ΤΣΟΚ (CHOKE) Παρουσιάσεις – Κριτικές – Εντυπώσεις

Εχει ενα στο car mobile και μου εκανε εντυπωση δεν εχω δει πολλα. Νομιζω πρεπει να ειναι και παλια πατεντα παρολα αυτα.
Από φίλο που έχει το καινούργιο δεν άκουσα και τα καλύτερα, βάρος και καμία φορά δυσκολία στην αλλαγή σύσφιξης.
 
Σχετικά με τσοκ carlson's cremator που αγόρασα για το 725 (Invector DS) να σας πω πως το πακετάκι που πήρα έχει μέσα το Mid και το Long. Σε μέτρηση που τους έκανα για τον δικό μου αυλό 18,8 (ονομαστική) βγαίνουν 18,3 και 18 αντίστοιχα δλδ 5/10 και 8/10 αντίστοιχα, δλδ 3 άστρα το Mid και 2 άστρα ; το Long. Θα κάνω και βλητικές δοκιμές όταν μπορέσω και θα τις ανεβάσω για να δούμε τι κάνουν και στον πίνακα.
1.jpg

2.jpg
 
Θελω να παρω κ εγω για την μπ 155 τετοια τσοκ, τα εσω, γιατι δεν μου αρεσει να εξεχουν, τα εχει δοκιμασει κανεις, για να μας πει εμπειριες?
Σκευτωμαι για το σκιτ που ειναι κυληνδρος =18,4 κ λαιτ φουλ που ειναι 3*=17,9
Κάθε 5 λεπτά θα αλλάζεις τσοκ είναι σπαστικο ... σε κάθε αστοχία θα λες να είχα πιο ανοιχτό μετά άμα σου περνάει κάτι μακριά θα λες να ειχα το full...
 
Κάθε 5 λεπτά θα αλλάζεις τσοκ είναι σπαστικο ... σε κάθε αστοχία θα λες να είχα πιο ανοιχτό μετά άμα σου περνάει κάτι μακριά θα λες να ειχα το full...
Ετσι κ αλιως καποιο τσοκ θα εχεις μεσα!
Αναλογως τι θα κυνηγας φιλε μου, εγω θελω για κατι για πολυ σφιχτα μερη για μπεκατσα κ ενα για γενικων καθηκοντων κ για αυτο διαλεγω αυτα τα τσοκ κ ρωταω εαν τα εχει δουλεψει καποιος να μας πει τις εμπειριες του!
 
Σχετικά με τσοκ carlson's cremator που αγόρασα για το 725 (Invector DS) να σας πω πως το πακετάκι που πήρα έχει μέσα το Mid και το Long. Σε μέτρηση που τους έκανα για τον δικό μου αυλό 18,8 (ονομαστική) βγαίνουν 18,3 και 18 αντίστοιχα δλδ 5/10 και 8/10 αντίστοιχα, δλδ 3 άστρα το Mid και 2 άστρα ; το Long. Θα κάνω και βλητικές δοκιμές όταν μπορέσω και θα τις ανεβάσω για να δούμε τι κάνουν και στον πίνακα.
1.jpg

2.jpg
Εχουν σταθερη διαμετρο 18,3 ανεξαρτητως αυλου? Σαν τα anaconda που βγαινουν 18,4?αν ειναι ετσι ειναι just για την beretta που εχω
 
Σχετικά με τσοκ carlson's cremator που αγόρασα για το 725 (Invector DS) να σας πω πως το πακετάκι που πήρα έχει μέσα το Mid και το Long. Σε μέτρηση που τους έκανα για τον δικό μου αυλό 18,8 (ονομαστική) βγαίνουν 18,3 και 18 αντίστοιχα δλδ 5/10 και 8/10 αντίστοιχα, δλδ 3 άστρα το Mid και 2 άστρα ; το Long. Θα κάνω και βλητικές δοκιμές όταν μπορέσω και θα τις ανεβάσω για να δούμε τι κάνουν και στον πίνακα.
1.jpg

2.jpg
Μάνο
Με το τσιγκέλι σου τα ...βγάζουμε ρε φιλε.:)
Μεχρι να τα πεις ΟΛΑ θα εχει τελειώσει η χρονιά...

Όλα εσυ θα τα σκοτώσεις;;;;) με τα ...εγκληματικά τσοκ;

Υ/Γ : κάνε καμμια ....υπερωρία για μας το ...πόπολο .sarcastic.
 
Last edited:
Για το truglo πολυτσοκ τι γνωμη εχετε; Το εχει κανενας;

Το έχω εγώ σε 1100 .. αλλά είναι πολύ παλιο ...μπορω να πω ανταποκρίνεται σωστά στις ονομαστικες ...αλλά είναι μεγάλο βαρος χαλάει κάπως το ζύγισμα

Από φίλο που έχει το καινούργιο δεν άκουσα και τα καλύτερα, βάρος και καμία φορά δυσκολία στην αλλαγή σύσφιξης.
Το έχω κι εγώ, το είχα πάρει όταν τα πρωτοέφερε στην Ελλάδα, γύρω στο 2005 αν θυμάμαι καλά, ο Παναγιωτόπουλος στο Κιλκίς. Σε σπείρωμα Invector για τη Mossberg. Λίγο το είχα δοκιμάσει στον πίνακα, δουλεύουν καλά οι διάφορες συσφίξεις του. Όπως τα λέει ο Nikws7, είναι κάπως βαρύ, αν και αυτός πρέπει να έχει το παλιό Poly-choke. Το Truglo έχει το εξωτερικό κέλυφος από τιτάνιο και είναι ελαφρύτερο. Αλλάζει το ζύγισμα, αλλά για καρτέρι δεν είναι τόσο πρόβλημα, εξάλλου πολλοί θεωρούν θετικό να είναι το τουφέκι λίγο εμπροσθόβαρο. Το κυνήγησα εκείνη τη σεζόν, και έκανε δουλειά, δεν είχα πρόβλημα ... Εμένα πάντως η καραμπίνα έχει κάννη 61 εκ. Στο τέλος όμως εκείνης της σεζόν πήρα και το δίκαννο SKB και έκτοτε η Mossberg παροπλίστηκε. Έτσι και το πολυτσόκ δεν το ξαναχρησιμοποίησα !!! Και πότε-πότε που την παίρνω στο κυνήγι ή σκοπευτήριο, 2-3 φορές το χρόνο, της έχω μόνιμα το δικό της MOD. και είμαι ΟΚ !!!
Τώρα η γνώμη μου ... Σαν ιδέα φαίνεται καλή, αλλά στην ουσία είναι περιττό αξεσουάρ ... Αν θα το συνιστούσα σε κάποιον; ΟΧΙ ... Αλίμονο αν πέσει κανείς στη λούμπα, σε κάθε του αστοχία να νομίζει ότι φταίει το τσοκ και να αλλάζει σύσφιξη ... Φαύλος κύκλος.
Κωνσταντίνε, δυσκολία στις αλλαγές σύσφιξης εγώ δεν παρατήρησα ιδιαίτερη, αν και είναι κάπως σφιχτό. Όμως αν ήθελα να ανοίξω τσοκάρισμα (ξεβιδώνοντας), έπρεπε να κρατώ κόντρα με το κλειδί, αλλιώς ξεβίδωνε ολόκληρο από την κάννη. Όσο για το βάρος, από περιέργεια το ζύγισα και είναι 92 γρ. Για σύγκριση, τα Briley INVx2 (extended) που έχω, είναι το SK 28 gr. το LM 31 gr και το IM 33 gr. Και το Brain MR 38 γρ.
IMG-20181011-225423.jpg
IMG-20181011-224750.jpg
 
Μάνο
Με το τσιγκέλι σου τα ...βγάζουμε ρε φιλε.:)
Μεχρι να τα πεις ΟΛΑ θα εχει τελειώσει η χρονιά...

Όλα εσυ θα τα σκοτώσεις;;;;) με τα ...εγκληματικά τσοκ;

Υ/Γ : κάνε καμμια ....υπερωρία για μας το ...πόπολο .sarcastic.

Χεχε κάνω ότι καλύτερο μπορώ, άλλωστε η δοκιμές θα πήγαιναν σε άλλο τοπικ. Πρώτα θα τα δω στο κυνήγι πάντωσ και μετά στον πίνακα.
 
Το έχω κι εγώ, το είχα πάρει όταν τα πρωτοέφερε στην Ελλάδα, γύρω στο 2005 αν θυμάμαι καλά, ο Παναγιωτόπουλος στο Κιλκίς. Σε σπείρωμα Invector για τη Mossberg. Λίγο το είχα δοκιμάσει στον πίνακα, δουλεύουν καλά οι διάφορες συσφίξεις του. Όπως τα λέει ο Nikws7, είναι κάπως βαρύ, αν και αυτός πρέπει να έχει το παλιό Poly-choke. Το Truglo έχει το εξωτερικό κέλυφος από τιτάνιο και είναι ελαφρύτερο. Αλλάζει το ζύγισμα, αλλά για καρτέρι δεν είναι τόσο πρόβλημα, εξάλλου πολλοί θεωρούν θετικό να είναι το τουφέκι λίγο εμπροσθόβαρο. Το κυνήγησα εκείνη τη σεζόν, και έκανε δουλειά, δεν είχα πρόβλημα ... Εμένα πάντως η καραμπίνα έχει κάννη 61 εκ. Στο τέλος όμως εκείνης της σεζόν πήρα και το δίκαννο SKB και έκτοτε η Mossberg παροπλίστηκε. Έτσι και το πολυτσόκ δεν το ξαναχρησιμοποίησα !!! Και πότε-πότε που την παίρνω στο κυνήγι ή σκοπευτήριο, 2-3 φορές το χρόνο, της έχω μόνιμα το δικό της MOD. και είμαι ΟΚ !!!
Τώρα η γνώμη μου ... Σαν ιδέα φαίνεται καλή, αλλά στην ουσία είναι περιττό αξεσουάρ ... Αν θα το συνιστούσα σε κάποιον; ΟΧΙ ... Αλίμονο αν πέσει κανείς στη λούμπα, σε κάθε του αστοχία να νομίζει ότι φταίει το τσοκ και να αλλάζει σύσφιξη ... Φαύλος κύκλος.
Κωνσταντίνε, δυσκολία στις αλλαγές σύσφιξης εγώ δεν παρατήρησα ιδιαίτερη, αν και είναι κάπως σφιχτό. Όμως αν ήθελα να ανοίξω τσοκάρισμα (ξεβιδώνοντας), έπρεπε να κρατώ κόντρα με το κλειδί, αλλιώς ξεβίδωνε ολόκληρο από την κάννη. Όσο για το βάρος, από περιέργεια το ζύγισα και είναι 92 γρ. Για σύγκριση, τα Briley INVx2 (extended) που έχω, είναι το SK 28 gr. το LM 31 gr και το IM 33 gr. Και το Brain MR 38 γρ.
IMG-20181011-225423.jpg
IMG-20181011-224750.jpg
Σαν το δικό σου είναι Στέλιο της αγγελίας.well done.
 
Το έχω κι εγώ, το είχα πάρει όταν τα πρωτοέφερε στην Ελλάδα, γύρω στο 2005 αν θυμάμαι καλά, ο Παναγιωτόπουλος στο Κιλκίς. Σε σπείρωμα Invector για τη Mossberg. Λίγο το είχα δοκιμάσει στον πίνακα, δουλεύουν καλά οι διάφορες συσφίξεις του. Όπως τα λέει ο Nikws7, είναι κάπως βαρύ, αν και αυτός πρέπει να έχει το παλιό Poly-choke. Το Truglo έχει το εξωτερικό κέλυφος από τιτάνιο και είναι ελαφρύτερο. Αλλάζει το ζύγισμα, αλλά για καρτέρι δεν είναι τόσο πρόβλημα, εξάλλου πολλοί θεωρούν θετικό να είναι το τουφέκι λίγο εμπροσθόβαρο. Το κυνήγησα εκείνη τη σεζόν, και έκανε δουλειά, δεν είχα πρόβλημα ... Εμένα πάντως η καραμπίνα έχει κάννη 61 εκ. Στο τέλος όμως εκείνης της σεζόν πήρα και το δίκαννο SKB και έκτοτε η Mossberg παροπλίστηκε. Έτσι και το πολυτσόκ δεν το ξαναχρησιμοποίησα !!! Και πότε-πότε που την παίρνω στο κυνήγι ή σκοπευτήριο, 2-3 φορές το χρόνο, της έχω μόνιμα το δικό της MOD. και είμαι ΟΚ !!!
Τώρα η γνώμη μου ... Σαν ιδέα φαίνεται καλή, αλλά στην ουσία είναι περιττό αξεσουάρ ... Αν θα το συνιστούσα σε κάποιον; ΟΧΙ ... Αλίμονο αν πέσει κανείς στη λούμπα, σε κάθε του αστοχία να νομίζει ότι φταίει το τσοκ και να αλλάζει σύσφιξη ... Φαύλος κύκλος.
Κωνσταντίνε, δυσκολία στις αλλαγές σύσφιξης εγώ δεν παρατήρησα ιδιαίτερη, αν και είναι κάπως σφιχτό. Όμως αν ήθελα να ανοίξω τσοκάρισμα (ξεβιδώνοντας), έπρεπε να κρατώ κόντρα με το κλειδί, αλλιώς ξεβίδωνε ολόκληρο από την κάννη. Όσο για το βάρος, από περιέργεια το ζύγισα και είναι 92 γρ. Για σύγκριση, τα Briley INVx2 (extended) που έχω, είναι το SK 28 gr. το LM 31 gr και το IM 33 gr. Και το Brain MR 38 γρ.
IMG-20181011-225423.jpg
IMG-20181011-224750.jpg
Στελιο αυτο το μπραϊαν MR τι εντυπωση σου εδωσε? Το ειχα παρει κ ειχε πολυ σφυχτες ντουφεκιες για 4/10 που ηταν, εβγαζε ποιο σφυχτη απο το τζεμινι 2* μου εκανε κ αναπηδηση κανης κ εφευγαν οι ντουφεκιες ψηλα, το αλλαξα με το BL στον στοχο πολυ καλο, στο κυνηγι μετα τα 25μ ολα τραυματισμενα κ πολλα φευγουν κ πευτουν μακρια!
Για πιατακια ειναι μάνα!fgr2
 
Σχετικά με τσοκ carlson's cremator που αγόρασα για το 725 (Invector DS) να σας πω πως το πακετάκι που πήρα έχει μέσα το Mid και το Long. Σε μέτρηση που τους έκανα για τον δικό μου αυλό 18,8 (ονομαστική) βγαίνουν 18,3 και 18 αντίστοιχα δλδ 5/10 και 8/10 αντίστοιχα, δλδ 3 άστρα το Mid και 2 άστρα ; το Long. Θα κάνω και βλητικές δοκιμές όταν μπορέσω και θα τις ανεβάσω για να δούμε τι κάνουν και στον πίνακα.
1.jpg

2.jpg
Εκανες την καλυτερη επιλογη,θα δεις πολλα πραγματα απο αυτα τα τσοκ.
 
Στελιο αυτο το μπραϊαν MR τι εντυπωση σου εδωσε? Το ειχα παρει κ ειχε πολυ σφυχτες ντουφεκιες για 4/10 που ηταν, εβγαζε ποιο σφυχτη απο το τζεμινι 2* μου εκανε κ αναπηδηση κανης κ εφευγαν οι ντουφεκιες ψηλα, το αλλαξα με το BL στον στοχο πολυ καλο, στο κυνηγι μετα τα 25μ ολα τραυματισμενα κ πολλα φευγουν κ πευτουν μακρια!
Για πιατακια ειναι μάνα!fgr2
Κώστα, τα είχα πάρει ζευγάρι BL και MR, για το δίκαννο. Για το MR μπορώ να πω ότι μου άρεσε, δε μου βγάζει τόσο σφιχτή τουφεκιά όσο λες, ούτε είναι 4/10 το δικό μου, το είχα μετρήσει και βγαίνει κάπου 3 - 3,5 δέκατα. Έπαιρνα πιατάκια με ωραία σπασίματα, και κοντινά και αρκετά μακρινά. Δεν τα έχω δουλέψει πολύ όμως για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Κάποιες φορές στο σκοπευτήριο, και πολύ λίγο στο κυνήγι γιατί δεν είχε πολλά πουλιά. Είχα πάρει και κάποια πουλάκια και με τα δυο, έχασα και πολλά όμως, όχι τραυματισμένα, περισσότερο από αστοχίες, ειδικά με το BL, που υποτίθεται ότι είναι "σκούπα" !!! Γενικά δεν είδα να αυξάνονται τα ποσοστά μου, να μου δίνουν "κάτι παραπάνω" από τα Briley που χρησιμοποιούσα πριν, και που χρησιμοποιώ και τώρα μόνιμα.
Αλλά τα βαρέθηκα και για ένα άλλο λόγο: Πιάνουν πουρί, όχι μόνο στην αρχή της φούστας (όπου πιάνουν όλα τα τσοκ), αλλά και στο ενδιάμεσο αυλάκι "σκαλοπάτι", που έχουν στη μέση. Κι έτρωγα τα μανίκια μου να τα καθαρίσω !!! Τελικά μόνο με ορειχάλκινη βούρτσα πιασμένη σε δραπανοκατσάβιδο, με περιστροφή κατάφερνα κάπως να τα καθαρίσω, αλλά όχι όσο θα ήθελα. Μάλιστα το BL έπιανε και σε όλο το μπροστινό τμήμα του (καμπάνα) ένα πουρί με πολύ αδρή επιφάνεια, σαν σαγρέ σοβάς !!! Κάτι που δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί γίνεται ... Και φεύγει με πολλή δυσκολία.
Βέβαια αφού τα έχω θα τους ξαναδώσω μερικές ευκαιρίες και φέτος (αν έρθουν αρκετές τσίχλες) ... αλλά για μόνιμη χρήση δεν τα βλέπω!!! ;)
 
Πιάνουν πουρί, όχι μόνο στην αρχή της φούστας (όπου πιάνουν όλα τα τσοκ), αλλά και στο ενδιάμεσο αυλάκι "σκαλοπάτι", που έχουν στη μέση
Στέλιο ρίχνεις φυσίγγια με μάλλινη τάπα? μου έχουν μαζέψει κι εμένα πουρί και δεν μπορώ να τα καθαρίσω. Σκέφτομαι να τα μουλιάσω στο G96 και να τα τρίψω με την βούρτσα
 
Στέλιο ρίχνεις φυσίγγια με μάλλινη τάπα? μου έχουν μαζέψει κι εμένα πουρί και δεν μπορώ να τα καθαρίσω. Σκέφτομαι να τα μουλιάσω στο G96 και να τα τρίψω με την βούρτσα
Ούτε μάλλινη, ούτε μισόταπα. Μόνο συγκεντρωτήρα. Και μόνο σκοπευτικά 28 και 24 γρ. Αντε νάχα ρίξει στο κυνήγι και κανένα κουτί tordo 30 kai MB light ...
Και με M-Pro7 τα μούλιασα, και με WD-40, και καθαρό πετρέλαιο ... αλλά και πάλι ... τρίψιμο, πολύ τρίψιμο !!!! :(:D
 
Back
Top