Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα στην παρέα ,την χρονιά που μας πέρασε στην τσίχλα χρησιμοποίησα φυσίγγια με βάρος 24 εως 32 gr με n91/2 9 και 81/2.Εριξα περίπου 40 κουτιά σύνολο από τα οποία 10 κουτιά Lambro serie 5 sporting n 81/2 10 τα οποία μου άρεσαν πολυ , καταβολές και καθαρά σκοτώματα σε αρκετά μεγάλες αποστσεις.10 κουτιά NSI due sporting n8,5 με παρόμοια αποτελέσματα με τα LAMBRO με λίγο μεγαλύτερη ανάκρουση χωρίς να κουράζει,RM skeet competition oro 24 gr n9,5 στις μαύρες κυριως σε αποστάσεις από 10 εως 25 μέτρα απίθανο φυσίγγι με μηδενική ανάκρουση στα αλληλεπίθετα δικαννά μου.Από κυνηγετικά NSI Classica n91/2 για μένα το καλύτερο 32 του εμπορίου , το ρίχνω πολλά χρόνια από το 1997 ως MAIONCHI AZ 20 και δεν με έχει προδωσει ποτέ, πολύ συγκενρτωτικό φυσίγγι με μείων πάντα κατά την προσωπική ταπεινή μου γνώμη την τιμή και την ανακρουσή του.Τελευταία περίπου 10 κουτιά SUPERKILL Tsihla και CHEDITTE Tordo σε νο8/9 ανάμεικτα τα πρώτα και n9 τα δεύτερα τα οποία και μου αρέσανε περισσότερο, καλύτερες καταβολές και μικρότερη ανάκρουση.Κλείνωντας λοιπόν αν και τα φυσίγγια τα τουφέκισα με διαφορετικές συνθήκες υψηλές θερμοκρασίες παγωνιές υγρασία δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα ελάχιστα τραυματισμένα πουλιά πιθανότατα οφείλονταν σε δικά μου σκοπευτικά λάθη.Την φετεινή χρονιά Θεού επιτρέποντος οι επιλογές μου θα είναι περίπου οι ίδιες.Συγνώμη αν σας κούρασα.

Καθόλου δεν κούρασες Φώτη! Πολύ σωστά τα έγραψες! Συνέχισε έτσι, με ελαφριά κυνηγετικά ή σκοπευτικά φυσίγγια, με αυτά τα Νο σκαγιών που έριξες και πέρυσι, και δεν θα χάσεις...!
 
Χαιρετώ τη παρέα! Πέρυσι πρωτη χρονιά,πιο πολύ έριξα και μου άρεσε το λαμπρο το πορτοκαλί Ν 9, μετά τα rc 32 σε 9αρι με καλά αποτελέσματα και τα sipe κάνα 2 κουτιά, αλλά δε μου άρεσαν, πολύ κρότο και υπολείμματα στα μάτια μου!
Θέλω να ρωτήσω τα σπόρτινγκ μπορεί να τα ρίξει ένας αρχάριος ή είναι μόνο για έμπειρους;

Και βέβαια μπορεί! Άλλωστε, έτσι θα μάθει ακόμη καλύτερα...!
 
Χαιρετώ τη παρέα! Πέρυσι πρωτη χρονιά,πιο πολύ έριξα και μου άρεσε το λαμπρο το πορτοκαλί Ν 9, μετά τα rc 32 σε 9αρι με καλά αποτελέσματα και τα sipe κάνα 2 κουτιά, αλλά δε μου άρεσαν, πολύ κρότο και υπολείμματα στα μάτια μου!
Θέλω να ρωτήσω τα σπόρτινγκ μπορεί να τα ρίξει ένας αρχάριος ή είναι μόνο για έμπειρους;
Αριστο δοκιμασε. Ολα ξεκινουν απο την ψυχολογια. Μην τα φοβηθεις. Φυσιγγια ειναι εξ αλλου....sarcastic.
 
Έχω κάνει την σκέψη να πατήσω λίγο το ρέλι σε εμπορικά 28γρ να δω διάφορες στις ποιο δύσκολες καταστάσεις. Του Ρουμελιώτη ηταν θανατηφόρα σε μερα που τα αλλα 28 δεν τράβαγαν που ήταν τσιμπημένα αλλά σε μέρες και ώρες με ζέστη σε ζόριζαν λίγο
 
Έχω κάνει την σκέψη να πατήσω λίγο το ρέλι σε εμπορικά 28γρ να δω διάφορες στις ποιο δύσκολες καταστάσεις. Του Ρουμελιώτη ηταν θανατηφόρα σε μερα που τα αλλα 28 δεν τράβαγαν που ήταν τσιμπημένα αλλά σε μέρες και ώρες με ζέστη σε ζόριζαν λίγο
Μην αφησεις τιποτα ολα τα πειραζεις;:)
 
εγω πρωσοπικα παιδες το πωλη μεχρι 30 γρ στην τσιχλα καρτερι,,αλα πρωτιμο τα 28 γρ sporting ν8,,αφου η τουφεκιες ειναι στα 15 αντε 20 μετραααα,,σιγα το τσιροπουλι που τουφεκαμε και θελη αμαννν τα γραμαριααα,, τσαμπα ευρω στα φυσιγκια να δηνουμεεεε;;;.my man.
 
Μια άλλη παράμετρο που με κάνει να αποφεύγω στην τσίχλα χοντροτερα σκάγια του 9 και μου κάνει εντύπωση που δεν το έχει αναφέρει κανένας, αφορά το καθάρισμα. Με πιάνει τρέλα πραγματικά όταν μαδάω ένα πουλί και μου σχίζεται το δέρμα του. Όταν δηλαδή μαζί με τα πούπουλα ξεκολλάει και κομμάτι από το δέρμα. Χαλιέμαι, νευριάζω και μου χαλάει την διάθεση που μπορεί να είχα για "δημιουργικό" καθάρισμα.
Έχω δει λοιπόν ότι το φαινόμενο αυτό μειώνεται πολύ με την χρήση του νούμερου 9 και εξαλείφεται τελείως με το νούμερο 10. Ειδικά με το νούμερο 10, που λόγω ανωτέρας βίας, έχω αναγκαστεί να χρεισιμοποιησω παλιότερα σε κυνήγι τρυγονιού και γερακότσιχλας με απρόσμενα θετικά αποτελέσματα, έχω διαπιστώσει ότι τα πουλιά παραμένουν ατόφια σε βαθμό να μην μπορείς να βρεις επάνω τους τις τρύπες από τα σκάγια. Έπρεπε να τεντώσεις πολύ καλά το δέρμα του πουλιού για να μπορέσεις να διακρίνεις τις τρύπες σαν από βελόνα που υπήρχαν επάνω του.
Κανένα ωστόσο προβλημα δεν έχω αντιμετωπισει στην κατανάλωση αυτών των πουλιών, σε αντίθεση με αυτό που ακούω συχνά περί σκαγιών στο στόμα την ώρα που τα τρώμε.
 
Μια άλλη παράμετρο που με κάνει να αποφεύγω στην τσίχλα χοντροτερα σκάγια του 9 και μου κάνει εντύπωση που δεν το έχει αναφέρει κανένας, αφορά το καθάρισμα. Με πιάνει τρέλα πραγματικά όταν μαδάω ένα πουλί και μου σχίζεται το δέρμα του. Όταν δηλαδή μαζί με τα πούπουλα ξεκολλάει και κομμάτι από το δέρμα. Χαλιέμαι, νευριάζω και μου χαλάει την διάθεση που μπορεί να είχα για "δημιουργικό" καθάρισμα.
Έχω δει λοιπόν ότι το φαινόμενο αυτό μειώνεται πολύ με την χρήση του νούμερου 9 και εξαλείφεται τελείως με το νούμερο 10. Ειδικά με το νούμερο 10, που λόγω ανωτέρας βίας, έχω αναγκαστεί να χρεισιμοποιησω παλιότερα σε κυνήγι τρυγονιού και γερακότσιχλας με απρόσμενα θετικά αποτελέσματα, έχω διαπιστώσει ότι τα πουλιά παραμένουν ατόφια σε βαθμό να μην μπορείς να βρεις επάνω τους τις τρύπες από τα σκάγια. Έπρεπε να τεντώσεις πολύ καλά το δέρμα του πουλιού για να μπορέσεις να διακρίνεις τις τρύπες σαν από βελόνα που υπήρχαν επάνω του.
Κανένα ωστόσο προβλημα δεν έχω αντιμετωπισει στην κατανάλωση αυτών των πουλιών, σε αντίθεση με αυτό που ακούω συχνά περί σκαγιών στο στόμα την ώρα που τα τρώμε.
Ετσι .Και εγω μια απο τα ιδια.Νο9και παλι νο 9. Για τσιχλα προσοπικα δεν το αλαζω με κανενα νουμερο.Πολλα παιδια απο την παρεα κην. Με νο 7.Λογο παλιων καταλιπων.Ωσες φορες ετηχε να ερθη φασσα στα μπασιματα τις τσιχλας μεχρι 30-35 μετρα απλα ανατιναχτικε.
 
παιδια καλημερα,ας μην ειμαστε απολυτη σε καποια πραγματα ,ολοι κυνηγοι ειμαστε και ολοι παραθετουμε της εμπειριες μας τα βοιωματα μας.δεν υπαρχει σωστο και λαθος, ολοι λεμε την γνωμη μας ακουμε της εμπειριες τον συναδελφων μας και κρατα με καποια πραγματα ενδιαφεροντα ,αλλως κυνηγα αποκλειστικα απογευματινο αλλως περπατητο αλλως καρτερι ,αλλως με 6αρια αλλως με 11αρια,δεν μπορουμε να τον κρινουμε σαν σωστο και λαθος . . .πχ και τα παιδια απο την κερκυρα κυνηγανε με μηδενικα τα παπια, πολλοι θα πουν υπερβολη ,δεν μπορουμε να πουμε ομως οτι ειναι λαθος γιατι εχουν επιτυχιες και αυτη ξερουν το τοπο που κυνηγανε!οποτε σεβαστες ολες η γνωμες με σεβασμο στον συναδελφο κυνηγο.
 
εκανα μια ερευνα αγορας την τριτη και ακομα η πιο πολυ δεν εχουν φτιαξει φυσιγγια και ουτε εχουν βγαλει τιμες,αλλοι περιμενουν σκαγια απο ιταλια για να ξεκινησουν,και ο μαυρουλης μου ειπανε θα παει τα φυσιγγια του 50 λεπτα πανω.παντως το μολυβι επεσε τελικα αντε να δουμε τι θα γινει.παντως αυτο που καταλαβα ειναι οτι αμα παρεις μεγαλη ποσοτητα θα παρεις καλες τιμες.
 
Αν έχει πουλιά πάλι φέτος ...βλέπω να ξεκινούν από 7 ...το που θα φτάσουν άστο :-(
Aστα να παρει Τολι. Οταν ελληνικα φυσιγγια γεμισμενα με οικονομικες ισπανικες πυριτιδες σε FIEM καλυκα και τιμη κοντα στα 8 Ευρω τα 32 γρ δεν υπαρχει γιατρια. Η αγορα χρειαζεται αμεση καθαρση τωρα, ας μεινουν 10 και καλοι
 
Αν έχει πουλιά πάλι φέτος ...βλέπω να ξεκινούν από 7 ...το που θα φτάσουν άστο :-(
μαλλον δεν εχεις δει τις τιμες τωρα τελευταια. ηδη ειναι στα 7.παμε λοιπον tordo λαμπρο 6,60-6,90 euromix 6,70 ariston 7,50 ακουσον ακουσον και προπερυσι τα επαιρνα 6 ευρω tordo λαμπρο κιτρινο 30 γραμ 6,60-6,80 για b&p και cheddite θα ξεφυγουμε. περυσι το tordo το πορτοκαλι στην αρχη της σεζον το επαιρνα 5,70 στο κιβωτιο
περασμενα μεγαλεια. οποτε τα φυσιγγια κενταυρος και το δικανο ειναι μονοδρομος για μενα. αν οι υπολοιποι θελουν να πουλησουν ας βαλουν νερο στο κρασι τους
 
Aστα να παρει Τολι. Οταν ελληνικα φυσιγγια γεμισμενα με οικονομικες ισπανικες πυριτιδες σε FIEM καλυκα και τιμη κοντα στα 8 Ευρω τα 32 γρ δεν υπαρχει γιατρια. Η αγορα χρειαζεται αμεση καθαρση τωρα, ας μεινουν 10 και καλοι
Θα έπρεπε να λειτουργεί ο ανταγωνισμός όμως!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top