Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Να διαθέτουν 4x4, κινητό και ρούχα παραλλαγής.

Τσίπουρο, τσιγάρα, μπαταρίες για ασύρματα.

Πριν την δίωξη οπτικά, κατά την διάρκεια οπτικά και στο τέλος οπτικά.

Χα χα, καλά είπα πως έρχεσαι από Βρυξέλλες.

Η αριθμητική υπεροχή της μιας ομάδας έναντι της άλλης

Με τον τσαμπουκά .

Είπαμε με τον τσαμπουκά.

Με προειδοποιητικες βολές, όχι πάνω σου βέβαια, μπροστά σου, εκτός και αν δεν διαθέτεις κοντάρι με λευκή σημαία, αναμενα αλαρμ και συναγερμό, οπότε ήθελες τα και παθες τα.

Με ουρλιαχτά και μουγκρητα στα cb, πάντα στην γαλλική.

Εδώ είναι Ελλάδα ρε , τα δικά μας είναι αγνά και αμολυντα

Δεν ξέρω ,εγώ εκείνη την ώρα μιλούσα στο κινητό και έκανα την ανάγκη μου ...
Αν έψαχνε o Θοδωρής ομάδα να ενταχθεί, ούτε για ραδίκια και ζοχούς δεν θα τολμάει να πάει τώρα

:)
 
Να διαθέτουν 4x4, κινητό και ρούχα παραλλαγής.

Τσίπουρο, τσιγάρα, μπαταρίες για ασύρματα.

Πριν την δίωξη οπτικά, κατά την διάρκεια οπτικά και στο τέλος οπτικά.

Χα χα, καλά είπα πως έρχεσαι από Βρυξέλλες.

Η αριθμητική υπεροχή της μιας ομάδας έναντι της άλλης

Με τον τσαμπουκά .

Είπαμε με τον τσαμπουκά.

Με προειδοποιητικες βολές, όχι πάνω σου βέβαια, μπροστά σου, εκτός και αν δεν διαθέτεις κοντάρι με λευκή σημαία, αναμενα αλαρμ και συναγερμό, οπότε ήθελες τα και παθες τα.

Με ουρλιαχτά και μουγκρητα στα cb, πάντα στην γαλλική.

Εδώ είναι Ελλάδα ρε , τα δικά μας είναι αγνά και αμολυντα

Δεν ξέρω ,εγώ εκείνη την ώρα μιλούσα στο κινητό και έκανα την ανάγκη μου ...
Ολα αυτα ακριβώς και χειρότερα...
Πόσες φορές είμαστε για μπεκάτσα και μας κύκλο νουν χωρίς να πουν τίποτα.... ευτυχώς έχουμε μπιπερ πλέον το μπιπερ θεωρό πρέπει να είναι υποχρεωτικό.
 
Θα σου πω για την δική μας ομάδα.
Είναι λίγο πολύ σταθεροί οι ρόλοι και αλλάζουν μόνο αφού ενημερωθούν όλοι.
Πάντα 1 άτομο με τα σκυλιά, ποτέ δεύτερος μέσα.

Πάντα υπάρχει μαζί.

Δεν το κατάλαβα αυτό, αλλά από τον εκάστοτε ιδιοκτήτη.

Όλοι ξέρουμε τι καπνό φουμάρει ο καθένας.
Δεν έρχονται άγνωστοι ... 5-6 άτομα είμαστε.
Δεν περιμένουμε άγνωστους λόρδους για πρωινό (αστείο).
Για τις άδειες ... από τα μπινελίκια που πέφτουν την πρώτη ημέρα :) (αστείο).

Ο αρχηγός αφού τσεκάρουμε περιφερειακά για αυτοκίνητα, τσοπάνηδες, αγρότες, ανθρώπους με κτήματα, άλλους κυνηγούς. Πολλές φορές έχουμε περιμένει να τελειώσουν οι άλλοι το κυνήγι ή φεύγουμε αν υπάρχει κόσμος στα κτήματα.


Από τον καθέναν που μετέχει στην ομάδα. Μια φορά ένας περδικάς μπήκε στον χώρο που κυνηγούσαμε χωρίς κανένα πορτοκαλί ρούχο με το έτσι θέλω.
Ενημερώθηκαν όλοι, "ακυρώθηκαν" καρτέρια, χάλασε το κυνήγι και ο τύπος αφού μίλησε λίγο με τον αρχηγό δεν ξαναμπήκε.

Με σήματα καπνού ... και κινητά σε έσχατη ανάγκη :)

Συνήθως δεν υπάρχει άλλη ομάδα γουρουνάδων.
Αν υπάρξουν, όποιος αμολήσει πρώτος κυνηγά στο μέρος.
Όλοι γνωστοί είμαστε και υπάρχει καλή συνεννόηση με τους περισσότερους εκτός από ελάχιστους.

Σε έχει αντιληφθεί ή όχι ;;;

Υπάρχει σφαγέας και εμπειρία ... αν αντιληφθούμε ότι κάτι δεν πάει καλά ειδικά στα σπλάχνα ζητάμε την γνώμη του ή πετάμε το ζώο.
Έχουμε πετάξει ζώα μόνο με την υποψία ότι υπάρχει θέμα.

Τι δηλαδή ;;;

Αλκοόλ μόνο μετά, δεν έχει τύχει ποτέ στο κυνήγι.

Αυτά Θοδωρή ... Ελλάδα είσαι ;;;
Γράψε αν δεν σου κάνει κόπο τι γίνεται στο εξωτερικό σε ελεύθερο κυνήγι πχ Γαλλία ... αν ξέρεις.
Σ' ευχαριστώ, απλά θέλω να μάθω πώς λειτουργούν οι διάφορες ομάδες, μιά και απο οτι φαίνεται όλα βασίζονται στην εμπειρία. Τώρα τί θα με βοηθήσει αυτή η γνώση; Είδομεν. Αργότερα, περισσότερα...
 
Να διαθέτουν 4x4, κινητό και ρούχα παραλλαγής.

Τσίπουρο, τσιγάρα, μπαταρίες για ασύρματα.

Πριν την δίωξη οπτικά, κατά την διάρκεια οπτικά και στο τέλος οπτικά.

Χα χα, καλά είπα πως έρχεσαι από Βρυξέλλες.

Η αριθμητική υπεροχή της μιας ομάδας έναντι της άλλης

Με τον τσαμπουκά .

Είπαμε με τον τσαμπουκά.

Με προειδοποιητικες βολές, όχι πάνω σου βέβαια, μπροστά σου, εκτός και αν δεν διαθέτεις κοντάρι με λευκή σημαία, αναμενα αλαρμ και συναγερμό, οπότε ήθελες τα και παθες τα.

Με ουρλιαχτά και μουγκρητα στα cb, πάντα στην γαλλική.

Εδώ είναι Ελλάδα ρε , τα δικά μας είναι αγνά και αμολυντα

Δεν ξέρω ,εγώ εκείνη την ώρα μιλούσα στο κινητό και έκανα την ανάγκη μου ...
Νομίζω την ομάδα που περιγράφεις την έζησα από κοντά:confused:
 
....

Αυτά Θοδωρή ... Ελλάδα είσαι ;;;
Γράψε αν δεν σου κάνει κόπο τι γίνεται στο εξωτερικό σε ελεύθερο κυνήγι πχ Γαλλία ... αν ξέρεις.
Για ελεύθερο δυστυχώς δεν ξέρω, αλλά πήγα δύο φορές για πενταήμερο οργανωμένο κυνήγι στην Γαλλία, μία στο Arcachon (2009) και μία στο Carcassonne (2012)!

Θα σου πω για την δική μας ομάδα.
...
Αλκοόλ μόνο μετά, δεν έχει τύχει ποτέ στο κυνήγι.
...

Και τα δύο οργανωμένα κυνηγοταξίδια ήσαν σε συνδυασμό με διήμερη παραμονή σε μέρη με "οινογνωσία", στο St. Emillion (~100χλμ από Arcachon) και σε κάποιο chateau στο Carcassonne,
οπότε ήταν πρώτα αρκετή οινογνωσία .drunk.και μετά την ανάρρωση .cofee. λίγο κυνήγι .terror.
Η οργάνωση ήταν παρόμοια με αυτην της Γερμανίας, μόνο που τα χοιρίδια νομίζω ήσαν ελαφρώς εξημερωμένα.
 
Φιλε καλησπέρα γιατί αυτή η προκατάληψη στις γουρουνοομαδες; εχεις ενταχθεί σε κάποια ομάδα κ δεν σου φέρθηκαν καλά;θέλεις να ενταχθείς σε κάποια; οι φίλοι εδω αστιευονται πολλές φορές! Φυσικα και λαμβάνονται από όλους μέτρα ασφαλείας και δεν χωράνε μαγκιες κ αντριλικι σε αυτό το κυνήγι.τώρα εαν δεν σου άρεσε η λειτουργία μια ομάδας μπορείς να προτείνεις την αλλαγή των κακώς κειμενων κ αλλιώς να αποχωρισεις. Κυνηγάω αρκετά χρόνια αποκλειστικά αγριόχοιρους φυσικα να ξερεις κ η ίδια η ομάδα αποβάλει αρκετούς κυνηγούς στα κυνήγια γιατί δεν ταιριάζουν η κάνουν του κεφαλιού τους!! Γαλλικά ακούγονται αλλά μόνο από τον αρχηγό γιατί υπάρχει λόγος εαν δεν μας αρέσει τότε την κάνουνε με ελαφρά και πάμε για τσιχλιτσες!
Ασυνηδητοι υπαρχουν παντου, και σε οσους κυνηγανε γρουνια, και σε οσους κυνηγανε λαγο και σε οσους κυνηγαμε την αγια τσιχλιτσα που πολλοι την περιφρονουν.
Στο χερι μας ειναι να διαχωριζουμε την ηρα πο το σταρι.
Καμια προκαταληψη σε οσους σεβονται το θηραμα, το τοπο, τον συνκυνηγο και την ξενη περιουσια.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top