Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα παιδιά κι από μένα εγώ αύριο παραλαμβάνω καινούργια παρτίδα από Φάντομ 32 και 33 γραμμάρια πάω καρτερι και και σας λέω από τιμή πάντως το 32 γραμ. σκίζει 5,80 με granular
Αν βγει καλό πάω για δύο κούτες και είμαστε OK

Υ Τελικά δε χρειάζεται να αλλάξω καραμπίνα και να πάρω αριστερή πήγα στο μάστερ του είδους στον κύριο Αιγινίτη και τελικά επωμίζομαι εγώ λάθος οπότε καπάκια σκοπευτήριο και πιστεύω όλα να πάνε καλά στο καρτερι
 
Καλησπέρα παιδιά κι από μένα εγώ αύριο παραλαμβάνω καινούργια παρτίδα από Φάντομ 32 και 33 γραμμάρια πάω καρτερι και και σας λέω από τιμή πάντως το 32 γραμ. σκίζει 5,80 με granular
Αν βγει καλό πάω για δύο κούτες και είμαστε OK

Υ Τελικά δε χρειάζεται να αλλάξω καραμπίνα και να πάρω αριστερή πήγα στο μάστερ του είδους στον κύριο Αιγινίτη και τελικά επωμίζομαι εγώ λάθος οπότε καπάκια σκοπευτήριο και πιστεύω όλα να πάνε καλά στο καρτερι
Νεκταριε θα ηθελες να εξηγησεις λιγο τι αλλαξε;σου ειπα οτι εισαι δεξιοεπωμιζοντας;
 
Από το jk 6 σφάξτε ενας ρε παιδια ενα φυσιγγι να τξ δουμε! Αν μπορείτε να κάνετε και τις μετρήσεις καλώς! Περισυ νομίζω την έβρισκα με 56 ευρω το κουτί!

Νεκτάριε σου έλεγξε κυρίαρχο ματι;;
 
Νεκταριε θα ηθελες να εξηγησεις λιγο τι αλλαξε;σου ειπα οτι εισαι δεξιοεπωμιζοντας;
Ηλία ουσιαστικά μιλήσαμε είπαμε πέντε πράγματα και με έβαλε να κάνω πέντε φορές επομιση σημαδεύοντας στα 5 μέτρα σε μια πέρδικα .hunter.
Μου ειπε να είμαι με ανοιχτά και τα δυο μάτια εγω παρόλα αυτά παλι απο κακιά συνήθεια το έκλεινα
Στην τελευταία επομιση νέο είχα σημαδέψει με ανοιχτά και τα δυο μάτια μου λέει οπως εισαι κλείσε το μάτι οπως το έκλεινες και την απάντηση την έδωσα ουσιαστικά εγω στον εαυτό μου μένοντας μαλακας
Στρίβω το όπλο ελάχιστα αριστερά στον οριζόντιο άξονα του οπως σημαδεύω με αποτέλεσμα να μην σκοπεύω σωστα και στα 30 μέτρα αυτο να ειναι χαοτικό
Μου εξήγησε πως όταν το κάνω με κλειστά τα μάτια προσπαθώ να το διορθώσω εγκεφαλικά αλλα παλι φεύγει
Με αποτέλεσμα να βαράω σχεδόν στο γάμο του καραγκιόζη
Τία επιτυχίες που έχω στα πουλιά μου ειπε και τελικά το ειδα και στο σκοπευτήριο πως ειναι σχεδόν τυχαίες
Αυτά τα λιγα όποτε μου ειπε μια άσκηση και πρακτική στο σκοπευτήριο
Πολυ καλός φιλικοτατος και ανοιχτός σε όλες τις απορίες που του έθεσα
 
Από το jk 6 σφάξτε ενας ρε παιδια ενα φυσιγγι να τξ δουμε! Αν μπορείτε να κάνετε και τις μετρήσεις καλώς! Περισυ νομίζω την έβρισκα με 56 ευρω το κουτί!

Νεκτάριε σου έλεγξε κυρίαρχο ματι;;
Αυτο το ειχα κανει εγω πολλές φορές και του το είπα
 
Παιδια τα πραγματα ειναι απλα mb32classic και f2 34gr.καλημενη για ολλουσ τουσ καιρουσ.αφου έφτασαν τα ελληνικα 7 ευρο τα 32 γρ.και ουτε ξερουμε τι εχουν μεσα

Ηλια εχω κατασταλαξει σε αυτα τα 2 εδω και χρονια και παντα ηθελα και θελω να υποστηριξω και καποιον αξιολογο Ελληνα κατασκευαστη για ηθικους κυριους λογους. Το εκανα χρονια με την Lambro, με ξενερωσε φετος μετα απο πολλα χρονια σε 2 μαρκες που χρησιμοποιουσα και τωρα δινω αυτη την ευκαιρια φετος στον καραμανιδη.
Απο καθαρα οικονομικης πλευρας και απο συγκριση ποιοτητας μονο, δεν εχει οπως σωστα ειπες νοημα.

Συμφωνώ απολύτως με τον Ηλία και είναι και το γαμώτο σε τελικά ανάλυση.Όπως λες και συ Παύλο ,εκει που θέλεις να στηρίξεις τον έλληνα και την ελληνική παραγωγή ,σου τη φέρνει απο πίσω με αλλαγές στο φυσίγγι και με αδικαιολόγητα υψηλές ανατιμήσεις .
Οσο για τον Καραμανίδη είχα πάρει τα tsihla απο πέρυσι αλλά περισσότερο τα έριξα φέτος και μου άρεσαν .Ήθελα να πάω να πάρω αρκετά και ήταν μάλιστα σε εξαιρετική τομή .5,50€.
Περνάω προχθές απο μαγαζί στο Αιγάλειω για να πάρω μερικά κουτιά , καθώς και δυο κουτιά για δοκιμή απο τα 32 γρ.τα κόκκινα.Μου λέει ,ακρίβυναν.Πήγαν 6,40.
Ωραία ,δωσε μου δυο κόκκινα να τα δοκιμάσω του λέω και τέλος.Δεν ξανασχολούμαι.
Όπως λέει ο Ηλίας ,αν ειναι να πληρώνω 6,40 και βάλε τα φυσίγγια του καθενός απλά επειδή ειναι ελληνικά και να πρέπει συνέχεια να είμαι στην τσίτα ,μήπως άλλαξε πυρίτιδα ,μήπως καψούλι ,μια τραβανε και μια όχι ,να κόψουν το κεφάλι τους . ΝSI καi b&p για μενα και τέλος .
Ας σοβαρευτούν και αφού το αποδείξουν σε βάθος χρόνου τα ξαναλέμε.
 
απλά επειδή ειναι ελληνικά και να πρέπει συνέχεια να είμαι στην τσίτα ,μήπως άλλαξε πυρίτιδα ,μήπως καψούλι ,μια τραβανε και μια όχι ,να κόψουν το κεφάλι τους
Δημήτρη με την λίγη εμπειρία οπως έχω ξανά πει αλλα με τρελό ψάξιμο και έρευνα εγω προσωπικά με την βοήθεια ενός φίλου και τις εντυπώσεις άλλων δυο κατέληξα στα φάντομ
Μπορεί να μην σας γεμίζουν το μάτι αλλα πέραν τος τιμής ενα έχω να πω
Ο τύπος γεμίζει αυστηρά και μόνο με τα. Υλικά που αναφέρει αν δεν εχει σταματάει την παραγωγή
Τρελό αλλα το έχω διασταύρωση
Όποτε το αποτέλεσμα πάντα να ειναι αυτο που πρέπει και έμαθες
Η τιμή δε υπερβολικά δελεαστική 5,80 32 gr
N7 -10

Υ και για του λόγου το αληθές μιλούσα σήμερα μαζι του και να του πω οτι παρέλαβα και των ρώτησα αν θέλω και αλλα απο Δευτέρα γιατι πήρα λιγα για δοκιμή θα έχουμε ;;; η απάντηση του απίστευτη για μένα
Μου λέει φιλε αν δεν έχω τα υλικά που πρέπει δεν θα έχω να σου στείλω .
Δεν ξέρω αν σου κανει η αν σε βοηθάει η απάντηση μου αλλα πιστεύω πως δεν ειναι ο μοναδικός αλλα ένας απο τους ελάχιστους !!
 
Συμφωνώ απολύτως με τον Ηλία και είναι και το γαμώτο σε τελικά ανάλυση.Όπως λες και συ Παύλο ,εκει που θέλεις να στηρίξεις τον έλληνα και την ελληνική παραγωγή ,σου τη φέρνει απο πίσω με αλλαγές στο φυσίγγι και με αδικαιολόγητα υψηλές ανατιμήσεις .
Οσο για τον Καραμανίδη είχα πάρει τα tsihla απο πέρυσι αλλά περισσότερο τα έριξα φέτος και μου άρεσαν .Ήθελα να πάω να πάρω αρκετά και ήταν μάλιστα σε εξαιρετική τομή .5,50€.
Περνάω προχθές απο μαγαζί στο Αιγάλειω για να πάρω μερικά κουτιά , καθώς και δυο κουτιά για δοκιμή απο τα 32 γρ.τα κόκκινα.Μου λέει ,ακρίβυναν.Πήγαν 6,40.
Ωραία ,δωσε μου δυο κόκκινα να τα δοκιμάσω του λέω και τέλος.Δεν ξανασχολούμαι.
Όπως λέει ο Ηλίας ,αν ειναι να πληρώνω 6,40 και βάλε τα φυσίγγια του καθενός απλά επειδή ειναι ελληνικά και να πρέπει συνέχεια να είμαι στην τσίτα ,μήπως άλλαξε πυρίτιδα ,μήπως καψούλι ,μια τραβανε και μια όχι ,να κόψουν το κεφάλι τους . ΝSI καi b&p για μενα και τέλος .
Ας σοβαρευτούν και αφού το αποδείξουν σε βάθος χρόνου τα ξαναλέμε.
Αυτο με το 6.40 καπως τρωγεται. Αλλα να εχεις περιπτωσεις 32 γρ τσιχλοφυσιγγων στην Ελλαδα στα 7,50 και ευρω τα οποια σημειωτεον γεμιζονται με καλες μεν, οικονομικες πυριτιδες δε απλα με ξεπερναει.
Δηλαδη ποσο πρεπει να κοστολογησει ο ιδιος κατασκευαστης το ΜΒ classic αν το εφτειαχνε με Gordon καλυκα, ΜΒ μπαρουτι, Ζ2M? 10 Eυρω το κουτι?
Ειμαι φανατικος υποστηρικτης των φυσιγγιων b&p και βασικα δεν χρειαζομαι τιποτα αλλο εκτος απο αυτα. προσπαθω εναντια καθε λογικης να στηριξω καποιον Ελληνα και αγορασα το κοκκινο και το μαυρο του καραμανιδη.
Ελπιζω μονο να αρχιζει να ξεκαθαριζει ο χωρος και ας μεινουν λιγοι και καλοι κατασκευαστες που να προσφερουν αξιολογα και ανταγωνιστικα φυσιγγια στο μελλον.
 
Last edited:
Θελω την αποψη σας για ιμπεριαλ 32γρ,τορντο 30γρ κ φλασ 32...θα γινει μεγαλη οαραγγελια οποτε θα ηθελα να ακουσω τι προτεινετε.α κ ειχα τη τυχη να μαθω μεσω 1 πολυ καλου μ φιλου οτι αυτα με τις τινες του μολυβδου κλπ ειναι ψιλομουφα κ μαλιστα αυτο ηταν ατακα απο μαγαζατορα κ οχι απο μενα...εξηγειστε μ ρε παιδια πως γινεται εδω που ειμαι 1 μαγαζακι να διβει τα gm3 στην ιδια τιμη που τα εδινε κ μιλαω για καινουριες παραλαβες κ γνωστο μαγαζι απο αθηνα να τα εχει ανεβασει στο θεο;;;;ενω τα 34γρ να ειναι στην ιδια τιμη...εκει δν ειχαμε ακριβει στο μολυβι;λεω εγω τωρα....καλο σας βραδυ φιλτατοι...
 
Θελω την αποψη σας για ιμπεριαλ 32γρ,τορντο 30γρ κ φλασ 32...θα γινει μεγαλη οαραγγελια οποτε θα ηθελα να ακουσω τι προτεινετε.α κ ειχα τη τυχη να μαθω μεσω 1 πολυ καλου μ φιλου οτι αυτα με τις τινες του μολυβδου κλπ ειναι ψιλομουφα κ μαλιστα αυτο ηταν ατακα απο μαγαζατορα κ οχι απο μενα...εξηγειστε μ ρε παιδια πως γινεται εδω που ειμαι 1 μαγαζακι να διβει τα gm3 στην ιδια τιμη που τα εδινε κ μιλαω για καινουριες παραλαβες κ γνωστο μαγαζι απο αθηνα να τα εχει ανεβασει στο θεο;;;;ενω τα 34γρ να ειναι στην ιδια τιμη...εκει δν ειχαμε ακριβει στο μολυβι;λεω εγω τωρα....καλο σας βραδυ φιλτατοι...

Επειδη φετος γινεται ο κακος χαμος με τα σεταπ θα σου προτεινα να μην αγορασεις ποσοτητα αν δεν δοκιμασεις την φετεινη παρτιδα. Το Tordo 30 για παραδειγμα εχει αλλαξει σεταπ απο περσι, το τωρινο σε καποιους αρεσει, σε καποιους οχι.
 
Θελω την αποψη σας για ιμπεριαλ 32γρ,τορντο 30γρ κ φλασ 32...θα γινει μεγαλη οαραγγελια οποτε θα ηθελα να ακουσω τι προτεινετε.α κ ειχα τη τυχη να μαθω μεσω 1 πολυ καλου μ φιλου οτι αυτα με τις τινες του μολυβδου κλπ ειναι ψιλομουφα κ μαλιστα αυτο ηταν ατακα απο μαγαζατορα κ οχι απο μενα...εξηγειστε μ ρε παιδια πως γινεται εδω που ειμαι 1 μαγαζακι να διβει τα gm3 στην ιδια τιμη που τα εδινε κ μιλαω για καινουριες παραλαβες κ γνωστο μαγαζι απο αθηνα να τα εχει ανεβασει στο θεο;;;;ενω τα 34γρ να ειναι στην ιδια τιμη...εκει δν ειχαμε ακριβει στο μολυβι;λεω εγω τωρα....καλο σας βραδυ φιλτατοι...
Στο έχω ξαναπεί στα κάτω των 6 ευρώ δεν εχω ρίξει καλύτερο από το flash 32 . Πάνω από 6 έχει πολλά
 
δεν τα εχω δοκιμασει τα συγκεκριμενα αλλα εχω ριξει αλλα RM.. R.M. JK6 32 GR ΤΙΜΗ 6 ευρο ΣΠΗΛΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ 6936474098 σε 8-9-10 στο πατριωτακι μου..
free picture upload
16114043_1141944169252674_5507249470289888315_n.jpg

16114043_1141944169252674_5507249470289888315_n.jpg

Έχω και εγώ δυο κουτιά τέτοια ακριβώς jk6 και λίγα sipe RM. 5€ τα είχα πάρει από τον μητσακο που του είχαν ξεμείνει. Δεν έχω ρίξει για να ξέρω αλλά αν θέλετε σας σφαζω να τα δείτε εσείς που ξέρετε.

δε παει να πει ομως οτι τα περσινα που εχεις ειναι ιδια με τα φετινα :) ... το σημαντικο ειναι το ζυγι ομως , αν εχεις να μας ελεγες και γρμ πυριτιδας - σκαγιων

Από το jk 6 σφάξτε ενας ρε παιδια ενα φυσιγγι να τξ δουμε! Αν μπορείτε να κάνετε και τις μετρήσεις καλώς! Περισυ νομίζω την έβρισκα με 56 ευρω το κουτί!

Νεκτάριε σου έλεγξε κυρίαρχο ματι;;
Επανέρχομαι με τα εν λόγω RM. Όπως είπα χτες τα είχα αγοράσει πέρυσι αλλά δεν τα είχα δοκιμάσει. Μου βάλατε σκέψεις και τα πήρα χτες να τα δοκιμάσω. Ξεκίνησα με το RM sipe. Καλύτερα να έριχνα με αλάτι...έριξα ένα κουτί και δεν πήρα ούτε μια τσίχλα. Σε κάποια στιγμή τα έριχνα τριαρες για να φεύγουν. Όταν άλλαξα και έβαλα το jk6 βελτιώθηκε λίγο η κατάσταση αλλά είχα και ξεπουπουλιασματα.
Αποκορύφωμα μια τσίχλα που πετάχτηκε μπροστά μου στρωτα, σημαδευω...κλικ.

Τράβηξα το κλειστρο και το άφησα κάτω κανα δίλεπτο για το φόβο βραδυφλογιας. Σήμερα θα σφαχτει και τα υπόλοιπα του είδους του θα πάνε για το γάμο.
Μαζί μου είχα και F2 34gr τα οποία όποτε έριξα τα πουλιά κάπνιζαν...
 
Μα 1 κουτί και ούτε 1 τσίχλα. Σίγουρα κάθε φυσίγγι θέλει το χρόνο του για να το μάθεις αλλά κάποια πουλιά δεν μπορεί θα ήταν από αυτά που πρέπει να είσαι πάνω οπότε δεν δικαιολογείται με κάποια αστοχία του κυνηγού. Τα έχουμε ξαναδεί αυτά δυστυχώς.
 
Προβλημα καψουλιου ομως ειναι, και οχι του κατασκευαστη. Προς την Nobelsport παει το προβλημα
Bικτωρα ναι φθαιει η Nobelsport για το καψουλι ... αλλα με δυο διαφορετικους τυπους να χανει πουλια το παλικαρι κ με τα ΜΒ να τα καιει! μαλλον ο κατασκευαστης φθαιει
 
Ηλία ουσιαστικά μιλήσαμε είπαμε πέντε πράγματα και με έβαλε να κάνω πέντε φορές επομιση σημαδεύοντας στα 5 μέτρα σε μια πέρδικα .hunter.
Μου ειπε να είμαι με ανοιχτά και τα δυο μάτια εγω παρόλα αυτά παλι απο κακιά συνήθεια το έκλεινα
Στην τελευταία επομιση νέο είχα σημαδέψει με ανοιχτά και τα δυο μάτια μου λέει οπως εισαι κλείσε το μάτι οπως το έκλεινες και την απάντηση την έδωσα ουσιαστικά εγω στον εαυτό μου μένοντας μαλακας
Στρίβω το όπλο ελάχιστα αριστερά στον οριζόντιο άξονα του οπως σημαδεύω με αποτέλεσμα να μην σκοπεύω σωστα και στα 30 μέτρα αυτο να ειναι χαοτικό
Μου εξήγησε πως όταν το κάνω με κλειστά τα μάτια προσπαθώ να το διορθώσω εγκεφαλικά αλλα παλι φεύγει
Με αποτέλεσμα να βαράω σχεδόν στο γάμο του καραγκιόζη
Τία επιτυχίες που έχω στα πουλιά μου ειπε και τελικά το ειδα και στο σκοπευτήριο πως ειναι σχεδόν τυχαίες
Αυτά τα λιγα όποτε μου ειπε μια άσκηση και πρακτική στο σκοπευτήριο
Πολυ καλός φιλικοτατος και ανοιχτός σε όλες τις απορίες που του έθεσα
Νεκταριε πηγες σε εναν απο τους καταλληλοτερους ανθρωπους για να σε βοηθησουν.εχει παρα πολλες γνωσεις ο κ.αιγινιτης και με την καθοδηγηση του θα ανεβεις επιπεδο.εχω παρακολουθησει και εγω ενα -δυο μαθηματα με τον λεωνιδα και ειδα μεγαλη βοηθεια και βελτιωση σε καποια λαθη μου!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top