Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Επιμένεις τη v3 τι την βάζεις αφού προκαταβολικά δεν τη θες πάρε την b12 αν τη βρεις με αυλό 18.2 κώνο έχει ήδη μεγάλο.Καποιος στο φόρουμ την έχει και έχει αναιβασει και τουφεκιές.
Τι να τις κάνω τις τουφεκιές ?
Αφού τα χαρτιά δεν λένε τίποτα ... ούτε θα αφήσω να με επηρεάσουν.

Εσύ θα πεις V3 ... τους υπόλοιπους ρωτάω.

Δεκτά όλα αυτά που λέτε, να ευχαριστιόμαστε το κυνήγι, να είμαστε πάνω στο θήραμα κτλ κτλ αλλά εδώ ψάχνουμε για το πιο θανατηφόρο όπλο που παράγεται αυτή την στιγμή στον πλανήτη ΓΗ.
Να σκοτώνει σε ζέστη, κρύο, ψοφόκρυο, ανεξάρτητα αν τα πουλιά τα πάρει το κέντρο ή η περιφέρεια και μακρύτερα από όλα τα υπόλοιπα όπλα με τα περισσότερα εμπορικά φυσίγγια που κυκλοφορούν στην Ελληνική αγορά, αφού δεν θα διαλέγει φυσίγγια.
Αυτά τα 3 μόνο είναι ? Δεν υπάρχει κανένα άλλο σε παραγωγή ?

1. Remington V3
2. Maxus II
3. Fabarm XLR

Απορρίπτονται
Breda B12 αυλός 18,2 και χρωμιωμένη => απορρίπτεται αυτομάτως
Benelli Cordoba => έχω αδράνεια => απορρίπτεται
Benelli be diamond (αυτή την έβαλα για τον φίλο μου τον @vazelos) έχω αδράνεια => απορρίπτεται
Beretta A400 extreme plus (αυτή την βάζω εγώ σφήνα) χρωμιωμένη δεν σκοτώνει αφού δεν την πρότεινε κανένας 🤪 => απορρίπτεται
 
δεύτερο και αρνητικό και για αυτό έφυγε από τα χέρια μου την επόμενη κιόλας σεζόν είναι ότι ήταν πολύ μπροστόβαρη σε σημείο να συχτιρίζω σε ολοήμερα καρτέρια και τα κλαμπάνια σε γρήγορες τραβερσάτες τουφεκιές σε φάσσα και τσίχλα σε απογευματινά καρτέρια λόγω αργής αντίδρασής μου λόγω βάρους!!!
ST ή AL;
 
Τι να τις κάνω τις τουφεκιές ?
Αφού τα χαρτιά δεν λένε τίποτα ... ούτε θα αφήσω να με επηρεάσουν.

Εσύ θα πεις V3 ... τους υπόλοιπους ρωτάω.

Δεκτά όλα αυτά που λέτε, να ευχαριστιόμαστε το κυνήγι, να είμαστε πάνω στο θήραμα κτλ κτλ αλλά εδώ ψάχνουμε για το πιο θανατηφόρο όπλο που παράγεται αυτή την στιγμή στον πλανήτη ΓΗ.
Να σκοτώνει σε ζέστη, κρύο, ψοφόκρυο, ανεξάρτητα αν τα πουλιά τα πάρει το κέντρο ή η περιφέρεια και μακρύτερα από όλα τα υπόλοιπα όπλα με τα περισσότερα εμπορικά φυσίγγια που κυκλοφορούν στην Ελληνική αγορά, αφού δεν θα διαλέγει φυσίγγια.
Αυτά τα 3 μόνο είναι ? Δεν υπάρχει κανένα άλλο σε παραγωγή ?

1. Remington V3
2. Maxus II
3. Fabarm XLR

Απορρίπτονται
Breda B12 αυλός 18,2 και χρωμιωμένη => απορρίπτεται αυτομάτως
Benelli Cordoba => έχω αδράνεια => απορρίπτεται
Benelli be diamond (αυτή την έβαλα για τον φίλο μου τον @vazelos) έχω αδράνεια => απορρίπτεται
Beretta A400 extreme plus (αυτή την βάζω εγώ σφήνα) χρωμιωμένη δεν σκοτώνει αφού δεν την πρότεινε κανένας 🤪 => απορρίπτεται
Ωραία είναι η extreme plus αλλά μόνο στο Σχιστό την έχω δει που σκονιζε πατάκια ένας .
 
Γιαννη το οπλο στο αμαξι ειναι ρισκο .Το εκλεψαν απο εναν φιλο και ειχε τρεχαματα .Για ελλιπη φυλαξη .Βρηκε το μπελα του
Φίλε εγώ πάντα παίρνω και φροντίζω να μη φαίνεται τώρα άμα τύχει έτυχε αλλά αν τύχει καλύτερα να μην το δω γιατί το λιγότερο θα είναι η πλημμελή φύλαξη μετά που θα χρεωθώ.
 
Τι να τις κάνω τις τουφεκιές ?
Αφού τα χαρτιά δεν λένε τίποτα ... ούτε θα αφήσω να με επηρεάσουν.

Εσύ θα πεις V3 ... τους υπόλοιπους ρωτάω.

Δεκτά όλα αυτά που λέτε, να ευχαριστιόμαστε το κυνήγι, να είμαστε πάνω στο θήραμα κτλ κτλ αλλά εδώ ψάχνουμε για το πιο θανατηφόρο όπλο που παράγεται αυτή την στιγμή στον πλανήτη ΓΗ.
Να σκοτώνει σε ζέστη, κρύο, ψοφόκρυο, ανεξάρτητα αν τα πουλιά τα πάρει το κέντρο ή η περιφέρεια και μακρύτερα από όλα τα υπόλοιπα όπλα με τα περισσότερα εμπορικά φυσίγγια που κυκλοφορούν στην Ελληνική αγορά, αφού δεν θα διαλέγει φυσίγγια.
Αυτά τα 3 μόνο είναι ? Δεν υπάρχει κανένα άλλο σε παραγωγή ?

1. Remington V3
2. Maxus II
3. Fabarm XLR

Απορρίπτονται
Breda B12 αυλός 18,2 και χρωμιωμένη => απορρίπτεται αυτομάτως
Benelli Cordoba => έχω αδράνεια => απορρίπτεται
Benelli be diamond (αυτή την έβαλα για τον φίλο μου τον @vazelos) έχω αδράνεια => απορρίπτεται
Beretta A400 extreme plus (αυτή την βάζω εγώ σφήνα) χρωμιωμένη δεν σκοτώνει αφού δεν την πρότεινε κανένας 🤪 => απορρίπτεται
Τίποτα δεν τσαλακώνει σαν την V3. Θα πρότεινα σε οποιονδήποτε να την πάρει; Μπαααα...
 
Φίλε εγώ πάντα παίρνω και φροντίζω να μη φαίνεται τώρα άμα τύχει έτυχε αλλά αν τύχει καλύτερα να μην το δω γιατί το λιγότερο θα είναι η πλημμελή φύλαξη μετά που θα χρεωθώ.
Σκέψου να πας στο αμάξι με ζημιά στο όπλο, για να πάρεις το καβατζωμενο‼️κ να σε περιμένει ο θιφ με το δικό σου γεμάτο ‼️έτοιμος για βλητικες δοκιμές‼️
Να το έχεις κρυμμένο ....χωρίς το κλείστρο‼️
 
Άμα τύχει θα το προσπαθήσω και με αυτόν .Πάντως οι νυχτερίδες δεν ήθελαν ιδιαίτερη προσπάθεια. Αν θες σου λέω τη συνταγή.
Πλάκα κάνω ρε Τζων,για χαβαδακι μπαίνω ....έτσι όπως πάει ,εγώ θα χάσω τη χρονιά ....από απουσίες ‼️το παπί που αρέσει σε μένα κ που μ'αρεσει να το κυνηγάω εδώ γύρω....δεν το κόβω να έρχεται
 
Το θέμα είναι γιατί τη δώσανε και που δίνει σημασία ο κάθε ένας .Όλοι την έδωσαν λόγο εμπλοκών εκτός από τον Άρη που είπε ότι δεν μπορούσε να τα βρει με το κοντάκι της .Αυτό το αποδέχομαι περισσότερο από όλα τα άλλα , τα υπόλοιπα μαζεύονται με υπομονή.Και για μένα που δεν κυνηγώ γουρούνια τα υπόλοιπα θηράματα μια εμπλοκή δεν μου λέει κάτι έφυγε μια τσίχλα ένα ορτύκι μια φάσα μια πέρδικα ένα παπί και τι έγινε αν είναι να μου περάσει μόνο ένα και το χάσω λόγο εμπλοκής ήταν για να ζήσει στο καλό.Να με αφήσει στο κυνηγότοπο πάντα φροντίζω να υπάρχει δεύτερο ντουφέκι στο αμάξι πάντα ειτε μόνος είτε με παρέα είναι απαραίτητο ένα ντουφέκι σπεαρ για όποιον κατσει στραβή που λέμε επομένως το πρόβλημα μπορεί να είναι πρόβλημα αλλά η σημασία του εξαρτάται από το τι βαρύτητα του δίνει ο κάθε ένας.Και θα σου πω τι πιστεύω για τα αμερικανικά που υπολείπονται σωστής λείανσης και χρειάζεται να την κάνεις εσύ.Οι Αμερικάνοι βγάζουν αχρωμιωτα τα οποία θα ριξουν30/50 τουφεκιές οπως πρέπει με δυνατά φυσίγγια κατά κόρον σε υδρόβιο θα απολαύσουν σκοτωματα σίγουρα και θα το πάνε για καθάρισμα μετά δεν τα φτιάχνουν για να ρίχνουν σε πουλάκια και να καίγονται με 100/200 τουφεκιές τη μέρα και δεν τους ενδιαφέρει αυτό νομίζω .Παλαιότερα ήμουν πολύ ανένδοτος με το θέμα εμπλοκής γι'αυτό έδωσα και τη browning αλλά έχω μαλακώσει λίγο προτιμώ τα ωραία σκοτωματα συνχωρωντας έστω και κάποιες εμπλοκές ,γιατί θα μπορούσα κάλιστα να κυνηγώ με δίκανο και μονοκανο όπως έχω κυνηγήσει.
Εγω γιαννη λεω αυτα που βλεπω δε βγαζω κακια για κανεναν ολα τα οπλα κανουν εμπλοκη απο διαφορα αιτια καποτε εφοσον το δουλεβεις σεβαστο αυτο που λες εδω δικανα και καμια φορα πατας σκανδαλη και τιποτα τι να λεμε
 
Είπαμε μη σου κάτσει .Αν είναι να το κουβαλάω στη πλάτη και το δεύτερο χωρίς κλείστρο χωρίς κανη και χωρίς βάση θα αφήνω μόνο το κοντάκι και τη πάπια.Τζον το δεύτερο όπλο όταν φεύγεις να από την πόλη και πας ένα κάρο χιλιόμετρα είναι απαραιτητο ,ίσως να μην το χρειάζεσαι όταν κυνηγάς με δίκανο.Που όπως και να χει θα ρίχνεις μια από τις δύο .
 
Είπαμε μη σου κάτσει .Αν είναι να το κουβαλάω στη πλάτη και το δεύτερο χωρίς κλείστρο χωρίς κανη και χωρίς βάση θα αφήνω μόνο το κοντάκι και τη πάπια.Τζον το δεύτερο όπλο όταν φεύγεις να από την πόλη και πας ένα κάρο χιλιόμετρα είναι απαραιτητο ,ίσως να μην το χρειάζεσαι όταν κυνηγάς με δίκανο.Που όπως και να χει θα ρίχνεις μια από τις δύο .
Το κάνουν πολλοί ...όντως‼️
Ο άλλος είχε τη μια Μπρέντα στο χέρι κ την άλλη με τα γρασσα.. μόνιμα στο αυτοκίνητο ,επειδή του έτυχε στραβή στο βουνο
 
Aλλο το σκοπευτήριο μεγάλε και άλλο το κυνήγι πόσες φορές δεν έχουν φύγει από τον κυνηγοτοπο κάποιοι που νόμιζαν ότι είναι παίχτες επειδή σπάνε τα πιατάκια
Εγώ δεν έχω δει κανέναν πάντως ...
Να σημειώσω ότι μιλάω για πολύ καλούς σκοπευτές με διακρίσεις ... όχι απλά άτομα που πάνε σκοπευτήριο.
 
Σκέψου να πας στο αμάξι με ζημιά στο όπλο, για να πάρεις το καβατζωμενο‼️κ να σε περιμένει ο θιφ με το δικό σου γεμάτο ‼️έτοιμος για βλητικες δοκιμές‼️
Να το έχεις κρυμμένο ....χωρίς το κλείστρο‼️
Έτσι μάγκα μου! Το κλείστρο στο γιλέκο! ;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top