Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μπορει, αλλα ανετα θα μπορουσε να τροποποιησει το σπορτιγκ ή καποιο αλλο 28αρι στα 600 μπαρ και να δουλευουν ανετα και τα 2. Βεβαια κουβεντα κανουμε, εννοειται πως ο ποιητης θελει να πιασει οσο το δυνατον μεγαλυτερη πελατεια, και καλα κανει, καθως το προιον του κατα γενικη ομολογια ειναι πολυ καλο
 
Αυτο που αναρωτιεμαι ομως ειναι γιατι τοση εξειδικευση. Ποιος ο λογος να στησεις ακομα ενα 28αρι μονο με 5αρια σκαγια. Και μιλαμε για AS που εχει και το σπορτιγκ του, φανταζομαι και αντιστοιχο βυσμα. Αν γεμισει δε και πιο ψιλα νουμερα απο 7 θα ειναι το σπορτιγκ με αλλο καλυκα.

Βικτωρα πρεπει να ειναι πιο φορτωμενο απο το Sporting του. Παιζει να του τα εχει ζητησει καποια αλλη αγορα (Kυπρος) για κυνηγετικη χρηση στην καλοκαιρινη φασσα και δοκιμαζει την αγορα εδω για να δει τι ανταποκριση θα βρει.
 
Καλα, σιγουρα δεν υπαρχει περιπτωση να τα εβγαλε ετσι, για να τα βγαλει. Ισα ισα που ειμαι οπαδος της εξειδικευσης και της ποικιλιας. μακαρι να του πανε καλα του ανθρωπου, γιατι τα φυσιγγια του κατα γενικη ομολογια ειναι καλης ποιοτητας
 
Καλημέρα σε ολους σας!!!
Ειμαι καινούριος στο σπορ και εχω ένα Baikal s/p και ασχολουμε ένα χρονο με περπατητο τσιχλα και χρισημοποιω διασπορας 9 η 10 32g γιατι με αυτά παιρνω περισοτερα πουλια και χωρις να τα τραυματιζω.
Αλλα εδώ δεν ειδα κανεναν να γραφει για διασπορας, κανω κατι λαθος?
 
Ισως σου δινουν περισσοτερη σιγουρια τα διασπορας επειδη διορθωνουν λαθη στη σκοπευση. Δεν υπαρχει σωστο ή λαθος, κυνηγας με το φυσιγγι που σου αποδιδει εσενα οπως θες. Απλα σκεψου οτι οσο βελτιωνεσαι θα δεις οτι το διασπορας σε περιοριζει ως προς την αποσταση, και εκει θα χρειαζεσαι και πιο συγκεντρωτικο φυσιγγι και ισως μεγαλυτερο νουμερο απο το 10αρι
 
Ισως σου δινουν περισσοτερη σιγουρια τα διασπορας επειδη διορθωνουν λαθη στη σκοπευση. Δεν υπαρχει σωστο ή λαθος, κυνηγας με το φυσιγγι που σου αποδιδει εσενα οπως θες. Απλα σκεψου οτι οσο βελτιωνεσαι θα δεις οτι το διασπορας σε περιοριζει ως προς την αποσταση, και εκει θα χρειαζεσαι και πιο συγκεντρωτικο φυσιγγι και ισως μεγαλυτερο νουμερο απο το 10αρι
γενικα όμως δεν ενδεικνηται το διασπορας για το περπατητο?
 
Αφου σου δουλευει εσενα, τοτε για σενα ειναι οτι πρεπει. Δεν υπαρχει ασφαλης συνταγη, ή γενικος κανονας. Αλλος παει με φυσιγγια του σκητ, και αλλος δε μπορει να σταυρωσει πουλι με αυτα. Εγω πχ δε παω περπατητα, παρα ελαχιστα. Δεν μπορω ομως να κυνηγησω με διασπορας, ουτε σε καρτερι, ακομα και πουλια κοντινα.
 
Καλημέρα σε ολους σας!!!
Ειμαι καινούριος στο σπορ και εχω ένα Baikal s/p και ασχολουμε ένα χρονο με περπατητο τσιχλα και χρισημοποιω διασπορας 9 η 10 32g γιατι με αυτά παιρνω περισοτερα πουλια και χωρις να τα τραυματιζω.
Αλλα εδώ δεν ειδα κανεναν να γραφει για διασπορας, κανω κατι λαθος?
Τασαρα συνονοματε τίποτα δεν κανεις λάθος.
Αν έχεις σταθερό 1-3 φυσικά και ενδείκνυται.
Αν το όπλο σου εχει εναλλασσόμενα τσοκ τότε μάλλον είναι περιττά.
 
Λοιπον επανερχομαι.το α1 28 είναι αρκετά φορτωμένο με 680 bar πίεση.οποίος απο Χανιά ενδιαφέρεται για τα 5αρια ας μου στείλει π.μ επειδή δεν έχω τη δυνατότητα αγοράς κιβωτίου αλλά 2-3 κουτάκια τα θέλω να παραγγειλουμε ενα κιβώτιο και να το μοιραστουμε
 
Τασαρα συνονοματε τίποτα δεν κανεις λάθος.
Αν έχεις σταθερό 1-3 φυσικά και ενδείκνυται.
Αν το όπλο σου εχει εναλλασσόμενα τότε μάλλον είναι περιττά.
το οπλο μου εχει 18,4 αυλο χωρις τσοκ σκετη σωληνα 66cm
 
το οπλο μου εχει 18,4 αυλο χωρις τσοκ σκετη σωληνα 66cm
Τοτε δοκιμασε με συγκεντρωτηρα πιστεύω θα πάρεις πολύ καλύτερες τουφεκιες,και θα σου έρχονται κ πιο οικονομικά.
Ποια διασπορας ρίχνεις?
 
Λογικα τοτε οι χωρις τσοκ κανες, σε συνδυασμο με διασπορας θα σου δινουν ακομα μεγαλυτερη διασπορα απο το συνηθες. Δοκιμασε και σε χαρτονι να δεις διαφορετικα φυσιγγια να ξερεις τι κανουν, αλλα εφοσον σου δουλευει ο συνδυασμος και σου εμπνεει εμπιστοσυνη, μην το αλλαζεις.
 
Εγώ πάντως που δοκίμασα σε περπατητό τσίχλας διασποράς με το δίκαννο δεν κατάφερα κάτι καλύτερο από τα συνηθισμένα να πω την αλήθεια. Ένα θέμα είναι και το κόστος τους που είναι υψηλό. Εγώ πέρσι την έβγαλα με κένταυρος sporting και κατά λάθος μπέρδεψα και κάτι λίγα skeet που είχα lambo (κίτρινα και αυτά) και μου άρεσαν πολύ σε κοντινές βολές οπότε λέω φέτος να πάρω μερικά skeet για περισσότερες δοκιμές. Έτσι κι αλλιώς είμαι νέος και ατζαμής και καίω μπόλικα φυσέκια.sarcastic..
 
Τοτε δοκιμασε με συγκεντρωτηρα πιστεύω θα πάρεις πολύ καλύτερες τουφεκιες,και θα σου έρχονται κ πιο οικονομικά.
Ποια διασπορας ρίχνεις?
αυτά που μου εχουν κανει τρομερη εντυπωση είναι κατι ισπανικα mancha
 
Κυνηγαω συνηθως σε γυμνο τοπιο με διάσπαρτα πουρνάρια και μικρες ρεματιες
Τοτε η γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις και συγκεντρωτηρα και θα μπορείς να χτυπάς κ λίγο μακρυτερα,Η και να τα συνδυάσεις με τα διασποράς αν κ κατ εμέ δεν τα χρειάζεσαι.Το οπλο σου είναι ιδανικό..
 
Εγώ πάντως που δοκίμασα σε περπατητό τσίχλας διασποράς με το δίκαννο δεν κατάφερα κάτι καλύτερο από τα συνηθισμένα να πω την αλήθεια. Ένα θέμα είναι και το κόστος τους που είναι υψηλό. Εγώ πέρσι την έβγαλα με κένταυρος sporting και κατά λάθος μπέρδεψα και κάτι λίγα skeet που είχα lambo (κίτρινα και αυτά) και μου άρεσαν πολύ σε κοντινές βολές οπότε λέω φέτος να πάρω μερικά skeet για περισσότερες δοκιμές. Έτσι κι αλλιώς είμαι νέος και ατζαμής και καίω μπόλικα φυσέκια.sarcastic..
αυτό δεν είναι τιποτα εγω σε ένα από τα πρωτα καρτερια που πηγα πανω στον πανικο μου από τα πουλια που έμπαιναν εριξα δυο μονοβολα :eek:
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top