Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τα σκυλιά κυνηγούσαν και στηνόμαστε βιαστικά σε έναν χωματόδρομο, αφήνω το αυτοκίνητο 100m από το καρτέρι.
Ο μικρός μέσα στο αυτοκίνητο.
Πάω στο καρτέρι.
Σκέφτομαι ... αν πηδήξει ανάμεσα σε μένα και στο αυτοκίνητο τι κάνω ?
Ξανά πίσω στο αυτοκίνητο ... στέκομαι περίπου 20-30μ από αυτό.
Το ρημάδι πέρασε ακριβώς εκεί που είχα στηθεί την πρώτη φορά.
2 μονόβολα στα 70μ ... τζίφος.
Οι μαλακίες πληρώνονται ... το χτυπήσαμε μερικές ώρες αργότερα.

Δεύτερη φάση.
Σηκώνεται και πηγαίνει καρφί για την απέναντι ράχη.
Εγώ και ο αρχηγός μόνοι μας στο κυνήγι.
Του λέω κάτσε εδώ να με καθοδηγείς, να μου το δώσεις assist.
Τρέχω με το αυτοκίνητο και μου λέει κάτσε στο καρτέρι Νο4.
Φτάνω, κατεβαίνω, φυσίγγι στην θαλάμη.
Ξαφνικά ακούω, ... έσπασε αριστερά, φύγε για το καρτέρι Νο2.
Άδειασμα, αυτοκίνητο και βουρ για το 2 ... στα μισά, γύρνα πάλι στο 4 :)
Ξανά πίσω ...
Αφήνω το αυτοκίνητο πάνω στο σημείο ...
Το βλέπω μέσα στα πουρνάρια να έρχεται πάνω μου.
Θα περάσεις καλά τώρα λέω από μέσα μου ...
Με το που φτάνει στα 30μ και γύρισε πλευρό έμεινε εκεί.
Η τέλεια assist.
Το καρτέρι ν.3 τι έγινε❓❓❓
 
Κυνηγι είναι το εξης.. Ξεκινω σκυλια μονος μου, ταιζω, ξεσιτωνω, πληρωνω, σηκώνομαι το πρωί, τα φορτώνω παω στο βουνό, λυνω μερα στη λακα ή στο σημείο που θελω να κυνηγησω, πιανω καρτερι, και αν καρπωθω το θηραμα καλως... Αγωνιω μην πεσω σε λυκο, σε αλπες σε ζαρκάδια, σεβομαι τον συναδελφο κυνηγο, δεν κανω λαθροθηρια (η οποια δεν περιοριζεται μόνο σε προβολείς, αλλα περιλαμβανει και όλες τις πλαγιες μεθόδους να καρπωθω ενα θηραμα..ξερω τύπους που πάνε 2 ωρες νυκτα στο βουνό να δουνε π.χ λαγο στα φωτα και να αμολυσουν το ξημερωμα κοντα του)...οι εξέδρες είναι για τους επισημους
Όλα τα άλλα ,είναι ληστεία...σε s/m‼️
 
Μάλλον να ανάψεις καντήλια έπρεπε ‼️
Ειμαι απογευματινό για τσιχλες στο τερμα ενός ρέματος. Έχω ρίξει πάνω από κουτί , περνάει η ωρα και πάω να φυγω. Ξεκινάω με το αγροτικό και μόλις μπαίνω στον δρομο , ακριβώς από το σημείο που καθόμουν σκάει ένα τέρας και ερχεται προς τον δρόμο ακαθεκτο!!! Έχω ήδη αρχισει να κόβω ταχύτητα , τον φτάνω και αντί να γυρίσει πίσω δίνει μια και μπαίνει μπροστά από το αμαξι. Τον ακουμπάω με τον προφυλακτήρα ακριβώς την στιγμή που το αμάξι κοκκαλωνει απο τα φρένα και πέφτει κατω!!! Σηκώνεται , με κοιταει (!!!)και μην τον είδατε!!!! Τα καντήλια του τα εριχνα πισοκωλα ενώ έφευγε γι'αυτό δεν επεσε......
 
Ειμαι απογευματινό για τσιχλες στο τερμα ενός ρέματος. Έχω ρίξει πάνω από κουτί , περνάει η ωρα και πάω να φυγω. Ξεκινάω με το αγροτικό και μόλις μπαίνω στον δρομο , ακριβώς από το σημείο που καθόμουν σκάει ένα τέρας και ερχεται προς τον δρόμο ακαθεκτο!!! Έχω ήδη αρχισει να κόβω ταχύτητα , τον φτάνω και αντί να γυρίσει πίσω δίνει μια και μπαίνει μπροστά από το αμαξι. Τον ακουμπάω με τον προφυλακτήρα ακριβώς την στιγμή που το αμάξι κοκκαλωνει απο τα φρένα και πέφτει κατω!!! Σηκώνεται , με κοιταει (!!!)και μην τον είδατε!!!! Τα καντήλια του τα εριχνα πισοκωλα ενώ έφευγε γι'αυτό δεν επεσε......
Δεν καταλαβαίνουν τίποτα ...
Ειδικά τα μεγάλα σε κοιτάζουν και με υποτιμητικό βλέμμα αχαχα
 
παω εκπαιδευτικο πριν 3 χρονια....με το που παρκαρω το αμαξι και δεν ειχα 5 δευτερολεπτα σταματημενος ερχεται ενα θηριο διπλα μου στο παραθυρο...εφτανε ισα στο παραθυρο....κυριολεκτικα ενα μετρο απο μενα.....εγω με τσιγαρο και καφε στο χερι και μενω παγωτο...χαζολογαει για λιγο και μετα ακαθεκτο μπαινει στα πουρναρια και χαθηκε
 
Δεν καταλαβαίνουν τίποτα ...
Ειδικά τα μεγάλα σε κοιτάζουν και με υποτιμητικό βλέμμα αχαχα
Και τον χειμώνα που πέρασε μου βγήκε μερα ακόμη ένα πλανταμι με χαίτη , σαν νταλίκα ηταν! Με πήρε πρέφα και σταμάτησε και με κοίταγε και έφυγε κύριος χαλαρα!!! Στα 35-40 μετρα ηταν αλλα ηταν και Τριτη και μακρια το αυτοκίνητο.....
 
παω εκπαιδευτικο πριν 3 χρονια....με το που παρκαρω το αμαξι και δεν ειχα 5 δευτερολεπτα σταματημενος ερχεται ενα θηριο διπλα μου στο παραθυρο...εφτανε ισα στο παραθυρο....κυριολεκτικα ενα μετρο απο μενα.....εγω με τσιγαρο και καφε στο χερι και μενω παγωτο...χαζολογαει για λιγο και μετα ακαθεκτο μπαινει στα πουρναρια και χαθηκε
Βγάλε ρε κισι μια σελφι μι του γρουν‼️
 
Χτες το βράδυ έγινα μάρτυρας και εγώ αυτών που διάβαζα όταν είχα ίντερνετ σε κάποιο λιμάνι.....κατεβαίνοντας λοιπόν από Δροσιά χτες το βράδυ μετά από βόλτα με την σύζυγο, στην Λεωφ. Θησέως (συνέχεια της Λεωφ. Κηφισίας και μετά Ελ. Βενζέλου) σε κεντρικότατο δρόμο δηλαδή, μπρος σε ένα θέαμα περίεργο....αν μη τι άλλο .....17 αγριογούρουνα σταματημένα στον δρόμο περιμένοντας να σταματήσω για να περάσουν τον δρόμο.....όλα θηλυκά και μικρά .....φρενάρισα και αυτά ήρεμα ήρεμα πέρασαν στο απέναντι πεζοδρόμιο.....για τους γουρουνάδες της...Αττικής συμβουλή.....φέτος εκδώστε άδειες....τοπικές :)
:)
 
...... Πείτε μου πότε θα τους τα δώσουν να αλλάξω γεωγραφικό διαμέρισμα...
Μη σώσεις και έρθεις! Μια χαρά είσαι με τις γαλοπούλες σου και τους λόρδους σου.
Άσε εμάς τους παρακατιανούς να κυνηγάμε όχι να κάνουμε σκοποβολή σε ζωντανά.
 
Μη σώσεις και έρθεις! Μια χαρά είσαι με τις γαλοπούλες σου και τους λόρδους σου.
Άσε εμάς τους παρακατιανούς να κυνηγάμε όχι να κάνουμε σκοποβολή σε ζωντανά.
Έχω πολλές φωτογραφίες από τα όμορφα κυνήγια και τα σκοπευτήρια … δεν τις βάζω όμως… για να μην ερεθιστείς … .yel.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top