Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ο δορκασ την μια χρονια εβαζε csb1 την αλλη psb1 την μια σε καληκα cheddite την αλλοι σε καληκα fiochhi. το 3a&rottweill εγραψαν ιστορια με την psb1 . το νεο βελοξ και το express32 με την csb1.ασε που ειναι πανακριβοσ.δεν μπορο να καταλαβω γιατι κανει τοσα πυραματα αυτοσ ο άνθρωποσ να εχει χρυσαφι στα χερια του και αυτοσ να το κανει σκατα απο τησ αλχημείεσ
Οπως τα λες.Εχω ένα rottweil plus ν3 απο λαγοκυνηγο που τα είχε αγοράσει πριν 5-6 χρόνια και είναι σε επινικελωμενο κάλυκα RC ITALY!!!
Το κρατάω σαν συλλεκτικο!!!!Χα Χα Χα!!
 
oups τι βέπω ... κυκλοφόρησαν τα A1 28gr lambro... ξέρει κάποιος κάτι??? μετά τις θετικότατες εντυπώσεις μου με τα sporting lambro σε τσιχλες μου φαίνεται καλή περίπτωση
αλλα στον καλκατζάκο λέει οτι ειναι διαθέσιμο σε Νο 5 .xm. όντος ?
http://www.kalkantzakos.com/Product/4376/a1-28,-fusiggia-lambro
 
28γρ σε νούμερο 5 ; Βγήκε τέτοιο φυσιγγι στην Ελλάδα; Αν βγει σε νούμερο 6 θα με βάλει σε μεγάλο πειρασμό....xm.
 
28γρ σε νούμερο 5 ; Βγήκε τέτοιο φυσιγγι στην Ελλάδα; Αν βγει σε νούμερο 6 θα με βάλει σε μεγάλο πειρασμό....xm.
Γιατι το Ν5 σε χαλάει; Δε λες μακάρι να ισχύει, για τυπογραφικό λάθος το κόβω παντως
 
τσέκαρα τωρα το αγγλικό σαιτ του Λαμπρο και το δίνει για μικρά θηράματα σε νούμερα 8-9-10 ... ποιο λογικό! αυτό που μου κάνει εντύπωση ειναι οτι δίνει 680 πιέσεις .xm.
http://www.lambro.gr/en/product/28-32/A1-SPECIALE-28

αμιγως κυνηγετικό σεταπ, θα δουλέψει με αυτές τις πιέσεις και σε παλιάς τεχνολογίας καραμπινες
 
Έχω την εντύπωση πως είναι ειδική παραγγελία του Καλκαντζακου προς την lambro.
Όπως ακριβώς συμβενει και με το lambro practical ν6 28γρ πρακτικής σκοποβολής.
 
απο το απλο 28αρι sporting , για κυνηγετικη χρηση μιλαω παντα , ποια θα ειναι τα +- του φυσιγιιου με Α1 (εχει να κανει με καταληλοτητα σε ποιο πολλες καιρικες συνθηκες)? Μιας κ το sporting του ειναι αρκετα καλο κ συγκεντρωτικο θα ελεγα εσ σχεση με τα RM που εριχνα.
 
oups τι βέπω ... κυκλοφόρησαν τα A1 28gr lambro... ξέρει κάποιος κάτι??? μετά τις θετικότατες εντυπώσεις μου με τα sporting lambro σε τσιχλες μου φαίνεται καλή περίπτωση
αλλα στον καλκατζάκο λέει οτι ειναι διαθέσιμο σε Νο 5 .xm. όντος ?
http://www.kalkantzakos.com/Product/4376/a1-28,-fusiggia-lambro
Καλημέρα.επειδή πήρα τηλ.ηδη στον ναυπλιωτη χιχι είναι με as πυρίτιδα και όντως αυτή τη στιγμη τα γεμίζει μονο 5αρια.αν δειτε και στον καλκαντζακο μονο 5αρια τα έχει.έχουνε όμως παραπανω πιέσεις με τη λογική να ρίχνονται και απο παλιές καραμπινες
 
Έχω την εντύπωση πως είναι ειδική παραγγελία του Καλκαντζακου προς την lambro.
Όπως ακριβώς συμβενει και με το lambro practical ν6 28γρ πρακτικής σκοποβολής.

H ερωτηση τωρα ειναι αν θα δουμε και τα κανονικα του γεμισμενα σε Ν 8, 9, 10 στην Ελλαδα. Για την ωρα μονο το αγγλικο σαιτ του τα δειχνει οπως και τα Prima 34 που δεν εχουμε δει ακομη εδω.
 
Καλημέρα.επειδή πήρα τηλ.ηδη στον ναυπλιωτη χιχι είναι με as πυρίτιδα και όντως αυτή τη στιγμη τα γεμίζει μονο 5αρια.αν δειτε και στον καλκαντζακο μονο 5αρια τα έχει.έχουνε όμως παραπανω πιέσεις με τη λογική να ρίχνονται και απο παλιές καραμπινες
Πολύ κολλητός έχεις γίνει με τον Ναυπλιώτη βλέπω! ... .sarcastic.
Το φανταζόμουν ότι θα είναι με AS, αυτό είναι το πιο λογικό για 28 γρ. Τώρα είδα στο αγγλικό site της Lambro ότι το λέει κιόλας για Vectan AS. Στο ελληνικό δεν το έχουν βάλει ακόμη αυτό το φυσίγγι.
Σχετικά με το νούμερο 5, κάπου είχα διαβάσει ότι η ελάχιστη πυκνότητα τουφεκιάς κατάλληλη για φάσσα είναι τουλάχιστον 160 σκάγια στον κύκλο των 76 εκατ. Δεδομένου ότι τα 28 γρ. σε Νο 5 περιέχουν περίπου 200 σκάγια, το φυσίγγι αυτό με ένα τσοκ IM ή F θα είναι επαρκές μέχρι τα 35 μέτρα περίπου (θεωρητικά μιλάμε).
Κατά τη γνώμη μου καλύτερα θα ήταν σε Νο 6 (περίπου 260 σκάγια στα 28 γρ.).
 
Αυτο που αναρωτιεμαι ομως ειναι γιατι τοση εξειδικευση. Ποιος ο λογος να στησεις ακομα ενα 28αρι μονο με 5αρια σκαγια. Και μιλαμε για AS που εχει και το σπορτιγκ του, φανταζομαι και αντιστοιχο βυσμα. Αν γεμισει δε και πιο ψιλα νουμερα απο 7 θα ειναι το σπορτιγκ με αλλο καλυκα.
 
Μήπως ρώτησες Ευριπίδη για που τα προοριζει τα 28γρ ν5?
Νομίζω αν είναι να κάνει κάποιες πωλήσεις αυτό το φυσίγγι ίσως της κάνει σε όσους ρίχνουν σκοποβολη σε σταθερούς στοχους..
Δεν νομίζω ο Έλληνας να έχει το θάρρος να τα βάλει σε φασσες ,λαγούς, παπιες κ οτιδήποτε άλλο κυνηγιετε με χοντρά.
Σαφώς και καπιοι ψαγμένοι και γνώστες θα τα δοκιμάσουν με πολύ χαρά,Αλλά αν κάτσει μόνο στα 5αρια θα μείνουν στα ράφια..
 
Ξαναλέω οτι είναι πιο πιεσμένο απο το sporting γι αλλους λόγους.επειδή σκέφτομαι κι εγώ καλοκαιρινές φασσες κακως που δεν το έχουνε φέρει ακόμα εδώ τα μαγαζιά γιατί τώρα δεν έχω δυνατότητα παραγγελίας απο καλξαντζακο.πάντως ρωτησα αν μπορεί να μου στείλει 8αρια η 9αρια ο ναυπλιωτης και πολύ ευγενικά απάντησε οτι τώρα δεν προλαβαίνει να γεμίσει.δηλαδή θα το βγάλει και σε αλλα νουμερα
 
Τωρα θα βρεθει με 4 διαφορετικα 28αρια σε παραγωγη, συν τα Mezzo. Βεβαια για να παραγγεται ενα φυσιγγι εννοειται πως εχει γινει ερευνα αγορας και καλυπτει καποια αναγκη, απλα εμεις κανουμε τους ντετεκτιβ να δουμε τι ακριβως θελει ο ποιητης
 
Ο ποιητής πολύ απλα θέλει να πιασει και τους κατόχους παλαιών αυτογεμων και όχι μονο που δεν ρίχνουν τα 28 άρια με χαμηλες πιέσεις.αυτό δηλ.που λέει και στο ξένο σάιτ.το sporting νομιζω είναι γύρω στα 550 bar αν δεν κάνω λάθος.αυτό πρεπει να είναι στα 650 περιπου
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top