Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Εγώ περίμενα να την έναρξη να δοκιμάσω ένα ξημέρωμα τα navaro 30 για να παραγγείλω μερικά ακόμη αν τραβάνε.Φετος νομίζω θα αρχίσω να δημιουργώ σοβαρό απόθεμα φυσιγγίων θα αγοράζω δηλ όλη τη διάρκεια του χρόνου γιατί του χρόνου ουδείς ξέρει τι θα πληρώνουμε για φυσίγγια και εφόσον το κυνήγι δεν σταματά για μένα η λύση είναι απόθεμα όσο μπορώ.
navaro 30 πάρε να έχεις απόθεμα μια χαρά είναι σε 9ρι και 10ρι πέρσι που τα δοκίμασα, γιαυτό φέτος φόρτωσα, θα πάρουν και τον ανηφορο και αυτα σιγα σιγα ηδη εχουν ανεβει 20 λεπτα απο την τελευτεα φορα που πηρα.
 
Από την έναρξη δεν βγάζεις συμπεράσματα Γιάννη για ένα φυσιγγι.
Εγώ από τα πρωινα του Σεπτεμβρίου μερικές μέρες που έχει φουλ υγρασιες και θερμοκρασία 18/19 βαθμούς δηλαδή κοντα στης 10. /15 Σεπτεμβρίου ότι έχω δοκιμάσε και σκοτώνει αυτό βαράω μεχρει και το τελος από τα μπασιματα
 
Από την έναρξη δεν βγάζεις συμπεράσματα Γιάννη για ένα φυσιγγι.
Εκεί που θα το ρίξω στις 5.30 το πρωί θα βγάλω συμπέρασμα για το ανά δουλεύει μέχρι αρχές Νοέμβρη δε θέλω κάτι άλλο αυτά τα navaro προορίζονται για ορτύκι και τσίχλα και σε ένα νορμάλ σχετικά καιρό δεν με ενδιαφέρει κάτι άλλο άντε και τη νύχτα στις μαύρες του απογευματινή με ένα ανάστροφο τσοκ σε νορμάλ καιρό πάλι.Η υγρασία όταν τα δοκιμάσω θα παίζει κοντά στο 80% σίγουρα η θερμοκρασία τι 20 τι 25 τι 15 δεν έχει θέμα.Εξαλου το υγρόμετρο το έχω στη τσέπη
 
Τί κόλλημα έχετε με αυτήν την υγρασία δεν καταλαβαίνω! νομίζω το αντίθετο έπρεπε να κοιτάς.
Κοίταξε να σου πω έχει πολλά χρόνια πίσω στις 6.30 το πρωί η υγρασία βρίσκεται στο 78% προχωράει η μέρα κάνω κάτι ντουφέκιες τρυγονες όλα καλά δίπλα στη θάλασσα βέβαια όσο περνάει η ώρα μιλάω κοιτάω ανεβαίνει στο 85 και σε λίγο έχει ανέβει στο 96 % ερχετε ένα πουλί κάνω μια ντουφέκια και το όπλο κλάνει δε ρίχνει μου φεύγει το πουλί επιμένω το παθαίνω πάλι και μιλάμε για τουφεκιές νορμάλ στα 25 μέτρα και αν αλλάζω φυσίγγι βάζοντας με s4 στρώνουν όλα παρακολουθώντας την υγρασία όταν έπεσε πάλι στο 90 % ως δια μαγείας άρχισαν να σκοτώνουν πάλι τα φυσίγγια που έκλαναν και να ακούγετε και το ντουφέκι σαν ντουφέκι .Το έχω συναντήσει αρκετές φορές .Συμπέρασμα το φυσίγγι δεν ήταν για τέτοιες συνθήκες και η πυρίτιδα ήθελε περισσότερο φόρτωμα για να ανταποκριθεί σε αυτό που ήθελα .Αντιθέτως δε με 32αρι φυσίγγι που κυνηγούσα έχω ντουφεκισει με μέχρι -11 βαθμούς και σκότωνε απλά δε σκότωνε παραπάνω από 25/30 μέτρα και εκεί έβαλα πάλι φυσίγγι με διβασικη μέσα ενώ στην υγρασία όχι μόνο δε σκότωνε έκλανε κιόλας .Άλλο να τα ακούς άλλο να τα ζεις γι'αυτό έχω και κάποιες απόψεις στις οποίες είναι κάθετος .
 
Τί κόλλημα έχετε με αυτήν την υγρασία δεν καταλαβαίνω! νομίζω το αντίθετο έπρεπε να κοιτάς.
Λάθος με ξεροκαιρο τραβάει το 80% τον φυσηγγιον... μιλάω για τα μέρη μου αλλού δεν ξέρω τη παίζει κάθε περιοχή έχει της κληματωλογικες συνθήκες της.
 
Κοίταξε να σου πω έχει πολλά χρόνια πίσω στις 6.30 το πρωί η υγρασία βρίσκεται στο 78% προχωράει η μέρα κάνω κάτι ντουφέκιες τρυγονες όλα καλά δίπλα στη θάλασσα βέβαια όσο περνάει η ώρα μιλάω κοιτάω ανεβαίνει στο 85 και σε λίγο έχει ανέβει στο 96 % ερχετε ένα πουλί κάνω μια ντουφέκια και το όπλο κλάνει δε ρίχνει μου φεύγει το πουλί επιμένω το παθαίνω πάλι και μιλάμε για τουφεκιές νορμάλ στα 25 μέτρα και αν αλλάζω φυσίγγι βάζοντας με s4 στρώνουν όλα παρακολουθώντας την υγρασία όταν έπεσε πάλι στο 90 % ως δια μαγείας άρχισαν να σκοτώνουν πάλι τα φυσίγγια που έκλαναν και να ακούγετε και το ντουφέκι σαν ντουφέκι .Το έχω συναντήσει αρκετές φορές .Συμπέρασμα το φυσίγγι δεν ήταν για τέτοιες συνθήκες και η πυρίτιδα ήθελε περισσότερο φόρτωμα για να ανταποκριθεί σε αυτό που ήθελα .Αντιθέτως δε με 32αρι φυσίγγι που κυνηγούσα έχω ντουφεκισει με μέχρι -11 βαθμούς και σκότωνε απλά δε σκότωνε παραπάνω από 25/30 μέτρα και εκεί έβαλα πάλι φυσίγγι με διβασικη μέσα ενώ στην υγρασία όχι μόνο δε σκότωνε έκλανε κιόλας .Άλλο να τα ακούς άλλο να τα ζεις γι'αυτό έχω και κάποιες απόψεις στις οποίες είναι κάθετος .
Μαλλον ξεφορτωμα θελει στην υγρασια καθως η πυκνοτητα του αερα μικραινει αρα το φυσιγγι ισως σκορποσκαγιασει εκτος αν αλλαξεις σε πιο χοντρο νουμερο
 
Μαλλον ξεφορτωμα θελει στην υγρασια καθως η πυκνοτητα του αερα μικραινει αρα το φυσιγγι ισως σκορποσκαγιασει εκτος αν αλλαξεις σε πιο χοντρο νουμερο
Με μικρότερη πυκνότητα αέρα,ανεβαίνει η συγκέντρωση.
Στην κατάσταση έντονης ατμοσφαιρικής υγρασίας,αυτό που κάνει την "ζημιά" είναι τα σταγονίδια της.
 
Με μικρότερη πυκνότητα αέρα,ανεβαίνει η συγκέντρωση.
Στην κατάσταση έντονης ατμοσφαιρικής υγρασίας,αυτό που κάνει την "ζημιά" είναι τα σταγονίδια της.
Οπως το αντιλαμβανομαι εγω με μικροτερη πυκνοτητα αερα το σκαγι βρισκει λιγοτερη αντισταση αρα ισως κραταει μεγαλυτερες ταχυτητες γιαυτο ειπα οτι ισως σκορποσκαγιασει.Οσο για τα σταγονιδια συμφωνω
 
Αυξημένη υγρασία σημαίνει υγροποιημένη ατμόσφαιρα κάτι σαν να περνούν τα σκακιά μέσα από νερό και χειρότερο από τη βροχή , αυξανόμενη αντίσταση, μειωμένο δραστικό μεγαλύτερη, διασπορά και συνάμα μείωση του ήχου για του ιδίους λόγους διότι μεταφέρεται ποιο δύσκολα.Εκεί θέλεις δύναμη πυρός μεγαλύτερη .
 
Οπως το αντιλαμβανομαι εγω με μικροτερη πυκνοτητα αερα το σκαγι βρισκει λιγοτερη αντισταση αρα ισως κραταει μεγαλυτερες ταχυτητες γιαυτο ειπα οτι ισως σκορποσκαγιασει.Οσο για τα σταγονιδια συμφωνω
Από την στιγμή που το σκάγι είναι σε καλή κατάσταση(κατά το δυνατόν σφαιρικό),δεν υπάρχει θέμα με την ταχύτητα του σε ότι αφορά την εκτροπή.
Επειδή η ταχύτητα συνήθως είναι απότοκο αυξημένων πιέσεων,οι οποίες οδηγούν σε μεγαλύτερες παραμορφώσεις των σκαγιών,κατηγορουμε την ταχύτητα η οποία δεν είναι η αιτία.
 
Αυξημένη υγρασία σημαίνει υγροποιημένη ατμόσφαιρα κάτι σαν να περνούν τα σκακιά μέσα από νερό και χειρότερο από τη βροχή , αυξανόμενη αντίσταση, μειωμένο δραστικό μεγαλύτερη, διασπορά και συνάμα μείωση του ήχου για του ιδίους λόγους διότι μεταφέρεται ποιο δύσκολα.Εκεί θέλεις δύναμη πυρός μεγαλύτερη .
Αυτά που περιγράφεις τα οποία διαισθητικά θα ταιριάζουν στο μυαλό πολλών κυνηγων, των περισσότερων σίγουρα, είναι όλα σχεδόν λάθος!!

Υψηλή υγρασία σημαίνει χαμηλή πυκνότητα αέρα το οποίο σημαίνει ότι τα σκάγια ταξιδεύουν πιο ελεύθερα. Το αντίθετο απο αυτό που περιγράφεις δηλαδή. Στην πραγματικότητα η υγρασία επηρεάζει ελάχιστα τα σκάγια. Αυτό που επηρεάζει η υγρασία σε μετρήσιμο βαθμό είναι την πυρίτιδα και αυτό γιατί μέρος της θερμότητας θα χρησιμοποιηθεί για να εξατμίσει την υγρασία αυτή. Αυτό σημαίνει αρκετά χαμηλότερη ταχύτητα του φυσιγγίου. Για τον λόγο αυτό σε ημέρα με υψηλή υγρασία αν αυξήσεις λίγο την προσκοπευση θα δεις ότι θα δουλέψει το φυσίγγι καλύτερα. Για τον ίδιο λόγο οι διβασικές πυριτιδες που περιέχουν νιτρογλυκερίνη είναι καλύτερες για αυτόν τον καιρό γτ κρατάνε πολύ λιγότερη υγρασία.

Όλα τα παραπάνω έχουν μετρηθεί με σφαίρες αλλά δεν βλέπω τον λόγο να μην ισχύουν και για τα σκάγια. Αντίστοιχα πράγματα ισχύουν για το βαρομετρικό και την θερμοκρασία. Αν θες μα τα συζητήσουμε σε άλλο θέμα. :)
 
Αυτά που περιγράφεις τα οποία διαισθητικά θα ταιριάζουν στο μυαλό πολλών κυνηγων, των περισσότερων σίγουρα, είναι όλα σχεδόν λάθος!!

Υψηλή υγρασία σημαίνει χαμηλή πυκνότητα αέρα το οποίο σημαίνει ότι τα σκάγια ταξιδεύουν πιο ελεύθερα. Το αντίθετο απο αυτό που περιγράφεις δηλαδή. Στην πραγματικότητα η υγρασία επηρεάζει ελάχιστα τα σκάγια. Αυτό που επηρεάζει η υγρασία σε μετρήσιμο βαθμό είναι την πυρίτιδα και αυτό γιατί μέρος της θερμότητας θα χρησιμοποιηθεί για να εξατμίσει την υγρασία αυτή. Αυτό σημαίνει αρκετά χαμηλότερη ταχύτητα του φυσιγγίου. Για τον λόγο αυτό σε ημέρα με υψηλή υγρασία αν αυξήσεις λίγο την προσκοπευση θα δεις ότι θα δουλέψει το φυσίγγι καλύτερα. Για τον ίδιο λόγο οι διβασικές πυριτιδες που περιέχουν νιτρογλυκερίνη είναι καλύτερες για αυτόν τον καιρό γτ κρατάνε πολύ λιγότερη υγρασία.

Όλα τα παραπάνω έχουν μετρηθεί με σφαίρες αλλά δεν βλέπω τον λόγο να μην ισχύουν και για τα σκάγια. Αντίστοιχα πράγματα ισχύουν για το βαρομετρικό και την θερμοκρασία. Αν θες μα τα συζητήσουμε σε άλλο θέμα. :)
Η υγρή ατμόσφαιρα είναι όντως πιο αραιή, κλασική παρανόηση το αντίθετο. Παρόλα αυτά τα φυσίγγια όντως ζοριζονται στην υγρασία. Προσωπικά κι εγώ εντοπίζω την αιτία στην καύση. Οι διβασικες παράγουν πολύ περισσότερες θερμίδες (σχεδόν τις διπλάσιες) κατά την καύση τους και επομένως ίσως διατηρούν ικανό απομένον έργο ύστερα από την εξάτμιση της υγρασίας. Ίσως.

Εντύπωση μου έχει προκαλέσει ότι οι Κύπριοι προτιμούν τα πολύ αργά φυσίγγια στην υγρασία, όχι τις διβασικες. Επιμένουν δε σε αυτή τη λύση αλλά πειστική απάντηση για το σκεπτικό τους δεν έχω λάβει. Λογικά αντισταθμίζουν έτσι τις αυξημένες μένουσες λόγω μειωμένης ατμοσφαιρικής αντίστασης.
 
Last edited:
Αυτά που περιγράφεις τα οποία διαισθητικά θα ταιριάζουν στο μυαλό πολλών κυνηγων, των περισσότερων σίγουρα, είναι όλα σχεδόν λάθος!!

Υψηλή υγρασία σημαίνει χαμηλή πυκνότητα αέρα το οποίο σημαίνει ότι τα σκάγια ταξιδεύουν πιο ελεύθερα. Το αντίθετο απο αυτό που περιγράφεις δηλαδή. Στην πραγματικότητα η υγρασία επηρεάζει ελάχιστα τα σκάγια. Αυτό που επηρεάζει η υγρασία σε μετρήσιμο βαθμό είναι την πυρίτιδα και αυτό γιατί μέρος της θερμότητας θα χρησιμοποιηθεί για να εξατμίσει την υγρασία αυτή. Αυτό σημαίνει αρκετά χαμηλότερη ταχύτητα του φυσιγγίου. Για τον λόγο αυτό σε ημέρα με υψηλή υγρασία αν αυξήσεις λίγο την προσκοπευση θα δεις ότι θα δουλέψει το φυσίγγι καλύτερα. Για τον ίδιο λόγο οι διβασικές πυριτιδες που περιέχουν νιτρογλυκερίνη είναι καλύτερες για αυτόν τον καιρό γτ κρατάνε πολύ λιγότερη υγρασία.

Όλα τα παραπάνω έχουν μετρηθεί με σφαίρες αλλά δεν βλέπω τον λόγο να μην ισχύουν και για τα σκάγια. Αντίστοιχα πράγματα ισχύουν για το βαρομετρικό και την θερμοκρασία. Αν θες μα τα συζητήσουμε σε άλλο θέμα. :)
Μπορεί και να έχεις δίκιο και να κάνω λάθος δεν έχω τέτοια όργανα πάντως το αποτέλεσμα δεν αλαζει.Αλλα πως εξηγείς σε μια αραιότερη ατμόσφαιρα ότι δεν περνά ο ήχος σε σημείο να γίνεται υπόκωφος και μάλιστα δίπλα στο αυτί σου .Και θα πρέπει να μου λύσετε και μια άλλη απορία κατά πόσο μπορεί να επηρεάσει η εξωτερική υγρασία ένα φυσίγγι και την καύση της πυρίτιδας το οποίο βγαίνει από την ζέστη μου τσέπη και μπαίνει μέσα στην κανη που η πυρίτιδα βρίσκεται και κλεισμένη και πιεσμένη μέσα στο πλαστικό.Ειναι ερωτήματα που χρήζουν απάντησης γιατί ότι και να είναι η ατμόσφαιρα το πρόβλημα σε αλλαγές συμπεριφοράς μέσα σε δύο ώρες του φυσιγγίου το βλέπω στην αντίδραση της γόμωσης με το τι συναντά εκτός κάνης και όχι ότι η πυρίτιδα παράγει λιγότερο έργο μέσα στην κανη επειδή έχω αυξημένη υγρασία καθώς είναι ζελατινοπιημενη και πλήρως προστατευμένη μέσα στην κανη και στον καλυκα που έχει βγει από την τσέπη και που πριν βρισκόταν σε ένα σωστό περιβάλλον άρα το φυσίγγι ήταν φυσιολογικό όχι γρασισμενο.Εαν ήταν έτσι ακριβώς με αραιότερη ατμόσφαιρα θα είχε λειτουργία του φυσιγγίου όπως στο υψόμετρο με αποτέλεσμα να γίνετε το φυσίγγι ποιο συγκεντρωτικό και ελαφρώς ίσως ποιο γρήγορο όχι ποιο συγκεντρωτικό και ποιο αργό πως γίνεται αυτό ? Δεν έχω σπουδές επάνω στη φυσική γνωρίζω αρκετά βασικά όμως κάποιος που το κατέχει ας δώσει λογική εξήγηση αν φυσικά είναι εφικτό.Γιατο αραιότερη ατμόσφαιρα σε δύο περιπτώσεις πολύ υγρασία και υψόμετρο και τελείως διαφορετική συμπεριφορά φυσιγγίου ,μήπως το αραιότερη δε παίζει τόσο ρόλο όσο το υγρή ασχέτως ποσοστό αέρα μέσα? Διότι το υγρό στοιχείο δημιουργεί αντίσταση που ξεπερνά κατά πολύ την αραιή πυκνότητα?Και γι'αυτό τα σχετικά αργά φυσίγγια διαχειρίζονται καλύτερα την κατάσταση και είναι ποιο σταθερά στις μεταβαλομενές τέτοιες συνθήκες και ας έχουν οποία πυρίτιδα έχουν γιατί όσο τρέχεις όταν προσκρούσεις παθαίνεις μεγαλύτερη ζημιά και διαπερνάς δυσκολότερα στο τέλος σε φυσιολογικά πλαίσια μιλώ για το τρέχεις (ταχ φυσιγγίου) .
 
Last edited:
Back
Top