Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παντού γίνονται ατυχήματα στο κυνήγι ,απο αμέλεια , απροσεξία κτλ .. κάποια απο αυτά μερικές φορές καταλήγουν σε θανατηφόρα δυστυχήματα ...
Εδώ έχουν λόγους που γίνονται (χώρα κουτών) ... στις χώρες των λόρδων και της υψηλής κυνηγετικής κουλτούρας γιατί να γίνονται ?
Σε στήνουν, σου λένε τα όρια βολής, πότε να αρχίσεις το τουφέκισμα, πότε να τελειώσεις, πότε να φας, πότε να χέσεις αχαχα (αστείο)
Αυτή είναι η ερώτηση ...
Και μην κοιτάς μόνο τους νεκρούς ... κάθε ατύχημα είναι εν δυνάμει θανατηφόρο.
 
Εδώ έχουν λόγους που γίνονται (χώρα κουτών) ... στις χώρες των λόρδων και της υψηλής κυνηγετικής κουλτούρας γιατί να γίνονται ?
Σε στήνουν, σου λένε τα όρια βολής, πότε να αρχίσεις το τουφέκισμα, πότε να τελειώσεις, πότε να φας, πότε να χέσεις αχαχα (αστείο)
Αυτή είναι η ερώτηση ...
Και μην κοιτάς μόνο τους νεκρούς ... κάθε ατύχημα είναι εν δυνάμει θανατηφόρο.
Όπου εμπλέκεται ανθρώπινος παράγοντας υπάρχει περίπτωση λάθους .
 
Σωστός !!!
Όλοι κάνουμε λάθος … έχει τύχει να μην βάλω τον κρίκο στον ιμάντα πάνω στην εξέδρα από αμέλεια … αν φύγεις από εκεί πάνω σακατεύτηκες … άλλο αυτό και άλλο να ανεβάζω βίντεο στα οποία παραβαίνω την νομοθεσία αλύπητα και το καυχιέμαι κιόλας …
 
Αλλά !!!!!!!!!!!!!!!!! (σιγά μην δεν υπήρχε αλλά :) )
Πόσα θανατηφόρα είχαμε στην Ελλάδα τα τελευταία 10 χρόνια και πόσα σε οποιαδήποτε άλλη χώρα ?
Να βρούμε τα ποσοστά ανά 100.000 κυνηγούς ?
Θα έχει ενδιαφέρον !!!
Αν τα ποσοστά στις χώρες των λόρδων δεν είναι τουλάχιστον το ένα εκατοστό των δικών μας τότε η εκπαίδευση, τα πιστοποιητικά, οι ασφαλείς υπερυψωμένες καλύβες, η κουλτούρα, όλες οι δικλείδες ασφαλείας και τελικά το όλο φαίνεσθαι είναι μόνο στα χαρτιά.

Έχω φύγει από παρέες Γιώργο για λόγους ασφάλειας ...
Δεν μπορεί να υπάρχει ποτέ 100% ασφάλεια στο κυνήγι και ειδικά σε αυτό ...
Φυσικά άλλο αυτό και άλλο να πας γυρεύοντας ...

Το χαμηλό επίπεδο είναι δεδομένο γενικά στην Ελλάδα ...
 
Αλλά !!!!!!!!!!!!!!!!! (σιγά μην δεν υπήρχε αλλά :) )
Πόσα θανατηφόρα είχαμε στην Ελλάδα τα τελευταία 10 χρόνια και πόσα σε οποιαδήποτε άλλη χώρα ?
Να βρούμε τα ποσοστά ανά 100.000 κυνηγούς ?
Θα έχει ενδιαφέρον !!!
Αν τα ποσοστά στις χώρες των λόρδων δεν είναι τουλάχιστον το ένα εκατοστό των δικών μας τότε η εκπαίδευση, τα πιστοποιητικά, οι ασφαλείς υπερυψωμένες καλύβες, η κουλτούρα, όλες οι δικλείδες ασφαλείας και τελικά το όλο φαίνεσθαι είναι μόνο στα χαρτιά.

Έχω φύγει από παρέες Γιώργο για λόγους ασφάλειας ...
Δεν μπορεί να υπάρχει ποτέ 100% ασφάλεια στο κυνήγι και ειδικά σε αυτό ...
Φυσικά άλλο αυτό και άλλο να πας γυρεύοντας ...

Το χαμηλό επίπεδο είναι δεδομένο γενικά στην Ελλάδα ...
Ρυθμίζουμε τα τόξα πριν ανοίξει το κυνήγι , οπλίζει βαλιστρα ο δίπλα μου , περναει πάνω βέλος , βαλμένη η ασφάλεια και όπως στρίβει την στρέφει πάνω μου …. Αν το ξανακάνεις τα μαζεύεις και έφυγες ! Φίλος φίλος αλλά δεν παίζουν με τέτοια ..
 
Ρυθμίζουμε τα τόξα πριν ανοίξει το κυνήγι , οπλίζει βαλιστρα ο δίπλα μου , περναει πάνω βέλος , βαλμένη η ασφάλεια και όπως στρίβει την στρέφει πάνω μου …. Αν το ξανακάνεις τα μαζεύεις και έφυγες ! Φίλος φίλος αλλά δεν παίζουν με τέτοια ..
Το έλεγα στα παιδιά στο τελευταίο φαγοπότι.
Φίλος όποτε κυνηγούσα από αριστερά του συνήθιζε να στηρίζει το όπλο στο αριστερό του χέρι και να σημαδεύει εμένα.
1-2-3 βάλτο τον ώμο ... τίποτα.
10 χρόνια κάναμε να μιλήσουμε από τα καντήλια.
 
Το έλεγα στα παιδιά στο τελευταίο φαγοπότι.
Φίλος όποτε κυνηγούσα από αριστερά του συνήθιζε να στηρίζει το όπλο στο αριστερό του χέρι και να σημαδεύει εμένα.
1-2-3 βάλτο τον ώμο ... τίποτα.
10 χρόνια κάναμε να μιλήσουμε από τα καντήλια.
Και έτσι είναι , δεν έχει εκπτώσεις στην ασφάλεια
 
Άσχετο αλλά σχετικό ... εδώ ο Καζαντζίδης παίζει στο διαπασών.
Που είναι αυτό το James Bay να φορτώσω τον εξοπλισμό των Judas Priest να πάω ρε γαμώτο ?
East Cree , Ανατολική πλευρά του Hudson Bay στον βόρειο ανατολικό Καναδά... ινδιάνικα μιλάς? :D :D :D
 
Ρε δεν ντρέπεστε να παίζετε Καζαντζίδη ; Αχαχα

Επιτρέπεται εκεί Γιώργο ή πέσαμε σε Έλληνες πάλι ;
εκει μαλλον ειναι ινδιανοι ... αυτοι εχουν αλλο νομοθετικο πλαισιο , δεν επιτρέπεται η χρήση ηλεκτρονικών συσκευών πάρα μόνο για καγιοτις και λύκους , τα υπόλοιπα επιτρέπεται με σφυρίχτρες , ομοιοματα κτλ
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top