Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Να το πούμε σε μερικούς φίλους σκοπευτές και δασκάλους σκοποβολής να ρίχνουν με ότι νεροσωληνα βρούνε τότε , εκτός αν δεν σκοπεύουν και αυτοί καλά ,τότε Άλεξ να ψάξουμε τους παγκόσμιους πρωταθλητές και τους ζογκλέρ.
Δεν κατάλαβες τι είπα Γιάννη... δε μίλησα για καλές κάννες, καλά φυσίγγια κ.τ.λ.Ειπα ότι από θεωρία σκίζουμε και τα κλαμπανια πάνε σύννεφο.
*Προσωπικα δε τσιμπάω σε κανένα τρικ των εταιριών.ΔΕΝ γίνεται μια εταιρία Χ να δαπανά εκατομμύρια σε μελέτες κανών και να μην παίρνει με 1500€ το θανατηφόρο όπλο της ανταγωνίστριας να το κάνει φύλλο και φτερό.Στην τελική άμα πας Αγγλία στην Perdy να φτιάξεις όπλο και τους πείς όλες αυτές τις παπαριές που ακούγονται θα σε πετάξουν έξω με τις κλωτσιές.

Η Χρυσή τομή είναι: σκοπεύω καλύτερα-σκεφτομαι λιγότερο.
 
Θα γράψω και κάτι τελευταίο γιατί αρχίζω και βαριέμαι να επαναλαμβανομαι.Η εξέλιξη σε πολλά πράγματα ειδικά μεταλα ανοχές ερχετε έπειτα από πολύ μελέτη κυρίως εκεί που χρειάζεται ,κυρίως απο τις εταιρίες που ασχολούνται με την κατασκευή διαστημοπλοίων,υποβρυχίων όπως και η εξέλιξη στα αυτοκίνητα προέρχεται κατά βάση από μελέτες για την F1 .Έχει αναρωτηθεί κανείς γιατί καμία εταιρία κατασκευής όπλων δε χρησιμοποιεί την κριογονικη επεξεργασία στη κανη των όπλων της αφού είναι τόσο τρομερή ,και εταιρίες που η διαστημική τεχνολογία βρίσκετε στη χώρα τους, παρά βρέθηκε μόνο ένας έξυπνος της ιταλικής και την έβαλε μέσα στα δικά τους όπλα.Γνωριζει κάνεις την απάντηση ? .Εάν διαβάσετε τι προσφέρει που δεν είναι επιστήμη θα έρθει και η απάντηση ,μήπως οι υπόλοιπες εταιρίες χρησιμοποιούν καλύτερα υλικά ,που δεν χρειάζονται κανενός είδους κριογονικες επεξεργασίες για να του δώσουν αυτό που αποσκοπούν .Μήπως η εταιρία αυτή πουλάει τη μεγαλύτερη παπατζα του αιώνα στηριζόμενη στο όνομα που δικαίως έχει απόκτηση αλλά για άλλους λόγους και όχι βλητικής απόδοσης, και πιάνει κορόιδο όλο και περισσότερους .Ρωτάω πολλά γιατί απλά δε ξέρω πολλά ,υποθέσεις κάνω που περιμένω κάποιος ποιο ειδικός φυσικός, μετεωρολόγος ,καρτερατζης ,πονηρός να μου αποδείξει ότι δεν είναι ετσι.Εκτος αν τελικά όντως η συγκεκριμένη εταιρία φτιάχνει τα καλύτερα όπλα στο κόσμο ,μεγάλη αδικία τότε γιατί δεν τα χρησιμοποιεί κανείς για να κερδίσει κάτι με αυτά κάποιο μετάλλιο που δεν είναι μια τσίχλα παραπάνω είναι πολλά περισσότερα.
 
Θα γράψω και κάτι τελευταίο γιατί αρχίζω και βαριέμαι να επαναλαμβανομαι.Η εξέλιξη σε πολλά πράγματα ειδικά μεταλα ανοχές ερχετε έπειτα από πολύ μελέτη κυρίως εκεί που χρειάζεται ,κυρίως απο τις εταιρίες που ασχολούνται με την κατασκευή διαστημοπλοίων,υποβρυχίων όπως και η εξέλιξη στα αυτοκίνητα προέρχεται κατά βάση από μελέτες για την F1 .Έχει αναρωτηθεί κανείς γιατί καμία εταιρία κατασκευής όπλων δε χρησιμοποιεί την κριογονικη επεξεργασία στη κανη των όπλων της αφού είναι τόσο τρομερή ,και εταιρίες που η διαστημική τεχνολογία βρίσκετε στη χώρα τους, παρά βρέθηκε μόνο ένας έξυπνος της ιταλικής και την έβαλε μέσα στα δικά τους όπλα.Γνωριζει κάνεις την απάντηση ? .Εάν διαβάσετε τι προσφέρει που δεν είναι επιστήμη θα έρθει και η απάντηση ,μήπως οι υπόλοιπες εταιρίες χρησιμοποιούν καλύτερα υλικά ,που δεν χρειάζονται κανενός είδους κριογονικες επεξεργασίες για να του δώσουν αυτό που αποσκοπούν .Μήπως η εταιρία αυτή πουλάει τη μεγαλύτερη παπατζα του αιώνα στηριζόμενη στο όνομα που δικαίως έχει απόκτηση αλλά για άλλους λόγους και όχι βλητικής απόδοσης, και πιάνει κορόιδο όλο και περισσότερους .Ρωτάω πολλά γιατί απλά δε ξέρω πολλά ,υποθέσεις κάνω που περιμένω κάποιος ποιο ειδικός φυσικός, μετεωρολόγος ,καρτερατζης ,πονηρός να μου αποδείξει ότι δεν είναι ετσι.Εκτος αν τελικά όντως η συγκεκριμένη εταιρία φτιάχνει τα καλύτερα όπλα στο κόσμο ,μεγάλη αδικία τότε γιατί δεν τα χρησιμοποιεί κανείς για να κερδίσει κάτι με αυτά κάποιο μετάλλιο που δεν είναι μια τσίχλα παραπάνω είναι πολλά περισσότερα.
Δεν κάνει σε ολες τις κάννες κρυογονικη επεξεργασία , οι κατασκευαστές οπλων είναι είναι οι πιο κολλημένοι και δύσκολα κάνουν νεωτερισμούς, επειδή δεν χάθηκε και ο κόσμος αν δεν κάνεις επεξεργασία γιατί οι κάτοχοι αλλάζουν όπλα σαν τα πουκάμισα. Τα ατσαλια είναι απλώς κατάλληλα για όπλα καμιά μαγεία.
 
Καμια εταιρεια δεν ξοδευει εκατομμυρια για καννη, τα μεταλλα και τα μαγικα ατσαλια ειναι πλεον γνωστα σε ολους, οι εταιρειες κανουν μικρες διαφοροποιησεις αναλογα το κοινο που απευθυνονται και μη ξεχναμε οτι η benelli ανηκει στη beretta και εχουν διαφορετικο αυλο.Η καθε εταιρεια, οταν κανει καποια εξοδα, υπολογιζει και ποτε θα κανει αποσβεση, δεν το κανουν για χομπυ και δεν ''πετανε'' χρηματα για χαβαλε, ουτε ειναι καμια επιστημη η λειοκαννη κανη.
 
Το θέμα είναι "σκέφτομαι να αγοράσω", αλλά μιας και το πλατιάσαμε αυτό που καταλαβαίνω εγώ με τη πείρα της ζωής και της αγοράς είναι ότι αυτό που παλιότερα λέγαμε "ότι πληρώνεις παίρνεις" στις μέρες μας ίσχύει πολύ λιγότερο από όσο πριν 20 χρόνια. Για κάθε βιομηχανικό προϊόν.
Παγκοσμιοποίηση; Νέες αγορές;, Υπερβολικό marketing; Ανάγκη σύγκλισης "μικρών", μεγάλων"; Δεν ξέρω, απλή διαπίστωση είναι. Τα "φτηνά" βελτιώνονται και τα "ακριβά" απλά υπερτιμολογούνται.
 
Καμια εταιρεια δεν ξοδευει εκατομμυρια για καννη, τα μεταλλα και τα μαγικα ατσαλια ειναι πλεον γνωστα σε ολους, οι εταιρειες κανουν μικρες διαφοροποιησεις αναλογα το κοινο που απευθυνονται και μη ξεχναμε οτι η benelli ανηκει στη beretta και εχουν διαφορετικο αυλο.Η καθε εταιρεια, οταν κανει καποια εξοδα, υπολογιζει και ποτε θα κανει αποσβεση, δεν το κανουν για χομπυ και δεν ''πετανε'' χρηματα για χαβαλε, ουτε ειναι καμια επιστημη η λειοκαννη κανη.
Κάτι τέτοια γράφεις και δε μπορώ να σε ξεχάσω...
 
Εγώ έχω αλλάξει αρκετά με άλλα ήμουν μέτριος με άλλα ήμουν Χαλιας σε μια 302 βρήκα σωτηρία και ας μην είναι 3,5 και ας μην σηκώνει τα υπερτασηκα,δεν μπορώ να καταλάβω με όλα τα όπλα όλος ο Κόσμος τις ίδιες επιδόσεις έχει και τον απασχολούν οι βαφές ,οι ζημιές και η χώρα προέλευσης;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top