Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γιωργο πιστεύω οτι αυτο το φυσηγγι ειναι περισσότερο κυνηγιτικο παρα σκοπευτικο παρα τα 28γρ.και για ποιο χαμηλεσ θερμοκρασίες το εχω ξαναγραψη οτι το δοκιμασα τον φλεβαρη με αριστα αποτελεσματα.
Ήταν το πρώτο πράγμα που είπα στον Θεόφραστο όταν τα έριξα ;)
 
Μιας κι έγινε λόγος για τη CSB-5 ... φρέσκο πράμα σημερινό από το σκοπευτήριο. Δεν τα είχα ξαναπάρει φέτος, τα φέρανε πρόσφατα, αλλά προηγούμενες χρονιές έχω ρίξει πολλά.
20160727_233006.jpg


20160727_230144.jpg


20160727_230926.jpg

Τα υλικά είναι τα ίδια (ισπανικά) με αυτά που είχα ανοίξει πρόπερσι (2014) όπως και η δόση πυρίτιδας (1,40 γρ.) - με 2 διαφορές: το μέταλλο του κάλυκα που τότε ήταν 12 χιλ. ενώ τώρα 16 (για την ακρίβεια 15). Και αυτό που μου έκανε πιο πολύ εντύπωση, το καψούλι ενώ πρόπερσι είχαν το ισπανικό G, τώρα φαίνεται να είναι το Fiocchi 615. .xm. ???
20160727_231145.jpg

Τα σκάγια επίσης είναι ίδια με πρόπερσι. Ενώ γράφει Νο 8,5 είναι μάλλον 8αρι (ιταλικό) αφού βγαίνουν 14,6 ανά γραμμάριο και 410 στο σύνολο. Πάντως φαίνονται καλής ποιότητας, στρογγυλά και ομοιόμορφα. Και το φυσίγγι μου φάνηκε αρκετά καλό, όπως και παλιά, και χωρίς κανένα πρόβλημα από άποψη ανάκρουσης.
Υ.Γ. Στο σκοπευτήριο εκτός από αυτά (RM Sporting) που μας τα πουλάνε 6,5 €, έχουν επίσης τα RM Competition Serie Oro με 7 €, και τα RM Premium Gold με 7,5 € ... .what.
.hair..buy buy.
ενα σχολιο για την τιμη που ανεφερες 5.30 εχουν στον Πυργο τα συγκεκριμενα και 5.8 τα RM Premium Gold με τα επινικελωμενα σκαγια.. μιαλαμε για φετινες τιμες αγορασα εχθες..
 
Χτες στο σκοπευτηριο εφεραν τα Baschieri Pellagri Sporting & Compak Medium Range

Tα ειχα ριξει πιο παλια, με αριστες εντυπωσεις, καποια στιγμη αλλαξαν καψουλι σε 616 και ειχα ακουσει παραπονα, ομως η παρτιδα που ηρθε τωρα ηταν παλι με το cx2000
 
Eπεσαν στα χερια μου εχθες μερικα NSI DUE SPORTING που ειναι πολυ της μοδας τελευταια...
Σαν αισθηση στην τουφεκια ηταν μαλακο κ κοφτο με χαρακτηριστικη θα ελεγα πολυ γρηγορη καυση κ πολυ μικρο χρονο στην αισθηση του λακτισματος, αν θα μπορουσα να το περιγραψω καπως με λογια...
Καλη αισθηση της ταχυτητας κ καλα σπασιματα ακομα κ σε πιο μακρινες αποστασεις με σκαγια ν8,5
Πυριτιδα εχει την ΑS κ σε ενα φυσιγγι που εκοψα ηταν στο 1,37
Καψυλιο το 688
Βυσμα το Gualandi Psiton Skeet 23
Σκαγια ν8,5 διαμετρου 2,2 χιλ κ σε ενα φυσιγγι που μετρηση ηταν στα 27,75 γραμμαρια το βαρος τους
Καλυκας Nobelsport 12 χιλ ρελιασμενος στα 57,5 χιλιοστα...



 
Αυτος ο συγκεντρωτηρας Βασιλη ειναι λιγο περιπτωση... Θεωρητικα δινει διπλη ατρακτο κ πιο ομοιομορφη κατανομη... Την ατρακτο δεν την εχω εξακριβωσει καπως προσωπικα, αλλα την ομοιομορφη κατανομη στον πινακα την επιβεβαιωνω σε 2-3 φυσιγγια που τον εχω δοκιμασει κ στην ιδιογομωση...
Προσωπικα ποτε δεν μου ταιριαξε ο συγκεκριμενος συγκεντρωτηρας ποτε κ πουθενα κ για αυτο δεν εχω ψαχτει πολυ μαζι του...

http://www.gualandi.it/en/products_plastic_wads/piston_skeet.html
 
Άρι αυτός ο συγκεντρωτήρας δίνει σφιχτές τουφεκιές ή λίγο πιο ανοιχτές και ομοιόμορφες; (προσπαθώντας να κρίνω από το σχήμα του)
Βασίλη ΕΔΩ #899 μπορείς να δεις και να πάρεις μια ιδέα απο δοκιμές που έκανα εγώ με το συγκεκριμένο φυσίγγι .
 
Ο Καλκατζακος βλέπω έφερε καινούργια φουρνιά ,φυσίγγια GECO να πω ότι την έχω ακουστά αυτήν την εταιρία για σφαίρες ραβδωτών αλλά όχι για φυσίγγια . Οι τιμή τους πάντως στα ύψη.

BIRDSHOT 29, Φυσίγγια GECO- Βάρος σκαγιών: 29γρ.
http://www.kalkantzakos.com/Product/4506/birdshot-29,-fusiggia-geco

BIRDSHOT 31, Φυσίγγια GECO- Βάρος σκαγιών: 31γρ.
http://www.kalkantzakos.com/Product/4507/birdshot-31,-fusiggia-geco
 
ΤΑ OSCAR τα εχει ριξει κακενας. εντυπωσεις
Νίκο τα έφερε πέρυσι μαγαζί εδω στο νησί (μιλαω για το σπόρτιγκ)εριξα 7-8 κουτιά στο σκοπευτήριο και μου άρεσαν, ανεπαίσθητο λάκτισμα, σχετικά γρήγορο και απο τα σπασίματα σε μακρινά πιάτα με άφησε ευχαριστημένο. Εκανα και 2 κυνηγια κιχλοκοτσυφα το Φλεβάρη με μπαικαλ πλάγιο και εκει έμεινα ικανοποιημένος, άμεσες καταβολές χωρίς αίματα και τραυματισμούς. Δυστυχώς το μαγαζί δεν τα ξαναεφερε. Θυμάμαι η τιμη του πέρυσι στα 5.50€.
Αυτά ηταν, το αριστερό.
image upload no limit
 
ΤΑ OSCAR τα εχει ριξει κακενας. εντυπωσεις
ρίχνω τα τελευταία 3 χρόνια τα sporting στο κυνήγι με τις καλύτερες εντυπώσεις,όπως γράφει κι ο Γιάννης παραπάνω
από τον Οκτώβρη στα μπασίματα μέχρι και χειμώνα με νορμάλ θερμοκρασίες
πέρυσι στην Κόνιτσα έριξα 3-4 κουτιά που μου είχαν μείνει σε απογευματινό με 0 έως +2 βαθμούς σε αποστάσεις κοντινές και ήταν πάλι τέλεια
επίσης ρίχνω και το άσπρο τον χειμώνα στα 31γρ γεμισμένα με G3000 επίσης πολύ καλό φυσίγγι με 6 ευρώ
11a095_ba7bc46a00b34619b6d412fc54030a6a.jpg

τίμια φθηνά καλά φυσίγγια με μεγάλη παράδοση από την εποχή του Πυρένη ιδρυτή της επιχείρησης
μην ξεχνάς ότι τα εμπιστεύονται Μαρουσιώτες και Ερυθραιώτες κυνηγοί πάππου προς πάππου ;)
 
Από τα αγαπημένα φυσίγγια του Μάκη του γνωστού μας οπλοφιλου..:)
Απορώ πως δεν το είδε ακόμα...sarcastic.
Μπααααααααα ακομα θα ασχολείται με το μαγιό του......sarcastic.
αν πώ ότι γαμιούστε και οι 2 .ha ha ha. θα έχω άδικο;;;;; .sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top