Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
φίλος με εμπειρία στο γουρούνι, μαλιστα φετος πηρε 3 σε συνεχόμενες βολές δεν βάζει μονοβολο γιατί δεν νιώθει καλά άσχετα με το ότι είναι και καλός τούφεκος.
θέμα αυτοπεποίθησης

θα σας πω μια ιστορία
κάποτε ήρθαν και μας πείραν από τα φασσοκάρτερα κάποιοι γουρουνάδες που τους έλειπαν τουφέκια
εγώ είχα 2 μονόβολα, ο φίλος μου 1 δράμι
τους ειπαμε δεν εχουμε φυσίγγια αυτά έχουμε
ο αρχηγός μόλις είδε τα μονόβολα λέει: οι δυό τους μόνο ΕΝΑ φυσίγγι έχουν!

βγάλαν και μας δωσανε κάτι δράμια που δεν μΕ αρέσουν
του λέω πρωτο και τελευταίο βάζω μονόβολα
λεει όχι! βάλε μόνο δράμια
λέω τουλάχιστον το πρώτο να το βάλω μονό
με κοιτάει καλά καλά και μΕ λέει: ΒΑΣΙΖΕΣΑΙ;

το παν η ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ
 
θέμα αυτοπεποίθησης

θα σας πω μια ιστορία
κάποτε ήρθαν και μας πείραν από τα φασσοκάρτερα κάποιοι γουρουνάδες που τους έλειπαν τουφέκια
εγώ είχα 2 μονόβολα, ο φίλος μου 1 δράμι
τους ειπαμε δεν εχουμε φυσίγγια αυτά έχουμε
ο αρχηγός μόλις είδε τα μονόβολα λέει: οι δυό τους μόνο ΕΝΑ φυσίγγι έχουν!

βγάλαν και μας δωσανε κάτι δράμια που δεν μΕ αρέσουν
του λέω πρωτο και τελευταίο βάζω μονόβολα
λεει όχι! βάλε μόνο δράμια
λέω τουλάχιστον το πρώτο να το βάλω μονό
με κοιτάει καλά καλά και μΕ λέει: ΒΑΣΙΖΕΣΑΙ;

το παν η ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ
Δεν του είπες,ίσα ρε ταγαρι ‼️που θα με πεις κιόλας αν βασίζομαι‼️
 
Δεν του είπες,ίσα ρε ταγαρι ‼️που θα με πεις κιόλας αν βασίζομαι‼️
Φιλαράκι, σέβομαι τους γηραιότερους κυνηγούς αν και συχνά διαφωνώ μαζί τους, ο καπετάνιος, δεν ήταν τυχαίος, ήξερε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ το "άθλημα" και λογικό ήταν να ρωτήσει κάποιον νεοφερμένο.......
Λόγω πείρας ήξερε πως οι πλείστοι κυνηγοί έχουν ανασφάλειες με τα μονόβολα, γι' αυτό και η έκπληξή του!!!
 
Φιλαράκι, σέβομαι τους γηραιότερους κυνηγούς αν και συχνά διαφωνώ μαζί τους, ο καπετάνιος, δεν ήταν τυχαίος, ήξερε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ το "άθλημα" και λογικό ήταν να ρωτήσει κάποιον νεοφερμένο.......
Λόγω πείρας ήξερε πως οι πλείστοι κυνηγοί έχουν ανασφάλειες με τα μονόβολα, γι' αυτό και η έκπληξή του!!!
Πλάκα κάνω Μάριο‼️πάντα‼️
 
Εγώ δεν κυνηγάω γουρούνι ωστόσο αν ποτέ αποφασίσω να ακολουθήσω κάποια πρόσκληση μόνο μονοβολο θα δουλέψω, η όλα η τίποτα...
Μονοβολο και κρατάνε και 3 4 αν δεν τα παρει σε σημείο..
Εχω παρει 3 μικρά σε πέρδικες με 6αρια και 7αρια..
Εχω πάει άλλες 10 φορές με παρέα..
Θυμάμαι ένα του ριχνω ένα ρεμινκτον ήταν 60 βήματα και το πειρε κοιλιά και μετά έριξε ένας άλλος 2 rws στα 30μ περίπου και δεν πέρασε καν το τομάρι το 9μπιλο... φυσικά το αποτελείωσε αυτός που μπαίνει στάμπα...
Και έχω πάρει αλλά 4 και ξέρω δεν έχει πέσει κανένα.. με Μονοβολο.. οι καλοί γουρουναδες που μπαίνουν μέσα μόνο Μονοβολο..
 
Μονοβολο και κρατάνε και 3 4 αν δεν τα παρει σε σημείο..
Εχω παρει 3 μικρά σε πέρδικες με 6αρια και 7αρια..
Εχω πάει άλλες 10 φορές με παρέα..
Θυμάμαι ένα του ριχνω ένα ρεμινκτον ήταν 60 βήματα και το πειρε κοιλιά και μετά έριξε ένας άλλος 2 rws στα 30μ περίπου και δεν πέρασε καν το τομάρι το 9μπιλο... φυσικά το αποτελείωσε αυτός που μπαίνει στάμπα...
Και έχω πάρει αλλά 4 και ξέρω δεν έχει πέσει κανένα.. με Μονοβολο.. οι καλοί γουρουναδες που μπαίνουν μέσα μόνο Μονοβολο..
Φέτος πήρα κ εγώ ένα μικρό, 20 κιλά με 6αρι 33 γρ κ σφιχτό τσοκ... Απόσταση 20 μέτρα κ έμεινε ξερό χωρίς να κουνηθεί... Δεν περίμενα ότι θα μείνει τελείως σεκο... Μου γύρισε πλάι κ όλη του έριξα στο μπροστά πόδι, η τουφεκιά έσκασε πάνω του σαν πιατέλα...
Με μεγαλύτερα δεν έχω εμπειρία, είμαι άσχετος... Μου έχει δωθεί η ευκαιρία να βαρεσω κάποια σε κυνήγι μπεκάτσας η φασσας αλλά ήμουν πολύ μακριά από δρόμο, δεν είχα το κουράγιο να κάνω διαδικασίες για να τα βγάλω στο αυτοκίνητο...
 
Φέτος πήρα κ εγώ ένα μικρό, 20 κιλά με 6αρι 33 γρ κ σφιχτό τσοκ... Απόσταση 20 μέτρα κ έμεινε ξερό χωρίς να κουνηθεί... Δεν περίμενα ότι θα μείνει τελείως σεκο... Μου γύρισε πλάι κ όλη του έριξα στο μπροστά πόδι, η τουφεκιά έσκασε πάνω του σαν πιατέλα...
Με μεγαλύτερα δεν έχω εμπειρία, είμαι άσχετος... Μου έχει δωθεί η ευκαιρία να βαρεσω κάποια σε κυνήγι μπεκάτσας η φασσας αλλά ήμουν πολύ μακριά από δρόμο, δεν είχα το κουράγιο να κάνω διαδικασίες για να τα βγάλω στο αυτοκίνητο...
Φετος μου πετάχτηκε ένα σε περδικα 1 ώρα το αμάξι μακριά δεν έριξα γιατί πήρε πορεία προς τον φίλο και το βάρεσε αυτος κάναμε 3 ώρες να παμε στο δρομο και ήταν 40 κιλά... από εκείνη την ημέρα δεν ξανά πειρα μονοβολα μαζί μου.very funny. μόνο αν είναι επάνω στο δρομο ούτε καν δίπλα δεν ριχνω .sarcastic.
 
Φετος μου πετάχτηκε ένα σε περδικα 1 ώρα το αμάξι μακριά δεν έριξα γιατί πήρε πορεία προς τον φίλο και το βάρεσε αυτος κάναμε 3 ώρες να παμε στο δρομο και ήταν 40 κιλά... από εκείνη την ημέρα δεν ξανά πειρα μονοβολα μαζί μου.very funny. μόνο αν είναι επάνω στο δρομο ούτε καν δίπλα δεν ριχνω .sarcastic.
Αν σου ξανατυχει
Ξεντεριαστο επι τοπου να ελαφρυνει
Στην αναγκη κοψε και το κεφαλι
Περασε το σε ενα ξυλο με τα ποδια σταυρωτα
Και ετσι θα μπορεις να το φορτωθεις πλατη
Ετσι θα το κανα εγω για μεγαλυτερη ευκολια
Αλλα μιλαμε για μικρο ζωο
30-40 κιλα το πολυ
Οχι να βαρεσεις καμια σκροφα 80-100 ξιντεριασμενη και να λες μετά´´ ρε τον πουστη φαλιες που μ ανοιξε´
.sarcastic.
 
Για τα δύσκολα είμαι εγώ, τα εύκολα τα βαριέμαι :p
Εμένα αυτό θα με ενθουσιάζε στο κυνήγι τού, να τον ξαπλώσω ενώ τρέχει με μονοβολο... Δύσκολο σίγουρα θα είναι, αλλά από το φεύγει τραυματισμένος, προτιμώ να τον κοιτάω να φεύγει κ να μην τον έχω πετύχει...
Μην νομίζεις ότι και να το πετύχεις με μονόβολο θα σταματήσει.
Το σημείο παίζει ρόλο.
Απλά στο μονόβολο σε λογικές (για αυτό) αποστάσεις, δεν έχεις μεγάλα προβλήματα διατρησης.
 
Last edited:
Αν σου ξανατυχει
Ξεντεριαστο επι τοπου να ελαφρυνει
Στην αναγκη κοψε και το κεφαλι
Περασε το σε ενα ξυλο με τα ποδια σταυρωτα
Και ετσι θα μπορεις να το φορτωθεις πλατη
Ετσι θα το κανα εγω για μεγαλυτερη ευκολια
Αλλα μιλαμε για μικρο ζωο
30-40 κιλα το πολυ
Οχι να βαρεσεις καμια σκροφα 80-100 ξιντεριασμενη και να λες μετά´´ ρε τον πουστη φαλιες που μ ανοιξε´
.sarcastic.
έχει τύχει να το κομματιάσουμε για να το μεταφέρουμε τα κομμάτια: 1+1 μπροστινα πόδια, 1+1πισινά πόδια, κορμός (το πιο βαρύ)
 
Μην νομίζεις ότι και να το πετύχεις με μονόβολο θα σταματήσει.
Το σημείο παίζει ρόλο.
Απλά στο μονόβολο σε λογικές αποστάσεις για αυτό δεν έχεις μεγάλα προβλήματα διατρησης.
όντως έτσι ειναι
ομως
αν ισχύει αυτό μια φορά για μονόβολο
για δράμια πόσες φορές ισχύει; 100; 1000;

ρβδωτό ντουφεκ μπρε τζανουμ, του έριξε μια στα καπούλια και το ξέρανε, προφανώς: τεράστια σπηλαίωση=> μαζική ρηξη αγγείων=> άμεσο σταμάτημα καρδιάς

ιμιντιετ χαρτ στοπινγκ που λετε στην Καρδίτσα!
 
ο κανόνας ποιος είναι;
αμα σΕ πω εξαιρέσειςςςςςςς....
Φέτος 2 μονόβολα στα καπούλια ο αρχηγός και πήγαινε σφαίρα :)
Πετάξαμε πολύ κρέας.

Μάριε στον Άρη απάντησα για το μονόβολο.
Το σημείο παίζει ρόλο.
Γι αυτό αφήνω την Μ2 να ψηλοτουφεκάει λιγάκι.

Σβέρκος!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top