Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πολυ ωραιο και ισοροπημενο σεταπ..αν θες οταν κρυωσει καλα βαλε cx2000 και κλεισε λιγο πιο χαμηλα..κατα τα αλλα ειναι τελειο..ευχομαι και αλλα πολλα γουρουνια
Σε ευχαριστω Μιλτο νασε καλα το ιδιο ευχομαι και σε σενα.Τα λεγαμε που και που αν θυμασε
 
Ωραιο βιντεακι Τασο..καλα τα λεει..βεβαια θα ηθελα η σιλουετα που χρησιμοποιει να ηταν κινουμενη οπως κανουν εκπαιδευση στο εξωτερικο..εκει πραγματικα εξομοιωνεις τις συνθηκες του κυνηγιου..μ αρεσε επισης οτι αναφερεται μονο στο μονοβολο και οχι στα δραμια που προκαλουν τους περισσοτερους τραυματισμους στα γουρουνια και αυτο θα πρεπει να υιοθετηθει απο ολους τους γουρουναδες
 
μ αρεσε επισης οτι αναφερεται μονο στο μονοβολο και οχι στα δραμια που προκαλουν τους περισσοτερους τραυματισμους στα γουρουνια και αυτο θα πρεπει να υιοθετηθει απο ολους τους γουρουναδες
Με λίγα λόγια στο γουρούνι ισχύει το αντίθετο από ότι γνωρίζουμε στα φτερωτά κ μικρά τριχωτα κ γενικά σε βολές με σκάγια..Εκεί "πάμε" για το καίριο πλήγμα και οχι για τα πολλαπλά τραύματα..
Όποτε το μονοβολο είναι η καλύτερη λύση για να σταματήσει κ τον πιο μεγαλόσωμο ζώο..Εξάλλου έχει πολύ μεγαλύτερη κινητική ενέργεια απο τα δραμια..
Δεν ξέρω κ δεν έχω ιδέα απο αυτο το κυνήγι αλλά αυτο νομιζω οτι είναι και το σωστό..
 
Ετσι ακριβως ειναι Τασο..επειδη εχει χοντρο δερμα και αρκετο λιπος μεχρι να φτασει σε ζωτικα οργανα τα δραμια πολλες φορες και ειδικα τα μολυβδινα με την προσκρουση μαζευουν τριχες και λιπος και δεν περνανε στα οργανα..το μονοβολο σε αντιθεση εχει ολη την κινητικη ενεργεια μαζεμενη σε ενα βλημα και ετσι το τραυμα ειναι βαρυ στο ζωο..αν δεν το παρει σε ζωτικο σημειο το σιγουρο ειναι οτι θα κοψει το ζωο και δεν θα απομακρυνθει πολυ τραυματισμενο..προσωπικα τα τελευταια 4 χρονια ριχνω μονο μονοβολο στα γουρουνια ακομα και σε κλειστα καρτερια..αν το πετυχεις το πετυχες..αν οχι τουλαχιστον δεν θα παει να ψοφισει σε καμια ρεματια μετα απο μερες
 
Και ομως Μανο και εκει καλο ειναι το μονοβολο..στα πυκνα ομως το ζωο συνηθως βγαινει σε παρα πολυ κοντινες αποστασεις απο 5-15 μετρα και σε αυτη την αποσταση και τα δραμια ανοιγουν απο καθολου εως και πολυ λιγο..ολα ριναι θεμα αυτοπεποιθησης και ψυχολογιας για το αν θα ριξεις μονοβολο
 
Μιλτο σε αυτο εχεις δικιο χωρις βεβαια να ειναι απόλυτο! Και εγω ας πουμε αυτο που τράβηξα μου βγήκε στα 20-25 μέτρα! Έφαγε τα 7-9 δράμια!
 
Απολυτο δεν ειναι τιποτα Μανο..αυταα που λεω ειναι προσωπικες μου εμπειριες απο τα χρονια που κυνηγαω αποκλειστικα αυτο το θηραμα και απο τα λεγομενα του πατερα μου και των παππουδων μου..να θυμασαι αυτο που μου λενε το χειροτερο μονοβολο ειναι τα καλυτερα δραμια
 
καλημερα κυριοι. εχω μια ερωτηση. συναδελφος θελει ν αγορασει κρεας αγριοχοιρου. επειδη εδω χανια δεν εχουμε κι εγω δεν εχω ιδεα μπορειτε να με διαφωτισετε πως και τι????
Αν εννοείς άγριο αγριόχοιρο τότε απαγορεύεται. Αν εννοείς αγριόχοιρο εκτροφής τότε ρώτα σε κρεοπωλεία! Αν έχεις φίλο κυνηγό που έχει κάνει αγριόχοιρους φέτος τότε ζήτα να σου δώσει. Ξαναλέω απαγορεύεται η αγοραπωλησία άγριου αγριόχοιρου!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top