Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Kαλησπερα! Έριξα μια πουλά σήμερα με του Ρουμελιωτη,πραγματικά μικρή ανάκρουση στον ώμο ίσως και πιο μαλακό από τον Κένταυρο.σπασιματα πολύ καλά.μετα πήγαμε στον πίνακα και έριξε ο αδελφός μου μερικές τουφεκιές στα γρήγορα και έβαφα εγω γιατί δεν είχαμε πολύ χρόνο.
Όπου 0,35 LM τσοκ,όπου 0,5 M τσοκ.μαμα τσοκ εσωτερικά και τα δυο.οπλο blaser f16..εκτός δυο τουφεκιές που είναι από μια beretta A400 με Briley M έσω έξω τσοκ,ενός κυρίου που ήταν εκεί και εριξε και αυτός δυο τουφεκιές.φυσιγγια Ρουμελιωτης και Κένταυρος 28gr..
V8hwL8C.jpg

CzGCdxn.jpg

IXykvdH.jpg

bZiFe8G.jpg

vx9uGfs.jpg

CmHqTtI.jpg

Fbs7dGj.jpg

mfp1qCw.jpg
Ολλες φευγουν κατο δεξια
 
Γιάννη καλά μου φαίνονται όμως του Κενταύρου μου αρέσουν πιο πολύ ,από την στιγμή που έχουν καλή κατανομή στα 20 και κρατάνε εξαιρετική κατανομή και στα 35 δεν το συζητάω ,όχι όμως και ότι του Ρουμελιώτη είναι καλά είναι πολύ καλά ,όμως ρε Γιάννη πως κατάφερες σε όλες τις τουφεκιές με του Κενταύρου να είσαι ένα κλικ δεξιά και με του Ρουμελιώτη κέντρο ; Πλάκα κάνω φίλε μου τυχαίο γεγονός θεωρώ ότι είναι όμως όντως έχει γίνει !!!! Πολύ μικρές διαφορές μεταξύ τους όμως δεν ξέρω εάν θα γίνουν αντιληπτές !!!
Ούτε και του Ρουμελιωτη αν κοιτάξεις προσεκτικά είναι όλες κέντρο..απλα του Κένταυρου αυτή στα 35 μέτρα έφυγε αρκετά.ολες οι άλλες νομιζω φαίνονται ολοκληρωμένες και βγαίνει συμπέρασμα.ο αδελφός μου έριχνε εγω έβαφα.αν δεν κανείς σημάδι μετρώντας με μέτρο ακριβώς το κέντρο και να σημαδέψεις εκεί δεν πάνε σωστά σημαδεύοντας στο περίπου το κέντρο του πίνακα οπως τις ρίχνουμε εμείς.
 
Του Μήτσου ,caesar guerini summit 81cm 35 μέτρα,Κένταυρος 28gr N8.τσοκ IM (0,63)..αυτή η τουφεκια στο τερέν σπάει πιάτο φέτα τραβέρσα, 35 - 40 μέτρα..
3U4SvrI.jpg
Τώρα μίλησα με το Μητσο,χαμός σήμερα στο σκοπευτήριο Χανίων,και έκανε δεύτερο 25αρι με τα Κένταυρος σε σχετικά μικρό διάστημα καθως πριν μερικές μέρες στην πρώτη πουλά που εριξε με τα Κένταυρος το είχε ξανακάνει.το σχήμα δεν ήταν και εύκολο καθως είχε μερικά πιατα με αρκετό βαθμό δυσκολίας κατά την γνώμη μου.
 
Σήμερα είχαν στο σκοπευτήριο τα φυσίγγια FALCOCCI , πήρα 2 κουτιά και τα έριχνα ανάμεικτα με LAMBRO Sporting και RIO που είχα. Αρκετά καλά μου φάνηκαν, δεν κατάλαβα διαφορά στην απόδοση. Και η ανάκρουση απόλυτα ανεκτή σχεδόν ανύπαρκτη, κάτι ανάμεσα στα άλλα 2 (με το Lambro το πιο μαλακό) θα έλεγα, αλλά ανάξια λόγου ούτως ή άλλως ...
IMG_20180416_211304.jpg

IMG_20180416_211928.jpg

Ο κάλυκας πράσινος, προφανέστατα ισπανικός, με μεταλλικό πάφυλα 10 mm. Καψούλι το ισπανικό G επίσης.
Εδώ τα φυσίγγια μαζί με μερικά RIO για σύγκριση ...
IMG_20180416_212803.jpg

Η πυρίτιδα γκρι, σε μικρά τετράγωνα φυλλίδια, υποθέτω ότι είναι η ισπανική PSB-5 ... Ήξερα τις PSB με πιο μεγάλα φυλλίδια, αλλά νομίζω κάπου έχω ακούσει ότι η ΜΑΧΑΜ στις νέες παρτίδες έχει μικρύνει τις διαστάσεις των φυλλιδίων. Δεν ξέρω, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ και ποια άλλη πυρίτιδα θα μπορούσε να είναι ...
Ο συγκεντρωτήρας μοιάζει με τον Gualandi SG 25, αλλά δεν είναι Gualandi ... ούτε ΚΑΡΔΑΡΑΣ 25 είναι, έχει κάποιες μικροδιαφορές στο κάτω μέρος κάτω από τη "φούστα". (Επειδή είχα πρόχειρο ένα από τα φυσίγγια του Ρουμελιώτη που έσφαξα προχθές, μπόρεσα να τους συγκρίνω). Υποθέτω ότι είναι κάποια ιταλική απομίμηση του Gualandi...
Εδώ τα υλικά και οι δοσολογίες:
IMG_20180416_214546.jpg

IMG_20180416_214212.jpg

Και εδώ η πυρίτιδα, μαζί με λίγη CSB-5 από το SPORTING του Ρουμελιώτη στα δεξιά για σύγκριση, αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω πιο καθαρή φωτογραφία ...
IMG_20180416_215543.jpg

Τέλος τα σκάγια φαίνονται αρκετά στρογγυλά και ομοιόμορφα ... βγήκαν 14,8 σκάγια/γραμμάριο, σύνολο 410 στο φυσίγγι που άνοιξα, οπότε το νούμερο μάλλον πάει περισσότερο προς 8, παρά προς το αναγραφόμενο 8,5 ...
Έσφαξα και ζύγισα και δεύτερο φυσίγγι για να δω σταθερότητα, και οι δοσολογίες βγήκαν πολύ κοντά με το πρώτο, για την ακρίβεια 1,44 Χ 27,800 - αρκετά ικανοποιητικά θα έλεγα.
Υ.Γ. Ελπίζω να μην κάνει πάλι κανένα χουνέρι το postimage ... και πάει χαμένος ο κόπος μου τόση ώρα !!!! .sarcastic.
 
Σήμερα είχαν στο σκοπευτήριο τα φυσίγγια FALCOCCI , πήρα 2 κουτιά και τα έριχνα ανάμεικτα με LAMBRO Sporting και RIO που είχα. Αρκετά καλά μου φάνηκαν, δεν κατάλαβα διαφορά στην απόδοση. Και η ανάκρουση απόλυτα ανεκτή σχεδόν ανύπαρκτη, κάτι ανάμεσα στα άλλα 2 (με το Lambro το πιο μαλακό) θα έλεγα, αλλά ανάξια λόγου ούτως ή άλλως ...
IMG_20180416_211304.jpg

IMG_20180416_211928.jpg

Ο κάλυκας πράσινος, προφανέστατα ισπανικός, με μεταλλικό πάφυλα 10 mm. Καψούλι το ισπανικό G επίσης.
Εδώ τα φυσίγγια μαζί με μερικά RIO για σύγκριση ...
IMG_20180416_212803.jpg

Η πυρίτιδα γκρι, σε μικρά τετράγωνα φυλλίδια, υποθέτω ότι είναι η ισπανική PSB-5 ... Ήξερα τις PSB με πιο μεγάλα φυλλίδια, αλλά νομίζω κάπου έχω ακούσει ότι η ΜΑΧΑΜ στις νέες παρτίδες έχει μικρύνει τις διαστάσεις των φυλλιδίων. Δεν ξέρω, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ και ποια άλλη πυρίτιδα θα μπορούσε να είναι ...
Ο συγκεντρωτήρας μοιάζει με τον Gualandi SG 25, αλλά δεν είναι Gualandi ... ούτε ΚΑΡΔΑΡΑΣ 25 είναι, έχει κάποιες μικροδιαφορές στο κάτω μέρος κάτω από τη "φούστα". (Επειδή είχα πρόχειρο ένα από τα φυσίγγια του Ρουμελιώτη που έσφαξα προχθές, μπόρεσα να τους συγκρίνω). Υποθέτω ότι είναι κάποια ιταλική απομίμηση του Gualandi...
Εδώ τα υλικά και οι δοσολογίες:
IMG_20180416_214546.jpg

IMG_20180416_214212.jpg

Και εδώ η πυρίτιδα, μαζί με λίγη CSB-5 από το SPORTING του Ρουμελιώτη στα δεξιά για σύγκριση, αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω πιο καθαρή φωτογραφία ...
IMG_20180416_215543.jpg

Τέλος τα σκάγια φαίνονται αρκετά στρογγυλά και ομοιόμορφα ... βγήκαν 14,8 σκάγια/γραμμάριο, σύνολο 410 στο φυσίγγι που άνοιξα, οπότε το νούμερο μάλλον πάει περισσότερο προς 8, παρά προς το αναγραφόμενο 8,5 ...
Έσφαξα και ζύγισα και δεύτερο φυσίγγι για να δω σταθερότητα, και οι δοσολογίες βγήκαν πολύ κοντά με το πρώτο, για την ακρίβεια 1,44 Χ 27,800 - αρκετά ικανοποιητικά θα έλεγα.
Υ.Γ. Ελπίζω να μην κάνει πάλι κανένα χουνέρι το postimage ... και πάει χαμένος ο κόπος μου τόση ώρα !!!! .sarcastic.
Αψογος Στελαρα! Ευχαριστουμε για τον κοπο και τον χρονο σου! .well done.
 
Σήμερα είχαν στο σκοπευτήριο τα φυσίγγια FALCOCCI , πήρα 2 κουτιά και τα έριχνα ανάμεικτα με LAMBRO Sporting και RIO που είχα. Αρκετά καλά μου φάνηκαν, δεν κατάλαβα διαφορά στην απόδοση. Και η ανάκρουση απόλυτα ανεκτή σχεδόν ανύπαρκτη, κάτι ανάμεσα στα άλλα 2 (με το Lambro το πιο μαλακό) θα έλεγα, αλλά ανάξια λόγου ούτως ή άλλως ...
IMG_20180416_211304.jpg

IMG_20180416_211928.jpg

Ο κάλυκας πράσινος, προφανέστατα ισπανικός, με μεταλλικό πάφυλα 10 mm. Καψούλι το ισπανικό G επίσης.
Εδώ τα φυσίγγια μαζί με μερικά RIO για σύγκριση ...
IMG_20180416_212803.jpg

Η πυρίτιδα γκρι, σε μικρά τετράγωνα φυλλίδια, υποθέτω ότι είναι η ισπανική PSB-5 ... Ήξερα τις PSB με πιο μεγάλα φυλλίδια, αλλά νομίζω κάπου έχω ακούσει ότι η ΜΑΧΑΜ στις νέες παρτίδες έχει μικρύνει τις διαστάσεις των φυλλιδίων. Δεν ξέρω, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ και ποια άλλη πυρίτιδα θα μπορούσε να είναι ...
Ο συγκεντρωτήρας μοιάζει με τον Gualandi SG 25, αλλά δεν είναι Gualandi ... ούτε ΚΑΡΔΑΡΑΣ 25 είναι, έχει κάποιες μικροδιαφορές στο κάτω μέρος κάτω από τη "φούστα". (Επειδή είχα πρόχειρο ένα από τα φυσίγγια του Ρουμελιώτη που έσφαξα προχθές, μπόρεσα να τους συγκρίνω). Υποθέτω ότι είναι κάποια ιταλική απομίμηση του Gualandi...
Εδώ τα υλικά και οι δοσολογίες:
IMG_20180416_214546.jpg

IMG_20180416_214212.jpg

Και εδώ η πυρίτιδα, μαζί με λίγη CSB-5 από το SPORTING του Ρουμελιώτη στα δεξιά για σύγκριση, αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω πιο καθαρή φωτογραφία ...
IMG_20180416_215543.jpg

Τέλος τα σκάγια φαίνονται αρκετά στρογγυλά και ομοιόμορφα ... βγήκαν 14,8 σκάγια/γραμμάριο, σύνολο 410 στο φυσίγγι που άνοιξα, οπότε το νούμερο μάλλον πάει περισσότερο προς 8, παρά προς το αναγραφόμενο 8,5 ...
Έσφαξα και ζύγισα και δεύτερο φυσίγγι για να δω σταθερότητα, και οι δοσολογίες βγήκαν πολύ κοντά με το πρώτο, για την ακρίβεια 1,44 Χ 27,800 - αρκετά ικανοποιητικά θα έλεγα.
Υ.Γ. Ελπίζω να μην κάνει πάλι κανένα χουνέρι το postimage ... και πάει χαμένος ο κόπος μου τόση ώρα !!!! .sarcastic.
Στέλιο ολα καλα ειναι αλλα μεταξύ μας να σου πω κατι?κενταυρος μονο φιλε μου.sarcastic.
 
εμενα ο συγκεντρωτηρας στελιο για καρδαρας μου φαινεται!fgr2
Τι να σου πω, δεν ξέρω ... Κι εγώ μόλις τον είδα για Καρδάρα 25 τον πέρασα, μοιάζουν πάρα πολύ, τους έβαλα δίπλα-δίπλα κι έχουν τις ίδιες διαστάσεις, και στο συνολικό ύψος και στα επιμέρους τμήματα, φούστα, αμορτισέρ, ποτηράκι !!! Η μόνη διαφορά ότι από κάτω στην κοιλότητα της φούστας δεν έχει τις μικρές προεξοχές που έχει ο Καρδάρας (που διακρίνονται και στη φωτο
kard25s.jpg
) ... Η κοιλότητα είναι εντελώς άδεια, όπως στους Giovanni ...
Πάντως, τό 'πιασα το υπονοούμενο, fgr2... για να το λες κάτι θα ξέρεις ......... Και μένα μου έκανε εντύπωση που το κουτί δεν γράφει κανένα στοιχείο για την "εταιρεία", εκτός από αυτά που φαίνονται στις φωτό που έβγαλα: FALCOCCI s.p.a. - CATANIA - ITALIA ... Τίποτα άλλο, ούτε μια διεύθυνση, ένα site, ένα email, ένα τηλέφωνο βρε αδερφέ !!! Ούτε από κάτω, ούτε μέσα στο κουτί, μια ημερομηνία, ένα αριθμό Lot ... τίποτα απολύτως !!!!!!!!! Γι'αυτό κι εμένα μου κίνησαν εξαρχής την υποψία ... μήπως και αυτά φτιάχνονται στην ... Πελοπόννησο ?????????????? ;)
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το γιατί;;; για ποιο λόγο να το κάνουν έτσι ;;; και πως παίρνουν τις αδειοδοτήσεις για να τα κυκλοφορούν στο εμπόριο;;;;; o_O:confused::eek:
Βέβαια, δεν σκέφτηκα χθες στο σκοπευτήριο να κοιτάξω την κούτα, δεν ξέρω εκεί τι έγραφε ...
 
Στελιο ποσο τα πειρες το κουτακι?να καουμε μια αναδρομη στο θεμα να δουμε αν εχει τα ιδια υλικα με αυτο που ειχα σφαξη εχω πέρυσι
Νικόλα βρήκα από τα περυσινά ποστ τις περιγραφές γιατί φωτό δεν υπάρχουν και συμπέρανα ότι πρόκειται για τα ίδια φυσίγγια. Αν κατάλαβα καλά όμως είχες σφάξει φυσίγγι 24γρ και όχι 28γρ . Για δείτε παρακάτω:

αυτα δοκιμασα χθες στο σκοπευτηριο αν κ 24 η sx3 τα εριχνε απροβληματιστα μου φανηκαν δηνατα κ γρηγορα εβγαζαν κ ενα σφηριγμα απο τιμη δεν ξερω μου ειπαν οτι μαλλον τα εχει ενα μαγαζι εδω Γιαννενα θα παω να ρωτησω κ αν εχει θα παρω 2 κουτακια
Είχε πρωινό σφάξιμο στα σκοπευτικά που είχα δοκιμάσει τι Δευτέρα πήρα 2 κουτάκια από τι τιμή φαρμάκι ο έμπορας εδώ τα έχει 6,50 το σκετ 7 το σπορτιγκ.Οι γνώστες να δώσουν πληροφορίες,Τελικα αξίζουν τα λεφτά τους ?
Καλυκας Ισπανικος, με πυριτιδα Ισπανικη CSB, βυσμα Gualandi Piston Skeet (εχω ακουσει οτι εχουν κυκλοφορησει και κλωνοι του) . Σε καμμια περιπτωση δεν δικαιολογει τα 7 ευρω παντως
Καλημέρα σε ολους! Ισπανικό μπαρουτι φαινετε,και η βυσματωση είναι piston skeet.τα σκάγια φαίνονται καλής ποιότητας..θεωρητικά η βυσματωση που έχουν κάνει πιο ανοιχτές και ομοιόμορφες κατανομές..από σπασίματα τι έλεγαν ; έμεινες ευχαριστημένος οπως τα είδες; εγω θα το δοκίμαζα φαινετε αξιόλογο κατά την γνώμη μου.στα είπε και ο Βίκτωρας παραπάνω τώρα το ειδα..συμφωνώ παρά πολύ ακριβά είναι..
Νικόλα αυτό που έσφαξες είναι skeet και όχι sporting, έτσι;;; Βλέπω ότι κι αυτός έχει βάλει μπαρούτη CSB5 που είναι κανονικά για 28 γρ. και όχι CSB6 που είναι για 24. Όπως κι αυτό που είχα ανεβάσει κι εγώ πριν λίγες μέρες (η 6 είναι πράσινη κι όχι γκρι). Αν υπήρχε τρόπος να τη ζύγιζες να βλέπαμε και τη δόση !!! Πάντως καλό φυσίγγι φαίνεται, καλό βύσμα και τα σκάγια φαίνονται στρογγυλά και ομοιόμορφα. Αλλά η τιμή είναι πράγματι υψηλή, αδικαιολόγητη ...
ναι skeet ειναι 24 γρ γραφει,
Δυστιχος Στελιο δεν εχω ζυγαρια αν βρω απο την αδερφη μου θα τι ζυγισω,εμενα μου αρεσε που δικημασα η τιμη πιστεστεω επρεπε να ειναι κοντα στα 6 ευρο
 
Νικόλα βρήκα από τα περυσινά ποστ τις περιγραφές γιατί φωτό δεν υπάρχουν και συμπέρανα ότι πρόκειται για τα ίδια φυσίγγια. Αν κατάλαβα καλά όμως είχες σφάξει φυσίγγι 24γρ και όχι 28γρ . Για δείτε παρακάτω:
ναι οντως Χρηστο ηταν 24γ
 
Στελιο ποσο τα πειρες το κουτακι?να καουμε μια αναδρομη στο θεμα να δουμε αν εχει τα ιδια υλικα με αυτο που ειχα σφαξη εχω πέρυσι
Νικόλα 6,5 Ευρώ, αλλά αυτή είναι "τιμή σκοπευτηρίου", τόσο τα δίνουν όλα !!! Αλλά στο εμπόριο, εδώ τουλάχιστον δεν υπάρχουν, και δεν ρώτησα από που τα προμηθεύτηκαν ....
 
Τι να σου πω, δεν ξέρω ... Κι εγώ μόλις τον είδα για Καρδάρα 25 τον πέρασα, μοιάζουν πάρα πολύ, τους έβαλα δίπλα-δίπλα κι έχουν τις ίδιες διαστάσεις, και στο συνολικό ύψος και στα επιμέρους τμήματα, φούστα, αμορτισέρ, ποτηράκι !!! Η μόνη διαφορά ότι από κάτω στην κοιλότητα της φούστας δεν έχει τις μικρές προεξοχές που έχει ο Καρδάρας (που διακρίνονται και στη φωτο
kard25s.jpg
) ... Η κοιλότητα είναι εντελώς άδεια, όπως στους Giovanni ...
Πάντως, τό 'πιασα το υπονοούμενο, fgr2... για να το λες κάτι θα ξέρεις ......... Και μένα μου έκανε εντύπωση που το κουτί δεν γράφει κανένα στοιχείο για την "εταιρεία", εκτός από αυτά που φαίνονται στις φωτό που έβγαλα: FALCOCCI s.p.a. - CATANIA - ITALIA ... Τίποτα άλλο, ούτε μια διεύθυνση, ένα site, ένα email, ένα τηλέφωνο βρε αδερφέ !!! Ούτε από κάτω, ούτε μέσα στο κουτί, μια ημερομηνία, ένα αριθμό Lot ... τίποτα απολύτως !!!!!!!!! Γι'αυτό κι εμένα μου κίνησαν εξαρχής την υποψία ... μήπως και αυτά φτιάχνονται στην ... Πελοπόννησο ?????????????? ;)
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το γιατί;;; για ποιο λόγο να το κάνουν έτσι ;;; και πως παίρνουν τις αδειοδοτήσεις για να τα κυκλοφορούν στο εμπόριο;;;;; o_O:confused::eek:
Βέβαια, δεν σκέφτηκα χθες στο σκοπευτήριο να κοιτάξω την κούτα, δεν ξέρω εκεί τι έγραφε ...
Χαχαχα.μονο και μονο που προερχονται απο Σικελία πρεπει να εισαι υποψιασμενος.αχαχ εχω λιωσει
.yelling.
 
Μερικές χθεσινές τουφεκιές με nsi uno primo #8,5 και δυο πιο παλιές αυτή με το μαμα 0,25(IC) και το C1(brain bell)..όπου 0,35 μαμα LM και όπου 0,5(μαμα M),C3 ( brain MR,0,35 σύσφιξη).στην πρώτη και στην δεύτερη τουφεκια τα τσοκ είναι ανάποδα τα έγραψε λάθος ο αδελφός μου.δηλαδη η πρώτη είναι με μαμα LM και η δεύτερη με μαμα M τσοκ.τις τουφεκιές τις εριξε χθες ο αδελφός μου εκτός τις δυο που είναι πιο παλιές.εριξε και δυο πουλες σε ένα πολύ δύσκολο σχήμα και έκανε 17 και 20 στην δεύτερη πουλά..
fg8WyCM.jpg

br3TCMk.jpg

7RY0j1m.jpg

KQ8e5NX.jpg

3VeIyyA.jpg

Q4jz7O3.jpg

D8CqhZG.jpg

r2WljtA.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top