Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ας εχουμε ομως και στο πισω μερος του μυαλου μας οτι η αγορα λειτουργει με πολυ αργους ρυθμους στις αλλαγες της πρωτης υλης....δηλαδη υπαρχουν και μιλω κυριος για τους μεγαλους κστασκευαστες οι περιπτωσεις να αγοραζει στην ψηλοτερη τιμη οποτε μεχρι την κσινουργια παρτιδα να πουλα ακριβα
Βεβαια παιχνιδια παιζονται στην πλατη τοη καταναλωτη ....αλλα υπαρχουν και αυτες οι περιπτωσεις που ανεφερα !!!
Σαν την βενζίνη, ανεβαίνει το βαρέλι, σε 5 λεπτά έχει ανέβει η τιμή, πέφτει το βαρέλι, "φιλε έχω αγοράσει με την παλιά τιμή"
 
Μια άλλη παράμετρο που με κάνει να αποφεύγω στην τσίχλα χοντροτερα σκάγια του 9 και μου κάνει εντύπωση που δεν το έχει αναφέρει κανένας, αφορά το καθάρισμα. Με πιάνει τρέλα πραγματικά όταν μαδάω ένα πουλί και μου σχίζεται το δέρμα του. Όταν δηλαδή μαζί με τα πούπουλα ξεκολλάει και κομμάτι από το δέρμα. Χαλιέμαι, νευριάζω και μου χαλάει την διάθεση που μπορεί να είχα για "δημιουργικό" καθάρισμα.
Έχω δει λοιπόν ότι το φαινόμενο αυτό μειώνεται πολύ με την χρήση του νούμερου 9 και εξαλείφεται τελείως με το νούμερο 10. Ειδικά με το νούμερο 10, που λόγω ανωτέρας βίας, έχω αναγκαστεί να χρεισιμοποιησω παλιότερα σε κυνήγι τρυγονιού και γερακότσιχλας με απρόσμενα θετικά αποτελέσματα, έχω διαπιστώσει ότι τα πουλιά παραμένουν ατόφια σε βαθμό να μην μπορείς να βρεις επάνω τους τις τρύπες από τα σκάγια. Έπρεπε να τεντώσεις πολύ καλά το δέρμα του πουλιού για να μπορέσεις να διακρίνεις τις τρύπες σαν από βελόνα που υπήρχαν επάνω του.
Κανένα ωστόσο προβλημα δεν έχω αντιμετωπισει στην κατανάλωση αυτών των πουλιών, σε αντίθεση με αυτό που ακούω συχνά περί σκαγιών στο στόμα την ώρα που τα τρώμε.

Γιώργο τους ...μίκτες σε no 9/10 τους δοκίμασες φέτος;Θυμάμαι πέρυσι έλεγες τα καλύτερα!
Όσοι πήραμε(όχι όλοι) κανα κουτάκι φέτος φτιαξαμε γάμπες από το τρέξιμο..

Σημασία για μένα έχει να μην φεύγει το πουλί λαβωμένο και δεν το καρπωνόμαστε,είναι κρίμα.Είναι θέμα ψυχολογίας και γούστου(συνήθειας) του κάθε κυνηγού τα πόσα γραμμάρια!
 
Σαν την βενζίνη, ανεβαίνει το βαρέλι, σε 5 λεπτά έχει ανέβει η τιμή, πέφτει το βαρέλι, "φιλε έχω αγοράσει με την παλιά τιμή"
Θεοφραστε ακροβως ανεβαινει η πρωτη υλη ...ανεβαζουνε τιμες ...πεφτει δεεεν πεφτουν οι τιμες....sarcastic.
 
Τα 2 διαφορετικά νούμερα σκαγιών στο ίδιο φυσίγγι (πάντα σε σειρά και όχι ανάκατα, δηλ. πάνω τα χοντρά και κάτω τα ψιλά) προξενούν επιμήκυνση της ατράκτου (σύννεφο σκαγιών) και, άρα, αραίωσή της σε σκάγια! Αυτό συμβαίνει, διότι τα πιο χονδρά σκάγια (που έχουν μεγαλύτερη κινητική ενέργεια) προπορεύονται των ψιλότερων (που είναι πιο αδύναμα), και αυτό μάλλον δεν είναι καλό...! Το πιο αποτελεσματικό και ωφέλιμο είναι μια κοντή άτρακτος με αυξημένη πυκνότητα σε σκάγια, από φυσίγγια με σκάγια σε ένα και μοναδικό νούμερο!
 
μέχρι τώρα λόγω της τιμής στα σκάγια δεν ασχολήθηκα να γεμίσω και σκέφτομαι ξεκίνημα μέχρι και τα μπασίματα να πάω σε φυσίγγια εμπορίου
σίγουρα Ελληνικά και προταιρεότητα στους επαγγελματίες που στήριξαν φέτος την κλήρωση του HL
Καραμανίδης,Κένταυρος,Μητσάκος .....τους αναφέρω αλφαβητικά :)
 
μέχρι τώρα λόγω της τιμής στα σκάγια δεν ασχολήθηκα να γεμίσω και σκέφτομαι ξεκίνημα μέχρι και τα μπασίματα να πάω σε φυσίγγια εμπορίου
σίγουρα Ελληνικά και προταιρεότητα στους επαγγελματίες που στήριξαν φέτος την κλήρωση του HL
Καραμανίδης,Κένταυρος,Μητσάκος .....τους αναφέρω αλφαβητικά :)
Μαζί σου;)
 
μέχρι τώρα λόγω της τιμής στα σκάγια δεν ασχολήθηκα να γεμίσω και σκέφτομαι ξεκίνημα μέχρι και τα μπασίματα να πάω σε φυσίγγια εμπορίου
σίγουρα Ελληνικά και προταιρεότητα στους επαγγελματίες που στήριξαν φέτος την κλήρωση του HL
Καραμανίδης,Κένταυρος,Μητσάκος .....τους αναφέρω αλφαβητικά :)
Μάκη αν πέρνεις όμως τα π.χ. Β&P όσο τα ελληνικά (που αυτό γίνεται) ποιος ο λόγος να πάρεις των παραπάνω;;
 
Μάκη είσαι ικανοποιημένος και με τους τρεις;
ναι Ηλία και με τα tsichla του Καραμανίδη τα σκοπευτικά του Κένταυρου και τα κίτρινα σκοπευτικά του Μητσάκου όποτε τα δούλεψα σε benelli και sx3 δεν είχα παράπονο :)
 
Ναι, είναι άρτιες και οι τρεις αυτές ελληνικές φυσιγγοβιοτεχνίες: Μητσάκος, Καραμανίδης, Κένταυρος!
Εγώ θα προσέθετα και πολλούς άλλους Έλληνες κατασκευαστές π.χ. ο Τσιπούρας στην Άμφισσα, ο Κύργιας, ο Lambro, ο Ζώτος, ο Oscar κτλ. κτλ....!
 
Τα 2 διαφορετικά νούμερα σκαγιών στο ίδιο φυσίγγι (πάντα σε σειρά και όχι ανάκατα, δηλ. πάνω τα χοντρά και κάτω τα ψιλά) προξενούν επιμήκυνση της ατράκτου (σύννεφο σκαγιών) και, άρα, αραίωσή της σε σκάγια! Αυτό συμβαίνει, διότι τα πιο χονδρά σκάγια (που έχουν μεγαλύτερη κινητική ενέργεια) προπορεύονται των ψιλότερων (που είναι πιο αδύναμα), και αυτό μάλλον δεν είναι καλό...! Το πιο αποτελεσματικό και ωφέλιμο είναι μια κοντή άτρακτος με αυξημένη πυκνότητα σε σκάγια, από φυσίγγια με σκάγια σε ένα και μοναδικό νούμερο!
Η προσδοκία ,οταν γεμιζονται δυο νουμερα σκαγιών σε σειρά, είναι η αύξηση του βεληνεκούς.
Τα χοντρά ,που προηγουνται,"κοβουν"αέρα και τραβούν τα ψηλότερα που έρχονται μετά και αντιμετωπίζουν μικρότερη αντίσταση .
Τα κενά που αφήνουν τα χοντρά σκάγια,αναπληρώνονται από τα ψιλά.
Μια γομωση 32 γραμμαρίων πχ #9,περιεχει περί τα 600 σκάγια .
Μια αντίστοιχη με #8-10 σε αναλογία 45 ψιλα-55 χοντρά, περιέχει περί τα 670 σκάγια.
Ακούγεται καλο ...:)
Κάποια, που γέμιζε ο αείμνηστος Στόκας (duble?)πριν καμία 20αρια χρόνια ,ήταν φωτιά!
Το πρόβλημα είναι το μπελαλιδικο γέμισμα!:(
 
Εγώ ένα από τα καλυτερα φυσίγγια που έχω βρει γενικά,όσα χρόνια ασχολούμαι με το κυνήγι,γεμίζετε παντως με 2 νούμερα 6-7 και είναι το special collection Coturnice της NSI..Μάλινη τάπα.το σύστησα και σε φίλο πέρδικα και από τότε που το έβαλε στο όπλο δεν το ξαναβγάλε.
 
Εγώ ένα από τα καλυτερα φυσίγγια που έχω βρει γενικά,όσα χρόνια ασχολούμαι με το κυνήγι,γεμίζετε παντως με 2 νούμερα 6-7 και είναι το special collection Coturnice της NSI..Μάλινη τάπα.το σύστησα και σε φίλο πέρδικα και από τότε που το έβαλε στο όπλο δεν το ξαναβγάλε.
Γιάννη,αυτο νομίζω είναι με μιξη σκαγιων...
Δύο νούμερα ανακατα(πχ 6-7),οπως τα γιουρομιξ...
Έχουν ένα νούμερο διαφορά μεταξύ τους,σε αντίθεση με τα εν σειρά που έχουν δυο(πχ 6-8).
 
Γιάννη,αυτο νομίζω είναι με μιξη σκαγιων...
Δύο νούμερα ανακατα(πχ 6-7),οπως τα γιουρομιξ...
Έχουν ένα νούμερο διαφορά μεταξύ τους,σε αντίθεση με τα εν σειρά που έχουν δυο(πχ 6-8).
Ναι Γιάννη οπως το λες είναι..αυτό είναι μίξη σκαγιών..απλα το ανάφερα επειδή μιλούσατε για δυο είδη σκαγιών στο ίδιο φυσίγγι..αλλο ένα φυσιγγι με δυο νουμερα σκαγιών αυτή τη φορά έν´σειρά είναι το θρυλικό dublex της Remington το οποίο είναι 4-6..νομίζω σταμάτησε να παράγεται..παντως αυτό που λέει ο Νίκος παραπάνω για την άτρακτο είναι ένα θέμα στα έν´σειρα γεμισμένα φυσίγγια..
 
Πιστεύω πως καλό θα ήταν όσο ο καιρός είναι ήπιος να μην πηγαίνουμε σε τονώσεις πάνω από τα 28-30 γραμμάρια....και πολύ αξιόλογα φυσίγγια βρίσκεις σε αυτήν την κατηγορία και σε πολύ νορμάλ τιμή.....και αν δεν μας φτάνουν 500 σκάγια για να πάρουμε την τσίχλα δεν πειράζει ας επιβιώσει!έτσι και αλλιώς κάναμε φέτος μεγάλη καβατζα!
 
Η προσδοκία ,οταν γεμιζονται δυο νουμερα σκαγιών σε σειρά, είναι η αύξηση του βεληνεκούς.
Τα χοντρά ,που προηγουνται,"κοβουν"αέρα και τραβούν τα ψηλότερα που έρχονται μετά και αντιμετωπίζουν μικρότερη αντίσταση .
Τα κενά που αφήνουν τα χοντρά σκάγια,αναπληρώνονται από τα ψιλά.
Μια γομωση 32 γραμμαρίων πχ #9,περιεχει περί τα 600 σκάγια .
Μια αντίστοιχη με #8-10 σε αναλογία 45 ψιλα-55 χοντρά, περιέχει περί τα 670 σκάγια.
Ακούγεται καλο ...:)
Κάποια, που γέμιζε ο αείμνηστος Στόκας (duble?)πριν καμία 20αρια χρόνια ,ήταν φωτιά!
Το πρόβλημα είναι το μπελαλιδικο γέμισμα!:(

Και το αδειασμα, μην το ξεχναμε...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top