Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ο Σπύρος κάτι μου θύμισε σε άλλο τοπικ...sarcastic.
Λοιπον ως προς το 7αρι(2,50)..Πέρσι έριξα μερικά κουτιά 7αρια στα 32γρ στο περπατητο εντελώς πειραματικά .Έκανα κάποιες μακρινες βολες που όμως κ τα 9αρια πιστευω μια χαρά θα τα κατάφερναν..Όπως αστόχησα και σε εύκολα πουλιά που ίσως εμπεναν στην τσάντα με ένα 9αρι..Επίσης είχα κ τραυματισμένα(όχι σκάγι στην φτερούγα),Άρα μύθος ότι το 7αρι παντα δίνει ξερές τσίχλες.
Ολα αυτα έγιναν με τσοκ 3*
Αυτό βέβαια ήθελα να το δοκίμαζα σε απογευματινα καρτέρια αλλα δεν υπάρχουν δυστυχώς.
Όπως κ να έχει αυτό το νούμερο σε ένα τέτοιο κυνήγι απαιτει άριστη σκοπευτικη δεινότητα για να πούμε ότι μπορεί να πάρουμε τα ίδια θηράματα που πιθανόν να παίρναμε με ένα 9αρι στα ίδια γραμμαρια.
Με λίγα λόγια αν είχα 9αρια σίγουρα θα επερνα περισσότερα πουλιά..
 
Last edited:
Ο Σπύρος κάτι μου θύμισε σε άλλο τοπικ...sarcastic.
Λοιπον ως προς το 7αρι(2,50)..Πέρσι έριξα μερικά κουτιά 7αρια στα 32γρ στο περπατητο εντελώς πειραματικά .Έκανα κάποιες μακρινες βολες που όμως κ τα 9αρια πιστευω μια χαρά θα τα κατάφερναν..Όπως αστόχησα και σε εύκολα πουλιά που ίσως εμπεναν στην τσάντα με ένα 9αρι..Επίσης είχα κ τραυματισμένα(όχι σκάγι στην φτερούγα),Άρα μύθος ότι το 7αρι παντα δίνει ξερές τσίχλες.
Ολα αυτα έγιναν με τσοκ 3*
Αυτό βέβαια ήθελα να το δοκίμαζα σε απογευματινα καρτέρια αλλα δεν υπάρχουν δυστυχώς.
Όπως κ να έχει αυτό το νούμερο σε ένα τέτοιο κυνήγι απαιτει άριστη σκοπευτικη δεινότητα για να πούμε ότι μπορεί να πάρουμε τα ίδια θηράματα που πιθανόν να παίρναμε με ένα 9αρι στα ίδια γραμμαρια.
Με λίγα λόγια αν είχα 9αρια σίγουρα θα επερνα περισσότερα πουλιά..
ΑΠΟ ΤΣΙΧΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΡΗΓΟΝΙ, ΤΟ ΣΚΑΓΙΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ 8-9.
 
Με λίγα λόγια αν είχα 9αρια σίγουρα θα επερνα περισσότερα πουλιά
αυτό ειχες εξαρχής στο μυαλο σου και τελικα αυτο εγινε , ειχες πεισει το μυαλο σου για το αποτέλεσμα και αυτό εκτελεσε τις εντολες σου , μπορει να φαινεται απιστευτο αλλα είναι περα για περα αληθινο , λεγεται αυθυποβολή
 
Λες ε??.xm.
Η αλήθεια είναι ότι από την αρχή γνώριζα ότι δεν θα τα πάω τόσο καλά μιας κ έχανα σε σκαγια κάτι βασικό για ένα μικρό θήραμα με άτσαλο πέταγμα και βάλε κ την τρέλα που έχω με τα 3*.sarcastic.
Οταν εισαι προκατελημενος με κατι τοτε και διχτυ να ριχνεις πουλι δεν πεφτει ειναι περα για περα αληθινο.fiurius.
 
δε μου λετε παιδες εριξε κανεις φετος express 32 ν ακουσω αποψεις
Ευριπίδη έριξα μερικά τον χειμώνα στις τσαρτσάρες και μου άρεσαν.
Ήμουν λίγο προκατειλημμένος με τα φυσίγγια του Δορκά αλλά θα τους δώσω ευκαιρίες φέτος...
 
δε μου λετε παιδες εριξε κανεις φετος express 32 ν ακουσω αποψεις
Ευριπιδη έριξα ένα κουτί περσι τα καινούργια στο γαλάζιο κουτί με την τσίχλα..Και έμεινα ευχαριστημένος,όπως και παλαιότερα που τα έχω ριξει.οσα έπεσαν ήταν ξεραμένα.
Τα κυαθια του δεν ανοίγουν καθόλου,Ίσως έχει να κανει κ αυτό μαζί με την ισπανική πυριτιδα για τις συγκεντρωτικές βολες.Δεν ριχνω σε χαρτόνια αλλά μου έδωσε εντύπωση ότι έχει αυτό το θέμα..
 
Ευριπίδη έριξα μερικά τον χειμώνα στις τσαρτσάρες και μου άρεσαν.
Ήμουν λίγο προκατειλημμένος με τα φυσίγγια του Δορκά αλλά θα τους δώσω ευκαιρίες φέτος...
Εχει καλα φυσιγγιακια Γιωργο αν κ πωλούνται χρυσάφι..
Να τους δώσεις ευκαιρίες γιατί το αξίζουν.
έχω ρίξει όλη την σειρα πιο παλιά,Μόνο το 3Α δεν μου έκανε την χάρη..
 
όλα τα φυσίγγια της αγορας σκοτωνουν το ιδιο , το να αλλαζουμε συνεχεια φυσίγγια καναμε τους εμπορους πλουσιους , το φυσιγγι παντα σκοτωνει , ο κυνηγος δεν στελνει το κεντρο της τουφεκιας του στο στοχο , βρειτε τις προσκοπευσεις και μην αλλαζετε φυσίγγια
 
Τη συνταγή σου γιατρε προσπαθώ ν ακολουθησω κι επειδή τώρα δεν έχει κανεις τα express εδώ για να δοκιμασω γι αυτό ρωτησα.επειδή θέλω ελληνικό φυσιγγι όχι ξένο κι ο δορκας είναι ο μόνος που γεμίζει με ισπανικές πυριτιδες.λόγω έλλειψης χρονου μου είναι απαγορευτικό ν ασχοληθώ με ιδιογομωση αυτή την εποχή.άσε και που στα 6 ευρώ είναι καλη η τιμή τους.τώρα με την αύξηση του φαπα τι θα γίνει δεν ξερω
 
Τη συνταγή σου γιατρε προσπαθώ ν ακολουθησω κι επειδή τώρα δεν έχει κανεις τα express εδώ για να δοκιμασω γι αυτό ρωτησα.επειδή θέλω ελληνικό φυσιγγι όχι ξένο κι ο δορκας είναι ο μόνος που γεμίζει με ισπανικές πυριτιδες.λόγω έλλειψης χρονου μου είναι απαγορευτικό ν ασχοληθώ με ιδιογομωση αυτή την εποχή.άσε και που στα 6 ευρώ είναι καλη η τιμή τους.τώρα με την αύξηση του φαπα τι θα γίνει δεν ξερω
Ευριπίδη και ο Κυργιας γεμίζει με Ισπανικές...
Τουλάχιστον τα navaro 30&32
και τα club 32 kai nova 32 με ισπανικές γεμίζονται...
 
Και ο Γώγος (gorilla) γεμίζει το eco 31 με csb 1 βύσμα B&P Z2M στα 31 γρ., μου έκανε τρελά γούστα φέτος, στα μπεκατσίνια...
και το κοκκινο (red) με csb 1 , και αυτό, άλλα με βύσμα drago και 32 γρ. σκάγια, είχε γράψει ο Άρις αρκετά καλά λόγια φέτος που το έριξε...
Με λίγο ψαξιμο θα βρεις και άλλα ελληνικά Ευριπίδη, γιατί έχω δει τελευταία να προτιμούνται οι Ισπανικές, από Ελληνικές βιοτεχνίες φυσιγγιων...
 
Προτιμουνται λογω τιμης, νομιζω. Σε ποιοτητα δεν εχουν να ζηλεψουν σε κατι απο τις Ιταλικες, ασχετως πως εμενα η PSB1 δεν με αφησε ευχαριστημενο οσο τη δουλεψα. Σε οτι φυσιγγια εχω τυχει και γεμιζονται με Ισπανικες, ειδικα στο σκοπευτηριο, μονο καλα λογια εχω ακουσει
 
Προτιμουνται λογω τιμης, νομιζω. Σε ποιοτητα δεν εχουν να ζηλεψουν σε κατι απο τις Ιταλικες, ασχετως πως εμενα η PSB1 δεν με αφησε ευχαριστημενο οσο τη δουλεψα. Σε οτι φυσιγγια εχω τυχει και γεμιζονται με Ισπανικες, ειδικα στο σκοπευτηριο, μονο καλα λογια εχω ακουσει
Βίκτορα, σε κάποιες φάσεις, που ψάχνω σε ιστοσελίδες με καταστήματα που διαθέτουν υλικά ιδιογόμωσης, δε βλέπω να είναι φθηνότερες οι Ισπανικές σε σχέση με τα (καταχρηστικά να το πώ) τσιχλομπαρούτια όπως η GM3, AQUILA, G3000...σε κάποιες περιπτώσεις και ειδικά τη PSB την βλέπω και λίγο πιο ''τσιμπημένη''...
Αυτά, φυσικά, αφορούν σε τιμές, μικρών ποσοτήτων για ιδιογόμωση, στις ποσότητες που αγοράζουν οι εταιρίες κατασκευής φυσιγγίων, εννοείται, δεν ξέρω τη παίζει...
Και μένα φυσίγγια γεμισμένα με Ισπανικές μπαρούτες και μπαρούτες της B&P (ιδίως F2X28, F2Χ32 και ΜΒΧ32), μου έχουν αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις, αν ασχοληθώ, κάποια στιγμή, με την ιδιογόμωση από αυτές θα ξεκινήσω....
 
Σπυρο, νομιζω οτι η λιανικη εδω στην Ελλαδα ειναι καπως. Παρολα αυτα, οι σκοπευτικες που βγαζουν οι Ισπανοι ειναι σε τιμες χαμηλοτερες απο αντιστοιχες Ιταλικες, μιλαω παντα για μονοβασικες, γιατι πολλες απο τις τροποποιημενες της B&P ειναι σε δυο κατηγοριες τιμων (πχ G2000 - F2x24)

Ετσι οπως το βλεπω παντως, σε λιγο καιρο οι Ισπανικες θα κατακλυσουν την αγορα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top