Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γιατί να μην κάνει ;;;
Θα το δοκιμάσω...;)

Υ.Γ1: πάνε πολλά χρόνια, το πιο βαρύ που έχω ρίξει 32 γρ REMINGTON NITRO No 5...Δυο Παπιά, χειμώνας, τα είδα από ψηλά στο γιαλό (εν είδη λιμνοθάλασσας), με μύριες προφυλάξεις,... τα 'βαλα το ένα πίσω απ' το άλλο...με μια τουφεκιά... 2 φυσίγγια τέτοια είχα...

Υ.Γ2: προς αποφυγή παρανόησης. Κατέβηκα κάτω...έρπην μέχρι τα 30-35 μέτρα περίπου και τους έριξα..;)
 
Last edited:
Αγριοχοιρος, φασσα,υδρόβια η τρίτη βολή είναι χρήσιμη κ σε καποιες περιπτωσεις τυγχανει να είναι κ απαραίτητη....

Και γενικά θηρευσιμο είδος που να μην έχει πεσει με την τρίτη τουφεκιά δεν υπάρχει.....
Για να μην σας πω ότι έχει πεσει κ με την τέταρτη όταν επιτρεπόταν τα παραπανω απο τρία φυσίγγια....

Απο εκει κ περα, τα πλεονεκτηματα- μεινονεκτηματα ολων των όπλων έχουν αναλυθεί πολλες φορες, αλλά το θέμα είναι το γουστάρει ο καθένας να επιλέξει...

υπάρχουν συνάδελφοι που αγαπάνε τα δικαννα κ θέτουν ως "όριο" τις δυο βολές,
υπάρχουν συνάδελφοι που τους αρεσουν οι καραμπίνες κ συνεπώς οι τρεις βολές....
υπάρχουν κ κάποιοι άλλοι που αν μπορουσαν θα έριχναν και.. δέκα βολές στο ίδιο θήραμα προκειμενου να το καρπωθουν.........
 
...υπάρχουν συνάδελφοι που αγαπάνε τα δικαννα κ θέτουν ως "όριο" τις δυο βολές,
Τάσο Καλημέρα!:)

Πιο πάνω τα ευλόγησα τα αυτογεμή ... παρότι λάτρης του πλαγιόκαννου!:)

Στις 2 τουφεκιές , λες αυτές έχω μ' αυτές θα κάμω δουλειά= γίνεσαι θες δεν θες , προσεκτικότερος και πιο φειδωλός, αρχίζοντας από τον ψυχολογικό παράγοντα και μόνο...

Υ.Γ: ότι αρέσκεται καθείς , τα ξανάπαμε, θηράματα να έχει να κάνουμε το γούστο μας...!!!;)
 
υπάρχουν κ κάποιοι άλλοι που αν μπορουσαν θα έριχναν και.. δέκα βολές στο ίδιο θήραμα προκειμενου να το καρπωθουν.........
Δύσκολα μπορώ να σκεφτώ κάποιον να ρίχνει 10 βολές στο ίδιο θήραμα. Θα έπρεπε το θήραμα να κάθεται κίνητο και να σε κοιτάει, όμως αυτό δε συμβαίνει.
Επίσης, γιατί να μην έχω 10 φυσίγγια στην αποθήκη μου όταν κυνηγάω τσίχλα απογευματινό καρτέρι και όλα θα μου περάσουν μαζί μέσα σε 10 λεπτά. 1-2 στο καθένα χωρίς να πρέπει να γεμίζω συνέχεια. Ποιά τσίχλα θα σου δώσει ευκαιρία για τέταρτη βολή; Ούτε για τρίτη δε σου δίνει συνήθως. Το ίδιο και σε μερικά περπατητά τσίχλας που μπορεί να πεταχτούν 2-3 από το πυκνό μαζί. Αφού έτσι και αλλιώς το θήραμα σπάνια μας δίνει ευκαιρία για πάνω από 2 βολές.
Γιατί να υπάρχει περιορισμός στην αποθήκη φυσιγγίων στο κυνήγι αγριόχοιρου οταν η πολιτεία έχει ανάγκη τη μείωση του πληθυσμού του και δίνει για αυτο παράταση στο κυνήγι του; Στην Αμερική όταν θέλουν να μειώσουν πληθυσμούς όχι απλά δεν υπάρχουν περιορισμοί στις αποθήκες, αλλά το Δασαρχείο τους κάνει δώρο τα φυσίγγια. Δε μπορώ να τα καταλάβω όλα αυτά τα ευνουχιστικά συμπλέγματα των ελλήνων.
 
Δύσκολα μπορώ να σκεφτώ κάποιον να ρίχνει 10 βολές στο ίδιο θήραμα. Θα έπρεπε το θήραμα να κάθεται κίνητο και να σε κοιτάει, όμως αυτό δε συμβαίνει.
Τρόπος το λέγειν Θαλή...........
Και αυτό δείχνει το σκεπτικό ορισμένων που θελουν παση θυσία να "πεσει" το θήραμα.....
Βέβαια όλοι αυτοί συνήθως πασχουν κ απο αδυναμία στην σκοπευση.....



Επίσης, γιατί να μην έχω 10 φυσίγγια στην αποθήκη μου όταν κυνηγάω τσίχλα απογευματινό καρτέρι και όλα θα μου περάσουν μαζί μέσα σε 10 λεπτά. 1-2 στο καθένα χωρίς να πρέπει να γεμίζω συνέχεια. Ποιά τσίχλα θα σου δώσει ευκαιρία για τέταρτη βολή; Ούτε για τρίτη δε σου δίνει συνήθως. Το ίδιο και σε μερικά περπατητά τσίχλας που μπορεί να πεταχτούν 2-3 από το πυκνό μαζί. Αφού έτσι και αλλιώς το θήραμα σπάνια μας δίνει ευκαιρία για πάνω από 2 βολές.
Εγώ δεν θα σου πω για 10 αλλά για 5 φυσίγγια...
Αντε κ γίνεται... Θα γίνει μόνο στην τσίχλα??
Ο καθένας με ένα τέτοιο όπλο θα πηγαινει κ στις περδικες......

Επισης,δεν είναι απαραίτητο όλα τα θηράματα που βλέπουμε η που περνανε απο το καρτέρι μας να τα αφήνουμε ατουφέκιστα...... Αν ήταν έτσι...........

Γιατί να υπάρχει περιορισμός στην αποθήκη φυσιγγίων στο κυνήγι αγριόχοιρου οταν η πολιτεία έχει ανάγκη τη μείωση του πληθυσμού του και δίνει για αυτο παράταση στο κυνήγι του;
Αν μπορώ να σκεφτω έναν λόγο να επιτραπουν παραπανω απο 3 φυσίγγια στον αγριοχοιρο είναι λόγω επικυνδινοτητας....
Αλλά κ παλι... Αυτή η αιτία θα ωθήσει κάποιους να το εφαρμόσουν κ σε αλλά θηράματα...

Εν κατακλείδι,Για εμενα τα 3 φυσίγγια είναι αρκετά κ για κάθε θήραμα, δεν χρειάζονται παρα πανω..........
 
Last edited:
Δύσκολα μπορώ να σκεφτώ κάποιον να ρίχνει 10 βολές στο ίδιο θήραμα. Θα έπρεπε το θήραμα να κάθεται κίνητο και να σε κοιτάει, όμως αυτό δε συμβαίνει.
Επίσης, γιατί να μην έχω 10 φυσίγγια στην αποθήκη μου όταν κυνηγάω τσίχλα απογευματινό καρτέρι και όλα θα μου περάσουν μαζί μέσα σε 10 λεπτά. 1-2 στο καθένα χωρίς να πρέπει να γεμίζω συνέχεια. Ποιά τσίχλα θα σου δώσει ευκαιρία για τέταρτη βολή; Ούτε για τρίτη δε σου δίνει συνήθως. Το ίδιο και σε μερικά περπατητά τσίχλας που μπορεί να πεταχτούν 2-3 από το πυκνό μαζί. Αφού έτσι και αλλιώς το θήραμα σπάνια μας δίνει ευκαιρία για πάνω από 2 βολές.
Γιατί να υπάρχει περιορισμός στην αποθήκη φυσιγγίων στο κυνήγι αγριόχοιρου οταν η πολιτεία έχει ανάγκη τη μείωση του πληθυσμού του και δίνει για αυτο παράταση στο κυνήγι του; Στην Αμερική όταν θέλουν να μειώσουν πληθυσμούς όχι απλά δεν υπάρχουν περιορισμοί στις αποθήκες, αλλά το Δασαρχείο τους κάνει δώρο τα φυσίγγια. Δε μπορώ να τα καταλάβω όλα αυτά τα ευνουχιστικά συμπλέγματα των ελλήνων.
Στα γουρούνια είναι πιο σωστό να επιτραπούν τα αυτογεμη χωρίς μειωτηρα, θα έχουν αποτέλεσμα, παρά να παρατείνεται η περίοδος.
 
Τρόπος το λέγειν Θαλή...........
Και αυτό δείχνει το σκεπτικό ορισμένων που θελουν παση θυσία να "πεσει" το θήραμα.....
Βέβαια όλοι αυτοί συνήθως πασχουν κ απο αδυναμία στην σκοπευση.....
Καλά κάνουν Τάσο, για αυτό είναι εκεί στο βουνό, δε βλέπω κάτι κακό.

Εγώ δεν θα σου πω για 10 αλλά για 5 φυσίγγια...
Αντε κ γίνεται... Θα γίνει μόνο στην τσίχλα?
Ο καθένας με ένα τέτοιο όπλο θα πηγαινει κ στις περδικες......
Και έπειτα δεν είναι απαραίτητο όλα τα θηράματα που βλέπουμε η που θα περνανε απο το καρτέρι μας να τα αφήνουμε ατουφέκιστα...... Αν ήταν έτσι...........
Και τί έγινε αν πάει και στις πέρδικες; Αφού η κάρπωση ελέγχεται από τα όρια της ρυθμιστικής. Παραπάνω δεν μπορεί να πάρει έτσι και αλλιώς.
Κανένας κυνηγός δεν τουφεκάει όλα τα θηράματα που περνάνε, επικεντρώνεσαι σε 1-2.
Γενικά σέβομαι πολύ τα επιχειρήματά σας, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι πραγματικοί αυτοί οι κίνδυνοι που εκθέτετε. Νομίζω ότι έχει να κάνει περισσότερο με τη γενική λογική της υποδεέστερης αυτής χώρας ότι οι πολίτες είναι κάφροι και έτσι πρέπει να τους φέρονται. "Άντε πάρε και εσύ καφρούλι ένα τουφεκάκι με μειωτήρα και πήγαινε να ψευτοκυνηγήσεις βλάκα και σκασμός." Και οι νευρωτικοί να χειροκροτούν.

Εν κατακλείδι,Για εμενα τα 3 φυσίγγια είναι αρκετά κ για κάθε θήραμα, δεν χρειάζονται παρα πανω..........
Τα 10 φυσίγγια στη θαλάμη ξαναλέω δεν τα θέλω για το ίδιο θήραμα. Έτσι και αλλιώς το θήραμα μετά το δεύτερο-τρίτο στο ξεκόβει γιατί είναι εκτός πεδίου βολής. Για ποιό λόγο να βάζουν ένα σωρό φυσίγγια σε ζώνες, στο κοντάκι, στις τσέπες, όπου βρίσκουν χώρο, αλλά η αποθήκη να είναι άδεια και να πρέπει να γεμίζουν συνέχεια; Κάνεις το περπατητό σου και γεμίζεις όταν αδειάσει η αποθήκη.
 
Καλά κάνουν Τάσο, για αυτό είναι εκεί στο βουνό, δε βλέπω κάτι κακό.
Τότε με την ίδια λογικη να πηγαινουμε και για ψάρεμα με δυναμίτη......

Και τί έγινε αν πάει και στις πέρδικες; Αφού η κάρπωση ελέγχεται από τα όρια της ρυθμιστικής. Παραπάνω δεν μπορεί να πάρει έτσι και αλλιώς.
Ναι,αλλά με 5 φυσίγγια αλλάζει το έργο....
Συν ότι είναι πιθανον να δώσει κ τα κίνητρα στο να παρανομησουν κ κάποιοι νόμιμοι.........
Δεν νοείται όπλο που θα φέρει 5 φυσίγγια να ανεβαίνει στο βουνό,κ αν γίνει αυτό σίγουρα δεν θα είναι για καλό...............
Μην αναφέρω παλι τα της περδικας...

Άντε πάρε και εσύ καφρούλι ένα τουφεκάκι με μειωτήρα και πήγαινε να ψευτοκυνηγήσεις βλάκα και σκασμός." Και οι νευρωτικοί να χειροκροτούν.
Δηλαδή ποσα φυσίγγια θα έπρεπε να φέρει μια καραμπίνα για να κάνουμε την δουλειά μας σωστά?
Όταν όλοι μας γνωρίζουμε ότι πανω απο ολα η σωστη σκοπευση είναι το α και το ω.....

Και εν τέλει,ενας που θα βάλει 5-6 φυσίγγια στην καραμπίνα του (κ θα έχει κ ενα όπλο δυσχρηστο) είναι σίγουρο ότι θα βαρεσει περισσοτερες τσίχλες από έναν που κυνηγάει με δικαννο?
Ε Οχι βέβαια..... Αλλά πραγματα μετράνε....


Ειλικρινά δεν βρίσκω έναν λόγο στο να ζητάμε παραπανω απο 3 φυσίγγια....
Και ιδιαίτερα οταν κινδυνευουμε να χάσουμε κ αυτα που έχουμε, με την "κρίση" που κατα καιρους περναει το κυνήγι.......

Για ποιό λόγο να βάζουν ένα σωρό φυσίγγια σε ζώνες, στο κοντάκι, στις τσέπες, όπου βρίσκουν χώρο, αλλά η αποθήκη να είναι άδεια και να πρέπει να γεμίζουν συνέχεια;
Είναι τόσο μεγάλος κόπος στο να γεμίζουμε τα οπλα μας με φυσίγγια?
Η θα χάσουμε τα ελάφια με τα χρυσά κερατα που θα περνανε δίπλα μας?
 
Last edited:
Και όπως είπα κινδυνευουμε να τα χάσουμε κ αυτα κάποια στιγμή,με ολους αυτους που μπλεξαμε.....
Τότε θα το εκτιμήσουμε πραγματικα.......
Άστα να πάνε, τι μας περιμένει είναι σενάρια επιστημονικής φαντασίας...
 
Τότε με αυτή την λογικη να πηγαινουμε και για ψάρεμα με δυναμίτη......
Όχι, δεν έχει καμία σχέση αυτό που λες, είναι πολύ ατυχές το παράδειγμά σου. Ο δυναμίτης ακρωτηριάζει συχνά τον χειριστή, προκαλεί κάθε είδους ατυχήματα, σκοτώνει πολλά ψάρια ενώ και 100 φυσίγγια να έχεις στη θαλάμη πάλι 1-2 τσίχλες θα τουφεκίσεις με 2-3 το πολύ φυσίγγια στην κάθε μία. Στη πραγματικότητα όσα φυσίγγια και να έχει η αποθήκη δεν αλλάζει τίποτα στο κυνήγι. Είναι λάθος να σκέπτεσαι ότι ό,τι υπάρχει μέσα στο όπλο αντιστοιχεί σε ένα θήραμα.

Ναι,αλλά με 5 φυσίγγια αλλάζει το έργο....
Συν ότι είναι πιθανον να δώσει κ τα κίνητρα στο να παρανομησουν κ κάποιοι νόμιμοι.........
Δεν νοείται όπλο που θα φέρει 5 φυσίγγια να ανεβαίνει στο βουνό,κ αν γίνει αυτό σίγουρα δεν θα είναι για καλό...............
Μην αναφέρω παλι τα της περδικας...
Οι παράνομος στα παπάρια του τί λένε οι νόμοι, εμένα και εσένα τους νόμιμους απασχολεί το θέμα. Και όπως βλέπεις οι παράνομοι άλλα σκαρφίζονται για να καρπωθούνε περισσότερα και το τελευταίο που τους απασχολεί είναι ο αριθμός των φυσιγγίων.
Κανένα έργο δεν αλλάζει, δεν έχεις φέρει μέχρι τώρα ούτε ένα επιχείρημα που να το στηρίζει αυτό.
Νοείτε και παρανοείτε να φέρει και 10 φυσίγγια στη αποθήκη και αυτή η αδιευκρίνιστη φοβία που έχεις ότι δεν είναι για καλό δεν ισχύει στην πράξη.

Δηλαδή ποσα φυσίγγια θα έπρεπε να φέρει μια καραμπίνα για να κάνουμε την δουλειά μας σωστά?
Όταν όλοι μας γνωρίζουμε ότι πανω απο ολα η σωστη σκοπευση είναι το α και το ω.....
Και με μονόκαννο τη δουλειά μας την κάνουμε. Ένας από την ομάδα στον αγριόχοιρο έρχεται με μονόκαννο γιατί αυτό έχει ο άνθρωπος.
Η καραμπίνα θα πρέπει να φέρει όσα φυσίγγια είναι σχεδιασμένη να φέρει από τον κατασκευαστή χωρίς παρεμβάσεις. Παρέμβαση είναι η μεγαλύτερη αποθήκη που το κάνει πολύ εμπροστοβαρές, παρέμβαση και μάλιστα ηλίθια είναι και ο μειωτήρας.
Το ότι η σκόπευση είναι το Α και το Ω με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Θα στο φυλάω όμως, και όταν δω κάπου να αναφέρεις την μεγάλη σημασία του αυλού και της κάννης και του τσοκ και του φυσιγγίου θα στο ξαναθυμίσω αυτό που τώρα είπες περί σκόπευσης έτσι για πλάκα.

Και εν τέλει,ενας που θα βάλει 5-6 φυσίγγια στην καραμπίνα του (κ θα έχει κ ενα όπλο δυσχρηστο) είναι σίγουρο ότι θα βαρεσει περισσοτερες τσίχλες από έναν που κυνηγάει με δικαννο?
Ε Οχι βέβαια..... Αλλά πραγματα μετράνε....
Συμφωνώ 100%. Ο λόγος που δεν θέλω το μειωτήρα δεν είναι γιατί πιστεύω ότι θα καρπωθώ περισσότερα. Νομίζω έχει γίνει σαφές.

Πραγματικά δεν βρίσκω έναν λόγο στο να ζητάμε παραπανω απο 3 φυσίγγια....
Και ιδιαίτερα οταν κινδυνευουμε να χάσουμε κ αυτα που έχουμε, με την "κρίση" που κατα καιρους περναει το κυνήγι.......
Δεν ζητάμε παραπάνω. Ζητάμε να μη μας περιορίζουν βλακωδώς αυτά που ήδη έχει η καραμπίνα από το κατασκευαστή. Δε ζητάμε να μας δώσουν, ζητάμε να σταματήσουν να μας παίρνουν.
Είναι βέβαιο ότι όσο είμαστε υποτακτικοί, ενοχικοί, και χαζοί θα χάνουμε συνεχώς στα πάντα. Σε ένα πόλεμο δεν νικάει ο πιο καλούλης και ο πιο υποτακτικός, νικάει ο πιο δυνατός.
Θέλω να δω κάποια στιγμή μία μελλοντική ΚΣΕ με νέους, αδιαπραγμάτευτους, μορφωμένους μή ενοχικούς ανθρώπους που θα είναι "ακραίοι", "βίαιοι" και "αιμοσταγείς" με τους εχθρούς μας. Να ξεκωλιάζει σε μηνύσεις και δικαστική επιβολή προστίμων όποιον τολμάει να κάνει αρνητική νύξη στην Ιερά Θήρα. Να γκρεμίζει πολιτικούς που θα τολμήσουν να κάνουν αρνητικά σχόλια για το κυνήγι και να φυλακίζει με μηνύσεις όποιον μας χλευάζει ή μας παρουσιάζει σαν δολοφόνους.

Είναι τόσο μεγάλος κόπος στο να γεμίζουμε τα οπλα μας με φυσίγγια?
Δε βλέπω για ποιό λόγο να το κάνουμε, δε με έχει πείσει ούτε ένα από τα επιχειρήματά σου και επίσης σαν κυνηγός ντρέπομαι πολύ και αισθάνομαι βλάκας να επικροτώ τους παντελώς αναίτιους περιορισμούς που μου βάζουν με κάθε πρόσχημα όπως ο μειωτήρας, η παύση του κυνηγίου λόγω χιονιού τη μια, κορωνοϊού την άλλη και ούτω καθεξής.
 
Προτεινω οπλοπολυβολο και να σκοτωσουμε οσα περισσοτερα μπορουμε για να δειξουμε ποσο αντρες ειμαστε....
Πόσο άνδρες είμαστε το δείχνουμε καθημερινά σε αυτή τη χώρα ΚΛΙΚ
Η άρση της υποχρεωτική παρέμβασης στην αποθήκη με τοποθέτηση μειωτήρα δε σχετίζεται με τον ανδρισμό.
 
Γαια πυρι μιχθητω....

Προτεινω οπλοπολυβολο και να σκοτωσουμε οσα περισσοτερα μπορουμε για να δειξουμε ποσο αντρες ειμαστε....

Ποιο οπλοπολυβόλο....sarcastic..sarcastic..sarcastic.

ARTEMIS-30-2.jpg

Υ.Γ: ενδεικτικό ότι είναι η 2η φορά που κολλάει σε διαφορετικό Θέμα, και το ανεβάζω...κατι λέει αυτό....
 
Όχι, δεν έχει καμία σχέση αυτό που λες, είναι πολύ ατυχές το παράδειγμά σου. Ο δυναμίτης ακρωτηριάζει συχνά τον χειριστή, προκαλεί κάθε είδους ατυχήματα, σκοτώνει πολλά ψάρια
Ξαναδιαβάσε παλι τι είπα αρχικά, κ τι μου απάντησες.........
Λέω ότι "αυτοί θέλουν παση θυσία να πεσει το θήραμα"..
Και μου λες για αυτό είμαστε στο βουνό κ καλα κάνουν...

Όποτε οποιος θέλει κ παση θυσία να πιασει ψάρια ας ρίξει δυναμίτη.......

Η καραμπίνα θα πρέπει να φέρει όσα φυσίγγια είναι σχεδιασμένη να φέρει από τον κατασκευαστή χωρίς παρεμβάσεις.
Αν μιλάμε για πρακτικη σκοποβολή ναι....
Δηλαδη έγινε για κακό όταν άλλαξε ο νόμος κ έγιναν τα φυσίγγια τρία?
Εβλαψε το κυνήγι κ τον κυνηγο αυτή η ενέργεια??και αν ναι που??
Στην Κυπρο είναι λιγότερο έξυπνοι που επιτρέπουν δυο φυσίγγια?


δε με έχει πείσει ούτε ένα από τα επιχειρήματά σου
Δεν έχω σκοπό να πεισω ουτε εσένα, ουτε τον καθενα...
Και σε όποιον δεν του αρκουν τα 3 φυσίγγια ας παρανομησει αφαιρώντας των μειωτηρα...


και επίσης σαν κυνηγός ντρέπομαι πολύ και αισθάνομαι βλάκας να επικροτώ τους παντελώς αναίτιους περιορισμούς που μου βάζουν με κάθε πρόσχημα όπως ο μειωτήρας, η παύση του κυνηγίου λόγω χιονιού τη μια, κορωνοϊού την άλλη και ούτω καθεξής.
Ναι είμαι υπερ των τριών φυσιγγιων.....
Είδες πουθενα να επικροτώ τα υπόλοιπα που λες?
 
Πόσο άνδρες είμαστε το δείχνουμε καθημερινά σε αυτή τη χώρα ΚΛΙΚ
Η άρση της υποχρεωτική παρέμβασης στην αποθήκη με τοποθέτηση μειωτήρα δε σχετίζεται με τον ανδρισμό.
Ωρε παιδιά! , η φουστανέλα , μπορεί να κάνει για το κυνήγι...στις ζέστες προπάντων...τα κάτω σου να προσέχεις μόνο σε τίποτα πυκνούρες.....sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top