Όπλο που "σκοτώνει" πρασίνια σε κρύα

Όπλα προς επιλογή

  • Remington V3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 23 18,1%
  • Benelli SBE3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 32 25,2%
  • Mossberg 930 WATERFOWL ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 1 0,8%
  • Franchi Intensity ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 4 3,1%
  • Browning Maxus2 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Winchester SX4 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 10 7,9%
  • Beretta A400 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 26 20,5%
  • Breda 930i ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 0 0,0%
  • Fabarm XLR5 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Baikal MP-155 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 7 5,5%

  • Total voters
    127
  • Poll closed .
Δηλαδή οποίος δεν κανει κωνο σε μπενελι ειναι ΧΑΖΟΣ.... ααα.. Κοιμαται κιολας.... Δηλαδή εγω που σε 3 μπενελια δεν εχω κανει κωνο είμαι ΧΑΖΟΣ.... ααα.. Κοιμάμαι κιόλας...θλιβερή τοποθέτηση.. Κ κρίμα που βλέπω κ φατσουλες επιβραβευσης
Φιλαράκι δεν είναι προσωπικό και μιλάω γιαυτούς που τις πειράζουν αν προσέξεις τα γραφόμενα όχι για αυτούς που δεν ασχολούνται πρόσεξε πως διαβάζεις εσένα ίσα ίσα που δεν ασχολείσαι να τις πειράξεις δεν σε έχουν πιάσει κορόιδο.
 
Δηλαδή οποίος δεν κανει κωνο σε μπενελι ειναι ΧΑΖΟΣ.... ααα.. Κοιμαται κιολας.... Δηλαδή εγω που σε 3 μπενελια δεν εχω κανει κωνο είμαι ΧΑΖΟΣ.... ααα.. Κοιμάμαι κιόλας...θλιβερή τοποθέτηση.. Κ κρίμα που βλέπω κ φατσουλες επιβραβευσης
Εξαρτάται από το τι κυνηγάς,τις αποστάσεις που ρίχνεις,το πώς έχεις συνηθίσει κλπ...... Δεν σε υποχρεώνει κανείς να κάνεις κώνο....... Η να αλλάξεις τσοκ κλπ.... Εγώ σε μπενελι που είχα και στις δύο κανες δεν πείραξα τίποτε γιατί δεν χρειαζόταν επειδή με αυτό κυνηγούσα πέρδικες ορτύκια,τσίχλες δεν είχα παράπονο.... Σε πιο απαιτητικα κυνήγια χρησιμοποιούσα άλλο όπλο.......
 
Αν χτυπήσετε "long forcing cone" στο google θα σας βγαλει πρώτον τον Roberts και δεύτερο το φιλαράκι του τον Jarrod ... τον θυμάστε ;
https://www.outdoorlife.com/article...red-forcing-cone-can-improve-pellet-patterns/

Τα δικά μου σχόλια είναι αυτά για το άρθρο
https://www.hunterslife.gr/forums/t...ς-σε-κυνηγετικά-όπλα.548/page-100#post-473683

Αν δεν τα πιστεύετε τα δικά μου διαβάστε τι γράφει για το συγκεκριμένο άρθρο ο A C JONES που έχει ρίξει περισσότερες τουφεκιές από όλους μας μαζί.
Ουσιαστικά λέει τον Jarrod ψεύτη.
Και όχι μόνο αυτό, αλλά με τις κοτσάνες και τα ποσοστά που δίνει οδηγεί τον κόσμο να πάρει benelli, να την στείλει για κώνο στο φιλαράκι του τον Roberts και να έχει το καλύτερο όπλο του κόσμου ;)
https://www.trapshooters.com/threads/back-bore-forcing-cone.365553/page-20#post-3782521

Διαβάστε όλο το thread στο trapshooters.
Μαλώνουν για το ίδιο πράγμα. :)
 
Ακόμη με αυτό το θέμα πάμε για άλλα κέρδισε η μπενελι είπαμε τι να κάνουμε που είναι χρωμιωμενη με κοντό κώνο και είναι το μοναδικό ντουφέκι στην Ελλάδα που δεκάδες κάτοχοι προσπαθούν να βελτιώσουν τη ντουφέκια του κάνοντας κώνο η κάτι αλλο γιατί αν ρωτήσετε οπλουργους 90% μπενελι ζητάνε τροποποιήσεις στη κανη .Τι να κάνουμε αφήστε τους οπλουργους να τους κοροϊδεύουν και τους ιδιοκτήτες στη χαζομάρα τους αφού όλα είναι ίδια μη τους ξυπνάμε κιόλας ,μόνο που δε ξέρω ποιος κοιματε περισσότερο.
Πάλι λάθος είσαι‼️
Ρίχνεις το μπαλάκι κ την ευθύνη στους οπλουργους‼️"κοροϊδεύουν",μα όταν εσύ‼️ πας κ του ζητας κώνο ,θα στον φτιάξει‼️(κορόιδο είναι❓) με ότι όπλο κ να πας θα στον φτιάξει,δουλειά του είναι (αν πας με περατζι η v3 θα σε διώξει?)κ θα σου προτείνει μαλιστα κ την έκταση ...του κώνου.Αν δε, ζητήσεις μεγαλύτερο κ είναι ΚΑΛΟΣ οπλουργος‼️θα πάρεις τον πούλο‼️(το γνωρίζεις αυτό❓)
Πάνε κάτοχοι μ2 λες κ ζητάνε κώνο ,(πόσοι πήγαν❓ξέρεις αριθμό❓πόσοι από εδώ μέσα ρε αδερφέ❓ο Τεό κ ο Άρης αυτούς εγω ξερω)‼️αλλά κ έτσι να ειναι‼️ ,απ' τη στιγμή που το αρμοδιο(της φούτσας ο χαβάς) Καφενείο,έβγαλε πόρισμα😆 κ τοποθετήθηκε αρνητικά για τα συγκεκριμένα όπλα❓πως να μην πάνε❓(τους παραμυθιασατε κ αυτούς όντας παραμυθιασμενοι οι ίδιοι)‼️
Πι.ες/αυτός που κοιμαται βλέπει όνειρα....‼️ο ξύπνιος βλέπει πίνακες, (κατανομες-συγκεντρωσεις)διατριση ,φυσίγγια‼️ουυυυυτε καν τσοκ‼️
 
Ε
Ακόμη με αυτό το θέμα πάμε για άλλα κέρδισε η μπενελι είπαμε τι να κάνουμε που είναι χρωμιωμενη με κοντό κώνο και είναι το μοναδικό ντουφέκι στην Ελλάδα που δεκάδες κάτοχοι προσπαθούν να βελτιώσουν τη ντουφέκια του κάνοντας κώνο η κάτι αλλο γιατί αν ρωτήσετε οπλουργους 90% μπενελι ζητάνε τροποποιήσεις στη κανη .Τι να κάνουμε αφήστε τους οπλουργους να τους κοροϊδεύουν και τους ιδιοκτήτες στη χαζομάρα τους αφού όλα είναι ίδια μη τους ξυπνάμε κιόλας ,μόνο που δε ξέρω ποιος κοιματε περισσότερο.
Έχει ανοίξει φάμπρικα και βάση των πωλήσεων είναι πολλά τα λεφτά.Ο Άννας σε στέλνει στον Καϊάφα και το ανάποδο.Εδω παλιά είχαν ανοίξει φάμπρικα με εγχειρίσεις ανοιχτής καρδιάς και όπως αποδείχθηκε οι περισσότερες δεν χρειαζονταν ,στα όπλα θα κωλοσουν;
 
Έχει ανοίξει φάμπρικα και βάση των πωλήσεων είναι πολλά τα λεφτά.
Φάμπρικα κανονική και τα παπαγαλάκια να κελαηδάνε (τα παπαγαλάκια δεν είναι από εδώ μέσα :) ) ...
Πως θα προσπαθήσουν να πάρουν χρήματα από όπλα που δεν χαλάνε ...
Ο Άννας σε στέλνει στον Καϊάφα και το ανάποδο.
Ακριβώς ... ένα πλήρες κύκλωμα.
Το κακό είναι ότι και ο Άννας παίρνει χρήματα για να σε στείλει στον Καϊάφα :)
Και τον λογαριασμό τον πληρώνει ο άσχετος.
 
Last edited:
Θα σου πω κάτι ευθέως.

Αν ο κώνος έδινε αέρα +10% όπως ισχυρίζονται όλοι, κανένας δεν θα ασχολούνταν με βλητικές δοκιμές διότι θα είχε οπλάρα και δεν θα υπήρχε λόγος.
Δηλαδή μιλώντας για το δικό μου όπλο θα είχα συγκεντρώσεις από 60-100% με οποιοδήποτε φυσίγγι, οποιοδήποτε νούμερο σκαγιού, οποιαδήποτε γόμωση και οποιοδήποτε τσοκ πάνω από LM εργοστασικό ή after market.
Αυτό απλά είναι αδύνατο.
Και το λέω με τόση σιγουριά γιατί δεν έχω δει τεράστιες διαφορές στα συγκριτικά με όπλα με κώνους αεροδρόμιο.
Η Μ2 με ότι συνδιασμό έχω κάνει, με ότι τσοκ έχω βάλει από LM μέχρι Full, με ότι φυσίγγι έχω ρίξει ιδιογόμωση ή εμπορικό, με ότι νούμερο σκαγιού από #2 μέχρι #8 έβγαλε min 50% max 90%.

3 μόνο φυσίγγια έπεσαν κάτω από 50% ... οπότε μπορεί να είναι και από τύχη λόγω δοκιμής ενός μόνο φυσιγγίου.

Βολή 100% μια έχω δει εδώ από τον κρητικό (95%@50m) με φτιαγμένη βυσμάτωση.
Αν ξεχνάω καμία του Νίκου να με συγχωρέσει.

Με τις διατρήσεις απλά γελάω όταν λένε για φοβερές διαφορές κτλ
Αν δεν καταφέρει οποιαδήποτε μετατροπή να σφίξει την κατανομή μην περιμένεις να αυξηθεί η διάτρηση με το ίδιο φυσίγγι πάντα.

Και όταν μιλάω για ποσοστά πάντα στα 36,5m από το στόμιο της κάνης.

Προχθές κάποιος άφησε να εννοηθεί ότι μπορούμε να συγκρίνουμε συγκεντρώσες στα 35m με 75cm κύκλο με τα 36,5m με 76cm κύκλο.
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ, δεν είναι συγκρίσιμες.
Βασίλη την έκανες κ εσύ την πατάτα φίλε κ πήρες τη Μ2
Ψάχνε αλεύρια κ φαριν απ τώρα...
.yel..yel..yel..love.
 
Εχεται αναρωτήθηκε ποτέ γιατί από τα 2++χιλιάδες μέλη… γράφουν για αυτό το θέμα μόνο 5 ατομα που αναμασάνε τα ίδια και τα ίδια για να πησουν ποιον… και γιατί… εδώ αρχησε το κυνηγι και πλακώνεστε ακόμα ποια νου είναι ποιο μεγάλη … αντί να πιάνεται το οπλο σας και να καν έτσι την βόλτα σας στα λιβάδια στα βουνά στον βάλτο
 
Εχεται αναρωτήθηκε ποτέ γιατί από τα 2++χιλιάδες μέλη… γράφουν για αυτό το θέμα μόνο 5 ατομα που αναμασάνε τα ίδια και τα ίδια για να πησουν ποιον… και γιατί… εδώ αρχησε το κυνηγι και πλακώνεστε ακόμα ποια νου είναι ποιο μεγάλη … αντί να πιάνεται το οπλο σας και να καν έτσι την βόλτα σας στα λιβάδια στα βουνά στον βάλτο
Συγνώμη φίλε Λιακο αλλά εγώ πρώτη φορά έγραψα σχετικά με το θέμα της απόδοσης της μπενελλι για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους.
Δεν έχω ξαναπεί ότι είναι όπλα προστασίας θηράματος.
Πρώτη φορά το είπα τώρα... .my man.
 
Εχεται αναρωτήθηκε ποτέ γιατί από τα 2++χιλιάδες μέλη… γράφουν για αυτό το θέμα μόνο 5 ατομα που αναμασάνε τα ίδια και τα ίδια για να πησουν ποιον… και γιατί… εδώ αρχησε το κυνηγι και πλακώνεστε ακόμα ποια νου είναι ποιο μεγάλη … αντί να πιάνεται το οπλο σας και να καν έτσι την βόλτα σας στα λιβάδια στα βουνά στον βάλτο
Για πες μας εσύ ρε Ηλία ,που παει το μυαλό σου❓
Παρεπιπτόντως, να σου επισημάνω ότι, αυτή τη στιγμή κάνεις ακριβώς αυτό που κρίνεις παραπάνω‼️
 
Κάτι γίνεται εκεί στο Ουρμπινο φίλε Γιάννη!!!
Βρε λες να συνεργάζονται με τπτ οικολογικές οργανώσεις;;;;
Πίστεψέ με αν δω τουφεκιά στα 36,5μ με 100% συγκέντρωση σε εμπορικό θα πάρω δεύτερο όπλο, την ίδια στιγμή, όσο και να κοστίζει.
Τον διάβασες τον Dr Jones ?
81% (σε 10 τραποφυσίγγια) έχει δει μόνο σε 1 όπλο στην ζωή του με και αυτό με Full σταθερό ... το 75% είναι νορμάλ και ο άλλος ο Jarrod βγάζει 96% !!!!!!!!!!!! 😂🤪.hair.

Ο μάλαξ ο Jarrod γράφει ότι η Vinci βαράει 85% χωρίς μετατροπές #8 αμερικάνικο μολύβδινο Fed. target 31.5gr με LM !!!!!!!!!!!!!!!!!
Αν κάνεις κώνο βαράει με το ίδιο τσοκ 96% !!!!!!!!!!
Και πάνω από 80% με 3 φυσίγγια αχαχαχαχα

Τώρα εγώ τι να πω ?
1. ότι η Vinci είναι υπερόπλο ?
2. ότι ο Jarrod που έγραψε το άρθρο λέει ψέματα και παραμύθια της χαλιμάς ? ή ότι προσπαθεί να βρει πελάτες για τον φίλο του ?
3. ή ότι ο Roberts παραμυθιάζει κόσμο αν έχει στείλει αυτά τα στοιχεία στον φίλο του τον Jarrod αχαχαχαχα

Αν δεν είμαι εγώ μπροστά, ΚΑΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ακόμα και αν την κάνει ο ξάδερφός μου (μεγάλος απατεώνας) !!!
Μας έχουν πήξει στην κοροϊδία ....

1663337367971.png
 
Last edited:
Εδω Βασιλη σε πιανω αδιαβαστο...Η Browning δινει και γωνια και μηκος...VectorPro
View attachment 55804
Κώνος λεει....ανταγωνιστριων εταιρειών στη δεύτερη φωτό‼️
Λες κ η Μπράουνινγκ δεν έχει-ειχε όπλα με μικρο
κώνο‼️
Ξέρεις που εχει πιο πολλές πτανες❓εκεί που δεν έχει κανείς λεφτά να τις πηδήξει‼️.....
 
Back
Top