Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
θα συμφωνησω για τα φυσιγγακια του καραμανιδη!!εριξα φετος σχεδον αποκλειστικα το κοκκινο στα 32 γραμμαρια!εξαιρετικο κατα την γνωμη μου!!!το μονο αρνητικο στα τελευταια κουτακια που πηρα κατι δεν πετυχε με τα γραμματα πανω στα φυσιγγια,ειχε τρεξει η μπογια πανω στο φυσιγγι,μεχρι και στον καλυκα ειχε παει σε μερικα.
 
ειχε τρεξει η μπογια πανω στο φυσιγγι,μεχρι και στον καλυκα ειχε παει σε μερικα.
Συμβαινει σε πολλους κατασκευαστες τις τελευταιες μερες τις περιοδου και ωφειλεται στο οτι επειδη ξεμενουν απο καλυκες, τυπωνουν καινουργιους και τους χρησιμοποιουν αμεσως χωρις να προλαβει να στεγνωσει το μελανι...
 
Καθόλου τυχαίο.Όταν είμαστε 100% σίγουροι ότι γνωρίζουμε τις σκοπευτικες τεχνικές κ τις εφαρμόζουμε σωστά,και παρόλα αυτά εχουμε αστοχίες τοτε δικαιούμαστε να τα βάλουμε με τα κοντακια τα φυσιγγια και τα τσοκ.Σε διαφορετική περίπτωση δεν μας φταίνε αυτά αλλά εμείς.
Δεν βρίσκω καμιά διασκέδαση στο να σπάω δισκακια κ ούτε θα το εκανα ποτε.Ωφειλω να ομολογήσω ομως οτι αν ο υποψήφιος κυνηγός πηγενε πρώτα σκοπευτηριο κ μετά κυνηγι,Τοτε θα ήταν παρά παρά πολύ διαφορετικά τα πράγματα..off topic.
τασο ειχα να μπω μερες στο φορουμ. κι ομως φιλε δεν ξερεις τι χανεις. εγω αναθεωρησα πολλα πραγματα γυρω απο το κυνηγι την σκοπευση και τα φυσιγγα-οπλα. επισης ενα καλο καπνισμα σε δισκακι σε φτιαχνει παρα πολυ. ουτε εγω εχω σκοπευτηριο κοντα μου καθως μενω επαρχια. οσο ηταν ανοιχτο του σχιστου θα πηγαινα 3-4 φορες τον χρονο κυριως πριν την εναρξη για να ερθω σε φορμα. και οποτε ανεβαινα αθηνα το συνδυαζα. πιστεψε με μονο να κερδισεις εχεις. θα σου πω μονο οτι απο οταν αρχισα να τουφεκαω διοφθαλμα αρχισα να κανω και πλακες στον πατερα μου που τον θεωρουσα πολυ καλο στην σκοπευση. πχ του ελεγα πιτσιρικα παμε να σου δειξω πως βαρανε τις τσιχλες και αλλα τετοια.
 
απο οταν αρχισα να τουφεκαω διοφθαλμα
Έμενα αυτό με σώζει που από πιτσιρικάς ακόμα τουφεκουσα πάντα διοφθαλμα από ένστικτο(δεν γνώριζα οτι σκοπεύουμε έτσι).Εξαλλου όλοι οι γνωστοί μου κυνηγοί έκλειναν το μάτι..
Απλά δεν μπορούσα να διανοηθώ οτι θα τουφεκαω μια τσίχλα που θα πετάει και εγώ θα τις κλείνω το..μάτι!!
Βέβαια δεν είναι μονοδρομος γιατί έχω δει κάλους κυνηγούς να ρίχνουν κλείνοντας το μάτι..
ΥΓ Σου προτείνω το πιατάκι "του λαγού"για να είσαι πάντα σε φόρμα!!.sarcastic.
 
To συγκεκριμενο πιατακια, ακριβως λογω του ονοματος του, ειναι αποδεκτης ποικιλων σχολιων και σε μας εδω. Και για να συνδεσω το offtopic σχολιο μου, με το θεμα μας εδω, στο σκοπευτηριο βλεπεις εκτος των αλλων, και οτι τα φυσιγγια των 24 και 28γρ ειναι μια χαρα για το κυνηγι της τσιχλας, υπο καποιες προυποθεσεις φυσικα
 
Εδώ και χρόνια έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ στο περπατητο της τσίχλας με το δίκαννο(1-3)φυσίγγια διασπορας γιατί ειναι αρκετά τσιμπημενα για τσίχλα..(ειδικά εδώ ειναι φαρμακείο).
Το πολύ δύσκολο ειναι όταν περναω απο "πονηρά"πυκνά μέρη τα οποια επιβάλλουν φυσίγγια διασπορας και στις δυο καννες γιατί βγενουν μπροστά στα μάτια του κυνηγού κ ο χρόνος σκόπευσης ειναι λίγος και μερικες φορές δεν υπαρχει δυνατότητα δευτερης τουφεκιας στο ιδιο θηραμα..
Εδώ και καιρό έχω βρει δυο οικονομικά διασπορας,το ενα με έλικα alectoris θαλασσι 32γρ ,και το άλλο το diva του καραμανιδη στα 31γρ με κλειστό διασπορεα και σταυρο..
http://www.alectoris-club.gr/alecto...ser_op=view_page&PAGE_id=2&MMN_position=40:40

http://www.superkill.gr/product.php?id=15

Κλείνω περισσότερο προς το alectoris λόγω μεγαλύτερου κ γρήγορου ανοίγματος τον σκαγιων.
Απο την άλλη αν προτιμήσω τον κλειστό συγκεντρωτηρα με τον σταυρο τοτε θα μου δώσει μικρότερη διασπορά αλλα θα μπορώ να πηγενω περπατητο με ενα και μονο τύπου φυσιγγίου..
Τι λετε?.xm.
 
Last edited:
Εδώ και χρόνια έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ στο περπατητο της τσίχλας με το δίκαννο(1-3)φυσίγγια διασπορας γιατί ειναι αρκετά τσιμπημενα για τσίχλα..(ειδικά εδώ ειναι φαρμακείο).
Το πολύ δύσκολο ειναι όταν περναω απο "πονηρά"πυκνά μέρη τα οποια επιβάλλουν φυσίγγια διασπορας και στις δυο καννες γιατί βγενουν μπροστά στα μάτια του κυνηγού κ ο χρόνος σκόπευσης ειναι λίγος και μερικες φορές δεν υπαρχει δυνατότητα δευτερης τουφεκιας στο ιδιο θηραμα..
Εδώ και καιρό έχω βρει δυο οικονομικά διασπορας,το ενα με έλικα alectoris θαλασσι 32γρ ,και το άλλο το diva του καραμανιδη στα 31γρ με κλειστό διασπορεα και σταυρο..
http://www.alectoris-club.gr/alecto...ser_op=view_page&PAGE_id=2&MMN_position=40:40

http://www.superkill.gr/product.php?id=15

Κλείνω περισσότερο προς το alectoris λόγω μεγαλύτερου κ γρήγορου ανοίγματος τον σκαγιων.
Απο την άλλη αν προτιμήσω τον κλειστό συγκεντρωτηρα με τον σταυρο τοτε θα μου δώσει μικρότερη διασπορά αλλα θα μπορώ να πηγενω περπατητο με ενα και μονο τύπου φυσιγγίου..
Τι λετε?.xm.
Ή γνώμη μου είναι να τα δοκιμάσεις και τα δύο Τάσο σε πίνακα για να δεις το άνοιγμα της τουφεκιας σε διάφορες αποστάσεις , και αργότερα στο κυνήγι και οποίο σε ευχαριστεί εσένα.
 
Ή γνώμη μου είναι να τα δοκιμάσεις και τα δύο Τάσο σε πίνακα για να δεις το άνοιγμα της τουφεκιας σε διάφορες αποστάσεις , και αργότερα στο κυνήγι και οποίο σε ευχαριστεί εσένα.
Ετσι ακριβως,αλλα το κακό ειναι οτι δεν υπάρχουν εδώ και όταν αποφασίσω θα πρέπει να τα παραγγείλω.
Αν και έχω ακόμα αρκετά κουτιά τσιχλοφυσιγγα ,Αλλα θέλω να το εξειδικεύσω στις κοντινές αποστάσεις..
 
Κλείνω περισσότερο προς το alectoris λόγω μεγαλύτερου κ γρήγορου ανοίγματος τον σκαγιων.
Ναι το Alectoris θα σου δωσει κατα πασα πιθανοτητα λιγο γρηγοροτερο κ εντονοτερο ανοιγμα...

Απο την άλλη αν προτιμήσω τον κλειστό συγκεντρωτηρα με τον σταυρο τοτε θα μου δώσει μικρότερη διασπορά αλλα θα μπορώ να πηγενω περπατητο με ενα και μονο τύπου φυσιγγίου..
Κ εδω ναι, εμενα με ενα δικανο Franchi με τα ιδια σταθερα τσοκαρισματα αυτος ο τυπος διασπορας με καλυπτε κ μεχρι τα 30-35 μετρα...
 
Κ εδω ναι, εμενα με ενα δικανο Franchi με τα ιδια σταθερα τσοκαρισματα αυτος ο τυπος διασπορας με καλυπτε κ μεχρι τα 30-35 μετρα...
Όταν έκανες περπατητο τσίχλας που συνηθως μας "βγενουν"σε μια πληθώρα διαφορετικών αποστασεων,έβαζες στην κάθε καννη διαφορετικό φυσίγγι η κυνηγούσες κ στις δυο με διασπορας με σταυρο?
Σε ρωτώ μιας είχες να αντιμετωπίσεις τα ιδια τσοκ με εμενα..
 
Τσιχλες δεν κυνηγαγα πολυ σχεδον ποτε, αλλα στα μπεκατσινια με σκυλο φερμας με τουφεκιες απο τα 15 εως τα 35 μετρα πολλες φορες εβαζα δυο Λαμπρο κιτρινα διασπορας, ενα 9αρι και ενα 8αρι και ειχα πολυ καλα αποτελεσματα ακομα και σε μακρινες αποστασεις...
 
Όταν έκανες περπατητο τσίχλας που συνηθως μας "βγενουν"σε μια πληθώρα διαφορετικών αποστασεων,έβαζες στην κάθε καννη διαφορετικό φυσίγγι η κυνηγούσες κ στις δυο με διασπορας με σταυρο?
Σε ρωτώ μιας είχες να αντιμετωπίσεις τα ιδια τσοκ με εμενα..
Τασο οικονομικο διασπορασ εχει και ο τασκοφ στα 32γρ.
 
Τασο οικονομικο διασπορασ εχει και ο τασκοφ στα 32γρ.
Το cobra το μπλε εννοείς μάλλον..
Ο καραμανιδης τα 31γρ που αναφέρω πιο πάνω τα δίνει 130€ στην κούτα από οτι μου είπε.Δηλαδή βγενει 6,50€ το κουτί..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top