Όπλο που "σκοτώνει" πρασίνια σε κρύα

Όπλα προς επιλογή

  • Remington V3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 23 18,1%
  • Benelli SBE3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 32 25,2%
  • Mossberg 930 WATERFOWL ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 1 0,8%
  • Franchi Intensity ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 4 3,1%
  • Browning Maxus2 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Winchester SX4 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 10 7,9%
  • Beretta A400 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 26 20,5%
  • Breda 930i ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 0 0,0%
  • Fabarm XLR5 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Baikal MP-155 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 7 5,5%

  • Total voters
    127
  • Poll closed .
Το εχεις κανει? Τι θα γινει οταν η κεφαλη του κλειστρου οπισθοχωρησει βιαια και ακουμπισει στο πισω μερος του? Το εχεις σκεφτει?
Και να με πληρωναν δε θα το εκανα!!!!
Όχι Γιάννη δεν έχω benelli, αν είχα αδράνειας θα το είχα κάνει. Η περιστροφική κεφαλή επιτρέπει την βελόνα να χτυπήσει το καψυλιο μόνο όταν έχει κλειδώσει, δίχως ελατηριο μετά την βολή θα παραμείνει κλειδωμένη στην κάνη, δεν πρόκειται να εκσφενδονιστει πουθενά.
 
Ένα πράγμα δεν μπορώ να εξηγήσω ρε Γιάννη, όλα τα δέντρα έχουν λυγίσει από το χιόνι και μπροστά της τα τρία στέκονται όρθια, και αυτή αντί να τα αποφύγει πάει ίσια καταπάνω τους , θα χτυπήσει
 
Benelli m2 με lf gemini η κικς 30 και ρεμιγκτον νίτρο μάγκνουμ ν2 η ν4 και τα αποτελέσματα όποιος θέλει να τα δει live.....το βασικό : η μ2 έχει ρίξει περίπου 5.000 φυσίγγια και δεν έχει μια να μια εμπλοκή ...απίστευτο και όμως αληθινό.....και μετράτε κώνους και αυλούς....και άλλοι ας μετρούν θηράματα!!!!
 
Εγώ πάντως ομολογώ ότι μπερδεύτηκα.

Η συγκέντρωση δεν σκοτώνει.
Η διάτρηση δεν σκοτώνει.
Ο συνδιασμός τους δεν σκοτώνει.
Το νούμερο σκαγιών δεν σκοτώνει.
Τα εμπορικά δεν σκοτώνουν.
Τα Rem nitro mag δεν σκοτώνουν.

Μπορείτε να μου πείτε τι στο διάολο σκοτώνει ;
Μόνο τα θερμοβαρικά φουρνέλα ;

Αφού έχετε τεράστια εμπειρία στο θέμα σκοτώματος στο πεδίο και διαφορετικών όπλων σίγουρα μπορείτε να μου πείτε πόσο μακρύτερα μπορεί να σκοτώνει παπιά μια καλή από μια κακή (αλλά όχι προβληματική) κάνη με τα ίδια περίπου ποσοστά σκοτωμάτων με τα καλύτερα φυσίγγια για κάθε κάνη.
Ας πούμε 5μ ; 10μ ; 20μ ; 30μ ; ...
Κατ εκτίμηση πάντα.
 
Εγώ πάντως ομολογώ ότι μπερδεύτηκα.

Η συγκέντρωση δεν σκοτώνει.
Η διάτρηση δεν σκοτώνει.
Ο συνδιασμός τους δεν σκοτώνει.
Το νούμερο σκαγιών δεν σκοτώνει.
Τα εμπορικά δεν σκοτώνουν.
Τα Rem nitro mag δεν σκοτώνουν.

Μπορείτε να μου πείτε τι στο διάολο σκοτώνει ;
Μόνο τα θερμοβαρικά φουρνέλα ;

Αφού έχετε τεράστια εμπειρία στο θέμα σκοτώματος στο πεδίο και διαφορετικών όπλων σίγουρα μπορείτε να μου πείτε πόσο μακρύτερα μπορεί να σκοτώνει παπιά μια καλή από μια κακή (αλλά όχι προβληματική) κάνη με τα ίδια περίπου ποσοστά σκοτωμάτων με τα καλύτερα φυσίγγια για κάθε κάνη.
Ας πούμε 5μ ; 10μ ; 20μ ; 30μ ; ...
Κατ εκτίμηση πάντα.
Τι του ψαχνς❓αφού σι είπαν δε σι είπαν❓να πω να μη σιελειγαν κιόλας‼️στου βάλτου μι -20 σκουτων μόνου η βε τρίου κι τα Ες Ες η μου δυου μαναχα όταν είνει ξεικωλιασμεν κι μι τσιοκια Απού Ες Ες‼️ δεν είσει μειλετηρος δδδδδεν είσει μειλετηρος‼️
Στα πόσια μιετρα δε θμάμει ,είπαν δεεεεεν είπαν θα σι γειλασου‼️
 
Νοτια αερα να υποθεσω... Έτσι βγαίνουν τα παπια εξω..
Όχι με βοριά τέτοιες θερμοκρασίες με νοτιά δύσκολο. Ο νοτιάς είναι καλύτερος στον Έβρος όταν έχει 8-9 μποφόρ τα βγάζει όλα έξω δεν τρως και το κρύο αλλά στα φυσίγγια θα δεις αλλά πράγματα από την πολύ υγρασία.
 
Όσοι πάνε για κυνήγι με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες καλό είναι να χρησιμοποιούν πολύ ελάχιστο λάδι και πολύ καλής ποιότητας . Κάποιοι βάζουν στεγνό λιπαντικό η καθόλου. Και με καθαρά όπλα.
Καλό καθάρισμα και στεγνό από λάδι ενα φιλμ μόνο να έχει το όπλο
 
Τι του ψαχνς❓αφού σι είπαν δε σι είπαν❓να πω να μη σιελειγαν κιόλας‼️στου βάλτου μι -20 σκουτων μόνου η βε τρίου κι τα Ες Ες η μου δυου μαναχα όταν είνει ξεικωλιασμεν κι μι τσιοκια Απού Ες Ες‼️ δεν είσει μειλετηρος δδδδδεν είσει μειλετηρος‼️
Στα πόσια μιετρα δε θμάμει ,είπαν δεεεεεν είπαν θα σι γειλασου‼️
στραβωθκα..αλλα εχω κανει προοδο...δε χρειαστηκε να το διαβασω 7 φορες...με την 5η εβγαλα ακρη
 
Σκοτώνει με φυσιολογικές συνθήκες σε φυσιολογικές αποστάσεις μια οποιαδήποτε κανη με καλό φυσίγγι, σε συνθήκες αυξημένου ψύχους πάλι με καλό φυσίγγι θα σκοτωσουν απλά οι Αμερικανες αχρωμιωτες θα σκοτώσουν σε μεγαλύτερες αποστάσεις και με ακαριαία τα περισσότερα σκοτωματα πράγμα που δείχνει μεγαλύτερες μενουσες σε περισσότερα σκακια θέμα καθαρά κατασκευής κάνης η οποία επηρεάζεται λιγότερο, από τις συνθήκες και διαχειρίζεται καλύτερα την όλη γόμωση από την έκρηξη μέχρι την έξοδο.Και σε συνδυασμό με έναν αυλό τύπου 18.6 ούτε στενό ούτε διευρυμένο πιάνει σχεδόν όλη την γκάμα των γομωσεων γι'αυτό καταλήγουμε στη ρ - - ι.Και αν και αυτό πάει σε άλλο θέμα την ποιότητα και την σταθερότητα μιας αχρωμιωτης σωστά λειασμενης κάνης δεν την πιάνεις ποτέ με χρωμιωμενη.
 
Σκοτώνει με φυσιολογικές συνθήκες σε φυσιολογικές αποστάσεις μια οποιαδήποτε κανη με καλό φυσίγγι, σε συνθήκες αυξημένου ψύχους πάλι με καλό φυσίγγι θα σκοτωσουν απλά οι Αμερικανες αχρωμιωτες θα σκοτώσουν σε μεγαλύτερες αποστάσεις και με ακαριαία τα περισσότερα σκοτωματα πράγμα που δείχνει μεγαλύτερες μενουσες σε περισσότερα σκακια θέμα καθαρά κατασκευής κάνης η οποία επηρεάζεται λιγότερο, από τις συνθήκες και διαχειρίζεται καλύτερα την όλη γόμωση από την έκρηξη μέχρι την έξοδο.Και σε συνδυασμό με έναν αυλό τύπου 18.6 ούτε στενό ούτε διευρυμένο πιάνει σχεδόν όλη την γκάμα των γομωσεων γι'αυτό καταλήγουμε στη ρ - - ι.Και αν και αυτό πάει σε άλλο θέμα την ποιότητα και την σταθερότητα μιας αχρωμιωτης σωστά λειασμενης κάνης δεν την πιάνεις ποτέ με χρωμιωμενη.
Πάντως Τζων,η αλήθεια είναι ότι,το "μάρκετινγκ" το δικό "σας"δεν το σκέφτηκε ούτε η ίδια η ρεμινγκτον‼️
 
Σκοτώνει με φυσιολογικές συνθήκες σε φυσιολογικές αποστάσεις μια οποιαδήποτε κανη με καλό φυσίγγι, σε συνθήκες αυξημένου ψύχους πάλι με καλό φυσίγγι θα σκοτωσουν απλά οι Αμερικανες αχρωμιωτες θα σκοτώσουν σε μεγαλύτερες αποστάσεις και με ακαριαία τα περισσότερα σκοτωματα πράγμα που δείχνει μεγαλύτερες μενουσες σε περισσότερα σκακια θέμα καθαρά κατασκευής κάνης η οποία επηρεάζεται λιγότερο, από τις συνθήκες και διαχειρίζεται καλύτερα την όλη γόμωση από την έκρηξη μέχρι την έξοδο.Και σε συνδυασμό με έναν αυλό τύπου 18.6 ούτε στενό ούτε διευρυμένο πιάνει σχεδόν όλη την γκάμα των γομωσεων γι'αυτό καταλήγουμε στη ρ - - ι.Και αν και αυτό πάει σε άλλο θέμα την ποιότητα και την σταθερότητα μιας αχρωμιωτης σωστά λειασμενης κάνης δεν την πιάνεις ποτέ με χρωμιωμενη.
Δηλαδή ρε Γιαννη αυτοι ολοι οι κατασκευαστες με τις χρωμιωμενες ειναι ντιπ για τα βλητα και κάνανε τα όπλα λιγότερο αποτελεσματικα ή πρόκειται για μια ακόμα ανακαλυψη για να στηρίξουμε το μυθο του αρχαιου οπλου απέναντι στα σύγχρονα;
 
Άμα βρεις ακριβό ντουφέκι χρωμιωμενη πες μου δεν αναρωτιεσται γιατί είναι αχρωμιωτα .Χρωμιωση 0 εργατοώρες για γυάλισμα μέταλο ότι και σκατα να ναι αρκεί να αντέχει τις πιέσεις λείανση άριστη σχεδόν προβλήματα οξείδωσης ελάχιστα λόγο ελειπης καθαρισμού πολλά + για το χρήστη και για την εταιρία ακόμη περισσότερα και ποιος θα ασχοληθεί για τη βλητική ανωτερωτητα αν του χρειαστεί κιόλας ο πολύ ψαγμενος και αυτός που τα σκάει πολύ χοντρά και θέλει όπλο με σταθερές αποδόσεις για να υπάρχει η ίδια μεταβλητότητα κάθε φορά σε κάθε ντουφέκια και όχι μόλις ζεσταθεί η κανη να βγάζει χυλό .
 
Άμα βρεις ακριβό ντουφέκι χρωμιωμενη πες μου δεν αναρωτιεσται γιατί είναι αχρωμιωτα .Χρωμιωση 0 εργατοώρες για γυάλισμα μέταλο ότι και σκατα να ναι αρκεί να αντέχει τις πιέσεις λείανση άριστη σχεδόν προβλήματα οξείδωσης ελάχιστα λόγο ελειπης καθαρισμού πολλά + για το χρήστη και για την εταιρία ακόμη περισσότερα και ποιος θα ασχοληθεί για τη βλητική ανωτερωτητα αν του χρειαστεί κιόλας ο πολύ ψαγμενος και αυτός που τα σκάει πολύ χοντρά και θέλει όπλο με σταθερές αποδόσεις για να υπάρχει η ίδια μεταβλητότητα κάθε φορά σε κάθε ντουφέκια και όχι μόλις ζεσταθεί η κανη να βγάζει χυλό .
Για να κανεις επιχρωμιωση, η επιφανεια πρεπει να ειναι λεια, η επιχρωμιωση δεν καλυπτει ατελειες και οταν γινει η επιχρωμιωση χρειαζεται παλι κατεργασια και γυαλισμα, οποιος δεν το πιστευει να παει σε ενα οποιοδηποτε μηχανουργειο να ρωτησει. Εταιρειες οπλων με μικρη παραγωγη οπλων, δεν εχουν τον απαιτουμενο εξοπλισμο και γι'αυτο οι κανες τους ειναι αχρωμιοτες, αυτο με τις πολλες ωρες στο γυαλισμα σε αχρωμιωτες δεν ισχυει, απλα με τη χρηση η αχρωμιωτη και εφοσον ριχνουμε κατα ριπας ολη την ωρα ωστε να καταφερει να ανεβασει θερμοκρασια που θα επιρρεασει το μεταλλο της κανης μπορει ισως να θεωρηθει οτι υποκειται σε καποιο ειδος ''βαψιματος'' που προσωπικα το κοβω απο χλωμο εως μωβ.Τωρα για την ''ανωτεροτητα'' της ρεμι εκτος απο τον αυλο και κωνο ισως πρεπει να δουμε και το παχος της κανης και το βαρος της......
Και οσον αφορα την ''πατινα'' απο την πολυ χρηση που λενε, αν την παραμελισουμε οση πατινα και να εχει, θα γινει στην αρχη μες στη σκουρια και μετα θα γεμισει κρατηρες.....
 
Ένα πράγμα δεν μπορώ να εξηγήσω ρε Γιάννη, όλα τα δέντρα έχουν λυγίσει από το χιόνι και μπροστά της τα τρία στέκονται όρθια, και αυτή αντί να τα αποφύγει πάει ίσια καταπάνω τους , θα χτυπήσει
Κι αυτά λυγισμένα ήταν πιο πριν, αλλά μόλις την είδαν βάρεσαν προσοχή! :)
 
Άμα βρεις ακριβό ντουφέκι χρωμιωμενη πες μου δεν αναρωτιεσται γιατί είναι αχρωμιωτα
Για να σκουριάζουν και να τα ξαναγοράζεις νομίζω :)
όχι μόλις ζεσταθεί η κανη να βγάζει χυλό .
Το τερμάτισες τώρα. :)

ps
Hard chrome plating has absolutely nothing to do with the machining of the original barrel or the precision and care with which it is done. It is mandatory that the barrel is made properly for hard-chrome plating to be applied properly. It is as far away from a quick "cover-up" coating as can be imagined.
 
Back
Top