Φυσίγγια για τρυγόνι

Εγω φετος τον αυγουστο για το τρυγονι εκτος απο τα MB 32 classic της B&P, θα χρεισιμοποιησω και τα MB LIGHT στα 30gr,
φιλος μου που τα δουλευει ειναι υπερ ευχαριστημενος μ' αυτα.
Το light μέχρι να πιάσουν κρύα είναι καλό φυσίγγια,λογικά θα δουλεύει καλά τον Αύγουστο,σωστή σκέψη!
 
Εγω θα χρησιμοποιήσω τα φυσίγγια που μου έχουν περισσεψει απο τις τσίχλες και δεν είναι αλλα απο lambro classic 32 no 8. Εκαναν τρομερή δουλειά ολο το χειμώνα και δε νομιζω οτι δε θα πηγαίνουν καλοκαίρι. Τα nsi classica εχω χρονια να τα ριξω τα εριχνα με την centro και θυμάμαι τσίμπαγαν λιγάκι στην ανακρουση.
 
28γταμμαρια και 7-μιση νουμερο σκαι μεχρι και 9 μας καλυπτουν πρωτον απο ελειπη προσκοπευση
Χρυσανθε θα παρω την φραση σου για να κανω μια γενικη διαπιστωση-ερωτηση.
Καταλαβαινετε τις διαφορες στα φυσιγγια ευκολα;
Προσωπικα στο σκοπευτηριο εριξα cheditte, wolf, lambro, kentavros και δεν μπορω μ εδω ασφαλεια να πω οτι ειδα διαφορες. Μπορει να μην αντιλαμβανομαι εγω καποια πραγματα, δε ξερω.
Οσον αφορα τις ταχυτητες δεν ειναι στανταρ οτι τα 28 αρια θελουν λιγοτερη προσκοπευση. Μπορει να θελουν την ιδια με ενα 32 π.χ.
*ειδικα τα κεντευρος ενω ακουγα οτι ειναι αργα, εμενα δεν μου φανηκαν αργα στην αισθηση.
Παντως προσοχη στις υψηλες αρχικες το καλοκαιρι γιατι κανουν διαμπερη με οτι συνεπαγεται αυτο.
 
Χρυσανθε θα παρω την φραση σου για να κανω μια γενικη διαπιστωση-ερωτηση.
Καταλαβαινετε τις διαφορες στα φυσιγγια ευκολα;
Προσωπικα στο σκοπευτηριο εριξα cheditte, wolf, lambro, kentavros και δεν μπορω μ εδω ασφαλεια να πω οτι ειδα διαφορες. Μπορει να μην αντιλαμβανομαι εγω καποια πραγματα, δε ξερω.
Οσον αφορα τις ταχυτητες δεν ειναι στανταρ οτι τα 28 αρια θελουν λιγοτερη προσκοπευση. Μπορει να θελουν την ιδια με ενα 32 π.χ.
*ειδικα τα κεντευρος ενω ακουγα οτι ειναι αργα, εμενα δεν μου φανηκαν αργα στην αισθηση.
Παντως προσοχη στις υψηλες αρχικες το καλοκαιρι γιατι κανουν διαμπερη με οτι συνεπαγεται αυτο.
Φιλε μου καπου ειχα ξαναρωτησει αλλα δεν θυμαμαι που και δεν θυμαμαι αν ειχα παρει απαντηση
Βλεπω συχνα καποια παιδια μα λενε οτι προσαρμοζουν την προσκοπευση τους και συνηθιζουν ενα φυσιγγι
Εγω διαφωνω σε αυτο
Θεωρω οτι δεν αλλαζει η προσκοπευση μας αναλογως τις ταχυτητας του φυσιγγιου
Δηλαδη ειτε αργο ειτε γρηγορο σε νορμαλ αποστασεις κατ εμενα την ιδια προσκοπευση θελει
Γιατι το λεω;
Διοτι αν παρουμε πχ την περδικα που εχει πολυ ταχυτητα οταν φτασει και ισιωσει σχεδον ολοι την κυνηγουν με φυσιγγια 32-36 γρ που συνιθως εχουν ταχυτητες 380-400 και ομως μια χαρα πεφτει το πουλι χωρις να βαζουν ενα οικοπεδο προσκοπευση
Αυτο που Εννοουσα εγω ειναι τα περιφερειακα σκαγια πχ σε ξαφνικο βγαλσιμο μιας τραβερσας στα 25 μετρα με ενα γρηγορο φυσιγγι εαν εσυ δεν προλαβεις να βγεις αρκετα μπροστα η μεινει λιγο πισω ΠΙΘΑΝΟΝ να σου δωσουν το πουλι εστω και κοψοφτερο
Αυτο εννοουσα να σου διορθωσουν την προσκοπευση

Θυμαμαι ειχα δει ενα βιντεο που εριχναν μεσα σε μια λιμνη σε μια συνεχομενη γρηγορη κινηση του οπλου για να δουν εαν τα σκαγια θα πανε σε ενα σημειο η θα σκορπιστουν στην επιφανεια σε μια πλαγιοριζοντια διαταξη παραλληλα της κινησης

Οτι και αν εριξαν γρηγορο αργοακρια κοντα τα σκαγια σε ενα σημειοα κτυπουσαν
Πιστευω οτι η ταχυτητα καθοριζει σε ενα βαθμο και την κατανομη και μαλιστα και την ατρακτο

Η ντουφεκια ειναι τριαδιαστατη αλλα πο χρονοι απειροελαχιστοι
Οποταν σε νορμαλ αποστασεις και καιρκες συνθηκες πιατευω οτι η προσκοπευση πρεπει να χει ως παραγοντα την αποσταση και την ταχυτητα πορειας του πουκιου και οχι τιξ ταχυτητα του φυσιγγιου
 
Φιλε μου καπου ειχα ξαναρωτησει αλλα δεν θυμαμαι που και δεν θυμαμαι αν ειχα παρει απαντηση
Βλεπω συχνα καποια παιδια μα λενε οτι προσαρμοζουν την προσκοπευση τους και συνηθιζουν ενα φυσιγγι
Εγω διαφωνω σε αυτο
Θεωρω οτι δεν αλλαζει η προσκοπευση μας αναλογως τις ταχυτητας του φυσιγγιου
Δηλαδη ειτε αργο ειτε γρηγορο σε νορμαλ αποστασεις κατ εμενα την ιδια προσκοπευση θελει
Γιατι το λεω;
Διοτι αν παρουμε πχ την περδικα που εχει πολυ ταχυτητα οταν φτασει και ισιωσει σχεδον ολοι την κυνηγουν με φυσιγγια 32-36 γρ που συνιθως εχουν ταχυτητες 380-400 και ομως μια χαρα πεφτει το πουλι χωρις να βαζουν ενα οικοπεδο προσκοπευση
Αυτο που Εννοουσα εγω ειναι τα περιφερειακα σκαγια πχ σε ξαφνικο βγαλσιμο μιας τραβερσας στα 25 μετρα με ενα γρηγορο φυσιγγι εαν εσυ δεν προλαβεις να βγεις αρκετα μπροστα η μεινει λιγο πισω ΠΙΘΑΝΟΝ να σου δωσουν το πουλι εστω και κοψοφτερο
Αυτο εννοουσα να σου διορθωσουν την προσκοπευση

Θυμαμαι ειχα δει ενα βιντεο που εριχναν μεσα σε μια λιμνη σε μια συνεχομενη γρηγορη κινηση του οπλου για να δουν εαν τα σκαγια θα πανε σε ενα σημειο η θα σκορπιστουν στην επιφανεια σε μια πλαγιοριζοντια διαταξη παραλληλα της κινησης

Οτι και αν εριξαν γρηγορο αργοακρια κοντα τα σκαγια σε ενα σημειοα κτυπουσαν
Πιστευω οτι η ταχυτητα καθοριζει σε ενα βαθμο και την κατανομη και μαλιστα και την ατρακτο

Η ντουφεκια ειναι τριαδιαστατη αλλα πο χρονοι απειροελαχιστοι
Οποταν σε νορμαλ αποστασεις και καιρκες συνθηκες πιατευω οτι η προσκοπευση πρεπει να χει ως παραγοντα την αποσταση και την ταχυτητα πορειας του πουκιου και οχι τιξ ταχυτητα του φυσιγγιου
Ολα αυτα ειναι η γνωμη μου και ειμαι ανοικτος σε υποδειξεις γιατι ξερετε πολυ καλα οτι τα φυσιγγια δεν ειναι καθολου κατι το οποιο εχω ασχοληθει διεξοδικα
Ισως και να κανω λαθος
 
Διοτι αν παρουμε πχ την περδικα που εχει πολυ ταχυτητα οταν φτασει και ισιωσει σχεδον ολοι την κυνηγουν με φυσιγγια 32-36 γρ που συνιθως εχουν ταχυτητες 380-400 και ομως μια χαρα πεφτει το πουλι χωρις να βαζουν ενα οικοπεδο προσκοπευση
Αυτο που ισχυει γενικα στο παραδειγμα σου με την περδικα ισχυει παντου. Η αισθητη προσκοπευση (σαν αριθμητικο μεγεθος π. Χ 1 μετρο) αλλαζει αναλογα με την πορεια (γωνια) του στοχου σε συγκριση με το στομιο και τα ματια μας. Παιζουν ρολο και αλλοι παραγοντες, οπως η ταχυτητα το στοχου κ.α. Οσο πιο καθετα σε εμας ο στοχος, τοσο λιγοτερη προσκοπευση θελει. Η προσκοπευση που βαζουμε οταν ριχνουμε, αλλαζει φαινομενικα, περισσοτερο αναλογα με την σκοπευτικη μεθοδο που χρησιμοποιουμε.
 
Αυτο που ισχυει γενικα στο παραδειγμα σου με την περδικα ισχυει παντου. Η αισθητη προσκοπευση (σαν αριθμητικο μεγεθος π. Χ 1 μετρο) αλλαζει αναλογα με την πορεια (γωνια) του στοχου σε συγκριση με το στομιο και τα ματια μας. Παιζουν ρολο και αλλοι παραγοντες, οπως η ταχυτητα το στοχου κ.α. Οσο πιο καθετα σε εμας ο στοχος, τοσο λιγοτερη προσκοπευση θελει. Η προσκοπευση που βαζουμε οταν ριχνουμε, αλλαζει φαινομενικα, περισσοτερο αναλογα με την σκοπευτικη μεθοδο που χρησιμοποιουμε.

Ναι συμφωνω απολυτα
Επρεπε να πω οτι λογω και της απειριας μου απο σκοπευτηριονδεν ειμαι σε θεση να διαλεγω μεθοδους
Εγω γενικαν με το που θα κλειδωσωντημ πορεια του θηραματος και παρω την ταχυτητα του το περνω και πεζω
Κάποτε ξεκινω πισω του και καποτε ειμαι πανω του και προσπερνα
Αν το κανω συνειδειτα παει το χασα αναλογος πως θα μου βγει θα πεξω
Παντα ομως πιανω την ταχυτητα του θηραματος

Με την μειντειν λιντ μεθοδο δεν μπορω
Τα κανω μανταρα
Ειχα καποιες επιτυχιες μα τις θεωρω αταγονα στον ωκεανο
 
Στα τργονια δουλευα με την μπερεττα τα rc 32 σε νο 8 και 7. Πολυ γρηγορο και με πολυ καλα υλικα! Τωρα ειδα της nsi ta gm3 πιο οικονομικα. Δεν ξερω τι παει καλυτερα η σχ3 αν θελετε μπορειτε να μου πειτε
 
Back
Top