Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Για οσα θηραματα επιτρεπει απεριοριστο αριθμο καρπωσης, για μενα θα πρεπει να επιτρεψει και πλεον των 3 φυσιγγιων. Π.χ σε καβαλαει ενα κοπαδι φασσες 500-700 κομματια, ριχνεις 8 κατεβαζεις περισσοτερες απο οτι αν εριχνες 3 φυσιγγια. Σου περναει απο το καρτερι ενα κοπαδι με 20 αγριογουρουνα, το ενα πισω απ' τ' αλλο, με 8φυσιγγια ΜΠΟΡΕΙ και να καρπωθεις περισσοτερα. Τα περισσοτερα απο 3 φυσιγγια για καποιους ειναι μετρο διαχειρισης, σε αλλους παλι φανταζει μπαρουταποθηκη!!
 
View attachment 41613

Ότι λέμε θα κάνουμε ;;;
.my man.
Σιγά μη πάω εγώ στο βουνό ντυμένος σαν τον πυροσβέστη, με τις γουρουνοκεφαλές στο στήθος, να γελάνε και τα κατσίκια!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Υ.Γ1: αστειεύομαι ε; λόγοι ασφαλείας!;)

Y.Γ2:
ρε καλά είμαι με τις Περδικούλες μου στο νησάκι μου, με τα vintage μου, και μακριά -μακριά και αγαπημένοι απ' τους άλλους...:)
 
Το θεμα κατ εμενα ειναι ψυχολογικο και οχι πρακτικο
Πρακτικα ο μειωτηρας δεν εξυπειρετει κατι
Σε ενα κοσμο με δεδομενα που η δεν επηρεαζεται ψυχολογικα απο τις καταστασεις
Γιατι;
Γιατι δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι το ιδιο
Η αφαιρεσεση του σε καποιον ανθρωπο με σωστη ψυχολογια δεν επιδρα αρνητικα
Ομως η καθημερινοτητα και οι συνθηκες αλλαζουμ την ψυχολογια μας και αυτο θα επηρεαστει απο την αφαιρεση του
Συμφωνω με το σκεπτικο οσων μιλησαν αλλα σκεφτειτε το οριο ταχυτητας
Υπαρχει κοσμος που το τηρει και ας μην βλεπει την ταπελα
Υπαρχει κοσμος που δεν το τηρει παρα μονο εαν ξερει οτι θα βρει μπλοκο
Και υπερχει και η αστυνομια που ξεροντας αυτο αφηνει ενα χαριστικο περιθωριο ακριβως γιαθτο το λογο
Κατ εμενα τυχον αφαιρεση του το μονο που θα κανει ειναι καποιους περισσοτερο απροσεκτους στην ντουφεκια τους ειδικα στο γουρουνι
Και ξερετε οτι οσο μεγαλωνει μια αποσταση αλλαζουν οι γωνιες βολης και η επικινδυνοτητα
Δεν θα χαθουν τα θηραματα αν και θα ζημιωθουν σε καποιες περιπτωσεις
Δεν θα μειωθουν τα γουρουνια
Αλλα θα μεγακωσουμ τα ατυχηματα
Οχι στην πλειοψηφια των κυνηγων
Αλλα εστω και ενας νεαρος και απειρος στο κυνηγι του ανα δεκα ομαδες να ριχνει το τεταρτο η το πεμπτο φυσιγγι στο απομακρυνομενο γουρουνι τα ατυχηματα πολυ πιθανον να μεγαλωσουν σε αριθμο

Καπως ετσι το σκεψτομαι εγω
Ουτε και τα δικαννα θα χαθουν απο την αφαιρεση του μειωτηρα

Πιστευω οτι αυτο που θα χαθει ειναι η εκτιμηση του κινδυνου
 
Για οσα θηραματα επιτρεπει απεριοριστο αριθμο καρπωσης, για μενα θα πρεπει να επιτρεψει και πλεον των 3 φυσιγγιων. Π.χ σε καβαλαει ενα κοπαδι φασσες 500-700 κομματια, ριχνεις 8 κατεβαζεις περισσοτερες απο οτι αν εριχνες 3 φυσιγγια. Σου περναει απο το καρτερι ενα κοπαδι με 20 αγριογουρουνα, το ενα πισω απ' τ' αλλο, με 8φυσιγγια ΜΠΟΡΕΙ και να καρπωθεις περισσοτερα. Τα περισσοτερα απο 3 φυσιγγια για καποιους ειναι μετρο διαχειρισης, σε αλλους παλι φανταζει μπαρουταποθηκη!!
Δεν ξυπνησαν ξαφνικά ένα πρωι πριν 30 χρόνια (υπήρχε κ μια απόφαση για το '87 που δεν υλοποιήθηκε) κ είπαν τι να κάνουμε, ας βάλουμε όριο 3 φυσίγγια........

Επειδή ένα θηραμα δεν έχει όριο καρπωσης όπως η φασσα κλπ σημαίνει πως εμείς πρεπει να κραταμε οπλοπολυβολο?
Σε αλλά κράτη ουτε οι επαγγελματίες κυνηγοί δεν τους επιτρεπεται να συμπεριφερθουν έτσι.............
Δεν αρκουν 3 φυσίγγια για έναν φασσοκυνηγο κ ας κρατησει όσα πουλια μπορεί?

Δεν γίνεται να εφαρμοστεί αύξηση φυσιγγιων κατά εξαίρεση κ είδος, ιδιαίτερα όταν σε πολλους τόπους συνυπάρχει το ενδημικό μαζι με το αποδημητικο θηραμα, για ευνόητους λόγους.......

Έχουν ανέβει βίντεο στο yt απο φασσοκυνηγια που μπροστά στην κάμερα φαίνεται καθαρά η "5αρα" που ρίχνει, το ίδιο κ σε γουρουνοκυνηγια....
Όσοι θέλετε παραπανω φυσίγγια, το θεωρείτε σωστό?
Θεωρείτε σωστό να ανεβενουν τέτοια βίντεο κ δημοσίως??
Θα τους γράφατε στα σχόλια, μπράβο παιδια βοηθήστε μας να τα κάνουμε 10??


Και ένα τελευταίο.....

Δεκαετίες πισω ο κυνηγός προσπαθει να αποδείξει ότι δεν είναι δολοφόνος, οτι ειναι κ αυτός ένας σωστός άνθρωπος στην κοινωνία όπως όλοι οι αλλοι, κάνει έργα, βοηθάει όπου μπορει κλπ...
Αυτό που έχουμε καταφέρει ειναι να βαλλομαστε από παντου με απιστευτες γελοιότητες και ψέμματα.....

Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια το φαινόμενο αυτό έχει ενταθεί ( κ σε αυτό βοηθησε κ το ιντερνετ).....

Φανταστειτε λοιπον τι θα επακολουθήσει σε μια πιθανή αλλαγή του νομου ως προς το όριο των φυσιγγιων...........
Και αν θα μπορέσουμε να "κρατηθουμε"....

Εκτός των άλλων, πρεπει να καταλάβουμε ότι δυστυχώς εμείς οι κυνηγοί δεν είμαστε μόνοι μας,ουτε έχουμε κάποιον σωτήρα κοντα μας.....
Οι οικολόγοι είναι παντου, κ μεσα στην Βουλή..............
Και πολυ περισσοτεροι είναι αυτοί που χρόνια τώρα επιδιώκουν την οριστική ταφόπλακα του κυνηγου- κυνηγιου...........


Και μην ακουσω παλι, ότι είμαι...οικολόγος επειδή είμαι υπέρ των τριών φυσίγγια, έλεος.........
Καλο να είναι να βλέπουμε που και που και παραπερα πριν είναι πολυ αργά........
 
Δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε στα απλα.Φαντάσου τώρα να μας δώσουν και ραβδωτα να δεις τι έχει να γίνει.Θα πηγαίνει ο κάθε πικραμένος και θα βάζει 8 ιντσες διόπτρα πάνω στο όπλο όπως έβαζε 16αρες ζάντες σε Ματιζ.Παλι καλά που μέχρι στιγμής τα δικαιολογητικά είναι χαρτί παθολόγου και ψυχιάτρου γιατί αν ήταν εγκεφαλογράφημα θα θέλαμε διπλάσια λιμάνια για να βάλουμε τις ψαρόβαρκες μας.
 
Δεν αρκουν 3 φυσίγγια για έναν φασσοκυνηγο κ ας κρατησει όσα πουλια μπορεί?
Η φασσα θελει σημαδευτα...δεν ειναι ψαρονια.Οποιος προλαβαινει να ριξει πανω απο 3 φυσιγγια στη φασσα,απλα δε σημαδευει ριχνει στο σωρο κι οτι βγει...
 
Τα πολλα φυσιγγια σε πολλα θηραματα που απομακρυνονται, περδικες λογου χαρη, το μονο που κανουν ειναι αερα στα παπαρια τους.
Μην παιρνεις όρκο.....
Δεν σηκώνεται πάντα όλο το κοπαδι μαζεμένο......
Συν τις περιπτωσεις εκείνες που μπλοκαρισμενα πουλια σηκώνονται ενα-ενα......

Τουναντιον, σε πολλες φασσες που ερχονται κατι κανουν.
Αυτο θέλουμε κ εμεις κάτι παραπανω να κάνουν.........
Δεν γίνεται να έχουμε ριξει τα τρία μας φυσιγγιακια κ να κοιτάμε το κοπαδι να συνεχιζει την πορεια του.......
Βάλε φυσίγγια κ όσο το βλεπεις ριχνε....
 
Η φασσα θελει σημαδευτα...δεν ειναι ψαρονια.Οποιος προλαβαινει να ριξει πανω απο 3 φυσιγγια στη φασσα,απλα δε σημαδευει ριχνει στο σωρο κι οτι βγει...
Προσωπική άποψη
Οι ομοβροντίες γενικά βλάπτουν όχι μόνο στη φασσα
Σημαδευτά όπως έγραψες και όσα πρέπει, να ρίχνουμε από κοντά και αν πέσει έπεσε το μόνο που καταφέρνουμε είναι να έχουμε τραυματισμένα και να γίνονται και πιό επιφυλακτικά
Ήταν μεριά που την κυνηγούσα δύο μήνες μόνος μου και όταν την πήραν γραμμή έφαγαν τέτοιο κάψιμο που στο μπαμ άλλαζαν νομό
 
Δεχόμενος και ενισχύοντας λίγο την δική σου λογική θα πρέπει να το γυρίσουμε σε μονόκανα με ένα φυσίγγι λιγότερο από τα δίκανα ...
Γιατί δηλαδή πιστεύεις ότι τα 4 φυσίγγια είναι υπερβολή, τα 3 αποδεκτά, τα 2 ιδανικά και το 1 λίγο ;;;
Λίγο περισσότερο, ... στην σφεντόνα.

Στο δεύτερο επιχείρημα, θα σου πω τα εξής:
1) Ο μεωτήρας δεν λιγόστεψε τα θηράματα.
2) Αν δεν υπάρχει αφθονία θηραμάτων είτε 1 είτε 20 φυσίγγια έχεις στο όπλο κανένα δεν θα ρίξεις.

Ο μειωτήρας είναι αχρείαστος για έναν συνειδητοποιημένο κυνηγό.
Αυτό πιστεύω φίλε.

Και το "συνειδητοποιημένο" ο μοναδικός λόγος που το λέω είναι για τις περιπτώσεις πολύ μακρινών βολών.
Και τώρα όμως κάλλιστα μπορούν να γίνουν.
+1000
 
η χαρά του Λιμενικού
Θα βρούνε τον μπελά τους.Θα βλέπουν 2 άτομα στην βάρκα με 150 καρούλια που το κάθε ένα θα φοράει 50 αγκίστρια.20,000 καραβίδες και μια πλάστιγγα για την αξιολόγηση της ψαριας.Η πικρή αλήθεια είναι ότι η κυνηγετική οικογένεια έχει καρκίνο και εμείς ασχολούμαστε με τα νύχια της.
 
Προσωπική άποψη
Οι ομοβροντίες γενικά βλάπτουν όχι μόνο στη φασσα
Σημαδευτά όπως έγραψες και όσα πρέπει, να ρίχνουμε από κοντά και αν πέσει έπεσε το μόνο που καταφέρνουμε είναι να έχουμε τραυματισμένα και να γίνονται και πιό επιφυλακτικά
Ήταν μεριά που την κυνηγούσα δύο μήνες μόνος μου και όταν την πήραν γραμμή έφαγαν τέτοιο κάψιμο που στο μπαμ άλλαζαν νομό
Έτσι νομίζω και εγώ Γιώργη!:)

Μέχρι και στην Πέρδικα το έχω δει ...15/09 ως περί τα τέλη της...το ίδιο κοπάδι να πάρω από 1-2 και 3 και 4 φόρες (με ενδιάμεσα διαλείμματα για να ηρεμήσουν)....Μόλις το παίρνανε γραμμή οι Ταλιμπάν ...μαχαίρι ... και δεν χτυπάγανε κιόλας ...ΕΙΧΕ πουλιά...αλλα άφαντα... κι αν τα έβλεπες φεύγανε απ΄ τη απέναντι πλαγιά ... αφού είχανε φάει μισό τόνο μολύβι!!!..Κοντά στο νου και η Γνώση!!!
 
Η πικρή αλήθεια είναι ότι η κυνηγετική οικογένεια έχει καρκίνο και έχεις ασχολούμαστε με τα νύχια της.
Ευχομαι να μην φτάσουμε στο σημείο που κ ο "παρατελευταιος" κυνηγός θα αντιλήφθει αυτή την κατάσταση, γιατί τότε θα είναι πολυ αργά......
Ως τότε μπορουμε να ονειρευόμαστε διάφορα...........
 
Μην παιρνεις όρκο.....
Δεν σηκώνεται πάντα όλο το κοπαδι μαζεμένο......
Συν τις περιπτωσεις εκείνες που μπλοκαρισμενα πουλια σηκώνονται ενα-ενα......


Αυτο θέλουμε κ εμεις κάτι παραπανω να κάνουν.........
Δεν γίνεται να έχουμε ριξει τα τρία μας φυσιγγιακια κ να κοιτάμε το κοπαδι να συνεχιζει την πορεια του.......
Βάλε φυσίγγια κ όσο το βλεπεις ριχνε....
Ο καθενας οπως βολευεται, με μονοκονα και μια βολη για με καραμπινα και 3+. Στο χερι του καθενα ειναι αν θα παρει (περδικα) καμια ή 1 ή 2 ή θα ξεκληρισει το κοπαδι. Το κοπαδι ξεκληριζεται και με καραμπινα και με μονοκανο. Σε καποιες περιπτωσεις, να μη τα ξαναλεω βαριεμαι, τα πολλα φυσιγγια (μεχρι 8) εχουν λογικη. Στη πλειονοτητα των θηρευσιμων, καμια!!!
 
Ρε άι φευγάτε από αυτό το θέμα ...
ΤΟ ΧΑΛΑΤΕ !!!!!!
αχααχαχαχαχα
ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ ...

Καπρί σήμερα τεράστιο !!!!
Το έκοψα για 70-80 κιλά κρέας.
Το έβλεπα με τα κυάλια.
Ούτε να τρέξει δεν μπορούσε ο χοντρός :)
Αποτέλεσμα μηδέν.

Σκυλιά οκ, εμείς οκ, όλα καλά ...

Λοιπόν προτείνω μέση λύση ... Τα 3 να γίνουν 4.
Αλλιώς για τα αυτογεμή τα 3 να γίνουν 2, στα δίκανα τα 2 να γίνουν 1 και τα μονόκανα να ρίχνουν μισογεμισιές !!!!

Αμ πώωωωως !!!!
.sarcastic.
.very shoked.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top