Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Υπάρχουν κάννες που (σκοτώνουν) εμφανέστατα πιο καλά μακριά από κάποιες άλλες, αλλά δεν σημαίνει οτι υπερείχαν σε συγκέντρωση από κάποιες άλλες.
Το καλό φυσίγγιο θα είναι πάντα καλό!

Δεν ξερω απο οπλα και καννες....ελαχιστα πραγματα γνωριζω....
Ξερω ομως οτι καλο φυσιγγιο θα δουλεψει σε ολα τα οπλα χωρις να διαλεγει καννες...

Τωρα το γιατι σκοτωνουν εμφανεστατα ποιο μακρια αλλες καννες δεν μπορω να το ''φαω'' ( με την καλη
εννοια το λεω )....ειμαι της γνωμης οτι το φυσιγγιο κανει την διαφορα και οχι η καννη.

Διαβαζω τα ''διάφορα''.....για μετρα για επιδοσεις και αποδοσεις.....παντα βασταω μικρο καλαθι....και ο λογος
ειναι οτι ο υπολογισμος των μετρων στον κυνηγοτοπο ειναι αλλος απο αυτον των δοκιμων με την μετροταινια !!!
 
Από τον σαλιάρη και τον ψηλό ξεγράφτηκα ...
Στον σαλιάρη έπρεπε να κρατάω ομπρέλα και ο ψηλός μου τα είχε κάνει τσουρέκια με το longthorne. 🤣
Αν σου χάριζαν εσένα Longthorne μέχρι και επώνυμο θα άλλαζες σε Βασίλειος Μακραγκάθης!
 
Εγώ ποτέ δεν κατάλαβα!
Γιατί ένα όπλο είναι καλύτερο από ένα άλλο, επειδή στο χαρτί βγάζει μεγαλύτερη συγκέντρωση /100??? Για απαντήστε μου όσοι απορρίπτετε τα χαμηλής συγκέντρωσης. Ευχαριστώ!
Αν θεωρήσουμε ότι η τουφεκιά περιγράφεται πλήρως από την συγκέντρωση, διάτρηση, ισοκατανομή και τα κενά (και όλα αυτά σε έναν μέσο όρο 5 τουλάχιστον φυσιγγίων) η συγκέντρωση για εμένα είναι το τελευταίο από τα 4.
Η ομοιόμορφη διάτρηση είναι πολύ πιο σημαντική, όπως η ισοκατανομή και τα κενά.

Εν ολίγοις το φυσίγγι είναι πάντα αυτό που μετράει περισσότερο απ' όλα.
Γι αυτό και όλοι ψάχνονται για φυσίγγια και όχι για όπλα.
 
Αν σου χάριζαν εσένα Longthorne μέχρι και επώνυμο θα άλλαζες σε Βασίλειος Μακραγκάθης!
Τι να το κάνω ? Να το έχω στην θήκη για να μην γδαρθεί ?
Όχι ότι δεν θα το έπαιρνα ... θα το έπαιρνα και θα το πούλαγα αμέσως 😂
 
Σε ένα πείραμα επιστημονικων προδιαγραφών που έκανα είχα τα εξής αποτελεσματα:
Ιδια μερα ιδια ωρα ιδιο φυσιγγι ιδια σύσφιξη 3*.
Οπλα benelli m2, beretta 694.
Έριξα από απόσταση 50 βημάτων σε κουτί καπρίς.
Το m2 το ψιλοστραβωσε και ουσιαστικά το έγδαρε αρκετά.
Το 694 το τίναξε κυριολεκτικά και είχε διαμπερείς τρύπες.
Υπάρχουν πολλοί ασταθμητοι παράγοντες ομως.
Ο σημαντικότερος είναι ότι με το m2 μπορει να μην ήμουν εντελως κεντρο.
Όχι μόνο απλά κέντρο δεν ήσουν με την μ2 αλλά πιθανότατα να μη το βρήκες ούτε με την περιφέρεια ‼️τίποτα φλαιερς θα το χτυπησαν
 
Από τον σαλιάρη και τον ψηλό ξεγράφτηκα ...
Στον σαλιάρη έπρεπε να κρατάω ομπρέλα και ο ψηλός μου τα είχε κάνει τσουρέκια με το longthorne. 🤣
Ο ψηλός αξίζει μόνο για τα επεισόδια με τον Ed Solomons. Υπόδειγμα γνώσεων, ευκρίνειας και μεταδοτικότητας. Πραγματικά εξαιρετικός δάσκαλος!
 
Μου αρέσει κάπου στο τέλος κάποιοι θα ρίχνεται οι ίδιοι θα βλέπεται διαφορετικά αποτελέσματα και εμφανώς κάποιες κανες με καλύτερη απόδοση και στο τέλος δεν θα πιστεύεται τον εαυτό σας και θα πηγαινεται σε οθφαλμιατρο θα αρχισεται να αμφισβητείται τα μάτια σας μη σας φανεί περίεργο σας το λέω δεν χρειάζεται να φτάσετε σε αυτό το σημείο κάποιες κανες αποδίδουν καλύτεραααααα .
 
Μου αρέσει κάπου στο τέλος κάποιοι θα ρίχνεται οι ίδιοι θα βλέπεται διαφορετικά αποτελέσματα και εμφανώς κάποιες κανες με καλύτερη απόδοση και στο τέλος δεν θα πιστεύεται τον εαυτό σας και θα πηγαινεται σε οθφαλμιατρο θα αρχισεται να αμφισβητείται τα μάτια σας μη σας φανεί περίεργο σας το λέω δεν χρειάζεται να φτάσετε σε αυτό το σημείο κάποιες κανες αποδίδουν καλύτεραααααα .
Οκ αποδίδουν καλύτερα.
Πες μας πόσο καλύτερα σε συγκέντρωση και διάτρηση.
Δώσε νούμερα.
 
Οκ αποδίδουν καλύτερα.
Πες μας πόσο καλύτερα σε συγκέντρωση και διάτρηση.
Τόσο που θα σκοτώνεις συχνά εκεί που δεν σκοτώνεις σχεδόν ποτέ με τις άλλες με τα ίδια τσοκαρισματα ,και να μην αντιμετωπίζεις κωμικοτραγικες καταστάσεις όταν η θερμοκρασία κατεβαίνει αισθητά και ντουφεκας και τα πουλιά αρχίζουν το τσιριχτο πεφτωντας η 7/10 τα στρώνεις στο κυνήγι για να τα πιάσεις .Τώρα πραγματικά δεν έχεις συναντήσει ντουφέκι που με το που τραβάς βλέπεις ότι τα πουλιά πεθαίνουν στον αέρα κατευθείαν πέφτουν σαν πανιά και άλλα που απλά πέφτουν χωρίς να σου δίνουν αυτή την αίσθηση.
 
Τόσο που θα σκοτώνεις συχνά εκεί που δεν σκοτώνεις σχεδόν ποτέ με τις άλλες με τα ίδια τσοκαρισματα ,και να μην αντιμετωπίζεις κωμικοτραγικες καταστάσεις όταν η θερμοκρασία κατεβαίνει αισθητά και ντουφεκας και τα πουλιά αρχίζουν το τσιριχτο πεφτωντας η 7/10 τα στρώνεις στο κυνήγι για να τα πιάσεις .Τώρα πραγματικά δεν έχεις συναντήσει ντουφέκι που με το που τραβάς βλέπεις ότι τα πουλιά πεθαίνουν στον αέρα κατευθείαν πέφτουν σαν πανιά και άλλα που απλά πέφτουν χωρίς να σου δίνουν αυτή την αίσθηση.
Οκ ... Δεκτό.
 
Καλημέρα, πριν λίγο διάβαζα σε ιταλικό φόρουμ για τις κανες beretta sp( special pigeon) που είχε βγάλει παλιότερα για την σειρά Α300, και όλοι λένε για το πόσο μακριά και με πόση δύναμη βαράνε. Έχει κάποιος τέτοια κάνη ;
Για ποια Α300 λένε οι Ιταλοί, διευκρινίζουν?
Το παλιό μοντέλο δεκαετία 70 η τις καινούριες?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top