Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τασο Οκτωβρη μηνα το ριχνω παντα σε μερες με ομιχλη και θεριζει εκει που τα περισσοτερα αλλα εμπορικα τα εχουν παιξει.
Ηταν εχει ομιχλη εχει και υγρασία στην ατμόσφαιρα?
 
Εριξα 5-6 φυσιγγια bp f2 classic 34γρ φέτος και πήρα δυο κοτσυφια δίχως σταγόνα αίμα.Αυτο δεν λέει κατι γιατι ηταν λίγες οι τουφεκιες.
Ωστόσο παραμένει μια καλή ένδειξη..:)
Θα μπορέσουν αραγε να ανταποκριθούν στην Σεπτεμβριανη ζέστη για τα αγαπημένα μου τουρ τουρ τουρ τουρ?.sarcastic..sarcastic.
Τάσο θα σου πρότεινα τα light 30 gr n8 για το ξεκίνημα.
 
Μιλαμε για 100% σχετικη υγρασια και περιορισμενη ορατοτητα.
Eχω κανει πριν καποια χρονια ενα ονειρικο σουρουπο στον Εβρο με F2 Classic, ομιχλη, 7 μποφωρ νοτια και ψιλοβροχο... Τα σκαγια 7αρακια ( μετρημενα) και τα σαρσελια επεφταν κεραυνοβολημενα... .eat.
 
Γιαννη μια που εχεις τα B&P light στην κατοχη σου, θα θελαμε καποιο αποτελεσμα δοκιμης καλοκαιρακι που θα ετοιμαζομαστε:)
Ευχαρίστως όταν ανοίξει και ο Ασπρόπυργος γιατί ταξίδι στην Μαλακάσα δεν πάω.
 
Last edited:
Βρήκα εχθες σε μαγαζί Βεργίνα 7αρια και πήρα ενα κουτί για να δοκιμασω στον πίνακα με το δίκκανο και για να τα ρίξω στ αγριοπεριστερα αν αξιωθω να πάω.τα έχει ρίξει κανεις? Ο συνδυασμός που θέλω να κάνω είναι αυτό για πρωτο και α1 6αρι που αγαπάω στη 2η.πως σας φαινετε?
 
Βρήκα εχθες σε μαγαζί Βεργίνα 7αρια και πήρα ενα κουτί για να δοκιμασω στον πίνακα με το δίκκανο και για να τα ρίξω στ αγριοπεριστερα αν αξιωθω να πάω.τα έχει ρίξει κανεις? Ο συνδυασμός που θέλω να κάνω είναι αυτό για πρωτο και α1 6αρι που αγαπάω στη 2η.πως σας φαινετε?
Aν εχει κ αλλα Βεργινα, πηγαινε παρτα ολα, σε οτι νουμερο κ αν εχει... Σου απαντησα νομιζω... ;)
 
Οτι φυσιγγι εχω ριξει της συγκεκριμενης εταιρειας ηταν καταπληκτικο. ΝΙΚΕ, ΜΒ classic, MB extra, MB long range, F2 classic, F2 long range, MB winter.
To MB light ειναι το επομενο που θελω να δοκιμασω.
Η διαφορά τιμής σε σχέση με το μεγαλύτερο αδερφάκι του , MB Classic στα 32γρ ειναι πολύ μικρή , 20-30 λεπτά το κουτάκι ... Η ταχύτητα ειναι σχεδόν ίδια 405-407 m/sec , και η πίεση ίδια 550 bar... Εαν δεν υπάρχει ιδιαίτερη ανάγκη για μειωμένη ανάκρουση , πχ πολύ παλιό ή πολύ ελαφρύ δίκαννο , τι παραπάνω μπορεί να σου δώσει το Light για να μπεις στον κόπο να το εχεις στην ντουλάπα σου, την στιγμή που εχεις ήδη το Classic ?? και εγω πήρα Φέτος στο τέλος 2 κουτάκια και τα έριξα εναλλάξ με Classic, με την Beretta , και δεν κατάλαβα διαφορά ... Τα ίδια καλά σκοτώματα, χωρίς τραυματισμούς και αίματα ... Αλλά ηταν και πολύ καλός ο καιρός... Σε πιό δύσκολες συνθήκες δεν ξέρω πως θα αντιδρούσε ...o_O
 
Ηλια, αυτο με τον Ζ2Μ το εχω παρατηρησει και γω. Στοκαρα φετος 24αρηδες για να πειραξω λιγο τη συνταγη της MB που γεμιζω
 
Η διαφορά τιμής σε σχέση με το μεγαλύτερο αδερφάκι του , MB Classic στα 32γρ ειναι πολύ μικρή , 20-30 λεπτά το κουτάκι ... Η ταχύτητα ειναι σχεδόν ίδια 405-407 m/sec , και η πίεση ίδια 550 bar... Εαν δεν υπάρχει ιδιαίτερη ανάγκη για μειωμένη ανάκρουση , πχ πολύ παλιό ή πολύ ελαφρύ δίκαννο , τι παραπάνω μπορεί να σου δώσει το Light για να μπεις στον κόπο να το εχεις στην ντουλάπα σου, την στιγμή που εχεις ήδη το Classic ?? και εγω πήρα Φέτος στο τέλος 2 κουτάκια και τα έριξα εναλλάξ με Classic, με την Beretta , και δεν κατάλαβα διαφορά ... Τα ίδια καλά σκοτώματα, χωρίς τραυματισμούς και αίματα ... Αλλά ηταν και πολύ καλός ο καιρός... Σε πιό δύσκολες συνθήκες δεν ξέρω πως θα αντιδρούσε ...o_O

Μενιο χιλια δικια εχεις. Ελα ομως που η δοκιμη ειναι γλυκια. Βασικα τα προοριζω για θερινα κυνηγια αν μπορεσω να κανω κανενα.
 
MB και BP kai Τσου τσου και ζου ζου...
βαρατε ρε παίχται Ελληνικά φυσίγγια

Βαραω και ελληνικα Πανο. Μονο που εχω την απαιτηση να ξερω με τι ριχνω και για την ωρα στην Ελλαδα μονο μια εταιρεια μου το
εξασφαλιζει (αυτη που προτιμαω). Οσο ηταν η ΠΥΡΚΑΛ στα high της εριχνα μονο αυτα. Μετα απο τοσα χρονια κοροιδιας και αλλαγη στην αλλαγη και σκαγια Ν5 αντι Ν8, και 28 γρ αντι 32, και στο κουτι 25 φυσιγγια 25 διαφορετικα σεταπ, καπου με εκαναν και εχασα την εμπιστοσυνη που τους ειχα. Συν το οτι κυνηγαω λιγες βδομαδες στην Ελλαδα και δεν μπορω να ειμαι συνεχεια στο ψαξιμο.
 
Η διαφορά τιμής σε σχέση με το μεγαλύτερο αδερφάκι του , MB Classic στα 32γρ ειναι πολύ μικρή , 20-30 λεπτά το κουτάκι ... Η ταχύτητα ειναι σχεδόν ίδια 405-407 m/sec , και η πίεση ίδια 550 bar... Εαν δεν υπάρχει ιδιαίτερη ανάγκη για μειωμένη ανάκρουση , πχ πολύ παλιό ή πολύ ελαφρύ δίκαννο , τι παραπάνω μπορεί να σου δώσει το Light για να μπεις στον κόπο να το εχεις στην ντουλάπα σου, την στιγμή που εχεις ήδη το Classic ?? και εγω πήρα Φέτος στο τέλος 2 κουτάκια και τα έριξα εναλλάξ με Classic, με την Beretta , και δεν κατάλαβα διαφορά ... Τα ίδια καλά σκοτώματα, χωρίς τραυματισμούς και αίματα ... Αλλά ηταν και πολύ καλός ο καιρός... Σε πιό δύσκολες συνθήκες δεν ξέρω πως θα αντιδρούσε ...o_O
Τα 30 γρ υπερτερουν στην έναρξη γιατί έχουν μειωμένο κλωτσημα και μικρότερη στήλη σκαγιων άρα και λιγότερα συμπιεσμένα σκαγια λόγω υψηλών πιέσεων από τη ζέστη.Μεχρι ν8 πιστεύω έχει πλεονεκτημα το light, από ν7 και κατω πάμε στο MB 32.
 
Last edited:
Βρηκα σημερα σε καταστημα τα λαμπρο βεργηνα με 5,70 αλλα ειχε ενα κουτι μονο θα τα φερη ξανα στην ιδια τιμη αντε 5/10. λεπτα πανω απο την νεα σεζον. γιατι αυτη η τεραστια διαφορα καντα στα 3,50/4ευρω το κουτι απο αλλα καταστηματα πανε να βγαλουνε και τα αντερα τουσ η αλλοι.πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top