Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
με τα σκοπευτικα σε σπορτιγκ εχω ριξει καμια 200 αρια φυσιγκιαστο σχιστο ειναι ωραια και αρκετα γρηγορα με πολυ καλα score το οπλο ειναι beretta a400 uniko με το το skeet τις βερεττα βιδωμενο
στην πιστα που ειναι πιο μακρια μια φορα τα δοκιμασα αλλα ειχα λαθος τσοκ στο οπλο και δεν πηγα καλα
αλλα μαλλον ηταν δικο μου λαθος
αυριο θα τα δοκιμασω και σε τσιχλες και θα σου πω
 
Καλά είναι Ηλία περπατητο βέβαια τα είχα δοκιμάσει, αλλά και σε αγριοπεριστερο που τα ρίξε ο φίλος μου δεν είχαν θέμα. Αν επιτρέπεται πόσο τα βρίσκεις γιατί κάποτε είχα δει σε μια διαφήμιση 14€ το κουτί και εδώ έχει $24 η τετράδα.
7 ευρω το κουτι!
 
λογικά πρέπει να αλλάζει και η πυκνότητα του αέρα άρα και η διασπορά και η δυνατοτητα διατρησης, με υγρασία δλδ είναι πιο πυκνος ο αέρας
Καπως ετσι το καταλαβαινω και γω. Πυκνοτερος αερας, μεγαλυτερες τριβες και χαμηλοτερες ταχυτητες. Οποτε ενα φυσιγγι δεν δουλευει οπως ειναι αναμενομενο, αλλα διαφορετικα. Ισως θελει λιγη προσκοπευση παραπανω, ή διαφορετικη συνταγη ωστε να εχεις τις ιδιες ταχυτητες σε συνθηκες αυξημενης υγρασιας
Και ένα τσοκ πιο σφιχτο
Οι μεγαλύτερες πιέσεις, άρα και μεγαλύτερη αρχική ταχύτητα δεν αντιμετωπίζουν τη δυσκολία πτήσης των σκαγιών σε περιβάλλον μεγάλης υγρασίας ?
Μεγαλυτερη πιεση εννοεις τα ποσα bar βγαζει η γομωση; Εχει ομως και τον κινδυνο να σκορπιζει την τουφεκια οποτε να μην ειναι αποτελεσματικη
.xm. Ένας συνδυασμός όλων των παραπάνω, πιστεύω, δίνει τη λύση στην υγρασία...

υγρασία=πυκνότερη ατμόσφαιρα, χωρίς κατ' ανάγκη χαμηλές θερμοκρασίες...
επιπτώσεις στην εξωτερική βλητική= επιβράδυνση της κίνησης των σκαγιών προς το στόχο (μειωμένη ταχύτητα=μειωμένη ενέργεια=μειωμένη διάτρηση)+άνοιγμα της κατανομής λόγω αυξημένης αντίστασης ...

Πιθανή λύση=συγκρατημένες αρχικές ταχύτητες, για να μην επιβαρύνουν οι υψηλές αρχικές την ήδη επιβάρυνση που δέχεται η δέσμη των σκαγιών, ως προς το σκόρπισμα, από την πυκνότητα της ατμόσφαιρας (όσο γρηγορότερα κινείται ένα σώμα τόσο μεγαλύτερη αντίσταση δέχεται από την ατμόσφαιρα...)+ ένα Νο σκαγιού χοντροτερο (η αυξημένη ενέργεια του χοντρότερου σκαγιού θα εξισώσει την απώλεια ενέργειας από την επιβράδυνση της κίνησης)+ πιθανών (μπορεί και να μη χρειάζεται) και ένα τσοκ πιο σφιχτό για εξισορρόπηση της πυκνότητας της κατανομής, λόγω μειωμένου αριθμού σκαγιών (χοντρότερο Νο)...

Προσωπικά όταν επικρατεί υγρασία, χωρίς αξιόλογη μεταβολή θερμοκρασίας...απλά κατεβάζω ένα Νο σκαγιού στα φυσίγγια που συνήθως κυνηγάω...
Το έχω βρει πολύ πιο αποτελεσματικό από το να ψάχνω διαφορετικό τύπο φυσιγγίου...
Στις σημαντικές μεταβολές της θερμοκρασίας, εκεί σίγουρα χρειάζονται φυσίγγια με ανάλογες αλλαγές βλητικών χαρακτηριστικών που επηρεάζουν την εσωτερική βλητική...
 
.xm. Ένας συνδυασμός όλων των παραπάνω, πιστεύω, δίνει τη λύση στην υγρασία...

υγρασία=πυκνότερη ατμόσφαιρα, χωρίς κατ' ανάγκη χαμηλές θερμοκρασίες...
επιπτώσεις στην εξωτερική βλητική= επιβράδυνση της κίνησης των σκαγιών προς το στόχο (μειωμένη ταχύτητα=μειωμένη ενέργεια=μειωμένη διάτρηση)+άνοιγμα της κατανομής λόγω αυξημένης αντίστασης ...

Πιθανή λύση=συγκρατημένες αρχικές ταχύτητες, για να μην επιβαρύνουν οι υψηλές αρχικές την ήδη επιβάρυνση που δέχεται η δέσμη των σκαγιών, ως προς το σκόρπισμα, από την πυκνότητα της ατμόσφαιρας (όσο γρηγορότερα κινείται ένα σώμα τόσο μεγαλύτερη αντίσταση δέχεται από την ατμόσφαιρα...)+ ένα Νο σκαγιού χοντροτερο (η αυξημένη ενέργεια του χοντρότερου σκαγιού θα εξισώσει την απώλεια ενέργειας από την επιβράδυνση της κίνησης)+ πιθανών (μπορεί και να μη χρειάζεται) και ένα τσοκ πιο σφιχτό για εξισορρόπηση της πυκνότητας της κατανομής, λόγω μειωμένου αριθμού σκαγιών (χοντρότερο Νο)...

Προσωπικά όταν επικρατεί υγρασία, χωρίς αξιόλογη μεταβολή θερμοκρασίας...απλά κατεβάζω ένα Νο σκαγιού στα φυσίγγια που συνήθως κυνηγάω...
Το έχω βρει πολύ πιο αποτελεσματικό από το να ψάχνω διαφορετικό τύπο φυσιγγίου...
Στις σημαντικές μεταβολές της θερμοκρασίας, εκεί σίγουρα χρειάζονται φυσίγγια με ανάλογες αλλαγές βλητικών χαρακτηριστικών που επηρεάζουν την εσωτερική βλητική...
+λιιιγο "τσιμπημα"στις προσκοπευσεις...;)
 
εχει ριξει καποιος φιλος αρκετα του κενταυρου τα σκοπευτικα στις τσιχλεςνα μας πει την αποψη του;
Εγώ φέτος ρίχνω με αυτά σε ν9 και πάνε πολύ καλά πρώτη φορά τα ρίχνω στο κυνήγι και μάλλον δεν θα τα ξανά αλλάξω! Πολύ καλή τιμή, ανακρουση μηδέν και πολύ ωραία σκοτωματα ακόμα και σε μεγάλες αποστάσεις! Τρυγονι τσιχλα με αυτά από εδώ και πέρα, οικονομικά και ελληνικά!!!
*με beretta 391teknys και kicks3*+μαμα3* και με τα 2 πάνε πολύ καλά!
 
+λιιιγο "τσιμπημα"στις προσκοπευσεις...;)
Σωστός, ο παλιός!!!!
Για αποστασεις πάνω απο 30μ. θέλει λίγο παραπάνω τράβηγμα μπροστά..
Αν και στην ομίχλη συνήθως, οι αποστασεις βολής είναι πιο κοντινές σε σχέση με μια μέρα με πλήρη διαύγεια, είτε γιατί τα πουλιά πετάνε χαμηλότερα μέσα στην ομίχλη, είτε γιατί αυτά που πετανε μακρύτερα ή πάνω από την ομίχλη, δεν τα βλέπουμε...
 
Σήμερα κυνήγησα με το Baikal και βίδωσα επάνω το Full και τα δύο άστρα.
Έριξα τα RC 32 σε νούμερο 8 που μου είχαν μείνει από πέρσι και πραγματικά εντυπωσιάστηκα από τα σκοτώματα σε αποστάσεις από 35 μέχρι 45 μέτρα.
Επίσης άριστες εντυπώσεις για ακόμη μια φορά από τα Navaro 30 που έριχναν οι άλλοι δύο της παρέας.
 
Εγω πρωτη εξορμηση θα κανω την 28η και υστερα απο αυτα που ακουω για τα euromix και tordo κιτρινο που χρησιμοποιούσα συνεχως σαν all weather λεω να δοκιμασω φετος express 32 του δορκα σαν all weather.
Καλα θα κανω η θα φαω φολα? να δοκιμασω και τιποτα αλλο?
 
express 32 του δορκα
Δεν ξέρω πόσο all weather είναι..Αυτό που ξερω είναι ότι όσες φορές τα έβαλα στο όπλο μου,.sex hard. και δέρνουν..
Προχθές πήρα δυο κουτάκια έτσι να υπάρχουν...sarcastic.
Παρε να το δοκιμάσεις,πιστεύω δεν έχεις να φας καμια φολα..
Εγώ δεν μπορώ να θυμηθώ ζωντανό πουλί,η θα πέσει κούτσουρο η πολύ απλά θα αστοχησω.
Όποτε ισχύει αυτό που λένε ότι είναι συγκεντρωτικό φυσίγγι..
 
Δεν ξέρω πόσο all weather είναι..Αυτό που ξερω είναι ότι όσες φορές τα έβαλα στο όπλο μου,.sex hard. και δέρνουν..:)
Προχθές πήρα δυο κουτάκια έτσι να υπάρχουν...sarcastic.
Παρε να το δοκιμάσεις,πιστεύω δεν έχεις να φας καμια φολα..
Τι τιμή τα βρίσκεις?
Ετσι ετσι φτιαξε καβατζα να υπαρχουν.sarcastic.
Τασο ιντερνετικα πιο πολυ που τα ειδα σε γνωστα κυνηγομαγαζα παιζουν μεχρι 6.50€
Γιατι ενας που ψωνιζω εδω που μενω δεν τα εχει.ο πεππας ξερει κανεις ποσο τα εχει?γιατι το site του δεν λεει τιμες.
 
Ο μόνος καιρός που δεν ξέρω αν δουλεύει είναι το κρύο κάτω απο 7-8 βαθμούς δεν το έχω δουλέψει γιατί δεν υπάρχουν τέτοιες θερμοκρασίες εδώ.
Αλλά σε αέρα να ξυριζει βορεια βροχή υγρασία ζέστη νότια κτλ δεν είχε διακιμανση που να φαίνεται
 
Ετσι ετσι φτιαξε καβατζα να υπαρχουν.sarcastic.
Τασο ιντερνετικα πιο πολυ που τα ειδα σε γνωστα κυνηγομαγαζα παιζουν μεχρι 6.50€
Γιατι ενας που ψωνιζω εδω που μενω δεν τα εχει.ο πεππας ξερει κανεις ποσο τα εχει?γιατι το site του δεν λεει τιμες.
Ο παρδαλακης από όσο ξερω το έχει 6,30€..
 
Ο μόνος καιρός που δεν ξέρω αν δουλεύει είναι το κρύο κάτω απο 7-8 βαθμούς δεν το έχω δουλέψει γιατί δεν υπάρχουν τέτοιες θερμοκρασίες εδώ.
Αλλά σε αέρα να ξυριζει βορεια βροχή υγρασία ζέστη νότια κτλ δεν είχε διακιμανση που να φαίνεται
Πολυ ωραια τοτε!Αρα θα παρω καποια για αρχη και βλεπουμε!και σαν δευτερη δοκιμη θα παιξω ariston.pray to God.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top