Όπλο που "σκοτώνει" πρασίνια σε κρύα

Όπλα προς επιλογή

  • Remington V3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 23 18,1%
  • Benelli SBE3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 32 25,2%
  • Mossberg 930 WATERFOWL ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 1 0,8%
  • Franchi Intensity ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 4 3,1%
  • Browning Maxus2 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Winchester SX4 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 10 7,9%
  • Beretta A400 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 26 20,5%
  • Breda 930i ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 0 0,0%
  • Fabarm XLR5 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Baikal MP-155 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 7 5,5%

  • Total voters
    127
  • Poll closed .
Όταν κάνετε καμιά δοκιμή θα σας πιστέψω.

Μην γράφετε πολλά και μην εκτίθεστε γιατί πολλοί από εδώ έχουν δει τις ΤΡΟΜΕΡΕΣ διαφορές μεταξύ Μ2 και ΥΠΕΡΟΠΛΟΥ (με τεράστιους κωνοαυλούς) που τους έχω στείλει και με ακριβά και με φθηνά φυσίγγια και γελάνε.
Δεν τις ποστάρω δημόσια για να έχει συνέχεια και γέλιο η συζήτηση ...

Φιλικά ...
Στο κυνηγι ειδαν διαφορες βασιλη η στο χαρτι?
 
Βασίλη η μπενελι είναι ένα καλό όπλο μέχρι εκεί για να γίνει πολύ καλό βλητικα έχει μέλλον και αν δε μεγαλώσει κώνο δεν φτιάξει τα τσοκ της εκεί θα παραμείνει για αυλό δε μιλάω γιατί με το σύστημα της δεν την παίρνει να μεγαλώσει πολύ τον αυλό στα χαμηλά γρ θα γίνει Φλομπέρακι .Και μη μου πείτε για τις βελτιώσεις στη cordoba στο εξωτερικό που την κάνουν 18.6 γιατί εκεί δε ρίχνουν 28/30 γρ..
όταν λες να φτιάξει τα τσοκ της εννοείς ότι άμα έβαζε της μπερέττα θα έφτιαχνε;
πιστεύεις ότι με εξωεργοστασιακά φτιάχνει;
.think.
 
Στο κυνηγι ειδαν διαφορες βασιλη η στο χαρτι?
Έχω μια απορία ... εσύ γιατί γεμίζεις κατιούσες αφού έχεις κάνη που αποδεδειγμένα σκοτώνει στο κυνήγι ?

Όταν σε ρώτησα τι όπλο έχεις διέκοψες την συζήτηση πριν λίγο καιρό.
 
Άμα φίλε συμφωνούσαμε σε όλα δε θα προοδευαμε και εξαλου θα είχαν κλείσει οι περισσότερες εταιρίες.
Γιαννη επιτρεψε μου να σου κανω μια ερωτηση μια που ειχες και εχεις προσωπικη αποψη εκθειασει τη βλητικη αποδοση της ςς.Στο κρυο'-παγωνιες τραβαγε σκαγια η κανη της ειχε διατρηση στα θηραματα;Θα την έπαιρνες να κυνηγήσεις στο Δελτα με συνθηκες μειον;Αυτη η κανη οπως λες εχει porting τσοκ εσω εξω κατι οπως υποστηριζεις προσθετει στην αποδοση και δεν την πιανει αλλη κανη.Γιατι λοιπον μιλας μονιμως για μια remi εδω βλεπω μια αντιφαση θαθελα την αποψη σου.
 
Φυσικά και θα την έπαιρνα την είχα βάλει και στοίχημα με Ρεμί τα όπλα γιατί μου λέγανε ότι θα κάνω αέρα αλλά τους περιμένω ακόμα το χω ξαναγράψει .Πρόσεξε όμως με φυσίγγια ιδιογομωσης όλοι ο καθένας τα δικά του εγώ ήξερα ακριβώς με τα φυσίγγια μου τι μπορώ να κάνω και με ένα truglo ραβδωτό έσω έξω με πορτικγν έξτρα φουλ. Στα 25 μέτρα με 4 άρια η ντουφέκια μου είχε διάμετρο 35 εκ και έσπαγε πέτρες .Αν μου έλεγαν με εργοστασιακά δεν θα πήγαινα κόντρα αλλά τη φοβόντουσαν κιόλας την ςς γιατί είχαμε ρίξει και σε σταθερούς στόχους και είχαν δει ότι το όπλο έκανε υπερσυγκεντρωσεις και αν το υποστηρίζες σκοπευτικά είχε πολλά μέτρα .Μιλάω μόνο για την ςς την θεωρώ ένα όπλο που μπορεί να σταθεί απέναντι σε οποιαδήποτε αν το υποστηρίζεις αλλά οι άλλες μπενελι δεν έχουν σχέση ενώ η Ρεμί πάνω κάτω παίζουν την ίδια μπάλα δεν λες έβγαλε ένα μοντέλο και τα άλλα είναι πολύ υποδυεστερα γιατί οι υπόλοιπες μπενελι δε ξέρω για την power bowr είναι πολύ υποδιεστερες στα μάτια μου βλητικα από τη ςς .Εν υπόψη είχα Ρεμί 1100 και έχω κυνηγήσει με τρεις διαφορετικές κανες Ρεμί και μπενελι απλές όχι Κριό τα έχω ξαναπεί η ςς είναι μια κατηγορία μόνη της σαν μπενελι δε μπορούσα να κυνηγήσω ορτύκια με κύλινδρο τα έκοβαν στη μέση και είχα πάρει τσοκ ανάστροφο .Εκθειαζω τη Ρεμί για τη σταθερότητα στα χρόνια της πολύ δυνατής βλητική της απόδοσης κάτι που δεν έχει η μπενελι 1 όπλο στα 10 μοντέλα δε λέει κάτι.Και όσο για Κρυο με -11 βαθμούς το πιστεύεις η όχι με τα basieri 32 γρ 9 νουμ έσβηνα τα τσιχλοκοτσυφα και μια μπεκατσα μαζί που έβγαλε η επανιελ με την ςς Γενάρη με χιόνια στην Αμφίκλεια ψηλά
 
Last edited:
Φυσικά και θα την έπαιρνα την είχα βάλει και στοίχημα με Ρεμί τα όπλα γιατί μου λέγανε ότι θα κάνω αέρα αλλά τους περιμένω ακόμα το χω ξαναγράψει .Πρόσεξε όμως με φυσίγγια ιδιογομωσης όλοι ο καθένας τα δικά του εγώ ήξερα ακριβώς με τα φυσίγγια μου τι μπορώ να κάνω και με ένα truglo ραβδωτό έσω έξω με πορτικγν έξτρα φουλ. Στα 25 μέτρα με 4 άρια η ντουφέκια μου είχε διάμετρο 35 εκ και έσπαγε πέτρες .Αν μου έλεγαν με εργοστασιακά δεν θα πήγαινα κόντρα αλλά τη φοβόντουσαν κιόλας την ςς γιατί είχαμε ρίξει και σε σταθερούς στόχους και είχαν δει ότι το όπλο έκανε υπερσυγκεντρωσεις και αν το υποστηρίζες σκοπευτικά είχε πολλά μέτρα .Μιλάω μόνο για την ςς την θεωρώ ένα όπλο που μπορεί να σταθεί απέναντι σε οποιαδήποτε αν το υποστηρίζεις αλλά οι άλλες μπενελι δεν έχουν σχέση ενώ η Ρεμί πάνω κάτω παίζουν την ίδια μπάλα δεν λες έβγαλε ένα μοντέλο και τα άλλα είναι πολύ υποδυεστερα γιατί οι υπόλοιπες μπενελι δε ξέρω για την power bowr είναι πολύ υποδιεστερες στα μάτια μου βλητικα από τη ςς .Εν υπόψη είχα Ρεμί 1100 και έχω κυνηγήσει με τρεις διαφορετικές κανες Ρεμί και μπενελι απλές όχι Κριό τα έχω ξαναπεί η ςς είναι μια κατηγορία μόνη της σαν μπενελι δε μπορούσα να κυνηγήσω ορτύκια με κύλινδρο τα έκοβαν στη μέση και είχα πάρει τσοκ ανάστροφο .Εκθειαζω τη Ρεμί για τη σταθερότητα στα χρόνια της πολύ δυνατής βλητική της απόδοσης κάτι που δεν έχει η μπενελι 1 όπλο στα 10 μοντέλα δε λέει κάτι
Γιάννη οι κάνες της ss βγαίνουν από άλλο μηχάνημα ή μέταλλα ή απλά τις ίδιες κάνες με τα άλλα μοντέλα τις επιλέγουν στην τύχη για την ss και κάνουν πόρτινγκ ;
 
όταν λες να φτιάξει τα τσοκ της εννοείς ότι άμα έβαζε της μπερέττα θα έφτιαχνε;
πιστεύεις ότι με εξωεργοστασιακά φτιάχνει;
.think.
Μια μπενελι και τα τσοκ της ςς να βάλεις πάνω θα βελτιωθεί το έκανα στη becacia αν ήμουν καρτέρι επειδή ήταν ελαφριά και έριχνες και με το ένα χέρι βιδωνα τα τσοκ της ςς άλλη απόδοση απόστασης κατευθείαν .Σε γενικές γραμμές τα τσοκ των μπενελι δεν δουλεύουν όλα όπως πρέπει δεν υπακούν στις συσφιξεις ακόμη και στη ςς το καλύτερο ήταν το 4* το 2*αδιάφορο εντελώς το 5* σαν 4 Άρι των άλλων όπλων και ξεκινούσαν και από αρκετά μεγαλύτερο αυλό από τον μαμά..Τα καλύτερα εξωεργοστασιακα τσοκ για μπενελι είναι τα τζεμινι porter έσω έξω από φίλο που τα είχε και είχα δοκιμάσει έκαναν εκπληκτικές κατανομές .Σίγουρα τα τσοκ θα βελτιώσουν αλλά και τώρα που έχω τις έχω πουλήσει έχει ο ξάδελφος και αυτός τη πρώτη σεντρο και μια ςς ότι και να βάλεις πάνω στη σεντρο δεν τι φτάνει την ςς ούτε η δική μου σέντρο που είχα κάνει κώνο στο ψιλακη την έφτανε .Έχω δει και κάνει εξωφρενικές ντουφεκιες με αυτό το όπλο .Αλλά γέμιζα και τάπες διάλεγε .
 
Δε
Γιάννη οι κάνες της ss βγαίνουν από άλλο μηχάνημα ή μέταλλα ή απλά τις ίδιες κάνες με τα άλλα μοντέλα τις επιλέγουν στην τύχη για την ss και κάνουν πόρτινγκ ;
Δεν το ξέρω πάντως δύο ςς. Μετρημένες με αυλό μέτρο αυλοί ολοιδιοι18.35 ίσως τις προσέχουν στην κατασκευή καλύτερα.
 
Θα επαναλάβω την πρόταση : ένας που έχει οπλο αδράνειας και χρονογραφο, ας κάνει μια απλή δοκιμή , 4 ολόιδια φυσίγγια, 2 να τα μετρήσει με το όπλο όπως είναι και τα άλλα 2 χωρίς το ελατηριο που βρίσκεται μέσα στο κλείστρο. Αν οι ταχύτητες δεν επηρεάζονται τότε όλα τα περί υπεροχής άλλων όπλων δεν ισχύουν. Αν αντίθετα βρει διαφορά τότε τα αδράνειας έχουν όντως απώλειες.
 
Θα επαναλάβω την πρόταση : ένας που έχει οπλο αδράνειας και χρονογραφο, ας κάνει μια απλή δοκιμή , 4 ολόιδια φυσίγγια, 2 να τα μετρήσει με το όπλο όπως είναι και τα άλλα 2 χωρίς το ελατηριο που βρίσκεται μέσα στο κλείστρο. Αν οι ταχύτητες δεν επηρεάζονται τότε όλα τα περί υπεροχής άλλων όπλων δεν ισχύουν. Αν αντίθετα βρει διαφορά τότε τα αδράνειας έχουν όντως απώλειες.
Το εχεις κανει? Τι θα γινει οταν η κεφαλη του κλειστρου οπισθοχωρησει βιαια και ακουμπισει στο πισω μερος του? Το εχεις σκεφτει?
Και να με πληρωναν δε θα το εκανα!!!!
 
Έχω μια απορία ... εσύ γιατί γεμίζεις κατιούσες αφού έχεις κάνη που αποδεδειγμένα σκοτώνει στο κυνήγι ?

Όταν σε ρώτησα τι όπλο έχεις διέκοψες την συζήτηση πριν λίγο καιρό.
Δεν έγραψα πουθενά βρε φιλε πως εχω κανη που αποδεδειγμενα σκοτωνει και νομιζω το εχω αναφέρει βερετα εχω.
 
Βασίλη να σου δώσω να καταλαβεις όταν πρωτοπόρα το όπλο ήταν τέλη Γενάρη και αρχές Φλεβάρη φεύγω και πάω χωριό Μάνη σε καρτέρι για τσίχλες με 32 γρ bacieri pelagri 9αρια κάθομαι καρτέρι γιατί εκεί περνούσαν λίγο ψηλά τα πουλιά βάζω 3* είναι ολομόναχος και αρχίζουν να περνάνε κυριολεκτικά από το δίπλα καρτέρι τσίχλες 40 μέτρα πλάγια και 10 μέτρα υψος 1/2/3/4 κάποια στιγμή λέω δε γαμιεται αν περάσει άλλη θα τις ρίξω η επόμενη που πέρασε στουπί άλλη τα ίδια πήρα 4 πουλιά κυριολεκτω άνω των 40 μέτρων και λέω αυτό το ντουφέκι είναι άλλο δεν έχει σχέση με τα υπόλοιπα και από τότε το σήκωνα και με αποζημιώνει σε αποστάσεις που πολλοί κοιτούσαν φίλε μετά άρχισα και να γεμίζω και το τερμάτισα σκότωναν με το 4* 40 μέτρα αφού έσκασα και 150 στο πλαστουργο και έκανα και πατέντες τσόντα πέλμα και το έφερα κατά 90% στα μέτρα μου κάπως έτσι.
 

Attachments

  • IMG_20210828_184139.jpg
    IMG_20210828_184139.jpg
    100,7 KB · Προβολές: 29
δε μπορούσα να κυνηγήσω ορτύκια με κύλινδρο τα έκοβαν στη μέση και είχα πάρει τσοκ ανάστροφο
Εδώ είναι ένα παράδειγμα γιατί οι απόψεις διίστανται
Αυτό κάποιος μπορεί να το βλέπει σαν καλό και κάποιος άλλος σαν κακό
 
Back
Top