Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η πρωτη επαφη ηταν σε ενα φοβερα ωραιο περασμα τρυγονιων - συκοφαγων το 91-92. 2 κουτια sipe, ουτε μισο πουλι κατω. Την επομενη στο περπατητο τα ιδια. Αργοτερα, πολυ αργοτερα, ανεβηκα Πελασγια για τσιχλες, με μια κουτα NSI Sipe. Tοση αστοχια δεν ξαναθυμαμαι, κοντεψα να πεταξω τα φυσιγγια. Την ιδια μερα πηρα με 10-12 Ζοτος κιτρινα, 7 πουλια.
Καποια στιγμη το 2005 πεφτει στα χερια μου καμποση Sipe. Γεμιζω, δοκιμαζω, κυνηγαω, ξαναγεμιζω, σχεδον 1 σαιζον ολοκληρη, δεν μου αρεσαν ποτε τα φυσιγγια που εφτιαχνα. Γενικως ειτε στον πινακα (γιατι δοκιμασα οση απεμεινε, περσι στο σκοπευτηριο) ουτε στο κυνηγι, θυμαμαι μια μερα να την ευχαριστηθω.

Ομοιως με την S4, αλλα αυτο μια σαιζον στα μπασιματα που ειχα παρει τοτε τα S4 που ειχαν πρωτοκυκλοφορησει σε χακι καλυκα, απο μια σειρα της Nobelsport. Για την ιστορια τα πρωτα Sipe ηταν του Κενταυρου, Νο7 σε καλυκα κιτρινο χαμηλο
Η πρωτη επαφη ηταν σε ενα φοβερα ωραιο περασμα τρυγονιων - συκοφαγων το 91-92. 2 κουτια sipe, ουτε μισο πουλι κατω. Την επομενη στο περπατητο τα ιδια. Αργοτερα, πολυ αργοτερα, ανεβηκα Πελασγια για τσιχλες, με μια κουτα NSI Sipe. Tοση αστοχια δεν ξαναθυμαμαι, κοντεψα να πεταξω τα φυσιγγια. Την ιδια μερα πηρα με 10-12 Ζοτος κιτρινα, 7 πουλια.
Καποια στιγμη το 2005 πεφτει στα χερια μου καμποση Sipe. Γεμιζω, δοκιμαζω, κυνηγαω, ξαναγεμιζω, σχεδον 1 σαιζον ολοκληρη, δεν μου αρεσαν ποτε τα φυσιγγια που εφτιαχνα. Γενικως ειτε στον πινακα (γιατι δοκιμασα οση απεμεινε, περσι στο σκοπευτηριο) ουτε στο κυνηγι, θυμαμαι μια μερα να την ευχαριστηθω.

Ομοιως με την S4, αλλα αυτο μια σαιζον στα μπασιματα που ειχα παρει τοτε τα S4 που ειχαν πρωτοκυκλοφορησει σε χακι καλυκα, απο μια σειρα της Nobelsport. Για την ιστορια τα πρωτα Sipe ηταν του Κενταυρου, Νο7 σε καλυκα κιτρινο χαμηλο
φετος μαζεψα καμια 150/170 γραμμαρια sipe απο καποια φυσιγγια που εκοψα και τη γεμισα για τσιχλες στο 1.50/32 με spark και 686 μεταχιρησμενο καλυκα και κλεισημο στα 57.3 χιλιοστα.ξερη δυνατουστικη ντουφεκια αλλα σε σχεση με gm3/ mb32/ A1 η μερα με τη νυχτα σαν να οδηγουσα lada και ξαφνικα πηγα σε ferrari.σε σχεση με τις αλλες καθαρα σκοτωματα με ολλους τους καιρους απο μερα μεσημερι με νταλα ηλιο μεχρι και μερες με βροχη,το μεγαλο τις προβλημα ειναι που θελη αναγκαστηκα ζυγαρια.
 
Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για την πυρίτιδα ή τα φυσίγγια ΝΙΚΕ, αφού δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Αλλά με την ευκαιρία ... θα πω κάτι που θυμήθηκα!
;) ;)
Αλήθεια, τη λέξη ΝΙΚΕ πως την προφέρετε;;; Μήπως ... ν-ά-ι-κ ;;; :D
.xm.
.xm.
Στο παλιότερο site της Baschieri & Pellagri, γύρω στο 2004 (τότε περίπου άρχισα να μπαίνω στο ιντερνετ), στη σελίδα για το φυσίγγι NIKE (το θυμάμαι γιατί μου είχε κάνει εντύπωση - μπορεί και άλλοι παλιοί να το θυμάστε) έγραφε μεταξύ άλλων, ότι ... ο πολύς κόσμος την ονομασία ΝΙΚΕ την προφέρει "νάικ" γιατί θεωρεί ότι η λέξη αυτή είναι αγγλοσαξωνικής προέλευσης... Αυτό όμως, λέει, είναι λάθος και η σωστή προφορά είναι "νίκη", γιατί η λέξη προέρχεται ... από την αρχαία θεά Νίκη της ελληνικής μυθολογίας !!!
.what. .what. .what.
https://el.wikipedia.org/wiki/Νίκη_(μυθολογία)
 
Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για την πυρίτιδα ή τα φυσίγγια ΝΙΚΕ, αφού δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Αλλά με την ευκαιρία ... θα πω κάτι που θυμήθηκα!
;) ;)
Αλήθεια, τη λέξη ΝΙΚΕ πως την προφέρετε;;; Μήπως ... ν-ά-ι-κ ;;; :D
.xm.
.xm.
Στο παλιότερο site της Baschieri & Pellagri, γύρω στο 2004 (τότε περίπου άρχισα να μπαίνω στο ιντερνετ), στη σελίδα για το φυσίγγι NIKE (το θυμάμαι γιατί μου είχε κάνει εντύπωση - μπορεί και άλλοι παλιοί να το θυμάστε) έγραφε μεταξύ άλλων, ότι ... ο πολύς κόσμος την ονομασία ΝΙΚΕ την προφέρει "νάικ" γιατί θεωρεί ότι η λέξη αυτή είναι αγγλοσαξωνικής προέλευσης... Αυτό όμως, λέει, είναι λάθος και η σωστή προφορά είναι "νίκη", γιατί η λέξη προέρχεται ... από την αρχαία θεά Νίκη της ελληνικής μυθολογίας !!!
.what. .what. .what.
https://el.wikipedia.org/wiki/Νίκη_(μυθολογία)
Εγώ πάντως παριστανοντας τον Αγγλομαθη ναικ τη διάβαζα και την έλεγα. :eek:
Νίκη λοιπόν, δικό μας είναι το κορίτσι. .sexy girl.
 
Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για την πυρίτιδα ή τα φυσίγγια ΝΙΚΕ, αφού δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Αλλά με την ευκαιρία ... θα πω κάτι που θυμήθηκα!
;) ;)
Αλήθεια, τη λέξη ΝΙΚΕ πως την προφέρετε;;; Μήπως ... ν-ά-ι-κ ;;; :D
.xm.
.xm.
Στο παλιότερο site της Baschieri & Pellagri, γύρω στο 2004 (τότε περίπου άρχισα να μπαίνω στο ιντερνετ), στη σελίδα για το φυσίγγι NIKE (το θυμάμαι γιατί μου είχε κάνει εντύπωση - μπορεί και άλλοι παλιοί να το θυμάστε) έγραφε μεταξύ άλλων, ότι ... ο πολύς κόσμος την ονομασία ΝΙΚΕ την προφέρει "νάικ" γιατί θεωρεί ότι η λέξη αυτή είναι αγγλοσαξωνικής προέλευσης... Αυτό όμως, λέει, είναι λάθος και η σωστή προφορά είναι "νίκη", γιατί η λέξη προέρχεται ... από την αρχαία θεά Νίκη της ελληνικής μυθολογίας !!!
.what. .what. .what.
https://el.wikipedia.org/wiki/Νίκη_(μυθολογία)
Σωστοτατος ο φίλος μου ο Στέλιος, Ελληνικότατη η λέξη από τη Νίκη μιας τους αρέσει η αρχαία ελληνική ιστορία και μυθολογία, (από τους αρχαίους Έλληνες άρχισαν όλα από κει δανειστεικαν και πειραν οι Ρωμαίοι ) όπως και το gigante από το γίγαντας και για να μην νομίζετε με έπιασε το πατριωτικο. Διαβάστε το παρακάτω κείμενο.

https://www.all4shooters.com/en/Shooting/ammunition/Baschieri-Pellagri-visit-factory/
 
Ειναι τελικα αυτο που λενε, οτι καποιες πρωτες εντυπωσεις σου μενουν. Ετσι και μενα με την Sipe ;)
 
Παιζει, αλλα στο τελος ειδες, ειχα την τελευταια λεξη .sarcastic.

Αγορασα ΜΒ32 και με βολεψε μια χαρα
Έριξα πριν ένα μήνα δύο φυσιγγια ιδιογομωσης με MB32 και μου έβγαλε το 687 στον πίνακα δύο ζωγραφιές. Ταχύτατο επίσης. Δυστυχώς δεν τα φωτογραφησα.
 
Έριξα πριν ένα μήνα δύο φυσιγγια ιδιογομωσης με MB32 και μου έβγαλε το 687 στον πίνακα δύο ζωγραφιές. Ταχύτατο επίσης. Δυστυχώς δεν τα φωτογραφησα.

Τα ιδια και το δικο μου. Και το περιεργο ειναι πως οπως και να την δοκιμασα (αρελιαστα φυσιγγια, παραδοσιακο ρελι, χαρτινα, ρελιασμενα) σε ολα οι τουφεκιες στον πινακα ηταν κεντημα. Πως να μην τη λατρεψεις μετα;

Φετος θα ψαχτω ισως και λιγο με τα 30 γρ
 
Και εγώ ναικ τα έλεγα..Σαν τα..παπουτσια:p
Σόρυ για το .off topic. αλλά και τα NIKE παπούτσια και γενικά αθλητικά είδη από την ελληνική "ΝΙΚΗ" είναι.
Από το site της αγγλικής Wikipedia: "The company takes its name from Nike, the Greek goddess of victory. "
όπως και επίσης το χαρακτηριστικό σήμα της
200px-Logo_NIKE.svg.png
είναι εμπνευσμένο από τα φτερά του αγάλματος της ελληνικής θεάς. (για αυτό και οι αμερικάνοι τα προφέρουν "νάικι")
Αυτά.
Γιατί αν ένα παγκόσμιο trademark εμπνευστεί από την αρχαία Ελλάδα είναι διορατικότητα.
Αν κάνεις στην Ελλάδα έναν παραλληλισμό με την αρχαία Ελλάδα είσαι επιπέδου "τηλε-πωλητή βιβλίων" χοχοχο
 
Τα ιδια και το δικο μου. Και το περιεργο ειναι πως οπως και να την δοκιμασα (αρελιαστα φυσιγγια, παραδοσιακο ρελι, χαρτινα, ρελιασμενα) σε ολα οι τουφεκιες στον πινακα ηταν κεντημα. Πως να μην τη λατρεψεις μετα;

Φετος θα ψαχτω ισως και λιγο με τα 30 γρ
Πήρα περισυ μια κούτα BP MB light 30 gr ν9 αλλά ακόμα δεν τα εριξα.
Δύο γνωστοί εμειναν ευχαριστημενοι.
 
Πήρα περισυ μια κούτα BP MB light 30 gr ν9 αλλά ακόμα δεν τα εριξα.
Δύο γνωστοί εμειναν ευχαριστημενοι.

Οτι φυσιγγι εχω ριξει της συγκεκριμενης εταιρειας ηταν καταπληκτικο. ΝΙΚΕ, ΜΒ classic, MB extra, MB long range, F2 classic, F2 long range, MB winter.
To MB light ειναι το επομενο που θελω να δοκιμασω.
 
Εριξα 5-6 φυσιγγια bp f2 classic 34γρ φέτος και πήρα δυο κοτσυφια δίχως σταγόνα αίμα.Αυτο δεν λέει κατι γιατι ηταν λίγες οι τουφεκιες.
Ωστόσο παραμένει μια καλή ένδειξη..:)
Θα μπορέσουν αραγε να ανταποκριθούν στην Σεπτεμβριανη ζέστη για τα αγαπημένα μου τουρ τουρ τουρ τουρ?.sarcastic..sarcastic.
 
νομιζω οτι η αισθηση που σου αφηνουν ειναι πολυ πιο ελαφρια απο πολλα 32αρια
Αυτο καταλαβα και εγώ.Τωρα το Σεπτέμβρη με το φανελάκι δεν ξέρω..
Πάντως θα τα δοκιμάσω και οτι γίνει.Τα 34γρ θα έλεγα οτι ειναι το όριο του τρυγονιού,ωστόσο τα συγκεκριμένα είναι για άλλες καιρικές σσυνθήκες.Ειδωμεν..
 
34 μου φαινονται πολλα πλεον για το τρυγονι, ασχετως πως το εκανα και γω καποτε και με φυσιγγια πολυ πιο εντονα σαν αισθηση. Με τις τρελλες ζεστες του Αυγουστου, ισως και φυσιγγια 30γρ να ειναι υπεραρκετα
 
Εριξα 5-6 φυσιγγια bp f2 classic 34γρ φέτος και πήρα δυο κοτσυφια δίχως σταγόνα αίμα.Αυτο δεν λέει κατι γιατι ηταν λίγες οι τουφεκιες.
Ωστόσο παραμένει μια καλή ένδειξη..:)
Θα μπορέσουν αραγε να ανταποκριθούν στην Σεπτεμβριανη ζέστη για τα αγαπημένα μου τουρ τουρ τουρ τουρ?.sarcastic..sarcastic.

Τασο τα ριχνω εδω και πολλα χρονια και ειναι το στανταρακι μου για αντιξοες καιρικες συνθηκες οπωσ ομιχλη, δροσοπαγος κλπ. Αποδιδει τελεια σε υγρες καιρικες συνθηκες. Σεπτεμβρη αν θα το χρησιμοποιουσα μονο την πρωτη ωρα της ημερας που κραταει ακομη υγρασια. Δεν ειναι κατα τη γνωμη μου για ζεστη και στεγνο καιρο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top