Φυσίγγια για τρυγόνι

Δεν εχουν την ιδια τροχια, αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι το 28αρι ειναι λιγοτερο αποτελεσματικο.
Οχι σε καμια περιπτωση,Απλα θελει ικανα χέρια,Συν οτι ειναι κ πιο συγκεντρωτικα απο τα κυνηγετικα απο οτι λεγεται ..
 
Οχι σε καμια περιπτωση,Απλα θελει ικανα χέρια,Συν οτι ειναι κ πιο συγκεντρωτικα απο τα κυνηγετικα απο οτι λεγεται ..
Τασο δεν ειναι ολα τοσο συγκεντρωτικα οσο ακούγεται. Πινακα και βγαζουμε μονοι μας τα δυμπερασματα. Για τσίχλες πας παρε 28γρ σε νο 9 η 9.5 και ξαναδοκιμασε ;)
Την καλησπερα μου
 
Αποστολή συμφωνώ μαζί σου αλλά για έναν κυνηγό που δεν πάει σκοπευτήριο,επομένως έχει 6 μήνες να πιάσει όπλο που σημαίνει ότι θα ρίχνει όπου να ναι άμα τον βάλεις να ρίξει και με ελαφριά γόμωση που δεν έχει ξαναδοκιμάσει και δεν θα του εμπνέει εμπιστοσύνη η αποτυχία είναι βέβαιη!σίγουρα η ελαφριά γόμωση πλεονεκτεί έναντι μιας βαριάς λόγω υψηλών θερμοκρασιών αλλά είναι το μυαλό άτιμο πράγμα και άμα κολλήσει τελείωσες!
 
Για τσίχλες πας παρε 28γρ σε νο 9 η 9.5 και ξαναδοκιμασε ;)
Καλησπερα κ απο μενα,
Την καλησπερα μου
Εχω δοκιμασει πιο παλια (mirage ν8,nsi sporting 8 1/2)σε τσιχλα κ δεν ειχα πρόβλημα,μαλιστα με το δευτερο πηρα κ μερικα τρυγονια που ομως ηταν εύκολες οι βολες..
Δυστηχως εδω δεν τα βρισκω πια..
Ομως η τσιχλα δεν εχει καμια σχεση σκοπευτικα με το τρυγονι..
Εν παση περιπτωση για τα ελαχιστα τρυγονια που βλεπω καθε σεζον δεν θα ρισκαρα να παω με 28αρια..32γρ για μενα ειναι το ιδανικο..
 
Αυτο Τασο εχει να κανει με το στοχο. Δεν εχουν την ιδια τροχια, αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι το 28αρι ειναι λιγοτερο αποτελεσματικο. Το 32αρι σου δινει λιγη περισσοτερη αυτοπεποιθηση λογω 4 γρ αλλα μην περιμενεις αυτα τα 4 γρ να σου διορθωσουν σκοπευτικα λαθη. Ισως καποιες φορες απο τυχη παρεις πουλια, αλλα σκοπευτικα το ιδιο θα εισαι με το 28αρι, και το 32αρι.
Τι θα πει σκοπευτικα το ιδιο θα εισαι ρε παιδια! Ειναι και το ψυχολογικο βεβαι αλλα μιλαμε για κινητο στοχο γρηγορες επομισεις( στοιχεια δλδ που χαρακτηριζουν το μεσο κυνηγο και οχι ανθρωπο με επιπεδου σκοπευτικες ικανοτητες) που και τα περιφεριακα σκαγια μας ενδιαφερουν. Γιατι βαζουμε ανοιχτα τσοκ,να ενας παραγοντας. Καλα ειναι τα 32 33 τα 34 τα θεωρω λιγο υπερβολη αν και δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα
 
Εχουμε δυο κατηγοριες ετσι οπως το σκευτομαι: 1 κυνηγο που ολα τα χρονια παει σκοπευτηριο, ασχολειται με ιδιογομωσεις ισως αυλους μαρκες τσοκ κοντακια στα μετρα και αντιμετωπιζει το τρυγονι ως κινητο δισκο που δεν τον πολυνοιαζει αν παρει 1-3 μπορει και 15. Απο την αλλη τον απλο κυνηγο που εχει το οπλο και το σκυλι και παει στην εναρξη με σκοπο να κανει θβραματα. Διαφορετικα και απο αλλη αφετηρια θα ξεκινησει σε ολα τα επιπεδα
 
Τι θα πει σκοπευτικα το ιδιο θα εισαι ρε παιδια! Ειναι και το ψυχολογικο βεβαι αλλα μιλαμε για κινητο στοχο γρηγορες επομισεις( στοιχεια δλδ που χαρακτηριζουν το μεσο κυνηγο και οχι ανθρωπο με επιπεδου σκοπευτικες ικανοτητες) που και τα περιφεριακα σκαγια μας ενδιαφερουν. Γιατι βαζουμε ανοιχτα τσοκ,να ενας παραγοντας. Καλα ειναι τα 32 33 τα 34 τα θεωρω λιγο υπερβολη αν και δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα

Ειναι ακριβως το ιδιο, ενας στοχος που πρεπει να καταβληθει. Αν μιλας για το ψυχολογικο κομματι, θα συμφωνησω, εκει εμπιστευεσαι οτιδηποτε, απο οπλο-φυσιγγι, σε κανει να αισθανεσαι σιγουρια. Ομως οταν εισαι στον κυνηγοτοπο και δεις ενα τρυγονι, οι σκεψεις που θα κανεις ειναι ακριβως και οτι θα κανεις στο σκοπευτηριο. Δεν σκεφτεσαι σε καμμια περιπτωση οτι θα του ριξω οπου ναναι και θα το παρουν τα περιφερειακα σκαγια, ριχνεις για να το πετυχεις με το κεντρο της κατανομης. Οτι μπορει να εχεις ευκαιριες καρπωσης με τα περιφερειακα ειναι αλλο θεμα, οταν ριξεις ομως ριχνεις για να το πετυχεις κεντρο οχι να το παρεις περιπου.

Απο την αλλη, μην νομιζετε οτι τα φυσιγγια του σπορτιγκ ειναι τιποτα εξειδικευμενο, απλα φυσιγγια ειναι συνηθως απλα 28γρ. Εχουν και αυτα τα κεντρα τους και τα περιφερειακα τους σκαγια, που εξαρτωνται και απο το τι τσοκ θα εχουμε.
 
Ηξερα μακαριτη που ειχα γραψει καποτε αν θυμαμαι καλα ο οποιος δουλευε σε ολα τα θηραματα λαμπρο καφε νο 6 και 1
το 90% των κυνηγών που γνωρίζω σε Χανιά και Ρέθυμνο ηλικίας σήμερα από 58 χρονών και πάνω, μιλάνε μόνο για "το καφέ του Λάμπρο νούμερο 7", αυτό ήταν το φυσέκι!!!
Λαγός τσίχλα τρυγόνι πέρδικα τα πάντα όλα... καφέ του Λάμπρο νούμερο 7. :D


υγ. επίσης συμφωνώ πως άλλη ψυχολογία έχουν οι σκοπευτές/κυνηγοί από τους κυνηγούς/κυνηγούς. Εγώ ως κυνηγός δεν αισθάνομαι σιγουριά να πάω σε τρυγόνι με 28γρ, δεν ξέρω.... ξεκινάω με ψυχολογία πως δεν θα πέσει τίποτα... :(
 
πρωσοπικομου γνωμη, στο τρυγονι θελουμε φυσιγκι με ταχυτητεςςςςςς,, ωσο πιω λιγα γρ, τοσες ταχυτητες βγαζουν και βεβαια ανακρουση καμιααα σε σχεση με 32 33 34 γρ μιας και ριχνουμε και πωλα φυσιγκια με αρκεταις ζεστεςςς,,ωπιως εχη συνηθηση τα 28γρ sporting δεν τα αλαζη ευκωλα,,, εγω και στα ορτυκια με 28γρ δουλευω με 5 4 αστρα και δεν γλυτωνη πουλιιι,,αρα για μενα ορτυκι τρυγονι τσιχλα τα 28γρ ειναι τα ειδανικα.RESPECT.
 
το 90% των κυνηγών που γνωρίζω σε Χανιά και Ρέθυμνο ηλικίας σήμερα από 58 χρονών και πάνω, μιλάνε μόνο για "το καφέ του Λάμπρο νούμερο 7", αυτό ήταν το φυσέκι!!!
Λαγός τσίχλα τρυγόνι πέρδικα τα πάντα όλα... καφέ του Λάμπρο νούμερο 7. :D


υγ. επίσης συμφωνώ πως άλλη ψυχολογία έχουν οι σκοπευτές/κυνηγοί από τους κυνηγούς/κυνηγούς. Εγώ ως κυνηγός δεν αισθάνομαι σιγουριά να πάω σε τρυγόνι με 28γρ, δεν ξέρω.... ξεκινάω με ψυχολογία πως δεν θα πέσει τίποτα... :(
μερικες φορες σκοπευτηριο και θ ανεβασεις ψυχολογια. και αν αστοχησεις σ ενα δυο δεν εγινε και τιποτα. προπερυσι στα περιστερια τελειωσανε τα φυσιγγια του γιου και τους εριχνε 28αρια λαμπρο. σκοτωσε τα 3πλασια απ οτι με τα προηγουμενα που εριχνε και χωρις να ερχεται συχνα στο σκοπευτηριο
 
Αν δεν το πιστεύεις,μην το βάζεις στο όπλο σου!!!
Τόσο απλά!
Ότι στραβό κι αν γίνει, θα το "χρεωθεί " το "φυσιγγακι" με τα "λίγα "γραμμάρια....
Δεν υπάρχει θέμα επάρκειας του 28αριου φυσιγγιου!
Σκοτώνει και το κάνει καλά !
Περισσότερο καλά απ'οτι πιστεύουν οι περισσότεροι!
Τα χαρακτηριστικά που έχει ένα ελαφρύ, γρηγορόΤΕΡΟ φυσιγγι, σε συνθήκες έναρξης, είναι άλλη κουβέντα...:)
Όπως και η οφελεια που έχει κάποιος, που έχει να ακουμπησει το όπλο του 51/2 μηνες,χρησιμοποιωντας ενα γρηγοροΤΕΡΟ φυσιγγι,απέναντι σ'ένα από τα γρηγορότερα φτερωτά....;)
 
Αν δεν το πιστεύεις,μην το βάζεις στο όπλο σου!!!
Τόσο απλά!
Ότι στραβό κι αν γίνει, θα το "χρεωθεί " το "φυσιγγακι" με τα "λίγα "γραμμάρια....
Δεν υπάρχει θέμα επάρκειας του 28αριου φυσιγγιου!
Σκοτώνει και το κάνει καλά !
Περισσότερο καλά απ'οτι πιστεύουν οι περισσότεροι!
Τα χαρακτηριστικά που έχει ένα ελαφρύ, γρηγορόΤΕΡΟ φυσιγγι, σε συνθήκες έναρξης, είναι άλλη κουβέντα...:)
Όπως και η οφελεια που έχει κάποιος, που έχει να ακουμπησει το όπλο του 51/2 μηνες,χρησιμοποιωντας ενα γρηγοροΤΕΡΟ φυσιγγι,απέναντι σ'ένα από τα γρηγορότερα φτερωτά....;)
Γιαννη μια ερωτηση , πιστευεις ότι εχουν σχεση οι ταχύτητες ενός φυσιγγιου με το θήραμα που κυνηγάμε ? πχ στα τρυγόνια , πολύ γρηγορο πουλι θελουμε αναλογα το ιδιο γρηγορο σε ταχύτητες φυσιγγι ?και ποιο είναι τελικα το οφελος των πολύ μεγαλων ταχυτήτων ? και εντελει ισχυουν οι τιμες στα κουτια επανω με τις πραγματικες ταχύτητες ? αν ξερει και καποιος άλλος φιλος ας απαντησει στις ερωτήσεις μου
 
Δημήτρη, το λέω σε σχέση με την δικιά μας κατάσταση, ύστερα από απραξια.
Ένα γρηγοροΤΕΡΟ φυσιγγι,ενδεχομενως, θα μας δώσει το τραβερσατο θηραμα στα 25-30μ,ευκολότερα απο ενα άλλο πιο αργό...
Από κει και μετά τα πράγματα εξισορροπουνται.
Οι περισσότεροι κυνηγοί, θα μείνουμε πίσω στην τουφεκιά,λόγω μακρόχρονης απραξίας και καταλαμβανόμενοι από το άγχος απόκτησης ενός ποθητου θηραματος, όπως είναι το τρυγονι!
Η θα τουφεκισουμε χώρο ....
ΚΑΠΟΥ μπροστά,καρφωτα,χωρίς κινηση....:(
Έτσι,βοηθάει...
Αν έχεις εμπιστοσύνη στο φυσίγγι και στις ικανότητες σου,το πράγμα αλλάζει!
Γνωρίζεις καλά, ΠΟΙΟΣ καταβάλει το θήραμα! :);)
Οι ταχύτητες,αν ισχυουν, αφορούν μετρήσεις υπό ελεγχόμενες συνθήκες.
 
Γιαννη μια ερωτηση , πιστευεις ότι εχουν σχεση οι ταχύτητες ενός φυσιγγιου με το θήραμα που κυνηγάμε ? πχ στα τρυγόνια , πολύ γρηγορο πουλι θελουμε αναλογα το ιδιο γρηγορο σε ταχύτητες φυσιγγι ?και ποιο είναι τελικα το οφελος των πολύ μεγαλων ταχυτήτων ? και εντελει ισχυουν οι τιμες στα κουτια επανω με τις πραγματικες ταχύτητες ? αν ξερει και καποιος άλλος φιλος ας απαντησει στις ερωτήσεις μου
Oσο η ταχυτητες ανεβαινουν τοσο αυξανονται τα γρηγορα σκαγια στη τουφεκια,ακομα και αμελητεες αυξησεις τις αρχικης συμβαινη αυτο το φαινομενο.Οποτε εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες να καταβαλεις το θηραμα με καθαρο σκοτωμα αρα και πιο ηθικο.
 
Δημήτρη, το λέω σε σχέση με την δικιά μας κατάσταση, ύστερα από απραξια.
Ένα γρηγοροΤΕΡΟ φυσιγγι,ενδεχομενως, θα μας δώσει το τραβερσατο θηραμα στα 25-30μ,ευκολότερα απο ενα άλλο πιο αργό...
Από κει και μετά τα πράγματα εξισορροπουνται.
Οι περισσότεροι κυνηγοί, θα μείνουμε πίσω στην τουφεκιά,λόγω μακρόχρονης απραξίας και καταλαμβανόμενοι από το άγχος απόκτησης ενός ποθητου θηραματος, όπως είναι το τρυγονι!
Η θα τουφεκισουμε χώρο ....
ΚΑΠΟΥ μπροστά,καρφωτα,χωρίς κινηση....:(
Έτσι,βοηθάει...
Αν έχεις εμπιστοσύνη στο φυσίγγι και στις ικανότητες σου,το πράγμα αλλάζει!
Γνωρίζεις καλά, ΠΟΙΟΣ καταβάλει το θήραμα! :);)
Οι ταχύτητες,αν ισχυουν, αφορούν μετρήσεις υπό ελεγχόμενες συνθήκες.
Γιάννη δεν είναι λίγο ρίσκο οι μεγάλες ταχύτητες με την πολύ ζέστη;έχω ακούσει για διαμπερή τραύματα και για σξορπισμα της ντουφεκιας
 
Ρε παιδια τελικα επειδη εχω αναφερει και παλαιοτερα,για τα rc32 και τα λαμπρο τορντο τι λετε? Τα πρωτα δουλευω,τα λαμπρο πολυ δυνατα για καλοκαιρι πιστευω
 
Γιάννη δεν είναι λίγο ρίσκο οι μεγάλες ταχύτητες με την πολύ ζέστη;έχω ακούσει για διαμπερή τραύματα και για σξορπισμα της ντουφεκιας
Νομιζω μιλαει να μην μενουμε πισω στη τουφεκια. Αλλα η διαφορα στα αργα με γρηγορα φυσιγγια στις προσκοπευσεις ειναι σχεδον αμελητεα. Αν καταλαβα σωστα.;)
 
Back
Top