Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Γιάννη τα Commandos 32 είναι μόνο για μπαλωθιές φίλε. Σκέτος κρότος και τίγκα καπνίλα στο τουφέκι. Έφαγα φόλα μια χρονιά και την επόμενη είπα να τα δώσω άλλη μια ευκαιρία μήπως έπεσα σε σκάρτη παρτίδα αλλά μάταια. 4 φίλοι επίσης τα δοκίμασαν με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα.
Πήρα δύο κουτάκια για πρώτη φορά , τυχαία θα έλεγα.
Έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Είχα εξαιρετική ευστοχία και άμεσες καταβολές. Κανένα τραυματισμένο, όλα ξερά.
Ταίριαξαν σε μένα, στο όπλο, δεν ξέρω.
 
Δορκας και Τζόρνταν φίλε μου...ακριβουτσικα αλλά όχι φτηνιαρικα...όσο για Λάμπρο εμένα δε μαρεσουν τα φυσέκια της . Του Δορκα τα εξπρές 32 σε νούμερο 9 για τσίχλες ή Τζόρνταν 32 κόκκινο σε νούμερο 9 και για φασσες Τζόρνταν μαύρο 35 γραμμάρια ρίχνουν πολλοί και Δορκα 3α στα 33 γρ . Προσωπική εμπειρία του Δορκα το 40γρ είναι πολύ μαλακό για τη φονικοτητα του .
Ευχαριστώ για τις προτάσεις Μάνο. Θα ρίξω μια ματιά και στα Jordan, είναι Ελληνική παραγωγή άλλωστε.
Θα έλεγα ότι το κόστος των φυσιγγίων δεν είναι θέμα.
 
Γιάννη τα Commandos 32 είναι μόνο για μπαλωθιές φίλε. Σκέτος κρότος και τίγκα καπνίλα στο τουφέκι. Έφαγα φόλα μια χρονιά και την επόμενη είπα να τα δώσω άλλη μια ευκαιρία μήπως έπεσα σε σκάρτη παρτίδα αλλά μάταια. 4 φίλοι επίσης τα δοκίμασαν με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα.
Σου έμεινε κανένα να το ανοίξεις για να δουμε τι περιέχει έτσι από περιεργεια..
Γιατί έτσι όπως λες τα πραγματα ήταν τραγικά, δεδομένου ότι δοκιμάστηκαν κ απο άλλους...
Βέβαια μπορεί κ οι συνθήκες εκεί να μην ευνόησαν αν δεν το πιστευω αυτό γιατί από ανέκαθεν ήταν χειμωνιάτικο φυσιγγι...


Το '17 τα πήρα τελευταία φορά κ είχαν πυριτιδα g3000 κ βυσμα aquila h22...
Δεν μπορώ να τα πω άσχημα αλλά σίγουρα δεν θα τα πρότεινα για δίκαννα.....
 
Σου έμεινε κανένα να το ανοίξεις για να δουμε τι περιέχει έτσι από περιεργεια..
Γιατί έτσι όπως λες τα πραγματα ήταν τραγικά, δεδομένου ότι δοκιμάστηκαν κ απο άλλους...
Βέβαια μπορεί κ οι συνθήκες εκεί να μην ευνόησαν αν δεν το πιστευω αυτό γιατί από ανέκαθεν ήταν χειμωνιάτικο φυσιγγι...


Το '17 τα πήρα τελευταία φορά κ είχαν πυριτιδα g3000 κ βυσμα aquila h22...
Δεν μπορώ να τα πω άσχημα αλλά σίγουρα δεν θα τα πρότεινα για δίκαννα.....
Δεν έχω Τάσο τα ξεφορτώθηκα τότε.
 
Εγώ ένα κουτάκι κομάντος έριξα πέρυσι σε νο8 οκ ένα νορμάλ φυσίγγι δεν ξετρελαθηκα, το Zenith νο8 μου άρεσε πολύ περισσότερο και έριξα 3 κουτάκια αν θυμάμαι καλά σε διαφορετικά κυνήγια, είχε ωραίες καταβολές και μακριά.
Και το λάιτ 31 ωραίο ήταν και σε τσίχλες και σε τρυγόνια.
Κάποτε το κομάντος το έριχνε πολύ ο πατέρας μου χειμώνα καλοκαίρι, κάνα 5€ έκανε τότε....
 
Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να κάνω μια αγορά φυσιγγίων-στοκ προκαταβολικά για του χρόνου, κάποια δώρα σε φίλους κλπ.
Θα μπορούσατε να μου προτείνετε αντικειμενικά καλά φυσίγγια που είναι δοκιμασμένα για την τσίχλα; Σκεφτόμουν για Lambro.
Θέλω δύο τύπους για παλαιά δίκανα και για καραμπίνες (1370bars), cal12, θεωρώντας ιδανικά κάτι μεταξύ 28gr έως 32gr σε 9αρια.

(Αντίστοιχα και για φάσσες αλλά θεωρώ ορθότερο να το διατυπωσω στην ανάλογη ενότητα. Σκεφτόμουν για lambro καφέ και biturbo 36 σε 5/6/7.)

Ιδανικά θα ήθελα από Έλληνα κατασκευαστή ή μικρομάγαζο, ας βάλουμε ένα λιθαράκι να τους στηρίξουμε. Γνωρίζετε σίγουρα καλύτερα αν οι τιμές σε περίοδο εκτός σεζόν πέφτουν ή είναι ανεπαισθητη η διαφορά.

Χαιρετισμούς,
Αλέξανδρος
Αγόρασε Α1 32 και Α1 34 lamprou είναι πολύ καλά και σταθερά φυσίγγια και σίγουρα θα ικανοποιήθουν με το αποτέλεσμα θα σου έλεγα και το 32 γρ silver του Θεοδωρίδη αλλά δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή είναι φυσίγγια που χρόνια δείχνουν μια σταθερότητα επειδή αυτοί που τα γεμίζουν δεν κάνουν εκπτώσεις .Ούτε πολύ ακριβά ούτε φθηνά .Και στο γράφω γιατί έχω ρίξει πολλά αρκετά περισσότερα από πολλούς .
 
Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να κάνω μια αγορά φυσιγγίων-στοκ προκαταβολικά για του χρόνου, κάποια δώρα σε φίλους κλπ.
Θα μπορούσατε να μου προτείνετε αντικειμενικά καλά φυσίγγια που είναι δοκιμασμένα για την τσίχλα; Σκεφτόμουν για Lambro.
Θέλω δύο τύπους για παλαιά δίκανα και για καραμπίνες (1370bars), cal12, θεωρώντας ιδανικά κάτι μεταξύ 28gr έως 32gr σε 9αρια.

(Αντίστοιχα και για φάσσες αλλά θεωρώ ορθότερο να το διατυπωσω στην ανάλογη ενότητα. Σκεφτόμουν για lambro καφέ και biturbo 36 σε 5/6/7.)

Ιδανικά θα ήθελα από Έλληνα κατασκευαστή ή μικρομάγαζο, ας βάλουμε ένα λιθαράκι να τους στηρίξουμε. Γνωρίζετε σίγουρα καλύτερα αν οι τιμές σε περίοδο εκτός σεζόν πέφτουν ή είναι ανεπαισθητη η διαφορά.

Χαιρετισμούς,
Αλέξανδρος
Πάρε τα Ζωτος extra 32 γρ σε Νο 8. Και θα με θυμηθείς.
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά !

Εχω δοκιμάσει παλιότερα με γενικα καλά αποτελέσματα τα παρακάτω .Κάποιες φορές ίσως να μην ήταν ήταν σταθερά σε αλλαγές καιρών αλλά πάλι θεωρω ότι ήταν καθαρά λόγω σκόπευσης.

-Oscar κόκκινα 32gr με Α1 και τα διάφανα στα 30gr ή 31gr.
-G7 perfecta τα μαύρα ίσως να ήταν 33 η 34
-Artemis derby 33gr τα προτοκαλι
-Κάποια άλλα ιδιογομωτων με Α1 στα 32γρ, διασποράς 32 τα οποία πλέον δεν παράγονται.

Σε sporting 28gr υπάρχει κάτι για τα δικαννα ;

Θέλω απλά ένα ποιοτικό φυσιγγι, το οποίο θα αντικατοπτρίζει το κόστος του, με σταθερή ποιότητα και θα είναι αξιόπιστο.
Στην ερώτηση σου για 28αρι, θα σου προτείνω ανεπιφύλακτα το GT της Nobel sport....... δοκιμασμένο και με όλους τους καιρούς, εναλλακτικά lambro series 2 .
 
Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να κάνω μια αγορά φυσιγγίων-στοκ προκαταβολικά για του χρόνου, κάποια δώρα σε φίλους κλπ.
Θα μπορούσατε να μου προτείνετε αντικειμενικά καλά φυσίγγια που είναι δοκιμασμένα για την τσίχλα; Σκεφτόμουν για Lambro.
Θέλω δύο τύπους για παλαιά δίκανα και για καραμπίνες (1370bars), cal12, θεωρώντας ιδανικά κάτι μεταξύ 28gr έως 32gr σε 9αρια.

(Αντίστοιχα και για φάσσες αλλά θεωρώ ορθότερο να το διατυπωσω στην ανάλογη ενότητα. Σκεφτόμουν για lambro καφέ και biturbo 36 σε 5/6/7.)

Ιδανικά θα ήθελα από Έλληνα κατασκευαστή ή μικρομάγαζο, ας βάλουμε ένα λιθαράκι να τους στηρίξουμε. Γνωρίζετε σίγουρα καλύτερα αν οι τιμές σε περίοδο εκτός σεζόν πέφτουν ή είναι ανεπαισθητη η διαφορά.

Χαιρετισμούς,
Αλέξανδρος
Εκτός αυτά που σου πρότειναν παραπάνω,ένα ακόμα υπέροχο 32αρι που το έχω κυνηγήσει είναι και το bravo του Ναυπλιώτη....... εξαιρετικό και σταθερό. Φέτος έχω ρίξει στα μπασιματα tordo 32 ( εξαιρετικό) και Navarro 30 ( καλό και αυτό)
 
Υψομετρο 500 μετρα.
Ρεματια.
Ανεμος ασθενης,νοτιων διευθυνσεων.
Υγρασια φανταζομαι θα εχει.
Φυσιγγια:
1)cheddite tordo no 9
2)super kill 32 grκοκκινα no 9
3)NSI Classica no 8
4)nsi formula 32gr no 9 (Δεν τα εχω σε εκτιμηση καθολου,μου εχουν περισσεψει)

Τι απο τα παραπανω να βαλω?
Γιατι προχθες,με ιδιες συνθηκες ειχα κατι τραυματισμενα κοτσυφια,που μαλλον φορουσαν κέβλαρ...

@Alex37 μου τελειωσε ο Καρδαρας,γι αυτο ρωταω!

.bye.
 
Υψομετρο 500 μετρα.
Ρεματια.
Ανεμος ασθενης,νοτιων διευθυνσεων.
Υγρασια φανταζομαι θα εχει.
Φυσιγγια:
1)cheddite tordo no 9
2)super kill 32 grκοκκινα no 9
3)NSI Classica no 8
4)nsi formula 32gr no 9 (Δεν τα εχω σε εκτιμηση καθολου,μου εχουν περισσεψει)

Τι απο τα παραπανω να βαλω?
Γιατι προχθες,με ιδιες συνθηκες ειχα κατι τραυματισμενα κοτσυφια,που μαλλον φορουσαν κέβλαρ...

@Alex37 μου τελειωσε ο Καρδαρας,γι αυτο ρωταω!

.bye.
Με τη σειρά 1,2,3για μένα το 4 το χω ρίξει σε 33 πολύ καλό σε 32 δεν ξέρω. Για κάποιους άλλους η σειρά είναι το nsi classica πρώτο, εγώ δε τα βρήκα μαζί του. Το super kill 32 είχα πάρει παρτίδες θέριζαν κι άλλες όχι, το tordo είναι σταθερά καλό για μένα.
 
Με τη σειρά 1,2,3για μένα το 4 το χω ρίξει σε 33 πολύ καλό σε 32 δεν ξέρω. Για κάποιους άλλους η σειρά είναι το nsi classica πρώτο, εγώ δε τα βρήκα μαζί του. Το super kill 32 είχα πάρει παρτίδες θέριζαν κι άλλες όχι, το tordo είναι σταθερά καλό για μένα.
Μαλλον για classica θα παω Τασο και βλεπουμε.
Θα εχω και tordo μαζι μου
 
Υψομετρο 500 μετρα.
Ρεματια.
Ανεμος ασθενης,νοτιων διευθυνσεων.
Υγρασια φανταζομαι θα εχει.
Φυσιγγια:
1)cheddite tordo no 9
2)super kill 32 grκοκκινα no 9
3)NSI Classica no 8
4)nsi formula 32gr no 9 (Δεν τα εχω σε εκτιμηση καθολου,μου εχουν περισσεψει)

Τι απο τα παραπανω να βαλω?
Γιατι προχθες,με ιδιες συνθηκες ειχα κατι τραυματισμενα κοτσυφια,που μαλλον φορουσαν κέβλαρ...

@Alex37 μου τελειωσε ο Καρδαρας,γι αυτο ρωταω!

.bye.
ο κοτσυφας κραταει σκαγια , αλλα η θεραπεια σε αυτο δεν ειναι πιο δυνατο φυσιγγι ή να χοντρυνεις νουμερο πχ ν8. Πρεπει με καθε τροπο να παρει πολλα σκαγια. Οποτε 1) κλεινουμε τσοκ 2)ανεβαινουμε σε γραμμαρια . Εγω παραμενω στο ν9 και κλεινω κατα ενα το τσοκ σε σχεση με την τσιχλα εκεινη την ημερα . Αρα 1 ή 3 κατα σειρα. Αν το 3ο ηταν σε ν9 -9,5 θα προτεινα αυτο πρωτο. Το 4το ειναι ψοφιο
 
Back
Top