Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κύριο μου μέλημα αυτό είναι ‼️μην τυχόν κ είναι κάποιος πίσω από εκεί❓στα παπιά όταν πάω ανάβω φακό βήχω κ ξεροβηχω ....που έλεγε κ ο συγχωρεμενος Ψάλτης‼️να γίνω αντιληπτός‼️κ άκου τώρα φάση όταν ξημερώνει για τα καλά βλέπω απέναντι μου ακριβώς στο ποτάμι έναν τύπο να με κοιτάζει‼️του λέω όλα καλά❓καλά καλά μου λέει....ρε γκαραγκιοζης του λέω εσύ με είδες εγώ‼️σε είδα❓τι θα γινόταν του λέω αν μου πέρναγαν παπιά στο δικό σου ύψος❓❓❓❓
Όταν τον πετυχαινες θα τον άκουγες!!!
 
άκου τώρα φάση όταν ξημερώνει για τα καλά βλέπω απέναντι μου ακριβώς στο ποτάμι έναν τύπο να με κοιτάζει‼️του λέω όλα καλά❓καλά καλά μου λέει....ρε γκαραγκιοζης του λέω εσύ με είδες εγώ‼️σε είδα❓τι θα γινόταν του λέω αν μου πέρναγαν παπιά στο δικό σου ύψος❓❓❓❓
Ένας από τους δυο σας θα έπεφτε ηρωικά στο καθήκον και θα τον κηδεύαμε με τιμές ήρωα και τα έξοδα πληρωμένα από την ΚΣΕ.
 
στα παπιά όταν πάω ανάβω φακό βήχω κ ξεροβηχω ....
Πολυ καλά κανεις..και στις πρωινες μαυροτσιχλες στα πολυσυχναστα καρτέρια είναι πολυ μεγαλυτερος ο κίνδυνος...
Όταν τον πετυχαινες θα τον άκουγες!!!
Η που θα άκουγε μπλουμ.........
 
Πολυ καλά κανεις..και στις πρωινες μαυροτσιχλες στα πολυσυχναστα καρτέρια είναι πολυ μεγαλυτερος ο κίνδυνος...

Η που θα άκουγε μπλουμ.........
Όταν πλακώνουν πολλοί την κάνω με ελαφρά....αυτοί πρώτα ρίχνουν μετά κοιτάζουν....άσε φίλος μου έγινε μπλε Μάρε.... από ένα παπάρα στις μπεκάτσες‼️
 
φετεινο σκηνικό:
είμαι στο καρτέρι σε ξέφωτο σε μικτό δάσος: δρυς καστανια κεδρα λευκες φουντουκιες κ.λ.π.
τα σκυλιά έχουν γουρούνια και μας πλησιάζουν
εμείς 3 καρτέρια ειδοποιημένοι περιμένουμε
έρχονται καρφί πάνω μας
βλέπω τον δεξιά μου να σηκώνει όπλο και να σημαδεύει ακριβώς κάτω από μενα
βλέπω κίνηση χαμηλά στα πυκνά κέδρα - τα βλέπω κουνιούνται ούτε στα 40 μ
ετοιμάζομαι
τα σκυλιά γαυγίζουν έντονα στον λάκκο και πλησιάζουν
τα κεδρα για κανα λεπτο κουνιούνται μια προς το ξέφωτο μια προς το δάσος
ο δεξιά μου το οπλο "καρφί" κι ας είναι πάνω από 100 -120 μ
εγώ το κοντάκι στη μασχάλη και η μπούκα να κοιτάει χαμηλά τα κέδρα
θα βγει στο ξέφωτο στα 30 - 35 μ, θα το αφήσω να πάει λίγο και θα του ρίξω στο 1/3 του ανοιχτού, έτσι ώστε αν κάνει πως γυρνάει στο πυκνό να έχω περιθώριο για τις άλλες 2 τουφεκιές, αν συνεχίσει ευθεία στο ανοιχτό προφταίνω να ρίξω 2 και να ξαναγεμίσω άλλες 2 (κουικ λοαντινγκ συστεμ γαρ)............
κάποια στιγμή τα κέδρα ανοίγουν......
και σκάει μύτη................ σκυφτός ένας συλλέκτης καρπών κέδρων ντυμένος στα μαύρα (σκούρα)!!!!!
ο οποίος είχε περάσει από άλλο καρτέρι μας, προειδοποιήθηκε να μην μπει μέσα γιατί κυνηγάμε και προειδοποιήθηκε αν ακούσει τα σκυλιά κοντά του να καλυφθεί "παλουκώσου εκεί που είσαι"
.................


ο φίλος που ήταν καρτέρι επειδή ήξερε τον τύπο δεν ήταν αυστηρός μαζί του...........
ΛΑΘΟ΅Σ του, σε τέτοιες περιπτώσεις βάζεις τις φωνές και γίνεσαι κακός θέλοντας και μη.............


τα γουρούνια πέσανε στον ντορό του τύπου (χώρια οι ομιλίες) και σπάσανε στις 280 μοίρες αντί να βγούνε στις 220 -230 και βγήκανε ζορισμένα σε κάτι χωράφια κι απ' εκεί στο καταφύγιο, ούτε τα σκυλιά προλάβαμε να πιάσουμε.
 
Έχεις δίκιο Γιάννη, και για να μη κριτικάρουμε μόνο τους φίλους γουρουνοκυνηγούς, το ίδιο ισχύει και για εμάς που κυνηγάμε τσίχλα. Ο κότσυφας που πετάει σαν Φ16 από δέντρο σε δέντρο και σε κάνει να τουφεκίσεις ακαριαία μέσα στον ελαιώνα σε ύψος ανθρώπου και όχι στον ουρανό, μπορεί να σε κάνει να τραυματίσεις αυτόν που μαζεύει ραδίκια, κλαδεύει την ελιά του ή απλά κάνει περπατητό κυνήγι λίγο πιο κάτω.
Αυτός είναι ο λόγος που είναι ζήτημα αν θα πάρω τέσσερα- πέντε κοτσύφια το χρόνο. Η πτήση τους συνήθως είναι απαγορευτική για ασφαλή βολή. Φέτος για την ακρίβεια πήρα μόνο δύο.
 
Ωραία τα λέτε κ ετσι ειναι, αν δεν έχει ο καθένας μυαλό κ δεν είναι συνηδητοποιημενος δεν γίνεται τιποτα κ δεν αλλάζει κάτι.....
Τα βλεπουμε χρόνια ολοκληρα κ στην οδηγηση που εκει πανε πρωτα σχολή οδηγών....
Και ότι κ να γίνει πάντα κάποιος άλλος θα υπάρχει...
Για αυτό λέω ότι δεν έχει νόημα να ασχολουμαστε...
Αν αλλάξει όλο αυτό θα είναι γιατί οι άνθρωποι άλλαξαν μυαλα, κ οχι γιατι ζορίστηκαν απο τους νόμους........
Φίλε Τάσο αν ήξερε ο οδηγός ότι υπάρχουν κάμερες και μόλις βγεί για παράδειγμα χωρις κράνος ή μόλις παραβιάσει κόκκινο θα του έρθει η λυπητερη στο σπίτι και κατευθείαν εφορία , τότε θα βλέπαμε αν θα αλλάζαμε μυαλά.
 
Φίλε Τάσο αν ήξερε ο οδηγός ότι υπάρχουν κάμερες και μόλις βγεί για παράδειγμα χωρις κράνος ή μόλις παραβιάσει κόκκινο θα του έρθει η λυπητερη στο σπίτι και κατευθείαν εφορία , τότε θα βλέπαμε αν θα αλλάζαμε μυαλά.
Έτσι ακριβώς ....μια κάμερα που θεωρούσαμε...εφέ....όταν έστειλε σπίτι 300€ πρόστιμο κ πινακίδες αφαίρεση....όλοι πάνε με 85km πριν με 150-170
 
Φίλε Τάσο αν ήξερε ο οδηγός ότι υπάρχουν κάμερες και μόλις βγεί για παράδειγμα χωρις κράνος ή μόλις παραβιάσει κόκκινο θα του έρθει η λυπητερη στο σπίτι και κατευθείαν εφορία , τότε θα βλέπαμε αν θα αλλάζαμε μυαλά.
Ίσως......και μακάρι.....
Και σε άλλες περιπτωσεις μπαίνουν τσουχτερά προστιμα, αλλά......
 
Το ότι τα βγάζουν και στη δημοσιότητα αυτά τα βίντεο σημαίνει ότι δεν έχουν καμία επίγνωση του τί κάνουν.
Ου γαρ οίδασι τι ποιούσι

- Αφαίρεση άδειας θήρας σε όλη την ομάδα για 5 χρόνια.
- Υποχρεωτικά κυνηγητικά σεμινάρια επί πληρωμής δικής τους για 1 χρόνο τουλάχιστον.
- Δύσκολες κυνηγητικές εξετάσεις επικεντρωμένες στο κυνήγι αγριόχοιρου αν θέλουν να βγάλουν άδεια μετά την πενταετία.
 
Last edited:

Κάποιος να μου εξηγήσει τι γίνεται σε αυτό το βίντεο. Γιατί κάτι περίεργο μου φαίνεται....
πρωτον φιλεμου γιαννη,βλεπη τα γουρουνια που περνανε το ποταμι και πανε για το καρτερι πιω κατο απο αυτον και τον κανη χαλαστρα τον ανθρωπο,,,μετα τραβαη βιαστηκες τουφεκιες στον γαμο του καραγκιωζηηηη,,μετα ενα σημαντικο αφυνη το καρτεριτουυυυ μεγα λαθος διωτι απωτι φεναιτε μετα την ωρα που τρεχη γυρναη και τουφεκαη ενα γουρουνι που αμα καθωντανε στο καρτεριτου μπωρη να εβγαινε πανωτουυ,και ερχαιτεεε στο τελοςςς και ο τυχαιρως περαστικος με το αυτοκινητοτουυυ.pray to God.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top