Όπλο που "σκοτώνει" πρασίνια σε κρύα

Όπλα προς επιλογή

  • Remington V3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 23 18,1%
  • Benelli SBE3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 32 25,2%
  • Mossberg 930 WATERFOWL ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 1 0,8%
  • Franchi Intensity ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 4 3,1%
  • Browning Maxus2 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Winchester SX4 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 10 7,9%
  • Beretta A400 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 26 20,5%
  • Breda 930i ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 0 0,0%
  • Fabarm XLR5 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Baikal MP-155 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 7 5,5%

  • Total voters
    127
  • Poll closed .
Αν βλέπεις την "υγρασία" δεν είναι υγρασία είναι ομίχλη και επηρεάζει.
Το Σάββατο στην Κυλλήνη ... έβλεπες τον ήλιο άνετα με γυμνό μάτι, δες φωτό.

ps
Στην ουσία, η ομίχλη είναι ένα σύννεφο πολύ κοντά στο έδαφος! Δηλαδή είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με τα σύννεφα που βλέπουμε στον ουρανό, αλλά σε πολύ χαμηλό ύψος.

Η ομίχλη αποτελείται από μικροσκοπικά σωματίδια νερού τα οποία στην ουσία αιωρούνται στον αέρα, όπως και τα σύννεφα.

Είναι μάλιστα τόσο μικροσκοπικά τα σωματίδια του νερού, που πνέουν σαν το φτερό στον άνεμο: δεν κάθονται στο έδαφος εξαιτίας των πολύ ανεπαίσθητων ρευμάτων αέρος (που πολλές φορές δεν γίνονται αντιληπτά από εμάς τους ανθρώπους) και αιωρούνται όλα μαζί προς διάφορες κατευθύνσεις.

Η μόνη διαφορά μεταξύ ομίχλης και συννέφου, είναι απλά η υψομετρική διαφορά: όταν ένα σύννεφο βρίσκεται πολύ κοντά στο έδαφος, το ονομάζουμε ομίχλη, έτσι απλά!

Επίσης, στα σύννεφα τα σωματίδια είναι πολλές φορές παγωμένα (λόγω μεγαλύτερου υψομέτρου), της ομίχλης συνήθως δεν είναι.

View attachment 55519
Ε τοτε ρε βασιλη γινετε να σκωτονω στα συνεφα οποτε καλα τα λεει το φιλαρακι μου σκωτονω στα συνεφα αχαχαχαχ
 
Έχω πάει για τσίχλες με θερμοκρασίες υπό το μηδέν (τώρα δεν το κάνω με τίποτα).
Στα ίδια μέρη που σηκώνονταν στα 50+μέτρα μακρυά, μου έφυγε το χέρι να ρίνω πέτρες στα πουρνάρια για να σηκωθούν.
Τοτε με τη ρεμ ειχες και δυναμη που την κουβαλαγες τωρα ουτε πετρα δε μπορεις να ριξεις κατσε στο καλοριφερ η ρεμ ειναι για σκληρους αντρες
 
μην τα λες αυτα γιαννη με -11 και ν9 γιατι το χαλας το γλυκο !μαλλον θα χαλασε το θερμομετρο!
Οποίος θέλει μόλις χιονίσει θα με ακολουθήσει να του το αποδείξω και ας μην έχω την ςς αν αντέχει α κυνηγήσει γιατί βλέπω οι περισσότεροι κυνηγάμε το τζάκι μόλις ακούσουν αρνητική θερμοκρασία.
 
Αν βλέπεις την "υγρασία" δεν είναι υγρασία είναι ομίχλη και επηρεάζει.
Το Σάββατο στην Κυλλήνη ... έβλεπες τον ήλιο άνετα με γυμνό μάτι, δες φωτό.

ps
Στην ουσία, η ομίχλη είναι ένα σύννεφο πολύ κοντά στο έδαφος! Δηλαδή είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με τα σύννεφα που βλέπουμε στον ουρανό, αλλά σε πολύ χαμηλό ύψος.

Η ομίχλη αποτελείται από μικροσκοπικά σωματίδια νερού τα οποία στην ουσία αιωρούνται στον αέρα, όπως και τα σύννεφα.

Είναι μάλιστα τόσο μικροσκοπικά τα σωματίδια του νερού, που πνέουν σαν το φτερό στον άνεμο: δεν κάθονται στο έδαφος εξαιτίας των πολύ ανεπαίσθητων ρευμάτων αέρος (που πολλές φορές δεν γίνονται αντιληπτά από εμάς τους ανθρώπους) και αιωρούνται όλα μαζί προς διάφορες κατευθύνσεις.

Η μόνη διαφορά μεταξύ ομίχλης και συννέφου, είναι απλά η υψομετρική διαφορά: όταν ένα σύννεφο βρίσκεται πολύ κοντά στο έδαφος, το ονομάζουμε ομίχλη, έτσι απλά!

Επίσης, στα σύννεφα τα σωματίδια είναι πολλές φορές παγωμένα (λόγω μεγαλύτερου υψομέτρου), της ομίχλης συνήθως δεν είναι.

View attachment 55519
Ο καλλιανος εισαι;
 
Οποίος θέλει μόλις χιονίσει θα με ακολουθήσει να του το αποδείξω και ας μην έχω την ςς αν αντέχει α κυνηγήσει γιατί βλέπω οι περισσότεροι κυνηγάμε το τζάκι μόλις ακούσουν αρνητική θερμοκρασία.
Ναι ρε Γιαννη... Τζακι, χοιρινο σπιτικο, τσιγαριδες, ωραιο κρασι... Για τσιχλες θα πάμε με τοσο κρυο;
 
-15 το Τσερόκι πατούσε τα χόρτα και έκαναν σα να πατάς χαλίκια βόλτα στο χωράφι που αν έμπαινες αλλιώς θα Χες βουλιάξει μισό μέτρο.6 κυνηγοί 6 πουλιά εγώ 5τσιχλες 2 κοτσυφια και μια μακρομυτα γιατί περπατούσα με το σκυλί οι περισσότεροι δεν έβγαζαν τα χέρια από τις τσέπες.ειχαν χεστει πάνω τούς.
 
Βασίλη μάλλον έχει ελλιπή εμπειρία σε τέτοια κυνήγια.
Δεν έχω γυρίσει όλη την Ελλάδα για τσίχλες είναι αλήθεια.
Στα μέρη μου είναι καρατσεκαρισμένο.

Στα άλλα μέρη στους -10 σηκώνονται μακρυά ?
 
-15 το Τσερόκι πατούσε τα χόρτα και έκαναν σα να πατάς χαλίκια βόλτα στο χωράφι που αν έμπαινες αλλιώς θα Χες βουλιάξει μισό μέτρο.6 κυνηγοί 6 πουλιά εγώ 5τσιχλες 2 κοτσυφια και μια μακρομυτα γιατί περπατούσα με το σκυλί οι περισσότεροι δεν έβγαζαν τα χέρια από τις τσέπες.ειχαν χεστει πάνω τούς.
Κ να πεις ρε Τζων ότι εμείς ζούμε στα μπόρα μπόρα‼️η Τζαμάικα κ παίζουμε με τις τζιβανες‼️
Στα κρύα ..μεγαλώσαμε στα κρύα κυνηγάμε,τα θηράματα δεν είναι χαζοβιολες να βγαίνουν στα μείον με μίνι κ την κοιλιά έξω‼️
Καθημερινό τους μέλημα η εύρεση τροφής,νερού,οικονομία δυνάμεων ,ζώα,πουλιά,ψάρια‼️όλα το χειμώνα περιορίζουν μετακινήσεις κλπ
 
Μια μπενελι και τα τσοκ της ςς να βάλεις πάνω θα βελτιωθεί το έκανα στη becacia αν ήμουν καρτέρι επειδή ήταν ελαφριά και έριχνες και με το ένα χέρι βιδωνα τα τσοκ της ςς άλλη απόδοση απόστασης κατευθείαν .Σε γενικές γραμμές τα τσοκ των μπενελι δεν δουλεύουν όλα όπως πρέπει δεν υπακούν στις συσφιξεις ακόμη και στη ςς το καλύτερο ήταν το 4* το 2*αδιάφορο εντελώς το 5* σαν 4 Άρι των άλλων όπλων και ξεκινούσαν και από αρκετά μεγαλύτερο αυλό από τον μαμά..Τα καλύτερα εξωεργοστασιακα τσοκ για μπενελι είναι τα τζεμινι porter έσω έξω από φίλο που τα είχε και είχα δοκιμάσει έκαναν εκπληκτικές κατανομές .Σίγουρα τα τσοκ θα βελτιώσουν αλλά και τώρα που έχω τις έχω πουλήσει έχει ο ξάδελφος και αυτός τη πρώτη σεντρο και μια ςς ότι και να βάλεις πάνω στη σεντρο δεν τι φτάνει την ςς ούτε η δική μου σέντρο που είχα κάνει κώνο στο ψιλακη την έφτανε .Έχω δει και κάνει εξωφρενικές ντουφεκιες με αυτό το όπλο .Αλλά γέμιζα και τάπες διάλεγε .
το ξέρεις ότι τα μομπιλ τσοκ που φοράνε οι βερεττες οι μπενέλλες και οι Φράνκι ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ;
ΙΔΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ!!!!
 
Δεν έχω γυρίσει όλη την Ελλάδα για τσίχλες είναι αλήθεια.
Στα μέρη μου είναι καρατσεκαρισμένο.

Στα άλλα μέρη στους -10 σηκώνονται μακρυά ?
Πρέπει να δεις χιονισμένο τον Αγιόκαμπο μέχρι τη θάλασσα τι γίνεται στη Σωτηρίτσα και να χει ένα αεράκι 4αρι βορειοανατολικό που ήθελες να κατουρήσεις και έλεγες καλύτερα να χα καθετήρα να δεις που και αν πετούσαν οι τσίχλες και τα κοτσυφια 10 το πρωί πέρναγαν μπεκάτσες σαν τσίχλες άσε το τι έχει δει ο κάθε ένας διαφέρει φίλε και τι έχει βιώσει .Αρχές Οκτώβρη 0 στις 12 το βράδυ σε υψόμετρο μιλάω 30βαθμους στις 11 το μεσημέρι να κυνηγάω ορτύκια με φανελάκι και επειδή είχα μείνει στο βουνό το βράδυ κοιμήθηκα αγκαλιά με τα ποιντερ και με δύο κουβέρτες και δε μπορούσα να κρατήσω τα δόντια μου αλλά ήμουν σε κορυφογραμμή.
 
Με -11 δεν βγαίνεις από το καλοριφέρ του αυτοκινήτου ουτε με κλωτσιες.
.θα χαρά βγαίνεις....... Στα Γιάννινα οι θερμοκρασίες αυτές είναι συχνό φαινόμενο......
Μπορεί να κρατήσει -10,12,13 ένα μήνα...... Για μπεκάτσα πηγαίνω ,όταν περπατάς δεν κρυώνεις με τα κατάλληλα ρούχα ......
 
το ξέρεις ότι τα μομπιλ τσοκ που φοράνε οι βερεττες οι μπενέλλες και οι Φράνκι ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ;
ΙΔΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ!!!!
Τα μομπιλ τσοκ ίσως είναι ,οι κανες της μπερετας με της μπενελη δεν είναι ίδιες και εδώ συζητάμε για βελτίωση στις μπενελοκανες με τσοκ όχι στις μπερετες και η πρώτη οπτιμά φοράει ίδια με τα Κριό τσοκ βιδωνει της μιας στην άλλη απλά έχεις διαφορετικη σύσφιξη λίγο αυλού δε λέει κάτι .Και η marocchi αγόρασε τη breda και η Μπερέτα σε λίγο θα τις αγοράσει όλες τι σημαίνει ότι θα είναι όλα τα όπλα ίδια επειδή μπορεί από την ίδια γραμμή παραγωγής να κατασκευάζει τσοκ για 10, θυγατρικές.
 
ς

αυτα δεν πετανε ε;...μαλιστα...γιατι ειχα παρει ενα τυπο για καρτερι λαγου μια φορα και ολη την ωρα το κεφαλι το ειχε πανω στα ελατα....και ελεγα απο μεσα μου....τι κοιταει αυτος ρε συ;....να δει το λαγο πανω σε κανενα δεντρο;
ΚΛΑΣΙΚΌΣΣΣΣΣΣ πουλοκυνηγός
εδώ ο άλλος ολοκληρο κοπάδι γουρούνια δεν πήρε χαμπάρι για να χαζευει τις κυριαρίνες!
.very funny. .very funny. .very funny. .very funny.
 
Τα μομπιλ τσοκ ίσως είναι ,οι κανες της μπερετας με της μπενελη δεν είναι ίδιες και εδώ συζητάμε για βελτίωση στις μπενελοκανες με τσοκ όχι στις μπερετες και η πρώτη οπτιμά φοράει ίδια με τα Κριό τσοκ βιδωνει της μιας στην άλλη απλά έχεις διαφορετικη σύσφιξη λίγο αυλού δε λέει κάτι .Και η marocchi αγόρασε τη breda και η Μπερέτα σε λίγο θα τις αγοράσει όλες τι σημαίνει ότι θα είναι όλα τα όπλα ίδια επειδή μπορεί από την ίδια γραμμή παραγωγής να κατασκευάζει τσοκ για 10, θυγατρικές.
ναι αλλά λες ότι βάζοντας άλλο τσοκάκι "μεταμορφώνεται" το όπλο ή κάνω λάθος;
 
Μια μπενελι και τα τσοκ της ςς να βάλεις πάνω θα βελτιωθεί το έκανα στη becacia αν ήμουν καρτέρι επειδή ήταν ελαφριά και έριχνες και με το ένα χέρι βιδωνα τα τσοκ της ςς άλλη απόδοση απόστασης κατευθείαν .Σε γενικές γραμμές τα τσοκ των μπενελι δεν δουλεύουν όλα όπως πρέπει δεν υπακούν στις συσφιξεις ακόμη και στη ςς το καλύτερο ήταν το 4* το 2*αδιάφορο εντελώς το 5* σαν 4 Άρι των άλλων όπλων και ξεκινούσαν και από αρκετά μεγαλύτερο αυλό από τον μαμά..Τα καλύτερα εξωεργοστασιακα τσοκ για μπενελι είναι τα τζεμινι porter έσω έξω από φίλο που τα είχε και είχα δοκιμάσει έκαναν εκπληκτικές κατανομές .Σίγουρα τα τσοκ θα βελτιώσουν αλλά και τώρα που έχω τις έχω πουλήσει έχει ο ξάδελφος και αυτός τη πρώτη σεντρο και μια ςς ότι και να βάλεις πάνω στη σεντρο δεν τι φτάνει την ςς ούτε η δική μου σέντρο που είχα κάνει κώνο στο ψιλακη την έφτανε .Έχω δει και κάνει εξωφρενικές ντουφεκιες με αυτό το όπλο .Αλλά γέμιζα και τάπες διάλεγε .
?????????????????????
 
Πάντως ένα πράγμα να γνωρίζεται οι βόρειοι της Ελλάδος τα -10 και -15 τα χερε συχνά κάποιοι αν κάνει -15 στην Αθήνα οι μισοί θα πεθάνουν η αίσθηση του κρύου ανά τόπο έχει μεγάλη διαφορά .Όπως και τις μεγαλύτερες διαφορές θερμοκρασίας βράδυ με πρωί τις έχω συναντήσει Λάρισα και Τρίπολη έχουν κλίμα πολύ μπουρδέλο .
 
Back
Top