Φυσίγγια για τρυγόνι

βγαλτε από το μυαλο σας οτι εχει σχεση η εικονα της προσκοπευσης με την αρχικη ταχυτητα του φυσιγγιου , πρωτα από όλα δεν εχει καμια σχεση η τιμη που αναφέρεται σε πολλα φυσίγγια εμποριου με την πραγματικοτητα , δεν εχω μετρησει φυσιγγι εμποριου εκτος απο δυο ελληνικα φυσίγγια να ξεπερνανε τα 400-405 μ /δ στο 1,5 μ , ολες οι αποτυχιες και στο κυνηγι αλλα και στο σκοπευτηριο είναι καθαρα τεχνικα λαθη , δεν μπορει καμια αρχικη ταχυτητα να σωσει ένα σταματημενο οπλο , δεν μπορει καμια αρχικη ταχυτητα να σωσει τελειως λαθος τροχια , και το σημαντικοτερο ολων , οπλο να ριχνει τελειως αλλου από εκει που ριχνουν τα ματια , η γνωμη μου είναι η εξης απλη , ξεχαστε οτι εχετε στην θαλαμη και ασχολειθειτε μονο με τον στοχο
Και να συμπληρώσω στον Δημήτρη πως το τρυγόνι (ειδικά το τουφεκισμενο) θέλει προσκοπευση, κάποιες φορές τόση που δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό οι περισσότερες αστοχίες είναι πίσω από τα πουλιά. Καλύτερα να αστοχησεις ένα στόχο μπροστά του παρά πίσω του.
 
Τα χοντρα σκαγια κρατανε καλυτερα τις ταχυτητες σε σχεση με τα ψιλα που τις χανουν πιο γρηγορα..
Οσο πιο χοντρο τοσο μεγαλυτερη κ η κινητικη ενεργεια..
K=1/2 m•u•u αν θυμάμαι καλά όπου u η ταχύτητα και m η μάζα!
 
Και να συμπληρώσω στον Δημήτρη πως το τρυγόνι (ειδικά το τουφεκισμενο) θέλει προσκοπευση, κάποιες φορές τόση που δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό οι περισσότερες αστοχίες είναι πίσω από τα πουλιά. Καλύτερα να αστοχησεις ένα στόχο μπροστά του παρά πίσω του.
το μεγαλο μυστικο φιλε είναι οι κανες να αποκτησουν την ιδια ταχυτητα η λιγο μεγαλυτερη από το πουλι-πιατο , εκει είναι ολο το εργο
 
Ηλια με ΜΒ32 συνηθως στα 33,5 γραμμαρια, μισο γραμμαριο πανω-κατω αναλογα με την προοδευτικοτητα της παρτιδας της πυριτιδας που εχω...
Η εικονα παντα ειναι αυτη...
Στα 25 μετρα με IC και αναμικτα 8/9


Κ στα 35 μετρα με 3 αστρα κ αναμικτα 7/8


Θα μπορουσα να τα κυνηγησω κ με πολυ λιγοτερα γραμμαρια, αλλα αυτο το φυσιγγι μου κανει τα κεφια πολυ κ δεν εχει ορια αν εγω ειμαι σωστος...
Απο εμποριου εριχνα παρα πολυ τα NS-20 Classica, πριν αρχισω τα δικα μου κ τα Βεργινα του Λαμπρο...
Ωραίες τουφεκιές και οι δυο! Δεν περναει τιποτα απο μέσα! Απο τα εμποριου τα βεργινα 33 τα δουλεψα πολυ με την xlr χειμώνα καλοκαιρι, γλυκιά τουφεκιά και γεμάτη. Ηταν τόσο οσο που λέμε σε όλα. Δυστυχώς σταμάτησε να παραγεται. Ιδια περίπου γομωση ειναι το καφε στα ψιλά νουμερα αλλα είναι λιγο πιο 'πατημενο' ειδικά για καλοκαίρι.
 
Γι αυτο σου λεω... Ειναι γουστα... Εμενα ας πουμε το ΜΒ Classic το 32αρη παρολλο που δεν ξερω κ εγω ποσα παρομοια φυσιγγια ιδιογομωση με ΜΒ32 εχω ριξει, δεν μου ταιριαξε ποτε...
Γιατι βρε φιλε δεν σ αρεσει? Τι το κακο δλδ του εχεις βρει ? Εμενα παντως απο Δεκεμβριο κ μετα εινα ιτο βασικο μου φυσιγγι 10 χρονια κ δεν το αλλαζω.
Ωραιες πολυ οι βολες Αρη , αλλα κ "κλειστες" πολυ θα ελεγα , δλδ το 3* ...σαν 2* το πας!
 
Ρε παιδια τελικα επειδη εχω αναφερει και παλαιοτερα,για τα rc32 και τα λαμπρο τορντο τι λετε? Τα πρωτα δουλευω,τα λαμπρο πολυ δυνατα για καλοκαιρι πιστευω
Μαριε προσωπικη αποψη παντα θεωρω το τορντο για χρηση με κρυο κ υγρασια,εκει εχω δει απιστευτα πραγματα δινοντας ρεστα..Στην ζεστη που το εριξα δεν μου αρεσε ιδιαιτερα
 
Δε λεω οτι δε δουλευουν αψογα. Αλλα τα θεωρω πολυ δυνατα φυσιγγια πολυ μπαμ μπουμ πως το λενε. Ειχα γραψει και για τα α1 που τα ειχα δοκιμασει σε υγρασια και κρυο. Τα τορντο αχτη μου ει αι να τα δοκιμασω σε παπια σουρουπο χειμωνα
 
Εμένα σε τρυγόνια τον Αύγουστο το τορντο το πορτοκαλί δούλεψε άψογα!
Την πρώτη φορά που έριξα αυτά τα φυσίγγια σε τσιχλοκυνήγι μου μαδούσε όλα τα πουλιά. Ακόμα και αυτά που έπεφταν ζωντανά και είχαν φάει πολλά σκάγια. Οπότε τα έβαλα στην άκρη. Πέρυσι μια μέρα τα πήρα μαζί να τα ρίξω για να φύγουν. Έκανα απίστευτα σκοτώματα!! Έπαθα πλάκα μιλάμε! Άλλη μια απόδειξη ότι το κάθε φυσίγγι έχει τον καιρό του! Με αυτό που μου είπες θα τα δοκιμάσω φέτος στην έναρξη!
 
Την πρώτη φορά που έριξα αυτά τα φυσίγγια σε τσιχλοκυνήγι μου μαδούσε όλα τα πουλιά. Ακόμα και αυτά που έπεφταν ζωντανά και είχαν φάει πολλά σκάγια. Οπότε τα έβαλα στην άκρη. Πέρυσι μια μέρα τα πήρα μαζί να τα ρίξω για να φύγουν. Έκανα απίστευτα σκοτώματα!! Έπαθα πλάκα μιλάμε! Άλλη μια απόδειξη ότι το κάθε φυσίγγι έχει τον καιρό του! Με αυτό που μου είπες θα τα δοκιμάσω φέτος στην έναρξη!
Ακριβως ετσι ειναι Βασιλη,και εγω καλοκαιρι τα αποφευγω Δεκεμβρη,Ιανουαριου,Φλεβαρη δεν τα αλλαζω
 
Την πρώτη φορά που έριξα αυτά τα φυσίγγια σε τσιχλοκυνήγι μου μαδούσε όλα τα πουλιά. Ακόμα και αυτά που έπεφταν ζωντανά και είχαν φάει πολλά σκάγια. Οπότε τα έβαλα στην άκρη. Πέρυσι μια μέρα τα πήρα μαζί να τα ρίξω για να φύγουν. Έκανα απίστευτα σκοτώματα!! Έπαθα πλάκα μιλάμε! Άλλη μια απόδειξη ότι το κάθε φυσίγγι έχει τον καιρό του! Με αυτό που μου είπες θα τα δοκιμάσω φέτος στην έναρξη!
αν εκλεινες τσοκ θα σταματουσε ως δια μαγειας το μάδημα , με το τσοκ εριχνες ?
 
Την πρώτη φορά που έριξα αυτά τα φυσίγγια σε τσιχλοκυνήγι μου μαδούσε όλα τα πουλιά. Ακόμα και αυτά που έπεφταν ζωντανά και είχαν φάει πολλά σκάγια. Οπότε τα έβαλα στην άκρη. Πέρυσι μια μέρα τα πήρα μαζί να τα ρίξω για να φύγουν. Έκανα απίστευτα σκοτώματα!! Έπαθα πλάκα μιλάμε! Άλλη μια απόδειξη ότι το κάθε φυσίγγι έχει τον καιρό του! Με αυτό που μου είπες θα τα δοκιμάσω φέτος στην έναρξη!
Ο κολλητός που κάνουμε έναρξη μαζί είναι nsi tordo και κάτι ισπανικά μπλε 32 δυνατά φυσίγγια,δεν θυμάμαι το όνομα και δεν μπορούσε να σκοτώσει...ζωντανά και ξεπουπουλιασματα. .του έδωσα τα πορτοκαλί και άρχισε να κενταει....και εγώ όλα τα θηράματα νεκρά και χωρίς αίματα...
 
αν εκλεινες τσοκ θα σταματουσε ως δια μαγειας το μάδημα , με το τσοκ εριχνες ?
Δημήτρη δεν θυμάμαι. Πάντως δεν έσφιξα το τσοκ!! Έχεις απόλυτο δίκιο. Συνήθως όταν έχω αυτό το θέμα είτε θα κατέβω ένα νούμερο σκάγια είτε θα σφίξω το τσοκ. Εκείνη την ημέρα άλλαξα φυσίγγια...
 
Έχω ξαναπεί για το συγκεκριμένο στήσιμο...
Αν μιλάμε για τα 30αρια...
Σε μια μέρα, με διαφορά 3 ωρών,είδα...Τζεκιλ και Χάιντ! :confused:
Το πρωί με παγωμένη υγρασία...λύκος!!
Μόλις "έσπασε" η υγρασια....θεριζε!!
Καλοκαίρι σε τρυγόνια....
Ευτυχώς που είχα κι άλλα φυσίγγια μαζί μου!!:(
 
Back
Top