Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πας αφου ειναι κοντα κ περνεις ενα κουτακι για δοκιμη αν σου αρεσουν τοτε κανεις μεταβολη και περνεις οσα μπορεις..Κακα τα ψεματα αν δεν τα δοκιμασεις ο ιδιος,οτι και να σου λεμε δεν εχει νοημα..
δοκιμες γινονται παντα ,το να ρωτας καποια που δε γνωριζεις δε το βρισκω λαθος
 
http://imgur.com/2IgmyNn
Καλησπερα παιδια!
Το browning παιζει τα labro sporting 28 και στο χιονι αψογα!!
Αρχιζω να πιστευω πως οσοι εχουμε οπλα με 18,4 αυλο πρεπει να τα προσεχουμε ως κορη οφθαλμου πλεον!
δημητρη σε τι θερμοκρασια τα εριξες?φετεινα η περυσινα?
 
http://imgur.com/2IgmyNn
Καλησπερα παιδια!
Το browning παιζει τα labro sporting 28 και στο χιονι αψογα!!
Αρχιζω να πιστευω πως οσοι εχουμε οπλα με 18,4 αυλο πρεπει να τα προσεχουμε ως κορη οφθαλμου πλεον!
Μπα απλοσ μύθος;)φιλοσ με δικανο με αυλο 18,8 μονο 28αρι ρίχνει
 
Μπα απλοσ μύθος;)φιλοσ με δικανο με αυλο 18,8 μονο 28αρι ρίχνει
Ηλια δεν νομιζω!τουλαχιστον ετσι εχω δει εγω!και ειναι και λογικο αλλιως θα ηταν ολα τα κυνηγετικα οπλα απο 18 6 και πανω για να μην κλωτσανε κιολας!!
 
http://imgur.com/2IgmyNn
Καλησπερα παιδια!
Το browning παιζει τα labro sporting 28 και στο χιονι αψογα!!
Αρχιζω να πιστευω πως οσοι εχουμε οπλα με 18,4 αυλο πρεπει να τα προσεχουμε ως κορη οφθαλμου πλεον!
Ωραίος! Πολυ καλα φυσιγγακια! Δοκιμασμενα σε ολους τους καιρούς. Αμα βρεις παλιοτερες παρτιδες παρτα με κλειστα ματια. Εχω ολο τον χειμωνα που τα ριχνω σε διαφορους καιρους απο - 8 εως +7 βαθμους και ειναι φωτιά. Γρηγορα και ταιριάζουν στον τροπο που ριχνω. Φετος μονο σε 8αρι.
 
του χρονου μας βλεπω να ψαχνουμε και να παραγγελνουμε μαζι 30αρια. και πρεπει να ψαξουμε να βρουμε ακρη για τα imperial τα 30.τα εριχνα παλια με το μπαικαλ και θεριζανε. μετα σταματησανε να τα φερνουνε. καμμια σχεση με το 32
Ευριπο δεν το χω δοκιμάσει φυσικά αλλά για τα φυσίγγια του έχω διαβάσει παντού τα καλύτερα λόγια, αν μπορέσει κάποιος να σου στειλει ένα κουτί για δοκιμή και βλέπεις, μιλάω για το offer του Μητσακου στα 30γρ και τιμή 6,00€.
 
Έριξα σημερα τα Kill, τα κόκκινα σε 32 γραμμάρια.
Γενικά ευχαριστημένος απο την απόδοση με βοριά 10-15 χλμ/ώρα και ελαφρό χιονάκι με ~ 40 βολές.
Ομως σε 2 περιπτώσεις (απείχαν η μια απο την άλλη ~10 βολές) μετά την πρώτη βολή το κλείστρο της Remington 11-87 έμεινε ανοιχτό και δεν τροφοδότησε με Φυσσιγγιο την Θαλάμη με αποτέλεσμα να μην εχω δεύτερη Τουφεκιά.
Το πρόβλημα λύθηκε με χειροκίνητη τροφοδότηση και συνέχισα.
Στην συνεχεια (3ή περίπτωση) μετά απο άλλες περίπου 10 βολές, μετά την πρώτη βολή, Φυσσιγγιο της αποθήκης είχε μπλοκάρει 1 χιλιοστό έξω απο την αποθήκη και χρειάστηκε να αφαιρέσω απο μπροστά το ελατήριο της αποθήκης και τον μειωτήρα για να καταφέρω τελικά να το ξεμπλοκάρει και να συνεχίσω.
Και τελος (4η) 6-8 βολές αργότερα, μετά την πρώτη βολή πάλι δεν τροφοδότησε Φυσσιγγιο απο την αποθήκη στην Θαλάμη.
Το πρόβλημα αυτό δεν το παρουσίασε το όπλο με ~25 Φυσσιγγια 2 άλλων κατασκευαστών στα 32 γραμμάρια που έριξα επίσης, στην αρχή και ενδιάμεσα, ούτε είχα ποτέ το πρόβλημα αυτό τα 10 χρόνια που κυνηγάω με το όπλο αυτό.
Το όπλο είχε καθαριστεί προ 4 ημερών και είχαν μεσολαβήσει 10 τουφεκιές σε στεγνό απογευματινό.
Θα το παρακολουθήσω αλλα κάθε εκτίμηση ή εξήγηση, καλοδεχούμενη.
Σπυρο,εκλεινε το κλειστρο η εμενε ανοιχτο?Αν εμενε ανοιχτο,εφτανε στο τελος της διαδρομης του η κολλαγε λιγο πριν?
 
Για φετος εχω καβατζα τσιχλοφυσιγγα (τσιχλες δεν βλεπω)οποτε λογικα θα μου μεινουν..
Του χρονου θα κατασταλαξω σε express 32,rio 20,lambro tordo 32..
Το θεμα ειναι να τα καταφέρω..
Θελει πολυ μεγαλο αγωνα ψυχης...pray to God.
Οτι βλεπει το ματι,το χερι...sarcastic.
Ευτηχως που δεν εχω τρελα με τσοκ,η οπλα γιατι θα κυκλοφορουσα με τα σωβρακα...sarcastic..sarcastic.
Τασο σε ποια περιοχη κυνηγας και δεν εχει τσιχλοκοτσυφα;
 
Ηλια δεν νομιζω!τουλαχιστον ετσι εχω δει εγω!και ειναι και λογικο αλλιως θα ηταν ολα τα κυνηγετικα οπλα απο 18 6 και πανω για να μην κλωτσανε κιολας!!
Αν ειναι αυτα που βλεπουμε να ειναι ολλα σωστα .....Εχεισ βγάλει λάθος συμπέρασμα ποιοσ σου ειπε οτι ο μεγαλισ αυλοσ εγινε για την ανακρουση.τελοσ παντον πραξε Όπως νομίζεις .off topic.sorry
 
Οπου εχω παει φετος εχει πολλα ταιχλοκοτσυφα.....μου κανει εντυπωση!
Mην σου κανει καθολου εντυπωση..
Το περασμενο Σάββατο ειδα λιγα παραπανω πουλακια αλλα τιποτα το ιδιαιτερο..Το πιο προηγουμενο πηγα 4 ωρες περπατητο κ εριξα 9 φυσιγγια (καλα διαβασες,δεν εκανα λαθος)..
Στα μπασιματα ομως μπηκαν αρκετα πουλια..
Αυριο θα δουμε..Παντως τα τελευταια χρονια μας παει σερι εδω περα..
Παλαιοτερα γινοταν χαμος..
 
Αν ειναι αυτα που βλεπουμε να ειναι ολλα σωστα .....Εχεισ βγάλει λάθος συμπέρασμα ποιοσ σου ειπε οτι ο μεγαλισ αυλοσ εγινε για την ανακρουση.τελοσ παντον πραξε Όπως νομίζεις .off topic.sorry
Εκτος απο την καλυτερη κατανομη που πιθανον να υπαρχει εχει και μειωμενο κλωτσημα αφου υπαρχει και μεγυτερη διαφυγη αεριων!
Αν ειναι αυτα που βλεπουμε να ειναι ολλα σωστα .....Εχεισ βγάλει λάθος συμπέρασμα ποιοσ σου ειπε οτι ο μεγαλισ αυλοσ εγινε για την ανακρουση.τελοσ παντον πραξε Όπως νομίζεις .off topic.sorry
Φ
Αν ειναι αυτα που βλεπουμε να ειναι ολλα σωστα .....Εχεισ βγάλει λάθος συμπέρασμα ποιοσ σου ειπε οτι ο μεγαλισ αυλοσ εγινε για την ανακρουση.τελοσ παντον πραξε Όπως νομίζεις .off topic.sorry
Αν θα μπορουσα ποτε να παρω ενα πολυ ακριβο δικανο με δυνατοτητα επιλογης αυλου και κωνου δε θα επαιρνα πανω απο 18,4 για τα δικα μου λανθασμενα συμπερασματα!
Θα εχω τη δυνατοτητα να χρησιμοποιω και μαλλινη ταπα!!τωρα εσυ ηλια αν δεν εχεις προβλημα στο κλωτσημα δοκιμασε ενα δικανακι με 18,2
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top