Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Και τη γυναίκα μπορείς να την αφήσεις έγκυο με ένα μόνο αρχίδι.
Οπότε σου συστήνω το δεύτερο να το κόψεις. Τζάμπα βάρος .shake hands.
το προτείνεις στους μονοσκάνδαλους; ή στους δικανάκηδες γενικά;

προφανώς έχεις ιδίαν πείρα για να το συστήνεις..... κάτι θα ξέρεις .think.
 
Last edited:
Ο καθενας οπως βολευεται, με μονοκονα και μια βολη για με καραμπινα και 3+.
Να βγουμε τότε να τους χειροκροτήσουμε όσους βολεύονται με 3+......
Μας δείχνουν το σωστό παραδειγμα....
Το κοπαδι ξεκληριζεται και με καραμπινα και με μονοκανο.
Μωρε μπράβο το μονοκαννακι........
Και δεν του το ειχα......
τα πολλα φυσιγγια (μεχρι 8) εχουν λογικη. Στη πλειονοτητα των θηρευσιμων, καμια!!!
Μάλιστα.....
Μέχρι....8 φυσίγγια, έχουν...λογικη....
 
Να βγουμε τότε να τους χειροκροτήσουμε όσους βολεύονται με 3+......
Μας δείχνουν το σωστό παραδειγμα....

Μωρε μπράβο το μονοκαννακι........
Και δεν του το ειχα......

Μάλιστα.....
Μέχρι....8 φυσίγγια, έχουν...λογικη....
Εχεις καταλαβει οτι μιλαω υποθετικα και εκφραζω τη γνωμη μου για τα επιβλαβη και για οσα επιτρεπει ο νομοθετης να καρπωθεις απεριοριστα??? Οσον αφορα για ολους οσους βαζουν πανω απο 3, σε καμια περιπτωση δε τους χειροκροτω, τουναντιον!!!!
 
Εχεις καταλαβει οτι μιλαω υποθετικα και εκφραζω τη γνωμη μου για τα επιβλαβη και για οσα επιτρεπει ο νομοθετης να καρπωθεις απεριοριστα???
........Φυσικά και το έχω καταλάβει.......

Οσον αφορα για ολους οσους βαζουν πανω απο 3, σε καμια περιπτωση δε τους χειροκροτω, τουναντιον!!!!
Μπράβο σου τότε....

Ναι από την στιγμή που η πολιτεία επιβάλλει την δίωξη του αγριογούρουνου, ΠΡΕΠΕΙ να επιτρέψει τα όπλα χωρίς μειωτήρες .... όχι όμως σε άλλο θήραμα... topic.
Που να κάθονται να ψάχνουν για καραμπίνες με μακριές αποθήκες........

Τίποτα δεν θα γίνει με τους μειωτήρες των αυτογεμών.
Το μόνο σίγουρο...........
 
Last edited:
το προτείνεις στους μονοσκάνδαλους; ή στους δικανάκηδες γενικά;

προφανώς έχεις ιδίαν πείρα για να το συστήνεις..... κάτι θα ξέρεις .think.
ΤΙ ΚΕΝΤΗΜΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.

...την έχω ξαναπάθει με τον 'Αλεξ, να ....τρέχω στο μέρος!!!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
το προτείνεις στους μονοσκάνδαλους; ή στους δικανάκηδες γενικά;

προφανώς έχεις ιδίαν πείρα για να το συστήνεις..... κάτι θα ξέρεις
Όχι Μάριε, καμία σχέση. Δεν αναφερόμουνα καθόλου στις σκανδάλες αλλά στο τρίτο φυσίγγι. Είπες δηλαδή ότι το καλύτερο όπλο στο κυνήγι του λαγού είναι το δίκαννο. Όμως, όπως και να το κάνουμε, το τρίτο φυσίγγι είναι η πιο σημαντική διαφορά του δίκαννου με το αυτογεμές και το πλεονέκτημα που σου δίνει το τρίτο φυσίγγι σε ένα δύσκολο και απαιτητικό κυνήγι όπως είναι αυτό του λαγού, που μπορεί να τύχει να τον σηκώσει μία μόνο φορά σε όλο το κυνήγι ο κυνηγός του, κάνει το πλεονέκτημα του τρίτου φυσιγγίου κομβικής σημασίας για το μέσο κυνηγό. Άσχετα λοιπόν με τί γουστάρει να χρησιμοποιεί ο καθένας στο κυνήγι του, εκτός από συνήθειες, αγάπες σε όπλα και ρομαντισμούς, αντικειμενικά το καλύτερο για το κυνήγι του λαγού φαίνεται να είναι το αυτογεμές. Γιατί ότι επιχειρήματα υπέρ του δικάννου και να προβάλει κάποιος, το πλεονέκτημα του τρίτου φυσιγγίου το επισκιάζει.

Και έχω δει αρκετές φορές το γνωστό βίντεο με τον παπούλη, έμπειρο λαγοκυνηγό που πήγαινε να κυνηγήσει με δύο φυσίγγια στην τσέπη και έλεγε: Αν ακούσεις μία τουφεκιά στο βουνό, είναι κρέας. Αν ακούσεις δύο, μπορεί. Αν ακούσεις τρεις, τον έχει χάσει σίγουρα. Ωραία αυτά τα ρομαντικά, αλλά η πρακτική αλήθεια είναι αυτή που είναι.

Για αυτό και λέω, τη γυναίκα μπορεί κάποιος να την αφήσει έγκυο και με ένα αρχίδι, δεν είναι καλύτερα να τα έχει και τα δύο όμως;
Το λαγό μπορεί να τον πάρει σίγουρα με το δίκαννο ο λαγοκυνηγός. Δεν είναι καλύτερα όμως να έχει καραμπίνα;

Αυτό το τελευταίο ήταν χιούμορ για να ευθυμήσουμε. Βλέπω όμως ότι μόνο εγώ γελάω με τα αστεία μου, οι περισσότεροι παρεξηγούνται, οπότε μάλλον πρέπει να κόψω το χιούμορ γενικώς στο φόρουμ. Ίσως φταίει ο γραπτός ο λόγος που είναι γυμνός από χρώμα, ένταση, ρυθμό κτλ/
 
Last edited:
Προσωπική άποψη
Οι ομοβροντίες γενικά βλάπτουν όχι μόνο στη φασσα
Σημαδευτά όπως έγραψες και όσα πρέπει, να ρίχνουμε από κοντά και αν πέσει έπεσε το μόνο που καταφέρνουμε είναι να έχουμε τραυματισμένα και να γίνονται και πιό επιφυλακτικά
Ήταν μεριά που την κυνηγούσα δύο μήνες μόνος μου και όταν την πήραν γραμμή έφαγαν τέτοιο κάψιμο που στο μπαμ άλλαζαν νομό
Αυτο που ηθελα απλα να τονισω ειναι οτι θεωρω -κατα τη γνωμη μου-περιττο πανω απο 3 φυσιγγια στη φασσα....τωρα σχετικα με τις ομοβροντιες και το " χαλασμα του τοπου" αυτο ειναι κατι αλλο....ιδιως στις ντοπιαρες.
 
Αυτο που ηθελα απλα να τονισω ειναι οτι θεωρω -κατα τη γνωμη μου-περιττο πανω απο 3 φυσιγγια στη φασσα....τωρα σχετικα με τις ομοβροντιες και το " χαλασμα του τοπου" αυτο ειναι κατι αλλο....ιδιως στις ντοπιαρες.
Και εγώ αυτό θέλω να πω, παραπάνω από τρία ομοβροντίες είναι και χάλασμα του τόπου χωρίς στην ουσία να κάνεις και τίποτα
 
Για αυτό και λέω, τη γυναίκα μπορεί κάποιος να την αφήσει έγκυο και με ένα αρχίδι, δεν είναι καλύτερα να τα έχει και τα δύο όμως;
Το λαγό μπορεί να τον πάρει σίγουρα με το δίκαννο ο λαγοκυνηγός. Δεν είναι καλύτερα όμως να έχει καραμπίνα;

Αυτό το τελευταίο ήταν χιούμορ για να ευθυμήσουμε. Βλέπω όμως ότι μόνο εγώ γελάω με τα αστεία μου, οι περισσότεροι παρεξηγούνται, οπότε μάλλον πρέπει να κόψω το χιούμορ γενικώς στο φόρουμ. Ίσως φταίει ο γραπτός ο λόγος που είναι γυμνός από χρώμα, ένταση, ρυθμό κτλ/
όντως ο γραπτός λόγος είναι άχρωμος και ευκόλως παρεξηγήσιμος, από την άλλη πολλές φορές παρασυρόμαστε - πρώτος ΕΓΩ - και νομίζουμε ότι βρισκόμαστε σε ένα στέκι καθισμένοι γύρω από ένα τραπέζι και κάνουμε χαβαλέ με τα φιλαράκια μας..... οπόταν λέμε και καμιά χαζομαρούλα παραπάνω.... αλλά δεν είναι έτσι, οι περισσότεροι δεν γνωριζόμαστε δια ζώσης, δεν γνωρίζουμε τον χαρακτήρα του άλλου - το πως θα το πάρει - εξαρτάται κι από το χίουμορ μας το πόσο άκομψο μπορεί να είναι - κι από την άλλη μας διαβάζουν πολλοί άλλοι που μπορεί να παρεξηγήσουν ή να διαστρέψουν τα γραφόμενά μας....
Τέλος πάντων, φίλε Θαλή αν σε στεναχώρησα σου ζητώ συγνώμη...
topic.
 
ο μακαρίτης ο παππούς έλεγε:
Αν ακούσεις μία τουφεκιά στο βουνό, τον πήρε (τον λαγό).
Αν ακούσεις δύο, μπορεί.
Αν ακούσεις τρεις, ένα μάτσο κακαράντζες

Εν ολίγοις συμφωνώ μαζί του ΑΠΟΛΥΤΩΣ
ξεκίνησα το κυνήγι από πιτσιρικάς συνοδεύοντας τον συγχωρεμένο τον πατέρα μου με λαγό και πιο μετά με γουρούνι, για μια δεκαετία κυνηγούσα αποκλειστικά τριχωτό.
Και μετά όταν το γύρισα στην φέρμα, πάντα έκανα μερικά λαγοκυνήγια τον χρόνο με ιχνηλάτες (φέτος και πέρισυ μόνον 1 φορά)
Σε όλα αυτά τα χρόνια μόνον ΜΙΑ ΦΟΡΑ έπεσε λαγός με την τρίτη! και το θυμάμαι έντονα το περιστατικό 1ον γιατί είναι μοναδικό (εξαίρεση στον κανόνα) 2ον γιατί περίμενα τον αυτιά να έρθει καρφί επάνω μου στον χωματόδρομο: ακούω τον Νικολάκη πρώτη, 2η 3η λέω τον έχασε και περιμένω να μου βγει.... ακόμα περιμένω... ρωτάω τον Νικολάκη ρε που έσπασε ο λαγός; μου λέει έπεσε με την τρίτη, πρωτή φορά με την 3η! να σε .sex hard.αυτόν τον λαγό βρήκες να πάρεις με την 3η; που ερχόταν καρφί πάνω μου; (έτος 1997 ή 98 όρος Σύμβολο).

Αντιθέτως έχω να θυμηθώ λαγούς που χάθηκαν εξαιτίας αυτογεμούς! (προσωπικά θυμάμαι τρεις που έχασα 2 σε κυνηγι μπεκάτσας κι 1 σε κυνήγι πέρδικας λόγω ψιλών σκαγίων) σε κυνήγι λαγού δεν έχασα λαγό εξαιτίας του όπλου, έχασαν όμως συγκυνηγοί μου κυρίως επειδή είχαν 1ο φυσίγγι 'Κοντινό" (ψιλά σκάγια 6αρια 5αρια ή/και διασποράς) και βγήκε μακρυά. Τελευταίος που χάθηκε, χάθηκε επειδή ο φίλος είχε "σφιχτα" 3αρια κι ο λαγός του βγήκε ούτε στα 10 μ!
Να μην πω για λαγούς που χάθηκαν από εμπλοκές (βλ. 48 AL κακοσυντηρημένες)

λένε πως οι νέοι ζουν με τα όνειρα και οι ηλικιωμένοι με τις αναμνήσεις.... γερνάω μΕ φαίνεται! .cofee.

υ.γ. αν υπάρχει θέμα δικανο vs καραμπίνα (υπέρ - κατά) να πάμε εκεί.... topic.
 
ο μακαρίτης ο παππούς έλεγε:
Αν ακούσεις μία τουφεκιά στο βουνό, τον πήρε (τον λαγό).
Αν ακούσεις δύο, μπορεί.
Αν ακούσεις τρεις, ένα μάτσο κακαράντζες

Εν ολίγοις συμφωνώ μαζί του ΑΠΟΛΥΤΩΣ
Ο εμπειροτατος μπάρμπας Κώστας περιεγραψε με έναν ωραίο τρόπο την κατασταση...
Και μπορεί εν μέρη να είχε δίκιο αλλά δεν μπορώ να συμφωνήσω απόλυτα........

Σε όλα αυτά τα χρόνια μόνον ΜΙΑ ΦΟΡΑ έπεσε λαγός με την τρίτη!
Αυτό δεν λέει κάτι(βεβαια για εσενα μπορεί να λέει πολλα), γιατί πολλοί λαγαδες έχουν πετυχει τον..σκοπό τους με την τρίτη βολή....
Όμως αυτός δεν είναι κ ο λόγος για να προτιμησει κάποιος την καραμπίνα ,ασχέτως που αυτό το οπλο μπορεί να κυριαρχεί κ στους λαγαδες..

Αυτό που πιστευω είναι πως τον λαγό δεν τον "τρώνε" τα πολλα φυσίγγια αλλά πρωτίστως η ψυχραιμία,κ για να γίνει αυτό απαιτείται προηγουμενως να έχει δει...πολλους λαγους, και να έχει αφοσιωθεί σε αυτό το κυνήγι....


Και είναι χαρά Θεου να παρακολουθει κάποιος τις κινήσεις ενός εμπειρου λαγά,
το όπλο θα ξεκρεμαστει από τον ώμο όταν πρεπει, και η επωμιση θα είναι ήρεμη χωρίς νευρικότητα κ ατσαλες κινησεις.......
Και αυτός μπορεί να κυνηγάει με καραμπίνα αλλά να μην του έχει χρειαστεί η τρίτη βολή............
 
Last edited:
Σε όλα αυτά τα χρόνια μόνον ΜΙΑ ΦΟΡΑ έπεσε λαγός με την τρίτη!
* δεν λέω ότι έπεσε ΜΟΝΟ από μένα, αλλά απ' όλους τους συγκυνηγούς μου
δεν μπορώ να θυμηθώ αριθμό φορών που άκουσα 3η και άστοχη - χώρια διπλανές παρέες....
νομίζω πως έμπειροι λαγάδες (ή και κουνελάδες) αυτό θα πουν.....
 
Όλα τα θηράματα έχουν ξεφυγει απο μια έως τρεις τουφεκιές κ όλα έχουν πεσει............

Γιατί ο λαγός να αποτελεί εξαίρεση?


Κυπριδημος:
Η τρίτη βολή που προσφέρει η καραμπίνα είναι ένα πρόσθετο ατού, διότι λαγό μπορεί να μη δει ξανά σε απόσταση βολής για πολύ καιρό.
Kinigesia:
Το όπλο τους δεν είναι απαραίτητο να είναι αυτογεμές η δουλειά μπορεί να γίνει και με δίκαννο αν και πολλοί λαγοκυνηγοί έχουν πάρει λαγό με την τρίτη βολή και ενώ έχει απομακρυνθεί.
 
Όχι Μάριε, καμία σχέση. Δεν αναφερόμουνα καθόλου στις σκανδάλες αλλά στο τρίτο φυσίγγι. Είπες δηλαδή ότι το καλύτερο όπλο στο κυνήγι του λαγού είναι το δίκαννο. Όμως, όπως και να το κάνουμε, το τρίτο φυσίγγι είναι η πιο σημαντική διαφορά του δίκαννου με το αυτογεμές και το πλεονέκτημα που σου δίνει το τρίτο φυσίγγι σε ένα δύσκολο και απαιτητικό κυνήγι όπως είναι αυτό του λαγού, που μπορεί να τύχει να τον σηκώσει μία μόνο φορά σε όλο το κυνήγι ο κυνηγός του, κάνει το πλεονέκτημα του τρίτου φυσιγγίου κομβικής σημασίας για το μέσο κυνηγό. Άσχετα λοιπόν με τί γουστάρει να χρησιμοποιεί ο καθένας στο κυνήγι του, εκτός από συνήθειες, αγάπες σε όπλα και ρομαντισμούς, αντικειμενικά το καλύτερο για το κυνήγι του λαγού φαίνεται να είναι το αυτογεμές. Γιατί ότι επιχειρήματα υπέρ του δικάννου και να προβάλει κάποιος, το πλεονέκτημα του τρίτου φυσιγγίου το επισκιάζει.

Και έχω δει αρκετές φορές το γνωστό βίντεο με τον παπούλη, έμπειρο λαγοκυνηγό που πήγαινε να κυνηγήσει με δύο φυσίγγια στην τσέπη και έλεγε: Αν ακούσεις μία τουφεκιά στο βουνό, είναι κρέας. Αν ακούσεις δύο, μπορεί. Αν ακούσεις τρεις, τον έχει χάσει σίγουρα. Ωραία αυτά τα ρομαντικά, αλλά η πρακτική αλήθεια είναι αυτή που είναι.

Για αυτό και λέω, τη γυναίκα μπορεί κάποιος να την αφήσει έγκυο και με ένα αρχίδι, δεν είναι καλύτερα να τα έχει και τα δύο όμως;
Το λαγό μπορεί να τον πάρει σίγουρα με το δίκαννο ο λαγοκυνηγός. Δεν είναι καλύτερα όμως να έχει καραμπίνα;

Αυτό το τελευταίο ήταν χιούμορ για να ευθυμήσουμε. Βλέπω όμως ότι μόνο εγώ γελάω με τα αστεία μου, οι περισσότεροι παρεξηγούνται, οπότε μάλλον πρέπει να κόψω το χιούμορ γενικώς στο φόρουμ. Ίσως φταίει ο γραπτός ο λόγος που είναι γυμνός από χρώμα, ένταση, ρυθμό κτλ/
Καλησπέρα φίλε!:)

Λοιπόν εγώ είμαι δικαννάκιας και 16αράκιας , και ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ , γιατί ορθολογικά σκεπτομενος εφόσον μπορείς να έχεις μια επιπλέον γιατί να μην την έχεις με ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ!

Κανένας νομίζω δεν παρεξηγείται, και εσύ είσαι ΚΥΡΙΟΣ, την άποψη σου λες, και ΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙΣ όπως αγαπάς, ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΨΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!

ΕΙΠΑ και Ελάλησα!
.sarcastic.

Υ.Γ: είμαι σχεδόν σίγουρος οτι η συντριπτική πλειοψηφία από το φόρουμ συμφωνεί με τα τελευταία, συμπεριλαμβανόμενης της διαχείρισης!
 
Καλησπέρα φίλε!:)

Λοιπόν εγώ είμαι δικαννάκιας και 16αράκιας , και ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ , γιατί ορθολογικά σκεπτομενος εφόσον μπορείς να έχεις μια επιπλέον γιατί να μην την έχεις με ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ!

Κανένας νομίζω δεν παρεξηγείται, και εσύ είσαι ΚΥΡΙΟΣ, την άποψη σου λες, και ΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙΣ όπως αγαπάς, ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΨΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!

ΕΙΠΑ και Ελάλησα!
.sarcastic.

Υ.Γ: είμαι σχεδόν σίγουρος οτι η συντριπτική πλειοψηφία από το φόρουμ συμφωνεί με τα τελευταία, συμπεριλαμβανόμενης της διαχείρισης!
Ουάου. Είσαι ευγενέστατος.
Εγώ δε ξέρω αν είμαι κύριος με τις κανγκουριές που λέω κάθε τόσο, εσύ είσαι σίγουρα πάντως. :)
 
Καλησπέρα σας παιδιά.
Πρόσφατα αποφάσισα να πουλήσω την mp155 που είχα για κυνήγι λαγού και αγριόχοιρου και να την αντικαταστήσω με μια l4s initial. Στην baikal είχα επιλέξει ένα brain TM για να βελτιώσω κάπως την βλητική απόδοση του, ταίριαζε καλά στα κυνήγια μου. Η initial από την άλλη έρχεται με 1*,3*** και 4****. Κυνηγάω με τα 10βολα και 8βολα nsi . Μονοβολα θα ρίξω μόνο σε καμιά στάμπα, σπάνια βέβαια αλλά για αυτό το λόγο δεν θα βάλω το 1*. Κρίνεται απαραίτητο να πάρω έξτρα κι ένα τσοκ 2** ή θα με βολεψει το 3*** ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
 
Καλησπέρα σας παιδιά.
Πρόσφατα αποφάσισα να πουλήσω την mp155 που είχα για κυνήγι λαγού και αγριόχοιρου και να την αντικαταστήσω με μια l4s initial. Στην baikal είχα επιλέξει ένα brain TM για να βελτιώσω κάπως την βλητική απόδοση του, ταίριαζε καλά στα κυνήγια μου. Η initial από την άλλη έρχεται με 1*,3*** και 4****. Κυνηγάω με τα 10βολα και 8βολα nsi . Μονοβολα θα ρίξω μόνο σε καμιά στάμπα, σπάνια βέβαια αλλά για αυτό το λόγο δεν θα βάλω το 1*. Κρίνεται απαραίτητο να πάρω έξτρα κι ένα τσοκ 2** ή θα με βολεψει το 3*** ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Αν δεν κάνεις δοκιμές με το όπλο και τα φυσίγγια που θα επιλέξεις να ρίχνεις....στις αποστάσεις που συνήθως ρίχνεις
... ότι και να πούμε εμείς είναι λόγια στον αέρα....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top