Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
ακόμα 350 φυσίγγια έτοιμα,γεμισμένα με cx2000 f2x28 1.45 28gr gualandi 25 v7 κλεισμένα 57 αφού προηγήθηκε δοκιμή 6 φυσιγίων :)
Μακη να πω κατι...??? Θα πω κ ας σε προβληματισω... :) Για μενα μην γεμιζεις μεγαλη ποσοτητα φυσιγγιων αν δεν την εχεις ριξει στον κυνηγοτοπο πρωτα... Ειναι πολλες οι φορες που μια συνταγη μπορει να ειναι αριστη σε ολα της σε στατικες δοκιμες αλλα να δεις να κανει λιγο αιμα ας πουμε στα πουλια η να πεφτουν ζωντανα... Μια μικροαλλαγη στο ρελιασμα απο 57,7 σε 57,5 ας πουμε μπορει να χρειαστει για να δουλεψει σωστα αλλα αυτο μονο στον κυνηγοτοπο μπορεις να το δεις...
 
Μακη να πω κατι...??? Θα πω κ ας σε προβληματισω... :) Για μενα μην γεμιζεις μεγαλη ποσοτητα φυσιγγιων αν δεν την εχεις ριξει στον κυνηγοτοπο πρωτα... Ειναι πολλες οι φορες που μια συνταγη μπορει να ειναι αριστη σε ολα της σε στατικες δοκιμες αλλα να δεις να κανει λιγο αιμα ας πουμε στα πουλια η να πεφτουν ζωντανα... Μια μικροαλλαγη στο ρελιασμα απο 57,7 σε 57,5 ας πουμε μπορει να χρειαστει για να δουλεψει σωστα αλλα αυτο μονο στον κυνηγοτοπο μπορεις να το δεις...
έχεις δίκιο σταματάω εδώ γιατί είναι αρκετά αυτά που γέμισα με την καψούρα του πρωτάρη ;)
 
Ρε Ηλία πως σου ξεφυγε τέτοια ευκαιρία ρε γαμωτο...buy buy.
Το εχει βρει και ο Γιάννης(giannis corfu)φτηνά θυμαμε..
Υγ Αύριο θα σε παρω τηλ να τα πουμε
Πολυ καλή τιμή αλλα express32 me 5.5 ευρώ για το συγκεκριμένο φυσίγγι ειναι ακόμα καλύτερη, απο κατάστημα Πύργο μεριά.
 
Λοιπον ακούστε τι επαθα σήμερα απο το πρωι με το λαμπρο tordo το κιτρινο να μου πείτε τη γνώμη σας.το πρωι τουφεκισα 4 πουλιά κράτησαν τα 2 οι αλλες 2 φύγανε βελονισμενες τραυματισμένος.σε βραδυνές τουφεκισα 9-10 πουλιά κράτησα 4 αλλες 4 έφυγαν βελονισμενες ζωντανές και 2 αστοχησα
 
Λοιπον ακούστε τι επαθα σήμερα απο το πρωι με το λαμπρο tordo το κιτρινο να μου πείτε τη γνώμη σας.το πρωι τουφεκισα 4 πουλιά κράτησαν τα 2 οι αλλες 2 φύγανε βελονισμενες τραυματισμένος.σε βραδυνές τουφεκισα 9-10 πουλιά κράτησα 4 αλλες 4 έφυγαν βελονισμενες ζωντανές και 2 αστοχησα
πολύ καλά σε βρίσκω :)
από Τρίτη να δείς που δεν θα βαρούν καθόλου .yelling.
 
Λοιπον ακούστε τι επαθα σήμερα απο το πρωι με το λαμπρο tordo το κιτρινο να μου πείτε τη γνώμη σας.το πρωι τουφεκισα 4 πουλιά κράτησαν τα 2 οι αλλες 2 φύγανε βελονισμενες τραυματισμένος.σε βραδυνές τουφεκισα 9-10 πουλιά κράτησα 4 αλλες 4 έφυγαν βελονισμενες ζωντανές και 2 αστοχησα
Έμενες πίσω, μία με σκοπευτικά, μία με κυνηγητικά, αυτό είναι το κακό. Ένα κλικ πίσω που όμως κάνει την διαφορά.
 
Έμενες πίσω, μία με σκοπευτικά, μία με κυνηγητικά, αυτό είναι το κακό.
Πόσο μεγάλη διαφορά μπορεί δηλαδή να υπάρξει στην προσκόπευση; Θεωρείς ότι ένας συνδυασμός sporting για πρωτο και 30-32 για δευτερότριτο δεν είναι καλή επιλογή; Είχα σκοπό να δοκιμάσω κάτι αντίστοιχο απο τη νέα χρονιά στα τρυγόνια για αρχή.
 
Πόσο μεγάλη διαφορά μπορεί δηλαδή να υπάρξει στην προσκόπευση;
Από 28 έως 32 και πάντα ανάλογα το φυσίγγι η διαφορά μπορεί να είναι η μέρα με την νύχτα.
Θεωρείς ότι ένας συνδυασμός sporting για πρωτο και 30-32 για δευτερότριτο δεν είναι καλή επιλογή;
Πολύ θεωρητικό το ερώτημα, όπως και το πρώτο. Το ιδανικό είναι ένα φυσίγγι που το ξέρεις.
Είχα σκοπό να δοκιμάσω κάτι αντίστοιχο απο τη νέα χρονιά στα τρυγόνια για αρχή.
Ειδικά στο τρυγόνι με τις ταχύτητες που πετάει, ένα κλικ πίσω είναι ικανό να του βγάλει το συννεφάκι με τα πούπουλα και να φύγει.
 
Πόσο μεγάλη διαφορά μπορεί δηλαδή να υπάρξει στην προσκόπευση; Θεωρείς ότι ένας συνδυασμός sporting για πρωτο και 30-32 για δευτερότριτο δεν είναι καλή επιλογή; Είχα σκοπό να δοκιμάσω κάτι αντίστοιχο απο τη νέα χρονιά στα τρυγόνια για αρχή.
Μην ανακατεύετε φυσιγγια, μόνο κακό γίνεται.
Εγώ σήμερα ενώ εριχνα euromix με επιτυχία μου τελείωσαν και δανειστηκα σπορτινγκ στο τέλος. Τα έκανα ροιδο που λένε, δεν μπορούσα να βρω τη σωστη προσκοπευση.
 
Μια που το έφερε η κουβέντα να πω ότι το euromix των δύο τελευταίων ετών έχει "σφίξει" αρκετά σε σχέση με το παλιότερο. Κατά την γνώμη μου αυτός είναι ο λόγος που ακούω από μερικούς για ξεπουπουλιάσματα, μένουν πίσω και δεν διορθώνει όπως το παλιότερο. Το 4* για περπατητό, αν δεν τουφεκάς μακρινά πουλιά είναι οριακά σφικτό. Για καλύτερα αποτελέσματα θέλει 5*.
 
Μην ανακατεύετε φυσιγγια, μόνο κακό γίνεται.
Εγώ σήμερα ενώ εριχνα euromix με επιτυχία μου τελείωσαν και δανειστηκα σπορτινγκ στο τέλος. Τα έκανα ροιδο που λένε, δεν μπορούσα να βρω τη σωστη προσκοπευση.
ακριβώς το αντίστροφο έπαθα σήμερα στην Αταλάντη .. άρχισα με τα αγαπημένα μου ποια sporting και όταν τελείωσαν euromix κάπου εχει έχασα την μπάλα και δεν την βρήκα ...xm.
Παρεμπιπτόντως ήταν απρόσμενα καλά σήμερα , με ασταμάτητο απερπάτητο
 
ακριβώς το αντίστροφο έπαθα σήμερα στην Αταλάντη .. άρχισα με τα αγαπημένα μου ποια sporting και όταν τελείωσαν euromix κάπου εχει έχασα την μπάλα και δεν την βρήκα ...xm.
Παρεμπιπτόντως ήταν απρόσμενα καλά σήμερα , με ασταμάτητο απερπάτητο
Που ήσουν, ανεβαινοντας για Αταλαντη δεξιά στον ελαιωνα;
 
Που ήσουν, ανεβαινοντας για Αταλαντη δεξιά στον ελαιωνα;
αρχίσαμε περπάτημα πριν φτάσεις στο χωριό αριστερά απο τον μεγάλο αμπελώνα και παράλληλα με το ρέμα .
και εσείς Αταλάντη ?
 
Θεωρείς ότι ένας συνδυασμός sporting για πρωτο και 30-32 για δευτερότριτο δεν είναι καλή επιλογή;
Κ εγω ειμαι της αποψης οτι οταν κυνηγαμε το ιδιο θηραμα καλο ειναι να προσπαθουμε να εχουμε ενα φυσιγγι μεσα στο οπλο μας κ οχι αλλο για πρωτο, αλλο για δευτερο κ αλλο για τριτο αν δεν ειμαστε απολυτα εκοικιωμενοι με τη συμπεριφορα τους... Εμενα θα με πεις αιρετικο τωρα αλλα απο οσα εχω δει, εγω στο τρυγονι θα εβαζα πρωτο ενα φυσιγγι 30-32 γρ κ μετα τα 28αρια που σχεδον παντα βγαζουν πιο σφιχτες τουφεκιες κ δεν "διορθωνουν" καθολου... Το τρυγονι το θελει το διορθωμα... ;)

Μια που το έφερε η κουβέντα να πω ότι το euromix των δύο τελευταίων ετών έχει "σφίξει" αρκετά σε σχέση με το παλιότερο.
Το εχω πει κ εγω πολλες φορες, εχει μαλακωσει κ εχει "σφιξει" λογω αλλαγης συγκεντρωτηρα...
Εχθες τα λησμονησα τα Euromixακια μιας κ τα Ωμεγα ηταν υπερβολικα γρηγορα για 22-23 βαθμους που ειχε... Οσες τσιχλες δεν καπνιζαν επειδη ηταν κεντρο, ειχαν διαμπερη τραυματα κ επεφταν αρκετα μακρια ξερες... Πολλα μακρινα πουλια ερχονταν κεραυνοβολημενα κατω αλλα κ πολλα σε φυσιολογικες αποστασεις εκανα μερικα ακομα μετρα μεχρι να καταλαβουν οτι εχουν πεθανει... Επισης με αυτο τον καιρο οι προσκοπευσεις ηταν εξωπαργματικα μικροτερες με αυτο το φυσιγγι... Με την τεχνικη του σκουπισματος επρεπε να πατας οταν βρισκοσουν ακριβως επανω στην τσιχλα... Σαν εικονα ειχα στι μυαλο μου οτι εκει που παταγα θα εμενα πισω κ ομως την εβλεπες να καπνιζει στον αερα... Γι αυτο λεω παντα για την "χρυση τομη"... ;)
 
http://i2.photobucket.com/albums/y10/Butcher_ss/image_zpsvqs5nvac.jpeg
Lambro tordo διασπορας 30γρ με d20 και γκουαλαντι για την αγορά της Κύπρου..Ούτε αυτο υπάρχει στην σελιδα του κατασκευαστή..Όπως και το prima 30 και 34γρ που διαβάζω σε γνωστό κυπριακό φόρουμ..

Τελικα μετα απο προτροπη σου Τασο εριξα και εγω μια ματια και εμεινα αφωνος απο την ελαστικοτητα που δειχνουν καποιες εταιρειες οπωσ η Lambro και η NSI πχ στις τοπικες προτιμησεις και πως η φωνη της αγορας τελικα μετραει ακομη και αν αυτη η αγορα ειναι σχετικα μικρη οπως αυτη της Κυπρου.

Εχουμε και λεμε λοιπον, της εκει αγορας αρεσε πολυ το Lambro Tordo 30, το οποιο μαζι με το Series 5 ειναι τα πιο συγκεντρωτικα φυσιγγια της εταιρειας στα ψιλα σκαγια. Ο αντιπροσωπος εκει ζητησε το Tordo 30 διασπορας και η Lambro τους το εδωσε.

Στη σειρα Mezzo 30 και 32 οι Κυπριοι δεν ηθελαν αναμεικτα σκαγια. Η Lambro τους το προσφερει

Αυτα ειναι 2 παραδειγματα οτι η φωνη της αγορας μετραει και μαλιστα πολυ. Αυτο που ομως θα ηθελα να ξερω απο που παιρνει η Lambro τη φωνη της αγορας στην Ελλαδα? Απο τα μεγαλα καταστηματα, απο τις κυνηγετικες οργανωσεις? Πως πχ δεν αντιληφθηκε η εταιρεια οτι κατι φυσιγγια που προωθουν εξωτερικο θα μας αρεσαν και στην Ελλαδα? Και γιατι δεν τσεκαρει την αγορα να το διαπιστωσει η ιδια?

Μπραβο στους κυπριους συναδελφους που καταφερνουν να εχουν τα προιοντα που θελουν, εμεις τελικα εδω μαλλον κατι πρεπει να κανουμε λαθος και μας εκτιμουν λιγοτερο σαν πελατες.
 
Last edited:
Τελικα μετα απο προτροπη σου Τασο εριξα και εγω μια ματια και εμεινα αφωνος απο την ελαστικοτητα που δειχνουν καποιες εταιρειες οπωσ η Lambro και η NSI πχ στις τοπικες προτιμησεις και πως η φωνη της αγορας τελικα μετραει ακομη και αν αυτη η αγορα ειναι σχετικα μικρη οπως αυτη της Κυπρου.

Εχουμε και λεμε λοιπον, της εκει αγορας αρεσε πολυ το Lambro Tordo 30, το οποιο μαζι με το Series 5 ειναι τα πιο συγκεντρωτικα φυσιγγια της εταιρειας στα ψιλα σκαγια. Ο αντιπροσωπος εκει ζητησε το Τορδο 30 διαπορας και η Lambro τους το εδωσε.

Στη σειρα Mezzo 30 kai 32 οι Κυπριοι δεν ηθελαν αναμεικτα σκαγια. Η Lambro τους το προσφερει

Αυτα ειναι 2 παραδειγματα οτι η φωνη της αγορας μετραει και μαλιστα πολυ. Αυτο που ομως θα ηθελα να ξερω απο που παιρνει η Lambro τη φωνη της αγορας στην Ελλαδα? Απο τα μεγαλα καταστηματα, απο τις κυνηγετικες οργανωσεις? Πως πχ δεν αντιληφθηκε η εταιρεια οτι κατι φυσιγγια που προωθουν εξωτερικο θα μας αρεσαν και στην Ελλαδα? Και γιατι δεν τσεκαρει την αγορα να το διαπιστωσει η ιδια?

Μπραβο στους κυπριους συναδελφους που καταφερνουν να εχουν τα προιοντα που θελουν, εμεις τελικα εδω κατι πρεπει να κανουμε λαθος και μας εκτιμουν λιγοτερο σαν πελατες.
Τα είπε όλα ο Παύλος
.shake..congrats.
 
Αυτα ειναι 2 παραδειγματα οτι η φωνη της αγορας μετραει και μαλιστα πολυ. Αυτο που ομως θα ηθελα να ξερω απο που παιρνει η Lambro τη φωνη της αγορας στην Ελλαδα? Απο τα μεγαλα καταστηματα, απο τις κυνηγετικες οργανωσεις? Πως πχ δεν αντιληφθηκε η εταιρεια οτι κατι φυσιγγια που προωθουν εξωτερικο θα μας αρεσαν και στην Ελλαδα? Και γιατι δεν τσεκαρει την αγορα να το διαπιστωσει η ιδια?
Μπορει ο Ναυπλιωτης να μην κυνηγάει κ να μην ξέρει τι προτειμουν οι Έλληνες κυνηγοι.big smile..big smile..buy buy.
Ο Αντιπρόσωπος στην κυπρο της lambro ειναι ενας,και προφανώς αφουγκράστηκε τι ζητούν οι Κύπριοι κυνηγοί..
Εδω στην Ελλάδα όλα τα καταστήματα που εχουν lambro ειναι παρα πολλα..Νομιζω οτι αν Καπιοι καταστηματάρχες ζητούσαν αυτά τα φυσιγγια τοτε ισως τα έφερνε(σε περίπτωση που δεν γνώριζε τι προτιμάν οι εδω κυνηγοι.Πραγμα απίθανο..).
Ο Ναυπλιωτης να μου επιτραπεί η έκφραση "εχει δέσει στην Ελλάδα τον γάιδαρο του" και δεν τον απασχολεί τι μπορει να ζητάμε..κοιτάει μάλλον να πιάσει την καλή και στο εξωτερικό γι αυτο και κανει όλα τα χατίρια..
Βαριά κουβέντα αλλά δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ..
 
Μπραβο Στελιο με τα μονοκαννα... ...
Στο 16αρι ιδιογωμοση έριξες?
Τάσο, διάφορα! (Σου απαντώ εδώ σαν πιο κατάλληλο τόπικ). Η πρώτη (η ψηλωμένη ... που δε βρήκα) έπεσε με Δορκας Rottweil classic 16, η δεύτερη με ιδιογόμωση, το ίδιο και η χθεσινή, ενώ η άλλη της Πέμπτης με Gm3 special cal.16 του Κύργια ;).yel.
Όσο για την συγκεκριμένη "ιδιογόμωση", πρόκειται σχεδόν για "αντιγραφή" του Lambro classic 16 :), το οποίο είχα χρησιμοποιήσει πολύ πέρυσι. Eίχα κρατήσει τους κάλυκες, κι έτυχε να έχω πυρίτιδα Α1, καψούλια 686 και μεγάλη ποσότητα συγκεντρωτήρες Gualandi SG21 cal.16 (τα ίδια υλικά που είχαν και τα lambro - οι πρώτες παρτίδες γιατί μάλλον τώρα έχουν αλλάξει την πυρίτιδα σε Α1 speciale). Επίσης είχα πάρει παλιότερα το κιτ μετατροπής της μηχανής LEE σε cal.16, και με αυτό (χωρίς όμως να βάλω τα δοχεία και τη μπάρα με τα bushings, αφού τα υλικά τα ζύγιζα στο χέρι) είχα ξαναγεμίσει τους κάλυκες με την ίδια δοσολογία, αλλά με ... λίγο λιγότερο πάτημα (τα Lambro έχουν αρκετά πατημένο συγκεντρωτήρα). Αυτά τα (αναγομωμένα) φυσίγγια, πέρυσι που κυνήγησα πολύ με το 16αρι, δοκιμάστηκαν εκτενώς και θερίζανε - όπως και τα "αυθεντικά" Lambro εξάλλου!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top