Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Νομίζατε ότι το ξέχασα ;;;
Επαναλαμβάνω το πρόβλημα:
Θέλω αυτογεμές >=3" που να παράγεται αυτή την στιγμή με την μέγιστη δυνατή διάτρηση και συγκέντρωση σε ότι φυσεκλίκι του βάλεις σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο διαθέσιμο αυτογεμές σε παραγωγή αυτή την στιγμή.

Αυτά έχετε πει μέχρι τώρα αλλά τα μισά δεν καλύπτουν τις προδιαγραφές

Δεν παράγονται
Remingon 1100 G3
Winchester SX3
Beretta 391 Optima
Maxus I

Σε παραγωγή
Remington V3
Breda B12
Maxus II
Benelli Cordoba
Benelli be diamond (αυτή την έβαλα για τον φίλο μου τον @vazelos)
Beretta A400 extreme plus (αυτή την βάζω μόνος μου)

και ρωτάω ...
1. Μόνο αυτά είναι τα όπλα που σκοτώνουν καλύτερα από όλα τα άλλα ?
2. Να προσθέσω κάποιο άλλο ?

Μετά θα κάνω δημοσκόπηση για να βρούμε το καλύτερο το οποίο θα δοκιμαστεί (αν το βρω).
Έχουμε περιορίσει όμως αρκετά την λίστα ...
Φαμπαρμ xlr
 
Νομίζατε ότι το ξέχασα ;;;
Επαναλαμβάνω το πρόβλημα:
Θέλω αυτογεμές >=3" που να παράγεται αυτή την στιγμή με την μέγιστη δυνατή διάτρηση και συγκέντρωση σε ότι φυσεκλίκι του βάλεις σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο διαθέσιμο αυτογεμές σε παραγωγή αυτή την στιγμή.

Αυτά έχετε πει μέχρι τώρα αλλά τα μισά δεν καλύπτουν τις προδιαγραφές

Δεν παράγονται
Remingon 1100 G3
Winchester SX3
Beretta 391 Optima
Maxus I

Σε παραγωγή
Remington V3
Breda B12
Maxus II
Benelli Cordoba
Benelli be diamond (αυτή την έβαλα για τον φίλο μου τον @vazelos)
Beretta A400 extreme plus (αυτή την βάζω μόνος μου)

και ρωτάω ...
1. Μόνο αυτά είναι τα όπλα που σκοτώνουν καλύτερα από όλα τα άλλα ?
2. Να προσθέσω κάποιο άλλο ?

Μετά θα κάνω δημοσκόπηση για να βρούμε το καλύτερο το οποίο θα δοκιμαστεί (αν το βρω).
Έχουμε περιορίσει όμως αρκετά την λίστα ...
Το καλύτερο βλητικα οπλο είναι το οπλο που ανήκει σε αυτόν που ξέρει σε ποιο σημείο να πατήσει τη σκανδάλη μπροστά από τον κινούμενο στόχο.
Από το παραπάνω εξαιρούνται οι μπενελοβιοι.
Εμ δεν σου φταίμε Βασίλη μου που πήγες κ αγόρασες το νεροπιστολο... :cool:
 
Να πω κατι χωριάτικο?
Μιλατε για καννες-διατρησεις, κ.τ.λ...
Δωστε στο Leo (στον Μητα,κ.τλ) που εχουν ρίξει ενα καράβι φυσσιγια, ενα οπλο που το εχετε του πεταματού.
Και εσιες παρτε μια Cosmi...
Ποιος νομιζεται θα κανει τις εντυπωσιακότερες ντουφεκιες?
Θελω να πω, οτι καλά ολα αυτα, αλλα εγω θα προτιμούσα να μπορώ να εχω την δυνατότητα να παω σκοπευτήριο, να ΜΑΘΩ να επωμίζω, και να ρίχνω, τα μέτρα του κοντακίου μου ,και μετα, να παρω (εάν μπορώ) ενα οπλο που γουστάρω, και να το ευχαρστηθώ στο κυνηγι και σε οριακές ντουφεκιές..
Οι αθλητές του skeet-trap-sporting, που μετράει το ενα δισκάκι παραπάνω, το καταλαβαίνω....
Σε εμάς, τους απλους κυνηγους δεν καταλαβαίνω, τι θα κερδίσουμε εαν το ενα οπλο εχει μια μικρή διααφορά διατρησης απο καποιο αλλο....
Αυτη ειναι η ταπεινή μου γνωμη...
Και όμως τη διαφορά στο κυνήγι όλοι θα την δούμε άλλος πολύ άλλος λιγότερο.
 
Όσοι την δουν👽 θα έχουν το προφητικό χάρισμα😆😆😆😆😆😆
Όχι φίλε θα τη δουν όσοι ρίχνουν σωστά και για να ρίχνεις σωστά δε χρειάζεται να είσαι σκοπευτής σκοπευτηρίου απλά εκείνοι ρίχνουν ακόμη καλύτερα.Γιατι έχω δει ανθρώπους χωρίς καμία σχέση με σκοποβολή να σκοτώνουν και τα κουνούπια που περνούσαν όχι μόνο τα πουλιά λίγοι αλλά υπάρχουν και τα ταλέντα ανάμεσα μας .
 
Όχι φίλε θα τη δουν όσοι ρίχνουν σωστά και για να ρίχνεις σωστά δε χρειάζεται να είσαι σκοπευτής σκοπευτηρίου απλά εκείνοι ρίχνουν ακόμη καλύτερα.Γιατι έχω δει ανθρώπους χωρίς καμία σχέση με σκοποβολή να σκοτώνουν και τα κουνούπια που περνούσαν όχι μόνο τα πουλιά λίγοι αλλά υπάρχουν και τα ταλέντα ανάμεσα μας .
Ισχύει
 
Όχι φίλε θα τη δουν όσοι ρίχνουν σωστά και για να ρίχνεις σωστά δε χρειάζεται να είσαι σκοπευτής σκοπευτηρίου απλά εκείνοι ρίχνουν ακόμη καλύτερα.Γιατι έχω δει ανθρώπους χωρίς καμία σχέση με σκοποβολή να σκοτώνουν και τα κουνούπια που περνούσαν όχι μόνο τα πουλιά λίγοι αλλά υπάρχουν και τα ταλέντα ανάμεσα μας .
Σίγουρα‼️αλλά εγώ τουλάχιστον,όσους τέτοιους γνώρισα, κανείς δεν μου είπε ότι το προηγούμενο όπλο τους δεν σκότωνε καλά‼️επομένως τι να λέμε ❓όταν τα μπαρουτια πχ αλλάζουν όπως εγώ κάποτε τις γκόμενες‼️μαζί με τα εμπορικά,τις ποιότητες των σκαγιων κλπ κλπ κλπ
 
Όχι φίλε θα τη δουν όσοι ρίχνουν σωστά και για να ρίχνεις σωστά δε χρειάζεται να είσαι σκοπευτής σκοπευτηρίου απλά εκείνοι ρίχνουν ακόμη καλύτερα.Γιατι έχω δει ανθρώπους χωρίς καμία σχέση με σκοποβολή να σκοτώνουν και τα κουνούπια που περνούσαν όχι μόνο τα πουλιά λίγοι αλλά υπάρχουν και τα ταλέντα ανάμεσα μας .
Όχι μόνο κουνούπια, αλλά και νυχτερίδες για δοκίμασε να δεις,
 
Επιμένεις τη v3 τι την βάζεις αφού προκαταβολικά δεν τη θες πάρε την b12 αν τη βρεις με αυλό 18.2 κώνο έχει ήδη μεγάλο.Καποιος στο φόρουμ την έχει και έχει αναιβασει και τουφεκιές.
Δεν τα γράφω μόνο για εμένα Γιάννη ... τα συγκεντρώνω για όποιον άλλο ενδιαφέρεται
 
Επιμένεις τη v3 τι την βάζεις αφού προκαταβολικά δεν τη θες πάρε την b12 αν τη βρεις με αυλό 18.2 κώνο έχει ήδη μεγάλο.Καποιος στο φόρουμ την έχει και έχει αναιβασει και τουφεκιές.
Αφου βρε γιαννη τρεις την πηραν και τη δωσανε και οι αλλοι απλα ακομα δε μας το ειπανε
 
Να πω κατι χωριάτικο?
Μιλατε για καννες-διατρησεις, κ.τ.λ...
Δωστε στο Leo (στον Μητα,κ.τλ) που εχουν ρίξει ενα καράβι φυσσιγια, ενα οπλο που το εχετε του πεταματού.
Και εσιες παρτε μια Cosmi...
Ποιος νομιζεται θα κανει τις εντυπωσιακότερες ντουφεκιες?
Θελω να πω, οτι καλά ολα αυτα, αλλα εγω θα προτιμούσα να μπορώ να εχω την δυνατότητα να παω σκοπευτήριο, να ΜΑΘΩ να επωμίζω, και να ρίχνω, τα μέτρα του κοντακίου μου ,και μετα, να παρω (εάν μπορώ) ενα οπλο που γουστάρω, και να το ευχαρστηθώ στο κυνηγι και σε οριακές ντουφεκιές..
Οι αθλητές του skeet-trap-sporting, που μετράει το ενα δισκάκι παραπάνω, το καταλαβαίνω....
Σε εμάς, τους απλους κυνηγους δεν καταλαβαίνω, τι θα κερδίσουμε εαν το ενα οπλο εχει μια μικρή διααφορά διατρησης απο καποιο αλλο....
Αυτη ειναι η ταπεινή μου γνωμη...
Καπιοι εχουν να θεωρισουν αδεια κανα 10αρι χρονια κατα τα αλλα .....
 
Να πω κατι χωριάτικο?
Μιλατε για καννες-διατρησεις, κ.τ.λ...
Δωστε στο Leo (στον Μητα,κ.τλ) που εχουν ρίξει ενα καράβι φυσσιγια, ενα οπλο που το εχετε του πεταματού.
Και εσιες παρτε μια Cosmi...
Ποιος νομιζεται θα κανει τις εντυπωσιακότερες ντουφεκιες?
Θελω να πω, οτι καλά ολα αυτα, αλλα εγω θα προτιμούσα να μπορώ να εχω την δυνατότητα να παω σκοπευτήριο, να ΜΑΘΩ να επωμίζω, και να ρίχνω, τα μέτρα του κοντακίου μου ,και μετα, να παρω (εάν μπορώ) ενα οπλο που γουστάρω, και να το ευχαρστηθώ στο κυνηγι και σε οριακές ντουφεκιές..
Οι αθλητές του skeet-trap-sporting, που μετράει το ενα δισκάκι παραπάνω, το καταλαβαίνω....
Σε εμάς, τους απλους κυνηγους δεν καταλαβαίνω, τι θα κερδίσουμε εαν το ενα οπλο εχει μια μικρή διααφορά διατρησης απο καποιο αλλο....
Αυτη ειναι η ταπεινή μου γνωμη...
Κι όμως, έχουμε δει κάποιους "απλούς κυνηγούς" όπως λες, να βάζουν τα γυαλιά σε πολλούς πρωταθλητές. Off topic αλλά δεν μου αρέσει η δημιουργία "μύθων".
 
Να πω κατι χωριάτικο?
Μιλατε για καννες-διατρησεις, κ.τ.λ...
Δωστε στο Leo (στον Μητα,κ.τλ) που εχουν ρίξει ενα καράβι φυσσιγια, ενα οπλο που το εχετε του πεταματού.
Και εσιες παρτε μια Cosmi...
Ποιος νομιζεται θα κανει τις εντυπωσιακότερες ντουφεκιες?
Θελω να πω, οτι καλά ολα αυτα, αλλα εγω θα προτιμούσα να μπορώ να εχω την δυνατότητα να παω σκοπευτήριο, να ΜΑΘΩ να επωμίζω, και να ρίχνω, τα μέτρα του κοντακίου μου ,και μετα, να παρω (εάν μπορώ) ενα οπλο που γουστάρω, και να το ευχαρστηθώ στο κυνηγι και σε οριακές ντουφεκιές..
Οι αθλητές του skeet-trap-sporting, που μετράει το ενα δισκάκι παραπάνω, το καταλαβαίνω....
Σε εμάς, τους απλους κυνηγους δεν καταλαβαίνω, τι θα κερδίσουμε εαν το ενα οπλο εχει μια μικρή διααφορά διατρησης απο καποιο αλλο....
Αυτη ειναι η ταπεινή μου γνωμη...
Aλλο το σκοπευτήριο μεγάλε και άλλο το κυνήγι πόσες φορές δεν έχουν φύγει από τον κυνηγοτοπο κάποιοι που νόμιζαν ότι είναι παίχτες επειδή σπάνε τα πιατάκια
 
Αφου βρε γιαννη τρεις την πηραν και τη δωσανε και οι αλλοι απλα ακομα δε μας το ειπανε
Το θέμα είναι γιατί τη δώσανε και που δίνει σημασία ο κάθε ένας .Όλοι την έδωσαν λόγο εμπλοκών εκτός από τον Άρη που είπε ότι δεν μπορούσε να τα βρει με το κοντάκι της .Αυτό το αποδέχομαι περισσότερο από όλα τα άλλα , τα υπόλοιπα μαζεύονται με υπομονή.Και για μένα που δεν κυνηγώ γουρούνια τα υπόλοιπα θηράματα μια εμπλοκή δεν μου λέει κάτι έφυγε μια τσίχλα ένα ορτύκι μια φάσα μια πέρδικα ένα παπί και τι έγινε αν είναι να μου περάσει μόνο ένα και το χάσω λόγο εμπλοκής ήταν για να ζήσει στο καλό.Να με αφήσει στο κυνηγότοπο πάντα φροντίζω να υπάρχει δεύτερο ντουφέκι στο αμάξι πάντα ειτε μόνος είτε με παρέα είναι απαραίτητο ένα ντουφέκι σπεαρ για όποιον κατσει στραβή που λέμε επομένως το πρόβλημα μπορεί να είναι πρόβλημα αλλά η σημασία του εξαρτάται από το τι βαρύτητα του δίνει ο κάθε ένας.Και θα σου πω τι πιστεύω για τα αμερικανικά που υπολείπονται σωστής λείανσης και χρειάζεται να την κάνεις εσύ.Οι Αμερικάνοι βγάζουν αχρωμιωτα τα οποία θα ριξουν30/50 τουφεκιές οπως πρέπει με δυνατά φυσίγγια κατά κόρον σε υδρόβιο θα απολαύσουν σκοτωματα σίγουρα και θα το πάνε για καθάρισμα μετά δεν τα φτιάχνουν για να ρίχνουν σε πουλάκια και να καίγονται με 100/200 τουφεκιές τη μέρα και δεν τους ενδιαφέρει αυτό νομίζω .Παλαιότερα ήμουν πολύ ανένδοτος με το θέμα εμπλοκής γι'αυτό έδωσα και τη browning αλλά έχω μαλακώσει λίγο προτιμώ τα ωραία σκοτωματα συνχωρωντας έστω και κάποιες εμπλοκές ,γιατί θα μπορούσα κάλιστα να κυνηγώ με δίκανο και μονοκανο όπως έχω κυνηγήσει.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top