Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μη λέμε συνέχεια τα ίδια ρε παιδιά,υπάρχουν 20 σελιδες πίσω αναλυτικότατες αναφορές συναδέλφων για τη φετινή φυσιγγοχρονιά..
Ναι τους στηρίξαμε,να τους ξαναστηρίξουμε...πως όμως;;
Όταν ανοίγεις 1 κουτί tsihla και μέσα βρίσκεις και κανενα φυσιγγακι trygoni;;
Όταν παίρνεις νούμερο 9 και έχει μέσα κ μερικά 7άρια;;
Ή μηπως όταν με διαφορά μιας εβδομαδας έχεις το ίδιο φυσιγγι με εντελως διαφορετικά υλικά και μάλιστα χωρίς καμια προειδοποίηση;
Άσε που την Δευτέρα το αγόραζες 5.9Ε και την Παρασκευή 6.5Ε,μπορεί να έφταιγε κ το μαγαζί σε αυτό!!
Μέχρι τα μπασίματα θα τους στηρίξω,αρκεί να μην έχουμε πάλι τα φετινά..
 
Όσοι αγοράζουν έτοιμα,να γυρίζουν την πλατη!
Με τη μια όμως !
Και γνωστοποίηση της απόφασης στον μαγαζάτορα!
Αυτό που θα αλλάξει, ισως , θα είναι η ομολογία των αλλαγών στα υλικά των φυσιγγιων....
Έστω κι αυτό...
 
Η προσδοκία ,οταν γεμιζονται δυο νουμερα σκαγιών σε σειρά, είναι η αύξηση του βεληνεκούς.
Τα χοντρά ,που προηγουνται,"κοβουν"αέρα και τραβούν τα ψηλότερα που έρχονται μετά και αντιμετωπίζουν μικρότερη αντίσταση .
Τα κενά που αφήνουν τα χοντρά σκάγια,αναπληρώνονται από τα ψιλά.
Μια γομωση 32 γραμμαρίων πχ #9,περιεχει περί τα 600 σκάγια .
Μια αντίστοιχη με #8-10 σε αναλογία 45 ψιλα-55 χοντρά, περιέχει περί τα 670 σκάγια.
Ακούγεται καλο ...:)
Κάποια, που γέμιζε ο αείμνηστος Στόκας (duble?)πριν καμία 20αρια χρόνια ,ήταν φωτιά!
Το πρόβλημα είναι το μπελαλιδικο γέμισμα!:(

Nαι Γιάννη, έτσι όπως τα γράφεις είναι! Συμφωνώ μαζί σου! Πέρα από την επιμήκυνση της ατράκτου, συμβαίνει και αυτό το φαινόμενο που περιγράφεις εσύ, και έτσι, κάπως αντισταθμίζεται το μειονέκτημα της μακριάς ατράκτου...!
Τα double φυσίγγια με σκάγια 10 - 9 & 10 - 8 σε σειρά, του αείμνηστου Δημήτρη Στόκα, τα δούλευα συνέχεια επί αρκετά χρόνια και έμενα απόλυτα ικανοποιημένος! Κατά τη γνώμη έφτειαχνε άριστα φυσίγγια και είχε διακριθεί και σε παγκόσμιο επίπεδο για κάποιες πατέντες/καινοτομίες του! Ωστόσο, μου έκανε αρνητική εντύπωση που πολλοί κυνηγοί εξέφραζαν μεγάλη δυσαρέσκεια για τα φυσίγγια του! Ίσως του έκαναν "πόλεμο" και οι καταστηματάρχες του χώρου, διότι τους παρέκαμπτε και πουλούσε ο ίδιος (ο Στόκας) σε ιδιώτες σε εξαιρετικά συμφέρουσες τιμές...! (Και 'γω από τον ίδιο τα αγόραζα τότε, στην βιοτεχνία του, στο Καματερό σε εκπληκτικές τιμές για την ποιότητά τους...!)
 
Last edited:
Ωστόσο, μου έκανε αρνητική εντύπωση που πολλοί κυνηγοί εξέφραζαν μεγάλη δυσαρέσκεια για τα φυσίγγια του!
Στο τελος τα χαλασε Νικο..
Δεν πρόκειται οσο ζω να ξεχασω το παλιο s32 σε ν10..Το σταματησε κ το ξαναεβγαλε καποια στιγμη με δυο νουμερα (9-10) κ καλα σαν την αναβιωση του θρυλου ηταν για τον διαολο..Καπου εκεινη την χρονια αρχισαν κ τα παραπονα απο αλλους αν θυμαμε καλα..Εν παση περιπτωση απο μια ηλικια και μετα..μονος του παλευε..
 
Last edited:
και φαντασου οτι εμεις δεν εχουμε ψωνισει ακομα
ha haaa
Ευριπο σκεφτομαι να φορτωσω 500αρα super kill 33gr no9 (το κιτρινο) και super kill 33.5 no8 που στο κρυο μαμουσε.....
Αμα περιμενουμε τον Οκτ τον ηπιαμε.....τωρα ισως πετυχουμε καλυτερες τιμες
 
Ευριπο σκεφτομαι να φορτωσω 500αρα super kill 33gr no9 (το κιτρινο) και super kill 33.5 no8 που στο κρυο μαμουσε.....
Αμα περιμενουμε τον Οκτ τον ηπιαμε.....τωρα ισως πετυχουμε καλυτερες τιμες
το κιτρινο μου εχει κατσει κ εμενα να το δοκιμασω ... το εριχνε τον χειμωνα στην Αταλαντη ενας φιλος κ ειχα δει απιστευτα πραγματα .what.
 
Ευριπο σκεφτομαι να φορτωσω 500αρα super kill 33gr no9 (το κιτρινο) και super kill 33.5 no8 που στο κρυο μαμουσε.....
Αμα περιμενουμε τον Οκτ τον ηπιαμε.....τωρα ισως πετυχουμε καλυτερες τιμες
και φαντάσου που εμείς εδω στα νησιά ρίχνουμε 4 με 5 κουτάκια την σαιζον
 
το κιτρινο μου εχει κατσει κ εμενα να το δοκιμασω ... το εριχνε τον χειμωνα στην Αταλαντη ενας φιλος κ ειχα δει απιστευτα πραγματα .what.
Τζιμαρα μπαρμανι εριχνα με το super kill 33.5 χειμωνα και τις μαμουσε. Καλο ηταν και το kill32gr ακομα και με κρυο. Φετος θα το ρισκαρω με super kill το κιτρινο.
Πολυ καλες εντυπωσεις που ειχε αφησει το express 32 bior το οποιο ηταν μισοταπο και η baikala το πηγαινε πολυ....
 
Τζιμαρα μπαρμανι εριχνα με το super kill 33.5 χειμωνα και τις μαμουσε. Καλο ηταν και το kill32gr ακομα και με κρυο. Φετος θα το ρισκαρω με super kill το κιτρινο.
Πολυ καλες εντυπωσεις που ειχε αφησει το express 32 bior το οποιο ηταν μισοταπο και η baikala το πηγαινε πολυ....
ποσο παει το κιτρινο ξερουμε?
 
οχι απλα θα βγαλω ολη τη χρονια. θα παρει φωτια η μπαικαλα φετος
Εγω κλασσικα θα φορτωσω καραμανιδη και ισως δοκιμασω και τα σπορτινγκ.
Η baikala εμενα καθε χρονο παιρνει φωτια γιατι στα οπλα ειμαι μονογαμικος....sarcastic.
 
Εγω κλασσικα θα φορτωσω καραμανιδη και ισως δοκιμασω και τα σπορτινγκ.
Η baikala εμενα καθε χρονο παιρνει φωτια γιατι στα οπλα ειμαι μονογαμικος....sarcastic.
κσι καλα το κανεις. αυτο πρεπει να κανουμε ολοι μας
.well done.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top