Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
αυτά που μου εχουν κανει τρομερη εντυπωση είναι κατι ισπανικα mancha
Ακουστά τα εχω,EG λέγεται η εταιρία κατασκευής τους..Αλλα δεν ήξερα ότι αντιπροσωπεύονται εδώ.Τα συγκεκριμένα ειναι με διασπορεα gualandi που ειναι κλειστος..Δεν διαφέρουν κ πολύ από φυσιγγι με συγκεντρωτηρα.
Ποιος τα φερνει?
 
Last edited:
Σας ευχαριστω για την κατατοπηση μαλλον αυτό που καταλαβα είναι ότι ο συγκεντροτηρας απαιτει πιο καλη σκοπευση (προσκοπευση) κατι που δεν το εχω ακομα και για αυτό
με βολευουν τα διασπορας. Πιστευω (ΕΥΧΩΜΕ) με λιγο σκοπευτηριο και καμποσα κυνηγια να εχω καλυτερα αποτελέσματα στον συγκεντροτηρα. .hunter.1
 
Πιστευω (ΕΥΧΩΜΕ) με λιγο σκοπευτηριο και καμποσα κυνηγια να εχω καλυτερα αποτελέσματα στον συγκεντροτηρα. .hunter.1
Τασο πριν απο ολα αυτα, εγω θα προτεινα, αν φυσικα δεν το εχεις κανει, να πας σε καποιον ειδικο να ελενξει η να σου διορθωσει αν χρειαζεται, τα μετρα στο κοντακι... Το κοστος ειναι σχετικα μικρο κ τα ωφελη τεραστια... Αφου γινει αυτο, τοτε μπορεις να "δουλεψεις" ουσιαστικα τις αδυναμιες σου σε σκοπευτηριο κ κυνηγι... ;)
 
Τοτε η γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις και συγκεντρωτηρα και θα μπορείς να χτυπάς κ λίγο μακρυτερα,Η και να τα συνδυάσεις με τα διασποράς αν κ κατ εμέ δεν τα χρειάζεσαι.Το οπλο σου είναι ιδανικό..
αυτό που εκανα τελευταια στην προσπαθεια μου να εξοικιωθω λιγο με τον συγκεντροτηρα ηταν να βαζω διασπορας στην πρωτη κανη και συγκεντροτηρα στη δευτερη για το περπατητο και αντισρτοφα για το καρτερι
 
Τασο πριν απο ολα αυτα, εγω θα προτεινα, αν φυσικα δεν το εχεις κανει, να πας σε καποιον ειδικο να ελενξει η να σου διορθωσει αν χρειαζεται, τα μετρα στο κοντακι... Το κοστος ειναι σχετικα μικρο κ τα ωφελη τεραστια... Αφου γινει αυτο, τοτε μπορεις να "δουλεψεις" ουσιαστικα τις αδυναμιες σου σε σκοπευτηριο κ κυνηγι... ;)
το κοντακι το εχω φερει στα μετρα μου σε ολπουργο και ηταν το πρωτο πραγμα που εκανα γιατι ειχα μεγαλη σωματικη διαφορα με τον προκατοχο του που μου το χαρισε και με συμβουλεψε να το κανω
 
Μην πάρεις τον συγκεντρωτηρα με φόβο σε αυτο το οπλο,Δεν εχεις κλειστά τσοκ για να σε δυσκολέψουν.
Ψυχολογικό ειναι κυρίως,Εξάλλου τα διασπορας που ρίχνεις δεν εχουν κ κάνα τρελό άνοιγμα.
Και θα σώσεις κ την τσέπη σου;)
 
το κοντακι το εχω φερει στα μετρα μου σε ολπουργο και ηταν το πρωτο πραγμα που εκανα γιατι ειχα μεγαλη σωματικη διαφορα με τον προκατοχο του που μου το χαρισε και με συμβουλεψε να το κανω

Μπραβο... Τωρα απλα εξοικιωση κ εμπειριες... ;)
 
στο σκοπευτηριο εχω πει μια φορα και εριξα δυο πουλες, στην πρωτη πετυχα μονο ένα πιατο και στη δευτερη ειχα σχεδόν 40% με μεγαλητερη επιτυχια σε αυτά που ερχοντουσαν πανω μου και αυτά που ερχοντουσαν από πισω
 
αυτό δεν είναι τιποτα εγω σε ένα από τα πρωτα καρτερια που πηγα πανω στον πανικο μου από τα πουλια που έμπαιναν εριξα δυο μονοβολα :eek:
Χρειαζοσουν μονοβολα στα πρώτα σου καρτερια στην τσίχλα, αν η τσίχλα πέρναγε χαμηλά ξέρεις τι θα μπορούσε να είχε γίνει;
 
Χρειαζοσουν μονοβολα στα πρώτα σου καρτερια στην τσίχλα, αν η τσίχλα πέρναγε χαμηλά ξέρεις τι θα μπορούσε να είχε γίνει;
αυτό ηταν οντος μ@λ@κια στα πρωτα κυνηγια τοτε που νομιζα ότι τα γουρουνια τα κυνηγάνε όπως ο οβελιξ και ηθελα να εχω πανω μου κανα δυο μονοβολα μηπως συναντησω κανενα τυχαια,
και μηπως μου την πεσουν τιποτα τσοπανόσκυλα οπως μου ειχε πει καποιος.
 
το θεμα της ασφαλειας δεν το περναω στο ντούκου δινω πολύ βαση και ιδιως τωρα που εμαθα καποια πραγματα. Μπορει να επιασα τωρα πρωτη φορα οπλο στα χερια μου αλλα κανω πολλα χρονια ψαροντουφεκο και
αντιλαμβάνωμε ότι είναι το Νο1 να περασουμε καλα και να γυρισουμε πισω στη γυναικουλα και στα παιδακια μας.
 
το οπλο μου εχει 18,4 αυλο χωρις τσοκ σκετη σωληνα 66cm
Κυνηγαω συνηθως σε γυμνο τοπιο με διάσπαρτα πουρνάρια και μικρες ρεματιες
Το χαρακτηριστικά του όπλο σου είναι ιδανικά για περπατητό κυνήγι και γενικά για κοντινές ντουφεκιές...
Τα μέρη που κυνηγάς είναι ανοιχτά και σου δίνουν την δυνατότητα ακόμα και στα πολύ κοντινά πουλιά να έχεις το περιθώριο να αφήσεις λίγο το πουλί να απομακρυνθεί (να στρώσει που λέμε) και μετά να το ντουφεκίσεις...
Άρα δεν χρειάζεσαι καθόλου τα διασποράς, να σκεφθείς ότι μια κυλινδρική καννη έχει στα 25 μ. άνοιγμα ντουφεκιάς γύρω στο 1 μέτρο.
Εξάλλου οι τσίχλες δεν είναι ορτύκια να πετάνε από τα πόδια σου, στο περπατητό στα 20-25μ βγαίνουν η πλειοψηφία των βολών και αν είναι κυνηγημένα τα πουλιά και αρκετά μακρύτερα
Γνώμη μου, συγκεντρωτήρας, 30-32γρ., Νο9 και ηρεμία στο ξαφνικό ξεπέταγμα προκειμένου να σου βγαίνει ομαλή η επώμιση...
Αφού έχεις φτιάξει το κοντάκι στα μέτρα σου και πας και σκοπευτήριο, όλα θα έρθουν μόνα τους...;)
 
oups τι βέπω ... κυκλοφόρησαν τα A1 28gr lambro... ξέρει κάποιος κάτι??? μετά τις θετικότατες εντυπώσεις μου με τα sporting lambro σε τσιχλες μου φαίνεται καλή περίπτωση
αλλα στον καλκατζάκο λέει οτι ειναι διαθέσιμο σε Νο 5 .xm. όντος ?
http://www.kalkantzakos.com/Product/4376/a1-28,-fusiggia-lambro
28γρ σε νούμερο 5 ; Βγήκε τέτοιο φυσιγγι στην Ελλάδα; Αν βγει σε νούμερο 6 θα με βάλει σε μεγάλο πειρασμό....xm.
Γιατι το Ν5 σε χαλάει; Δε λες μακάρι να ισχύει, για τυπογραφικό λάθος το κόβω παντως
Καλημέρα.επειδή πήρα τηλ.ηδη στον ναυπλιωτη χιχι είναι με as πυρίτιδα και όντως αυτή τη στιγμη τα γεμίζει μονο 5αρια.αν δειτε και στον καλκαντζακο μονο 5αρια τα έχει.έχουνε όμως παραπανω πιέσεις με τη λογική να ρίχνονται και απο παλιές καραμπινες
οι δοκιμές έγιναν πριν 2 εβδομάδες στην Μαλακάσα με ποιόν άλλο με τον φίλο μου τον Λάκη
εντυπώσεις πολύ καλές και στον πίνακα και στα πιατάκια....υπάρχει ένα μικρό στοκ 2 κουτιών για τα κοράκια του Σεπτέμβρη όταν αλλάζουν στέκια λόγω του τρύγου :)
 
υπάρχει ένα μικρό στοκ 2 κουτιών για τα κοράκια του Σεπτέμβρη όταν αλλάζουν στέκια λόγω του τρύγου :)
Πιστεύω Μάκη, η πιο καλή κυνηγετική εφαρμογή του συγκεκριμένου φυσιγγίου...
 
Δίκιο έχετε αλλά δεν είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή του για 28γρ; δικαιολογείτε αυτό;
 
Το χαρακτηριστικά του όπλο σου είναι ιδανικά για περπατητό κυνήγι και γενικά για κοντινές ντουφεκιές...
Τα μέρη που κυνηγάς είναι ανοιχτά και σου δίνουν την δυνατότητα ακόμα και στα πολύ κοντινά πουλιά να έχεις το περιθώριο να αφήσεις λίγο το πουλί να απομακρυνθεί (να στρώσει που λέμε) και μετά να το ντουφεκίσεις...
Άρα δεν χρειάζεσαι καθόλου τα διασποράς, να σκεφθείς ότι μια κυλινδρική καννη έχει στα 25 μ. άνοιγμα ντουφεκιάς γύρω στο 1 μέτρο.
Εξάλλου οι τσίχλες δεν είναι ορτύκια να πετάνε από τα πόδια σου, στο περπατητό στα 20-25μ βγαίνουν η πλειοψηφία των βολών και αν είναι κυνηγημένα τα πουλιά και αρκετά μακρύτερα
Γνώμη μου, συγκεντρωτήρας, 30-32γρ., Νο9 και ηρεμία στο ξαφνικό ξεπέταγμα προκειμένου να σου βγαίνει ομαλή η επώμιση...
Αφού έχεις φτιάξει το κοντάκι στα μέτρα σου και πας και σκοπευτήριο, όλα θα έρθουν μόνα τους...;)
Σε ευχαριστω για την συμβουλη μου φενετε πολυ λογικη και μαλον θα πρεπει να αφησω την σιγουρια που νιωθω στις γρηγορες αλλα ποιο επιπολαιες ντουφεκιες με τα διασπορας και να επομιζω ποιο ηρεμα και σωστα με συγκεντροτηρα οταν στρωνουν τα πουλια και να αρχισω να παιρνω και κανενα ποιο μακρυνο..xm.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top