Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μάλλον αυτό ανήκει στο παρελθόν η εξέλιξη προχωράει..Νομίζω Ιταλία είναι γνωστή τακτική.
Το θέμα είναι τι προσπαθούμε να πετύχουμε ανακατεύοντας δυο μπαρουτες που δεν μας το προσφέρει η μια..
εσυ φιλε και ο Ωρίωνας ξερετε πιο πολλα από εμας τους ιδιογομωτες ,παντα φιλικα το γραφω , για πες , τι εχεις διαβασει για την μιξη στις πυριτιδες ??
 
Το κακό είναι ρε γμτ ότι την έριξα μέσα σε ένα βαζάκι που έχω με CSB -5, λέτε να την πετάξω όλη kamia 50gr έχει μέσα;
.asking.... αν είχα μουστάκια θα τα τράβαγα, άκου λέει να την πετάξεις επειδή έριξες 1,5 γρ μέσα 50 ... :)
 
Ενάμιση γραμαριο εχεις βαλεις αναμεσα σε 50.
Δεν πιστεύω οτι ουτε ''χαλασε'' ουτε βελτιώθηκε.
Τωρα για την σκοπιμη μιξη ....δεν ηξερα οτι υπάρχουν κ δω ημιαιμια .yelling.
Σοβαρα τωρα δεν ξερω να σας πω εαν αυτό εφαρμόζετε σε άλλες περιπτώσεις. Ας μας πουν και οι ιφιογωμωτες κατι στο θέμα.
Ομως κ Ο Τασος κ ο Σπυρος ειναι σοβαρα ατομα κ πιστευω Δημητρη οτι για να το λενε κατι θα χουν υποψη.
Σίγουρα θα μπορουν να το τεκμηριωσουν :)

Και πιστευω οτι κ λαθος να εχουν ειναι κοινη λογικη οτι οτιδηποτε κανουμε, οποίος κ να το λεει, ειτε γεμιζει ειτε οχι οφείλουμε να το ψαχνουμε πρωτα.
 
Ο φιλος γιωργος(altair) και εχει πει τα καλυτερα
Ναι, πάει καμιά τριετία που τα είχα ρίξει στο σκοπευτήριο με το win και με είχαν ενθουσιάσει. Με τι γεμίζει δεν ξέρω και δεν με απασχολεί στα σκοπευτικα. :)
 
Μάλλον αυτό ανήκει στο παρελθόν η εξέλιξη προχωράει..Νομίζω Ιταλία είναι γνωστή τακτική.
Το θέμα είναι τι προσπαθούμε να πετύχουμε ανακατεύοντας δυο μπαρουτες που δεν μας το προσφέρει η μια..
Δεν ανακατευονται Τάσο, μπαίνουν σε στρώσεις...
π.χ πρώτα μια ταχύκαυστη Χ24 και μετά μια βραδύκαυστη Χ36 για γομώσεις σκαγιών κάπου στα 34γρ
Αλλάζει όλο το παραγόμενο έργο και κερδίζουμε αύξηση των ταχυτήτων, με διατήρησή των πιέσεων σε χαμηλά επίπεδα...
Θέλει τεράστιες γνωσεις και εμπειρία για να κανεις κατι τετοιο και σιγουρα προσβαση σε βλητικο σταθμό γιατί δεν συγχωρούνται λαθη...
Δεν το έχω κάνει ποτέ και οι όποιες γνώσεις έχω είναι σε θεωρητικό επίπεδό, γιαυτό δεν μπορώ να γράψω άλλα...
Οι συννυσιώτες μου, ο Δημήτρης (Dimitris Benelli) και ισως ο Αρις, απ΄οτι εχω καταλαβει απο τα κωδικοποιημενα μνμ τους, το κατέχουν το αθλημα...;):)

εσυ φιλε και ο Ωρίωνας ξερετε πιο πολλα από εμας τους ιδιογομωτες ,παντα φιλικα το γραφω , για πες , τι εχεις διαβασει για την μιξη στις πυριτιδες ??
Φίλε και μόνο που το αναφέρεις εσύ, με τις γνώσεις που έχεις, με ανεβαζεις...
Μονο που όσο αφορά εμενα δεν ισχύει, γιατί έχω μείνει πίσω στο πρακτικό κομματι και ιδιογόμωση είναι
θεωρία+εφαρμογή στην πραξη+απειρες δοκιμες...
 
Last edited:
Μιας κι έγινε λόγος για τη CSB-5 ... φρέσκο πράμα σημερινό από το σκοπευτήριο. Δεν τα είχα ξαναπάρει φέτος, τα φέρανε πρόσφατα, αλλά προηγούμενες χρονιές έχω ρίξει πολλά.
20160727_233006.jpg


20160727_230144.jpg


20160727_230926.jpg

Τα υλικά είναι τα ίδια (ισπανικά) με αυτά που είχα ανοίξει πρόπερσι (2014) όπως και η δόση πυρίτιδας (1,40 γρ.) - με 2 διαφορές: το μέταλλο του κάλυκα που τότε ήταν 12 χιλ. ενώ τώρα 16 (για την ακρίβεια 15). Και αυτό που μου έκανε πιο πολύ εντύπωση, το καψούλι ενώ πρόπερσι είχαν το ισπανικό G, τώρα φαίνεται να είναι το Fiocchi 615. .xm. ???
20160727_231145.jpg

Τα σκάγια επίσης είναι ίδια με πρόπερσι. Ενώ γράφει Νο 8,5 είναι μάλλον 8αρι (ιταλικό) αφού βγαίνουν 14,6 ανά γραμμάριο και 410 στο σύνολο. Πάντως φαίνονται καλής ποιότητας, στρογγυλά και ομοιόμορφα. Και το φυσίγγι μου φάνηκε αρκετά καλό, όπως και παλιά, και χωρίς κανένα πρόβλημα από άποψη ανάκρουσης.
Υ.Γ. Στο σκοπευτήριο εκτός από αυτά (RM Sporting) που μας τα πουλάνε 6,5 €, έχουν επίσης τα RM Competition Serie Oro με 7 €, και τα RM Premium Gold με 7,5 € ... .what.
.hair..buy buy.
 
Στελιο αν δεν μας απατα η φωτο, κοκκθνωπο το βλεπω το στεφανι στην πανω μερια του καψουλιου οποτε 686 ειναι...
Μμμμ .xm.σχεδον ιδιο με του Κενταυρου θα ειναι τωρα...
 
Ωραία η παρουσίαση σου Στέλιο όπως παντα...well done.
Στο κυνήγι τα έχεις ρίξει?
Τάσο, τα συγκεκριμένα όχι. Όχι πως δεν θα τα εμπιστευόμουν, απλά δεν έτυχε. Όπως σου έχω ξαναπεί στις τσίχλες ρίχνω σχεδόν αποκλειστικά σκοπευτικά φυσίγγια, με πιο πολύ προτίμηση στα 24 γρ. (skeet). Τα RM τα φέρνουν πότε-πότε στο σκοπευτήριο, αλλά έπαιρνα κάθε φορά μόνο όσα θα έριχνα εκείνη την ημέρα. Τα δίνουν και ακριβά οπότε δεν αξίζει να πάρω ποσότητα για το κυνήγι. ;)
φαίνεται να είναι το Fiocchi 615.το καψουλι ειναι το 686 nobel sport
Ηλία, ΔΕΝ είναι το 686, αυτό το υπογράφω 1000% !!! :)
Όπως τα έχει πει και ο Βίκτωρας:
Λοιπον, τα καψουλια της Nobelsport εχουν το εσωτερικο τους (εκει που χτυπαει η βελονα) εντελως στρογγυλο, κυρτό. Της Fiocchi ειναι ασημι ολο το καψουλι, αν και προσφατως τα εκαναν και κεινοι ξανα διχρωμα, ενω το εσωτερικο που χτυπαει η βελονα ειναι εντελως επιπεδο. Της Cheddite δεν ειναι επιπεδο οπως τα Fiocchi, αλλα ουτε και εντελως κυρτο.
Στη 2η φωτογραφία ... δεν διακρίνεται πολύ καλά, αλλά νομίζω φαίνεται ότι είναι επίπεδο:
20160727_230144_1.jpg
 
Στελιο αν δεν μας απατα η φωτο, κοκκθνωπο το βλεπω το στεφανι στην πανω μερια του καψουλιου οποτε 686 ειναι...
Μμμμ .xm.σχεδον ιδιο με του Κενταυρου θα ειναι τωρα...
NEWS - 27/02/2014 - Primers for hunting and clay target
http://www.fiocchiuk.com/site/index.php?pag=170&news=870
"... Fiocchi informs its customers that primers production will be exclusively done coppered plated primer case.
The reasons for this return are related to industrial process rationalisation and range homogenisation.
This modification concerns primers 614, 615, 616, 616 Gold, 616 Magnum, 616 Spark and 616 Mito Azzurro..."
 
Μιας κι έγινε λόγος για τη CSB-5 ... φρέσκο πράμα σημερινό από το σκοπευτήριο. Δεν τα είχα ξαναπάρει φέτος, τα φέρανε πρόσφατα, αλλά προηγούμενες χρονιές έχω ρίξει πολλά.
20160727_233006.jpg


20160727_230144.jpg


20160727_230926.jpg

Τα υλικά είναι τα ίδια (ισπανικά) με αυτά που είχα ανοίξει πρόπερσι (2014) όπως και η δόση πυρίτιδας (1,40 γρ.) - με 2 διαφορές: το μέταλλο του κάλυκα που τότε ήταν 12 χιλ. ενώ τώρα 16 (για την ακρίβεια 15). Και αυτό που μου έκανε πιο πολύ εντύπωση, το καψούλι ενώ πρόπερσι είχαν το ισπανικό G, τώρα φαίνεται να είναι το Fiocchi 615. .xm. ???
20160727_231145.jpg

Τα σκάγια επίσης είναι ίδια με πρόπερσι. Ενώ γράφει Νο 8,5 είναι μάλλον 8αρι (ιταλικό) αφού βγαίνουν 14,6 ανά γραμμάριο και 410 στο σύνολο. Πάντως φαίνονται καλής ποιότητας, στρογγυλά και ομοιόμορφα. Και το φυσίγγι μου φάνηκε αρκετά καλό, όπως και παλιά, και χωρίς κανένα πρόβλημα από άποψη ανάκρουσης.
Υ.Γ. Στο σκοπευτήριο εκτός από αυτά (RM Sporting) που μας τα πουλάνε 6,5 €, έχουν επίσης τα RM Competition Serie Oro με 7 €, και τα RM Premium Gold με 7,5 € ... .what.
.hair..buy buy.
Ωραίος Στέλιο αναλυτικός στην περιγραφή και με κατατοπιστικές φωτο!
φαίνεται να ακολουθάει την συνταγή της ΜΑΧΑΜ που έχει στην ιστοσελίδα της, στο 1,40Χ28 και βύσμα MAXAM...
To F615 δεν είναι πιο ασθενές απο το Ισπανικό G-1000?
 
Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι το εξης ομως:

Ειναι η πρωτη φορα που συναντω καλυκα Fiocchi (ισως) σε φυσιγγι της RM που συνηθως χρησιμοποιουσε Ισπανικους καλυκες και καψουλια
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top