Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Συμφωνω Σταμάτη,απο την αλλη μεριά όμως δεν σημενει οτι αν πάρω -πάρουμε τσίχλες ξέρες οτι είμαστε κέντρο..Υπάρχει παντα το ενδεχόμενο να στραβοσημαδεψαμε αλλά το σκάγι-σκαγια να την βρήκαν σε καίρια σημεία..;)
Πόσες φορές δεν εχει τύχει να μαδησουμε τσιχλα που έπεσε ξερή με ενα κ μονο σκάγι...Αν ειμασταν κέντρο δεν θα είχε ενα τραυμα μονο.
Ειναι πολυ η παράγοντες..Τσοκ, αποσταση,κατανομη κλπ.
Σαν μέτρο σύγκρισης στην τσιχλα ειναι πόσα φυσιγγια ρίξαμε κ πόσες χτυπήσαμε.Τωρα αν έπεσε ζωντανή η όχι δεν εχει νόημα..Κατ εμέ παντα..

ετσι ειναι τασο ισχυει αυτο που λες και οχι μονο με την τσιχλα. μου εχει τυχει με ενα σκαι σε λαγο να πεσει. την μια φορα κεφαλι την αλλη καρδια. αυτο με την καρδια πηγε 50-60 μετρα και επεσε. στο κεφαλι εμεινε με την μια χωρις πολλα πολλα. εχω πιασει το εαυτο μου παλιοτερα να μου φταιει το οπλο να μου φταινε τα φυσιγγια κτλ. οταν ομως το αποβαλω και σκεφτομαι οτι αν αστοχησω ειναι καθαρα θεμα σκοπευσης τοτε εχουμε κηδειες τυχαιο ?
 
οταν ομως το αποβαλω και σκεφτομαι οτι αν αστοχησω ειναι καθαρα θεμα σκοπευσης τοτε εχουμε κηδειες τυχαιο ?
Καθόλου τυχαίο.Όταν είμαστε 100% σίγουροι ότι γνωρίζουμε τις σκοπευτικες τεχνικές κ τις εφαρμόζουμε σωστά,και παρόλα αυτά εχουμε αστοχίες τοτε δικαιούμαστε να τα βάλουμε με τα κοντακια τα φυσιγγια και τα τσοκ.Σε διαφορετική περίπτωση δεν μας φταίνε αυτά αλλά εμείς.
Δεν βρίσκω καμιά διασκέδαση στο να σπάω δισκακια κ ούτε θα το εκανα ποτε.Ωφειλω να ομολογήσω ομως οτι αν ο υποψήφιος κυνηγός πηγενε πρώτα σκοπευτηριο κ μετά κυνηγι,Τοτε θα ήταν παρά παρά πολύ διαφορετικά τα πράγματα..off topic.
 
Σορρυ για το offtopic

Tασο κανεις πολυ μεγαλο λαθος σ'αυτο. Το ξεστραβωμα που ειχα τα τελευταια 3 χρονια στο σκοπευτηριο παιζει να μην το ειδα ολα τα υπολοιπα χρονια που κυνηγαω. Οταν ριχνεις στο βατηρα, το λαθος σου το βλεπουν αλλοι, και αν ειναι καλοπροαιρετοι στο επισημαινουν. Απο το πως θα στηθεις, πως θα επωμισεις που θα κοιτας, που θα ειναι οι κανες, ολα εχουν σημασια, οπως εχουν και στο κυνηγι αλλα δεν τους δινουμε εμεις. Ετσι το λαθος που σου λενε, αν θες το δουλευεις και το διορθωνεις, κατι που στο κυνηγι δεν γινεται, γιατι καμμια τουφεκια δεν ειναι ιδια.

Αν υπηρχε τροπος να πηγαινες 2-3 φορες σε ενα σκοπευτηριο μαζι με κοσμο σαν εσενα αλλα και πιο εμπειρους που θα ειχαν ορεξη να σου δειξουν 5 πραματα, θα αναθεωρουσες. Οπως αναθεωρησα και γω φυσικα ;)
 
Είσαι απόλυτα σωστός.Το οτι δεν θα εβγενα χαμένος ειναι το μονο σίγουρο ομως δεν έχει εδώ σκοπευτηριο.
Αλλά κ να είχε δεν νομίζω να με συγκινούσε.
Γιατί για να κανεις κάτι πρέπει να σου αρέσει.Να σπας το πιάτο και να το χαίρεσε που λέμε.
20 σπασμένα πιατα δεν θα μου έδιναν την χαρά μιας χτυπημένης τσίχλας.
Έτσι πιστεύω τουλάχιστον,Αν πηγενα μπορεί κ να κόλλαγα.Ποτε δεν λέω ποτε.
 
Η σειρά Nike που δυστυχώς δεν εισάγονται.

Το ενα καλυτερο απο το αλλο συμφωνα με τους Ιταλους και σε πολυ προσιτες τιμες εκει. Θα τα δοκιμαζα και τα 3 σε Cal12 αν ερχοταν Ελλαδα.
Μεχρι και τον αντιπροσωπο της Β&P πιεσα στο Ηit-Show να μας τα στειλει Ελλαδα, τελικα ειναι καθαρα θεμα εισαγωγεα.
 
Last edited by a moderator:
Το ενα καλυτερο απο το αλλο συμφωνα με τους Ιταλους και σε πολυ προσιτες τιμες εκει. Θα τα δοκιμαζα και τα 3 σε Cal12 αν ερχοταν Ελλαδα.
Μεχρι και τον αντιπροσωπο της Β&P πιεσα στο Ηit-Show να μας τα στειλει Ελλαδα, τελικα ειναι καθαρα θεμα εισαγωγεα.
Πραγματικά είναι απορίας άξιο γιατί δεν εισάγονται μιας και ανήκουν σε μια κατηγορία από τις ποιο εμπορευσιμες (τσιχλοφυσιγγα και όχι μόνο ) με μια πυριτιδα από ότι έχω διαβάσει από τις καλύτερες και σε γραμμάρια που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε πολλά κυνηγια. Παύλο μάλλον τον εδώ αντιπροσωπο πρέπει να πιεσουμε με e-mails μπας και συγκινηθει.
 
Πραγματικά είναι απορίας άξιο γιατί δεν εισάγονται μιας και ανήκουν σε μια κατηγορία από τις ποιο εμπορευσιμες (τσιχλοφυσιγγα και όχι μόνο ) με μια πυριτιδα από ότι έχω διαβάσει από τις καλύτερες και σε γραμμάρια που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε πολλά κυνηγια. Παύλο μάλλον τον εδώ αντιπροσωπο πρέπει να πιεσουμε με e-mails μπας και συγκινηθει.

Σαφώς κ είναι πολύ εμπορεύσιμη κατηγορία ...αλλά τα αντικαθιστούν με άλλους τύπους δικούς τους, Αοπότε δεν πολυχανουν από πωλήσεις. Πριν 2 χρονιά τους είχα ρωτήσει για τα MGline(μιας και σαφώς είναι η καλύτερη σειρά τους κ με φοβερή πυρίτιδα), μου είχαν απαντήσει ότι δεν είναι απλό …π.χ. παράγγειλε + 100 κουτιά φυσίγγια MG, αλλά πληρώνουν στην Β&Ρ ένα πάγιο ποσό ανά σειρά είτε φέρει 1 κουτί …είτε 1 container! Έτσι τουλάχιστον μου απάντησαν.
 
Τι διαφορες εχουν αυτα τα ΝΙΚΕ με τα φυσιγγια που εχει η εταιρια στην ιστοσελιδα της και κυκλοφορουσαν και δω;
 
Τι διαφορες εχουν αυτα τα ΝΙΚΕ με τα φυσιγγια που εχει η εταιρια στην ιστοσελιδα της και κυκλοφορουσαν και δω;

Τα παλια ηταν σε 32 γρ, στην αρχη με Gordon καλυκα μετα χωρις. Το ριχνω ακομη στις τσιχλες και ειναι καταπληκτικο, αλλα πλεον δυσευρετο σε μας και ακριβο. Απο την καινουργια σειρα το 32γρ πρεπει να ειναι γεμισμενο στις γραμμες του παλιου. Το 30 και το 34 γρ ειναι καινουργια. Το 30 γρ εχει 1.50 ΝΙΚΕ, Ζ2Μ,616. Επισης δεν διαθετονται ολα τα νουμερα στην καινουργια σειρα.
 
Σορρυ για το offtopic

Tασο κανεις πολυ μεγαλο λαθος σ'αυτο. Το ξεστραβωμα που ειχα τα τελευταια 3 χρονια στο σκοπευτηριο παιζει να μην το ειδα ολα τα υπολοιπα χρονια που κυνηγαω. Οταν ριχνεις στο βατηρα, το λαθος σου το βλεπουν αλλοι, και αν ειναι καλοπροαιρετοι στο επισημαινουν. Απο το πως θα στηθεις, πως θα επωμισεις που θα κοιτας, που θα ειναι οι κανες, ολα εχουν σημασια, οπως εχουν και στο κυνηγι αλλα δεν τους δινουμε εμεις. Ετσι το λαθος που σου λενε, αν θες το δουλευεις και το διορθωνεις, κατι που στο κυνηγι δεν γινεται, γιατι καμμια τουφεκια δεν ειναι ιδια.

Αν υπηρχε τροπος να πηγαινες 2-3 φορες σε ενα σκοπευτηριο μαζι με κοσμο σαν εσενα αλλα και πιο εμπειρους που θα ειχαν ορεξη να σου δειξουν 5 πραματα, θα αναθεωρουσες. Οπως αναθεωρησα και γω φυσικα ;)
και οχι μονο εσυ.εγω τα τελευταια 2 χρονια εχω αλλαξει και τον τροπο σκεψης που κυνηγαω
 
Η ΝΙΚΕ νομιζω ειναι μια πυριτιδα που ισως με εκανε να αλλαξω γνωμη για τις διβασικες. Ειναι και η συμπαθεια που τρεφω για την εταιρια γενικως
βικτορα γιατι δεν σου αρεσουν οι διβασικες;
 
Η πρωτη επαφη ηταν σε ενα φοβερα ωραιο περασμα τρυγονιων - συκοφαγων το 91-92. 2 κουτια sipe, ουτε μισο πουλι κατω. Την επομενη στο περπατητο τα ιδια. Αργοτερα, πολυ αργοτερα, ανεβηκα Πελασγια για τσιχλες, με μια κουτα NSI Sipe. Tοση αστοχια δεν ξαναθυμαμαι, κοντεψα να πεταξω τα φυσιγγια. Την ιδια μερα πηρα με 10-12 Ζοτος κιτρινα, 7 πουλια.
Καποια στιγμη το 2005 πεφτει στα χερια μου καμποση Sipe. Γεμιζω, δοκιμαζω, κυνηγαω, ξαναγεμιζω, σχεδον 1 σαιζον ολοκληρη, δεν μου αρεσαν ποτε τα φυσιγγια που εφτιαχνα. Γενικως ειτε στον πινακα (γιατι δοκιμασα οση απεμεινε, περσι στο σκοπευτηριο) ουτε στο κυνηγι, θυμαμαι μια μερα να την ευχαριστηθω.

Ομοιως με την S4, αλλα αυτο μια σαιζον στα μπασιματα που ειχα παρει τοτε τα S4 που ειχαν πρωτοκυκλοφορησει σε χακι καλυκα, απο μια σειρα της Nobelsport. Για την ιστορια τα πρωτα Sipe ηταν του Κενταυρου, Νο7 σε καλυκα κιτρινο χαμηλο
 
Η ΝΙΚΕ νομιζω ειναι μια πυριτιδα που ισως με εκανε να αλλαξω γνωμη για τις διβασικες. Ειναι και η συμπαθεια που τρεφω για την εταιρια γενικως

Δυστυχως δεν διατιθεται για ιδιογομωση Βικτωρα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top