Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αν και ΠΟΥ ...
Ξεκινήσαμε να μιλάμε για κλειστά καρτέρια. Δεν μιλάω για περιπτώσεις, να το βρει ένα δράμι απο τύχη. Αν σε κλειστό καρτέρι, αρπάξει 6 ή 7 δράμια από αξιόλογο φυσίγγι, λίγο δύσκολο να γλυτώσει. Τώρα "Αν και ΠΟΥ", τι να απαντήσω.
 
Ξεκινήσαμε να μιλάμε για κλειστά καρτέρια. Δεν μιλάω για περιπτώσεις, να το βρει ένα δράμι απο τύχη. Αν σε κλειστό καρτέρι, αρπάξει 6 ή 7 δράμια από αξιόλογο φυσίγγι, λίγο δύσκολο να γλυτώσει. Τώρα "Αν και ΠΟΥ", τι να απαντήσω.
Δεν παρακολούθησα όλη την συζήτηση.
Δεν υπάρχει διάθεση για αντιπαράθεση ... εξάλλου έχω πει παλιότερα ότι οτιδήποτε και να ακούσω στα γουρούνια μπορώ να το πιστέψω.

Με το "αν και που" εννοούσα ότι ακόμα και 7 μπίλιες ή 3 μονόβολα να φάει αν δεν το βρουν σε σημείο να πέσει επιτόπου, δεν θα πέσει.
Θα πάει 200μ 1000μ 2000μ και θα σταματήσει.
Με αυτά που έχω δει, αυτό πιστεύω.

Συγνώμη προκαταβολικά αν είπα κάτι που σε ενόχλησε.
 
Δεν παρακολούθησα όλη την συζήτηση.
Δεν υπάρχει διάθεση για αντιπαράθεση ... εξάλλου έχω πει παλιότερα ότι οτιδήποτε και να ακούσω στα γουρούνια μπορώ να το πιστέψω.

Με το "αν και που" εννοούσα ότι ακόμα και 7 μπίλιες ή 3 μονόβολα να φάει αν δεν το βρουν σε σημείο να πέσει επιτόπου, δεν θα πέσει.
Θα πάει 200μ 1000μ 2000μ και θα σταματήσει.
Με αυτά που έχω δει, αυτό πιστεύω.

Συγνώμη προκαταβολικά αν είπα κάτι που σε ενόχλησε.
Όχι ρε Bill. Δεν με ενόχλησε τίποτα. Σιγά μην ενοχληθώ από τέτοια πράγματα. Απλά ήθελα να γίνει κατανοητό, ότι μιλάμε για τις περιπτώσεις, που θα συμβούν τις περισσότερες φορές και όχι κάποιες σπάνιες φορές. Βέβαια υπάρχουν κι αυτές και δεν μπορούμε να τις αγνοήσουμε.
 
Αν σου ξανατυχει
Ξεντεριαστο επι τοπου να ελαφρυνει
Στην αναγκη κοψε και το κεφαλι
Περασε το σε ενα ξυλο με τα ποδια σταυρωτα
Και ετσι θα μπορεις να το φορτωθεις πλατη
Ετσι θα το κανα εγω για μεγαλυτερη ευκολια
Αλλα μιλαμε για μικρο ζωο
30-40 κιλα το πολυ
Οχι να βαρεσεις καμια σκροφα 80-100 ξιντεριασμενη και να λες μετά´´ ρε τον πουστη φαλιες που μ ανοιξε´
.sarcastic.
Οχι πας καλα ούτε με άλογο δεν το φέρνω από εκεί πάνω... μονοβολα παλι μόνο στην μπεκάτσα μην μας φάει κανένα..sarcastic.
 
Έχω δει σε βίντεο γουρούνι να πέφτει με το 4ο μονόβολο.
Τα άλλα 3 πάνω του.

Από την άλλη μου έχουν πει για 80άρι που έπεσε στον τόπο με μόνο μια μπίλια 000 στον σβέρκο.

Άβυσσος.
Ξέρεις τι άλλο παίζει ρόλο... όταν είναι καθαρό αγριογουρουνο έχει τομάρι 2 δάχτυλα και μασάνε που λενε τα μαχαίρια στο γδαρσιμο...
Και τα αλλα τα σμερδα είναι μαλακα σαν τράγος... εχει και αυτο διαφορά...
Μονοβολα και όποιος μπορεί λεει ένας γουρουνας... οι μπίλιες είναι για κανα ζαρκάδι ελάφι..
 
θέμα αυτοπεποίθησης

θα σας πω μια ιστορία
κάποτε ήρθαν και μας πείραν από τα φασσοκάρτερα κάποιοι γουρουνάδες που τους έλειπαν τουφέκια
εγώ είχα 2 μονόβολα, ο φίλος μου 1 δράμι
τους ειπαμε δεν εχουμε φυσίγγια αυτά έχουμε
ο αρχηγός μόλις είδε τα μονόβολα λέει: οι δυό τους μόνο ΕΝΑ φυσίγγι έχουν!

βγάλαν και μας δωσανε κάτι δράμια που δεν μΕ αρέσουν
του λέω πρωτο και τελευταίο βάζω μονόβολα
λεει όχι! βάλε μόνο δράμια
λέω τουλάχιστον το πρώτο να το βάλω μονό
με κοιτάει καλά καλά και μΕ λέει: ΒΑΣΙΖΕΣΑΙ;

το παν η ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ
Εβαλε ο μπαρμπας ατομα που δεν ηξερε πως,που, τι τουφεκανε (οχι οτι δε ξερετε) στη παρεα?
Για το γάιδαρο καβαλα ο μπαρμπας-αρχηγος της παρεας!!!
 
Δεν παρακολούθησα όλη την συζήτηση.
Δεν υπάρχει διάθεση για αντιπαράθεση ... εξάλλου έχω πει παλιότερα ότι οτιδήποτε και να ακούσω στα γουρούνια μπορώ να το πιστέψω.

Με το "αν και που" εννοούσα ότι ακόμα και 7 μπίλιες ή 3 μονόβολα να φάει αν δεν το βρουν σε σημείο να πέσει επιτόπου, δεν θα πέσει.
Θα πάει 200μ 1000μ 2000μ και θα σταματήσει.
Με αυτά που έχω δει, αυτό πιστεύω.

Συγνώμη προκαταβολικά αν είπα κάτι που σε ενόχλησε.
Πριν καμία 10 χρόνια περίπου ένα παιδί από την παρέα τουφέκισε ένα καπρί γύρω στα 60 κιλά καθαρό κρέας του έριξε 3 μονοβολα το πέρασαν ξαι είχε διαμπερή τραύματα το ένα του πέρασε τα πνευμόνια και το άλλο του έξυσε την καρδιά έφυγε σαν να μην είχε τραύμα καθόλου συνέχισαν τα σκυλιά να το κυνηγάνε και μετά από 300 μέτρα σταμάτησαν είχε πέσει,το παιδί δεν το πίστευε ας έλεγε το θυμάμαι ακόμα είδα να καπνίζουν πάνω του τα μονοβολα,ότι και να ρίξεις στα γουρούνια είτε δράμια είτε μονοβολα μπορεί να μην πέσει επιτόπου κρατάνε τραύμα!!
 
Η πρώτη μου συνάντηση με αγριογούρουνο και η (καταλάθος) θηρευσή του με μονόβολο .410 στην Ελλάδα: δες εδώ στο φορουμ.
Τις λίγες φορές που πήγα για καπριά ήμουν ο μόνος που χρησιμοποιούσε μονόβολα και είχα το δίλλημα "βαρύ και αργό" ή "ελαφρύ και γρήγορο"
IMG_20220419_163213_small.jpg
βαρύ και αργό
IMG_20220419_163539_small.jpg
Ελαφρύ και γρήγορο

Στην Γερμανία, μόνο το "αληθινό" Brenneke δες εδώ στο φόρουμ.
 
Σ' αυτή την περίπτωση μάλλον δεν τουφεκάς - εκτός και αν έχεις πολύ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ;)
Μονόβολα στα καπούλια = λάθος προσκόπευση. Και επειδή συνέβη δις => συστηματικό λάθος προσκόπευσης.
Θοδωρή έφευγε το γουρούνι μέσα στα βράχια ... δεν έβλεπε πλάι
 
Θα σας πω πολύ απλά αυτό που έχω δει και πιστεύω ...
Ένα γουρούνι δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα πέσει επιτόπου αν δεν τρυπηθεί και χτυπηθεί το κεντρικό νευρικό σύστημα ... εγκέφαλος, σπονδυλική στήλη και πέριξ αυτής.

Μιλάω για κάθε είδος λειόκανων πυρομαχικών ανεξαρτήτως μάρκας, ταχυτήτων και μεγέθους.
 
Είναι μεγάλη η πίκρα έτσι και σου φύγει γουρούνι ή λαγός. Δεν έχει τύχει να ρίξω και να αστοχησω σε τέτοια θηράματα ακόμα, αλλά όταν θα συμβεί θα με πειράξει πολύ πιστεύω.
Θα πιεις ένα ποτάκι μετά και θα το ξεχάσεις.
 
Ξέρεις τι άλλο παίζει ρόλο... όταν είναι καθαρό αγριογουρουνο έχει τομάρι 2 δάχτυλα και μασάνε που λενε τα μαχαίρια στο γδαρσιμο...
Και τα αλλα τα σμερδα είναι μαλακα σαν τράγος... εχει και αυτο διαφορά...
Μονοβολα και όποιος μπορεί λεει ένας γουρουνας... οι μπίλιες είναι για κανα ζαρκάδι ελάφι..
Στην Αμερική ακόμα και στα ελάφια χρησιμοποιούν μονοβολα. Και σε πολλές περιπτώσεις ακόμα και εκεί ραβδωτα.
 
Εβαλε ο μπαρμπας ατομα που δεν ηξερε πως,που, τι τουφεκανε (οχι οτι δε ξερετε) στη παρεα?
Για το γάιδαρο καβαλα ο μπαρμπας-αρχηγος της παρεας!!!
Δηλαδή άμα πάω αύριο στον μπάρμπα και του πω "έλα μπάρμπα, να σε βοηθήσω με την τουφεκα μου", θα με πάρει στην παρέα?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top