Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πολύ ωραίο. Παρά τα όσα υποστηρίζουν πολλοί ειδικοί και μη, εγώ πιστεύω πως με ανοιχτά σκοπευτικα δεν μπορούμε να έχουμε γρήγορη και ταυτόχρονα στοχευμενη βολή σε κινούμενο στόχο, η καλύτερη νομίζω επιλογή είναι ένα καλό red dot καλά τοποθετημένο, όσο πιο πίσω γίνεται.
 
Πολύ ωραίο. Παρά τα όσα υποστηρίζουν πολλοί ειδικοί και μη, εγώ πιστεύω πως με ανοιχτά σκοπευτικα δεν μπορούμε να έχουμε γρήγορη και ταυτόχρονα στοχευμενη βολή σε κινούμενο στόχο, η καλύτερη νομίζω επιλογή είναι ένα καλό red dot καλά τοποθετημένο, όσο πιο πίσω γίνεται.
Σίγουρα το red dot είναι προτιμότερο,αλλά έχω την εντύπωση ότι απαγορεύεται η χρήση του στο κυνήγι..........
 
Σίγουρα το red dot είναι προτιμότερο,αλλά έχω την εντύπωση ότι απαγορεύεται η χρήση του στο κυνήγι..........
Ναι απαγορεύεται. Το πνεύμα του νομοθέτη νομίζω είναι ότι αν χρησιμοποιεί red dot θα πρέπει να στοχοποιεί το θήραμα μέσα από ένα εξειδικευμένο σκοπευτικό κατά συνέπεια θα έχει δώσει μεγαλύτερη σημασία στο να δει το θήραμα καλά, κατά συνέπεια θα μειωθούνε τα περιστατικά κάποιων που τουφεκάνε χωρίς να έχουν δει με σαφήνεια τί τουφεκάνε, κατά συνέπεια θα μειωθούνε τα ατυχήματα στο κυνήγι και αυτό είναι ανήθικο.
Και νομίζω και εμείς οι κυνηγοί με το ήθος και την ευφυΐα που μας διακρίνει θα πρέπει να συμφωνούμε και να επιμένουμε στην απαγόρευση πάσης φύσεων ειδικών σκοπευτικών.
 
Σωστά, και ως γνωστόν η ΚΣΕ έχει δώσει αμέτρητες μάχες για να επιτραπεί η χρήση red dot ( που θα στρέψει μεγάλο μέρος των γουρουναδων στα μονοβολα, αντί δραμιων ,μειώνοντας τα ατυχήματα και τους ασκοπους τραυματισμους), των ομοιωματων στα υδρόβια, φασσα κλπ. Οτι ευρωπαϊκή οδηγία μας στερεί δικαιώματα μας την επιβάλλουν λέγοντας πως είμαστε υποχρεωμένοι να το δεχτούμε, ενώ ότι θετικό ισχύει εκεί (,όπως αυτά και άλλα πολλά,) δεν τα υιοθετεί η Ελλάδα, και δεν υφίσταται κυρώσεις.
 
https://www.in.gr/2023/08/12/greece/tragodia-stin-eyvoia-nekros-o-pyrosvestis-pou-eixe-eksafanistei/ Θα πέθανε από παθολογικά αίτια ο άνθρωπος και θα ακολούθησε αυτό.....
Ο ατυχος συνανθρωπος μας που αναφερει το αρθρο εφυγε απο τις Γιδες (Αμφιθεα) με τα ποδια για να παει στους Καθενους να παρει τσιγαρα και δ2ν τον ειδε ξανα κανεις.Ηταν τοτε με τον καυσωνα. Χαθηκαν τα ιχνη του και τον αναζητουσαν. Η περιοχη εκει εχει τεραστιο αριθμο απο γουρουνια που απλα εκαναν αυτο που επιτασει η παμφαγα φυση τους οταν βρηκαν νεκρο τον ανθρωπο.
 
Ο ατυχος συνανθρωπος μας που αναφερει το αρθρο εφυγε απο τις Γιδες (Αμφιθεα) με τα ποδια για να παει στους Καθενους να παρει τσιγαρα και δ2ν τον ειδε ξανα κανεις.Ηταν τοτε με τον καυσωνα. Χαθηκαν τα ιχνη του και τον αναζητουσαν. Η περιοχη εκει εχει τεραστιο αριθμο απο γουρουνια που απλα εκαναν αυτο που επιτασει η παμφαγα φυση τους οταν βρηκαν νεκρο τον ανθρωπο.
Ότι κάνουν οι ύαινες στην Αφρική κάνουν τα γουρούνια εδώ,σκούπα
Πρίν χρόνια είχαμε βρεί ένα σκυλί ψόφιο μισοφαγωμένο το είχε επισκεφθεί ένας κάπρος
Αμολήσαμε τον βγάλαμε και τελικά πέρασε σε έναν γέροντα και δεν τον κράτησε.....
 
Ότι κάνουν οι ύαινες στην Αφρική κάνουν τα γουρούνια εδώ,σκούπα
Πρίν χρόνια είχαμε βρεί ένα σκυλί ψόφιο μισοφαγωμένο το είχε επισκεφθεί ένας κάπρος
Αμολήσαμε τον βγάλαμε και τελικά πέρασε σε έναν γέροντα και δεν τον κράτησε.....
Μα αυτος ηταν , ειναι και θα ειναι ο ρολος τους στο οικοσυστημα. Παμφαγος καθαριστης...
 
Σαν να τουφεκάς σταματημένο αυτοκίνητο στα 15m.
Το χάν'ς ? Δεν το χάν'ς ...
Ξέρω συμβάν με άτομο στο καρτέρι και να πάει να κάτσει ο λαγός μπροστά από το αμάξι.Σηκώνει το όπλο ρίχνει, καπνός ο αυτιάς και φλιπεράκι οι πόρτες του αμαξιού.... .sarcastic.
Πόρισμα: Δεν το χάνεις...
 
Απλώς , είναι ο τρόπος που παρουσιάζεται η είδηση , που αφήνει μετέωρο το αν συνέβη πριν ή μετά....
Ο ασχετος μπορει σχηματισει την εικονα οτι του επιτεθηκαν , τον σκοτωσαν και τον εφαγαν. Ολοι ξερουμε οτι δεν ειναι ετσι.
 
αν προσέξετε έχει πολλές κουτσουλιές πάνω σε ένα κούτσουρο. είναι φωλιά από πάνω και αυτό έπεσε ή μόλις πέταξε
Μικρό είναι και είναι και πρώτη φορά που καταγράφεται κάτι τέτοιο
Πάντως καλό είναι να δούνε ορισμένοι το βίντεο και να ακούσουν τα λόγια της κοπέλας που λέει ότι η φύση είναι σκληρή δεν είναι όλα όμορφα και ωραία
Γιατί πάνε να περάσουν μία εικόνα ότι τα ζωάκια και τα πουλάκια παίζουν αμέριμνα κρυφτό και μακριά γαϊδούρα στην φύση, και μέσα μέσα κατά λάθος τρώει το ένα το άλλο.....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top