Φερ' το στα μέτρα σου...

Παιδια νομιζω οτι το κοντακι στα σουπερ ποζε baikal εχει μακρυνει.
Εχει μακρυνει εδω κ χρονια κ σε πλαγια κ σε ποζε..(37,5εκ ειχα μετρησει ενα ποζε),Συν το πελμα που δεν υπηρχε παλαιοτερα..
 
Last edited:
αυτο για περπατημα δεν κανει. στο καρτερι ομως ειναι αντιεροπορικο
Έτσι είναι. Ωραία σκοπευτική γραμμή και ωραία κίνηση. Μόνο αν πας πολύ πρωί ή πολύ αργά που περνάνε οι μαύρες, πρέπει να κουβαλάς και δεύτερο τφέκι!
 
Ρε μάγκες μια ερώτηση, κοντάκι Kick off μπορώ να το φτιάξω εύκολα σε νορμάλ ή έχει μηχανισμό μέσα στο κοντάκι που δεν αλλάζει;
 
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά μπορεί κάποιος να μας πει πως μετράμε σωστά το μήκος του κοντακίου; Από ποιο μέχρι ποιο σημείο ακριβώς;
Το μήκος είναι η απόσταση απο την σκανδάλη μέχρι το μέσο του πέλματος.Οταν πρόκειται για δισκάνδαλο μετραμε πάντα απο την πρώτη.
 
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά μπορεί κάποιος να μας πει πως μετράμε σωστά το μήκος του κοντακίου; Από ποιο μέχρι ποιο σημείο ακριβώς;
IMG_20170518_191301.jpg

IMG_20170518_191517.jpg


 
Το ίδιο ισχύει Χρήστο σε όλα τα όπλα. Εφόσον εννοούμε τη μέτρηση που αφορά την προσαρμογή του κοντακιού στο σώμα μας, και όχι απλά το μήκος του ξύλινου τάκου. Κακώς το λέμε "μήκος κοντακιού". Οι ξένοι ειδικοί το ονόμασαν "length of pull" ... και όχι "length of stock". ;)
Δεν ξέρω κατά πόσον και ο όρος "μήκος έλξης" που χρησιμοποιούν εδώ πολλοί αρθρογράφοι και δάσκαλοι σκοποβολής (μεταφράζοντας κατά λέξη την αγγλική ονομασία), αποδίδει σωστά το νόημα... αλλά δεν ξέρω και πως αλλιώς θα μπορούσαμε να το πούμε ! :)
 
Το ίδιο ισχύει Χρήστο σε όλα τα όπλα. Εφόσον εννοούμε τη μέτρηση που αφορά την προσαρμογή του κοντακιού στο σώμα μας, και όχι απλά το μήκος του ξύλινου τάκου. Κακώς το λέμε "μήκος κοντακιού". Οι ξένοι ειδικοί το ονόμασαν "length of pull" ... και όχι "length of stock". ;)
Δεν ξέρω κατά πόσον και ο όρος "μήκος έλξης" που χρησιμοποιούν εδώ πολλοί αρθρογράφοι και δάσκαλοι σκοποβολής (μεταφράζοντας κατά λέξη την αγγλική ονομασία), αποδίδει σωστά το νόημα... αλλά δεν ξέρω και πως αλλιώς θα μπορούσαμε να το πούμε ! :)
.well done.
.shake hands.
 
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά μπορεί κάποιος να μας πει πως μετράμε σωστά το μήκος του κοντακίου; Από ποιο μέχρι ποιο σημείο ακριβώς;
Χρήστο οπως ακριβώς σου είπε ο Δημήτρης και ο Στέλιος.προσφατα στην benelli ,ενώ πάντα έριχνα από 39 μέχρι 40 cm μήκη κοντάκιων στα όπλα που είχα,στην benelli που έχω κανένα χρόνο την είχα 38,3...είχα συνηθίσει έτσι τώρα ένα χρόνο αλλά ήμουν λάθος ήταν κοντό το κοντάκι..και επωμιζα και λάθος καθώς όπως σήκωνα το όπλο,τραβούσα τον ώμο μπροστά για να έρθει το πέλμα στον ώμο καθώς ήταν κοντό..ο ωμος κατά την επωμιση πρέπει να είναι απόλυτα ακουνητος οπως και το κεφάλι..αυτά τα δυο είναι SOS κεφάλι και ωμος ακούνητα κατά την επωμιση..στο σκοπευτήριο έρχονται δυο,πολύ καλοί παλιοί σκοπευτές του trap,και του skeet..μόλις με είδαν να ρίχνω μου το είπαν..το μάκρυνα στα 40,3 και είμαι πραγματικά πολύ καλύτερα πάνω στο όπλο..μετά με ξαναειδαν και μου είπαν ότι είμαι κέντρο απλά ήθελα λίγο ύψος ακόμα..αλλαξα φλάντζα και έβαλα την 50 από 55 που είχα,με ξαναειδαν μετά και μου είπαν ότι είμαι τώρα παρά πολύ καλά..έριξα και στον πίνακα το test Churchill και ήταν όπως πρέπει το,όπλο..αυτά είναι τα καλά πέρα από όλα τα αλλά του σκοπευτηρίου..
 
Παιδια εγω μετα την επισκεψη για τα μετρα στο Γιωργο απο οτι μετραω το δικανο ειναι 35.5 εκ στην καραμπινα ειναι 37 εκ που μετρησα
Δημήτρη πιστεύω ότι μπορεί να έχει διαφορά από όπλο σε όπλο το μήκος κοντακιου και έχει να κάνει με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά κάθε κοντάκιου όσον αφορά μηκος της λαβής και ποσό,κλειστή η ανοιχτή είναι αλλά και αλλά χαρακτηριστικά κάθε κοντακιου..ο Γιώργος είναι κορυφή σίγουρα σου έκανε ότι έπρεπε..
 
Back
Top