποτύχει ,κτλ.Και να ξέρετε αν από αύριο γινόταν κάτι και ξαφνικά ρίχναμε από 40 μέτρα και πάνω όλοι τα περισσότερα ντουφέκια και πολλές καλλονές θα στόλιζαν τα ράφια όχι τους κυνηγότοπους απλά γιατί δίνετε αλλού έμφαση ,ασχέτως αν τα τελευταία χρόνια γίνεται προσπάθειες από όλους για καλές κανες επειδή η πληροφορία έγινε προσιτή από πολλούς και άρχισε ο κόσμος να αντιλαμβάνετε τι του γίνετε ,κάτι ανάλογο που έγινε και με το θέμα κοντακιου άλλοι το ανακάλυψαν χθες άλλοι έχουν φτιάξει κοντάκι εδώ και 25 χρόνια .Κατά τα άλλα όλοι έχουν άποψη .
 
Να το πούμε σε μερικούς φίλους σκοπευτές και δασκάλους σκοποβολής να ρίχνουν με ότι νεροσωληνα βρούνε τότε , εκτός αν δεν σκοπεύουν και αυτοί καλά ,τότε Άλεξ να ψάξουμε τους παγκόσμιους πρωταθλητές και τους ζογκλέρ.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top